Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogród wokół dworu, dworku


Recommended Posts

Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami i wszystkim co jest związane z zakładaniem, pielęgnowaniem ogrodu, który stylem i klimatem wpisuje się w krajobraz sielski, anielski, szlachecki etc. :)

Jednym słowem- kto buduje lub zamierza lub ma dom w stylu dworku z ogrodem....zapraszam!:)

Dobór roślin, pomysły na zagospodarowanie terenu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wg mnie granitowa kostka nie za bardzo - jest praktyczna, ale bardziej pasuje bruk z kamienia. Ogród przy dworku to przede wszystkim róże, piwonie, malwy, irysy, mieczyki, mnóstwo bylin i pnączy. Jeśli teren pozwala, to dworek powinien być otoczony parkiem. Współcześnie trudno o tak dużą działkę, aby pozwolić sobie na park, więc można tworzyć ogród romantyczny, pasujący do bryły budynku. Nie powinno tam jednak być zbyt wielu mieszańców iglaków. Najlepiej postawić na ciemnozielone nasadzenia, na tle których dobrze będzie się prezentował kolor kwiatów, które są niezbędne przy dworku. Oczywiście nieodzowne są jaśminowce, lilaki, bukszpany. Sadzić należy jak namniej drzew iglastych - dawniej wystrzegano się ich w pobliżu dworów, ponieważ uważano, że miejsce drzew iglastych jest w lesie. To tak w skrócie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dworski ogród powinien uwzględniać następujące elementy:

 

- dom powinien być w centralnym pukcie ogrodu (nie za blisko wjazdu), tak by dało się z niego oglądać cały ogród,

 

- musi być proporcjonalny, zakładać pewną symetrię, mieć układ osiowy (centralna ścieżka)

 

- podjazd dość długi, otaczający klomb umieszczony centralnie przed domem. Jesli chodzi o materiał na podjazd, to tradycyjnie przy dworach były podjazdy żwirowo-ziemne, lecz jeśli chcesz "twardy" materiał, rozejrzyj się po kopalniach kamienia w swojej okolicy. Jesli koło Ciebie wydobywa sie porfir - zrób porfirową, jesli granit - granitową - to umożliwi zakotwiczenie architektury w otaczającym krajobrazie.

 

- ogród powinien być podzielony na kwatery o różnym stopniu użytkowości - reprezentacyjne, wypoczynkowe i użytkowe. rabaty różane, bylinowe, warzywnik i sad - obowiązkowo.

 

- ogród musi wpisywać się w krajobraz - każdy ogród, ale ten dworski tak jakoś szczególnie :) Dobrze jeśli działak jest duuuuuża - mała będzie dawać poczucie fałszu i imitacji.

 

 

A bardziej szczegółowo:

 

- trawniki otaczano niskimi strzyżonymi żywopłotami (bukszpan, grab), za którymi projektowano rabaty bylinowo-ziołowe lub różane,

 

- ganek, a także pergole i altany (element każdego dworskiego ogrodu) oplatał winobluszcz

 

- nasadzenia po obu stronach ścieżki były symetryczne,

 

- aleja z drzew - jeśli wiodła od wjazdu do domu - kończyła się przed klombem w "przedogródku", nie dochodziła do samego budynku

 

- praktycznie nie sadzono drzew iglastych.

 

 

Poniżej wklejam Ci projekt (sam rzut) ogrodu zainspirowanego ogrodem dworskim - zainspirowanego, bo działka była zbyt wąska, by dało się rozwinąć w pełni klasyczne założenie dworskie. Garaż przy wjeździe nawiązuje do powozowni, aleja z drzew (kolumnowych) jest, klomb jest :)

 

http://lh6.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/TOTgJzZCY2I/AAAAAAAAAag/1ksA-GCop94/s640/2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta aleja drzew prowadząca w stronę głównego wejścia, do gazonu- to IDEALNY pomysł. Niestety każda działka ma teraz jakieś ograniczenia. Moja działka ma 5500 m2, ma kształt prostokąta 50m na 100 m. Jednak plan zagospodarowania terenu gminy nie pozwalał na takie usytuowanie budynku, żeby mo żna bylo ten pomysł zrealizować. W konsekwencji mam wjazd od strony bocznej budynku a z przodu domu jest 30 m do granicy działki, natomiast z tyłu domu rozciąga się ładny kawałek ziemi....

Czy taka aleja drzew pasowałaby w części ogrodowej...? ale jak umiescic tą aleję jesli się chce miec część rekreacyjną blisko domu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej ma sens, popatrz na "szybki" szkic:

 

http://lh4.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/TOT3TJGXDyI/AAAAAAAAAa8/4UR6Sb2wR4A/s640/dworek001.jpg

 

Koło domu, zaraz przy tarasie dajesz trawnik rekreacyjny (regularny kształt, ok. 150 - 200 m2) do grania w piłkę i kometkę. Plac zabaw przy trawniku schowany za żywopłotem

Na osi widokowej tarasu, zaraz za trawnikiem zaczyna się aleja i "leci" do placyku - skrzyżowania. Aleja wiedzie przez część o charakterze parkowym - z grupami krzewów i podkreślającymi założenie trawnikami (nie musza być intensywnie strzyżone, moga być naturalniejsze w formie - parkowe właśnie). Na skrzyżowaniu można udać się ścieżkami pod pergolami do ogrodu owocowego (warzywnik i ogród ziołowy zlokalizowalabym jednak bliżej kuchni, będzie praktyczniejszy) lub do miejsca wypoczynku - altanki, huśtawki - zlokalizowanej wśród kwiatów. Pergole przy części wypoczynkowej pokryć można różami pnącymi, glicynią, wiciokrzewami; przy cześci użytkowej winoroślą.

