Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka minimalna grubo?? styropianu/wylewki przy pod?ogówce ?


Recommended Posts

Wiem, wiem, było w MURATORZE, gdzieś jeszcze i tak dalej...

 

Ale na poważnie - pytanie do fachowców i praktyków (ewentualnie praktykujących fachowców):

 

JAKA JEST MINIMALNA, ALE SENSOWNA GRUBOŚĆ STYROPIANU (podłoga na gruncie, bez piwnic) POD RURY WODNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO (ew. czy można zastąpić styropian innym materiałem izolacyjnym i czy ma to sens, na rzecz zmniejszenia grubości izolacji) I IDĄC DALEJ - JAKA JEST MINIMALNA, ALE SENSOWNA GRUBOŚĆ WYLEWKI POD KAFLE PODŁOGOWE???

 

Mam małe (oby) i nieplanowane problemy z grubością podłogi...

 

Pomóżcie / uspokójcie.

 

Dzięki

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 139
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Teeeeeż tak miałem. Liczyłem na 20 cm, a wyszło raptem 13. Tak więc - styropian 3+2 (na zakładkę) + 2 cm styropianu z refleksem - specjalnie pod podłogówkę. Tu pierwszy zgrzyt - zaleca się 10 cm, u mnie raptem 7. Popytałem, są magicy co dają 5, ale to już chyba przegięcie. 7 wystarczy - powiedziało wielu i MUSIAŁO wystarczyć. Na to rurki i zalewka - 6 cm. Nad rurkami (fi 2) powinno być 5 cm - u mnie z matematyki wychodzi 4. MUSI wystarczyć. Z B R O J E N I E - to podstawa. Nie bałem się zminiejszyć wylewki, bo zazbroiłem ("Panie, na co to panu..." i inne teksty). Jest rewelacja. Podłoga jest przez to mniej kondensująca ciepło, ale nie zauważam problemów, wręcz przeciwnie, wszystko działa rewelancko! Gdybym miał polecić, zwiększyłbym izolację kosztem wylewki,ale bez przegięć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* minimalna grubość jastrychu to 4 cm

 

* minimalna grubośc jastrychu na ogrzewaniu podłogowym to 6 cm czyli 4 cm powyżej rur grzewczych

* zakres stosowania styropianu na gruncie to 5-10 cm

* nie wolno stosować trzech warstw styropianu nawet na przekładkę

http://www.termolit.pl

Edytowane przez janzar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie,

 

ja mam jakieś 15 -17 cm (zależy w którym miejscu) wolnej przestrzeni od tzw. wylewki na gruncie (tzw. chudy beton) do dolnej krawędzi ramy okna... i co teraz? Skuć gdzie 15? Czy jakieś inne rady? Czy okno tarasowe musi być osadzone na właściwej wylewce, na kaflach, czy te mogą do niego dochodzić?

 

Proszę o rady,

 

pozdrawiam,

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za pomoc...

 

JANZAR mam jednak pytanie do praktyka:

 

OBECNIE MAM WYKONANĄ TZW WYLEWKĘ NA GRUNCIE (O CZYM PISAŁEM WCZEŚNIEJ) RZECZ JASNA WYKONANA JEST ONA "NA OKO" WIĘC NIE JEST ANI GŁADKA, ANI NIE DO KOŃCA (NIESTETY) RÓWNA. CO ZROBIĆ, JAK PRZYGOTOWAĆ TO PODŁOŻE DO UKŁADANIA FOLII, STYROPIANU ITD...? BO CHYBA TRZEBA BY TO WYRÓWNAĆ? WYPOZIOMOWAĆ? MAM RACJĘ? JAK SIĘ TO W PRAKTYCE WYKONUJE?

 

Dziękuję z góry i pozdrawiam,

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż

styropian ma tzw stopień ugięcia dokładnia do 10 % ,dlatego też wg nowych norm ktore wkrótce wejdą styropian bedzie oznaczany w nastepujący sposób np. 33/30 27/25 22/20 co oznacza przed i po wbudowaniu pod jastrych

z wyrazami szacunku dla wszystkich budujących

 

http://www.zaremba.com.pl

 

hmmm, brzmi logicznie,

ale

 

(5 cm - 0,5 cm [10%]) + (5 cm - 0,5 cm [10%]) < (10 cm - 1 cm [10%])?

 

Czyli dwa "steropiany" (jak niektórzy usiłuja pisać) ugną się więcej niż jeden o podwójnej grubości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż

styropian ma tzw stopień ugięcia dokładnia do 10 % ,dlatego też wg nowych norm ktore wkrótce wejdą styropian bedzie oznaczany w nastepujący sposób np. 33/30 27/25 22/20 co oznacza przed i po wbudowaniu pod jastrych

z wyrazami szacunku dla wszystkich budujących

 

 

hmmm, brzmi logicznie,

ale

 

(5 cm - 0,5 cm [10%]) + (5 cm - 0,5 cm [10%]) < (10 cm - 1 cm [10%])?

 

Czyli dwa "steropiany" (jak niektórzy usiłuja pisać) ugną się więcej niż jeden o podwójnej grubości?

 

mi też się właśnie tak wydaje. dodatkowo przy tym sposobie układania możliwośc wystąpienia mostków termicznych zredukowano praktycznie do zera... prosiłbym "janzar'a" o bardziej szczegółowe opisanie jego punktu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...