 

 

W zależności od tego jak długa ma być aleja, posadzisz przy niej odpowiednie gatunki/odmiany drzew - im dłuższa tym wyższe/masywniejsze drzewa. Z niewysokich np. klon odmiany 'Red Sunset' pomieszany z wiśnią 'Kanzan', albo kulista odmiana klonu ('Globosum') bądź też zupełnie kontrastowo - formy kolumnowe, strzeliste (buk 'Dawyck Purple', tulipanowiec 'Fastigiata').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponowała bardziej naturalne, swobodne kształty rabat. Ogród powinien nawiązywać do krajobrazu. Możesz posadzić byliny, które będą się swobodnie rozrastać (np. szałwia, lawenda, kocimiętka, czosnek, floksy) , krzewy (róże oczywiście, krzewuszki, bukszpan, lilaki, azalie) pnącza (bluszcz, glicynia, powojniki) no i drzewa (wiśnia, wierzba, dąb, buk). Materiały jakie możesz użyć na ścieżki to żwir, cegła lub kamień, można zastosować murki, płoty, stare bramki (np. z metalu), altany, pergole porośnięte np. różami pnącymi, ławki drewniane, które nadadzą taki romantyczno - sielski charakter. Ścieżki mogą być poprzerastane bylinami, w niektórych miejscach rośliny mogą ''wchodzić''na ścieżki. Możesz też wybudować duży zbiornik wodny z mostkiem.

DHVPD00Z..jpg rathmichael_lodg&#10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko z czego te wewnętrzne żywopłoty...?

 

A to już zależy od wielu czynników :) Chocby od rodzaju gleby jaki masz, albo od...budżetu jaki przeznaczasz na ten cel.

 

Można zrobić bukszpanowe - świetnie się formuje, liściaste a zimozielone, niestety w bezsnieżne mroźne zimy może przemarznąć, poza tym bardzo drogo by to wyszło przy dużych ilościach.

Albo grabowe /bukowe - moga być wysokie i niskie, cenowo inna bajka, liście sezonowe ale pozostają (zaschnięte) na krzewie na zimę.

Masz też wiele innych możliwości, strzyżone liściaste żywopłoty można robić choćby z pęcherznicy, berberysu, PRL-owskiego ligustra, ałyczy, tawuły japońskiej, porzeczki alpejskiej, morwy, derenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kawiarkę, coby rano po mleko chodziła do obory, potem ubijała na śmietankę i przyrządzała kawę, jak w "Panu Tadeuszu".

 

Z***y - ogród dworkowy nie jest ogrodem naturalistycznym. Wywodzi się z ogrodów barokowych.

 

W kwestii niskich żywopłotów - bukszpan łatwo się ukorzenia z sadzonek pędowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę "Ogród przy dworze wiejskim" z 1888 r., a więc z czasów gdy dwory były w powszechnym użyciu.

Dostepna w sieci:

t.1

http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=16634&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=pl

t.2

http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=16635&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś o mały włos nie kupiłam starego dworku wraz z kawałkiem parku (o mały włos, bo musiałabym sprzedać mieszkanie, wyłożyć wszystkie oszczędności i jeszcze wziąć kredyt, a po tym wszystkim mieszkać w ruderze). Dworek jak dworek, ale park był wspaniały. Obowiązkowa aleja i kolisty podjazd od frontu, a z tyłu tzw salon ogrodowy czyli półkolista (w tym akurat przypadku) przestrzeń otoczona starymi, ponad stuletnimi lipami. Bajka.

Piszę o tym dlatego, że dla mnie dworek po prostu musi tonąć w zieleni. I nie chodzi tylko o te pnącza oplatające ganek i feerię kwiatów pod oknami, ale moze przede wszystkim o wysokie drzewa na jego zapleczu. Coś tak jak w opisie Mickiewicza:

Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,

Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,

Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;

Świeciły się z daleka pobielane ściany,

Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni

Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.

:)

 

Spór "ogród geometryczy vs krajobrazowy" nie ma większego sensu gdyż: po pierwsze rozmowa nie dotyczy założenia historycznego, więć mamy dowolność jeśli chodzi o kształtowanie ogrodu; a po drugie, w historycznych założeniach dworkowych oba nurty były reprezentowane. Najbliższe otoczenie domu kształtowane było wg zasad geometrycznych, natomiast im dalej od domu tym kompozycja była swobodniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...