Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka minimalna grubo?? styropianu/wylewki przy pod?ogówce ?


Recommended Posts

No ja na nieszczescie nie przypilnowalem gosci od chudziaka i mam roznice z 4 cm na calosci. Musze sobie juz odpuscic poziomowanie i bede lal cementowa posadzke. Dojda na pewno male problemy z nagrzewaniem od podlogowki ale mam nadzieje, ze niewielkie.

Ogolnie jestem zwolennikiem kumulowania ciepla w posadzce a nie oddawania. Grubsza warstwa mi nie zaszkodzi :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 139
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam jeszcze jedno pytanko. Zawsze podczas wylewek z boku robi sie od sciany dylateacje pianka/syropianem. I to jest jasne. Ale zawsz widze, ze sa tez robione dylatacje w kazdych drzwiach i to "dwie". Czyli po obu stronach sciany. Czemu tak sie robi ? Czy na etapie wkladania styropianu od razu musze wstawic te dylatacje najlepiej ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dylatacje w drzwiach zrobią ci ludzie od posadzek,z boku dookoła scian też.Jeszcze coś.Regułą jest taki cykl wykonania,że pan od zacierania kładzie styropiany i chodząc po nich ,bądź na specjalnych wkładkach na buciki ,zaciera finalnie.My zawsze mieliśmy problem z odbiorem jakościowym / równość/ w momencie zakończenia roboty,nie mozna było wchodzić,bywało,ze np. w pon. okazywało,się że jest nierówno.Szlifowanie jesli górka,jesli dołki

,mlaskaliśmy w konsternacji obydwaj z wykonawcą.Jesli dograsz odbiór jakościowy w momnecie zakończenia to ....super.Urwanie kasy nie ma sensu bo z problemem zostaje inwestor.Ma być dobra zapłata za dobra robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ojca niedawno kladlismy terakote na wylewkach cementowych. Przed wydawalo sie rowno, pozniej albo podkuwanie w rogach albo kladzenie duzych ilosci kleju.

Warto wspomniec, ze wylewki anhydrytowe sa drozsze, ale jak ktos do tego chce pozniej pleic plytki to oszczedzi na ilosci kleju i latwiejszym ukladaniu.

Pod kobiec ukladalem terakote w malej toalecie i byl taki spadek, ze by zachowac poziom z wejscia to na przeciwleglej scianie szlo tyle kleju, ze dwie plytki jedna na druga mozna by przykleic.

 

cezka: a co powiesz o kleju do plytek na wylewki anhydrytowe, podobno sa specjalne ze wzgledu na ich sklad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ponieważ posty na temat tematu ;) czyli jaka grubość styropianu i wylewki nad są już z zamierzchłych czasów, a jak wiadomo grubość zalecanych warstw dociepleniowych ewoluuje znacznie z upływem czasu to chciałabym zapytać jakie są obecnie tendencje grubości styropianu w posadzce? w moim projekcie jest 15cm, wykonawcy przekonują mnie że 10cm to absolutnie wystarczająco a ja skłaniałam się ku 20cm, jak będzie najrozsądniej i ekonomiczniej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad twierdzi, że ma u siebie bardzo cienką wylewkę (3 cm czy coś) na podłogówce, a na tym jest terakota. Jest to pono jakaś specjalna technologia zapewniająca elastyczność wylewki, daje się jakieś maty - nie wiem jak się nazywa, ale postaram się dopytać, jeśli sąsiad sam pamięta - sprawa jest kosztowana, ale mniejsza grubość to nie tylko niższa podłoga, także mniejsza bezwładność cieplna warstwy grzewczej

 

zapewne chodzi o wylewkę anhydrytową,na podłogówkę min. wymagana warstwa /gr. wylewk /i to 4,5 cm i rzeczywiście ma dużo większą zdolność oddawania ciepła,więcej info na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ojca niedawno kladlismy terakote na wylewkach cementowych. Przed wydawalo sie rowno, pozniej albo podkuwanie w rogach albo kladzenie duzych ilosci kleju.

Warto wspomniec, ze wylewki anhydrytowe sa drozsze, ale jak ktos do tego chce pozniej pleic plytki to oszczedzi na ilosci kleju i latwiejszym ukladaniu.

Pod kobiec ukladalem terakote w malej toalecie i byl taki spadek, ze by zachowac poziom z wejscia to na przeciwleglej scianie szlo tyle kleju, ze dwie plytki jedna na druga mozna by przykleic.

 

cezka: a co powiesz o kleju do plytek na wylewki anhydrytowe, podobno sa specjalne ze wzgledu na ich sklad

 

niestety mam to w JPG ,tabelka jakie kleje do czego,dajemy to klientom z zaleceniami uzytkowania,z wylewki anhydrytowej po wyschnięciu trzeba zmieść twardą szczotką ryżową warstwę pokrywającego luźnego mleczka i potem bez używania poziomicy kłaść grzebieniem np. 5 mm klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ponieważ posty na temat tematu ;) czyli jaka grubość styropianu i wylewki nad są już z zamierzchłych czasów, a jak wiadomo grubość zalecanych warstw dociepleniowych ewoluuje znacznie z upływem czasu to chciałabym zapytać jakie są obecnie tendencje grubości styropianu w posadzce? w moim projekcie jest 15cm, wykonawcy przekonują mnie że 10cm to absolutnie wystarczająco a ja skłaniałam się ku 20cm, jak będzie najrozsądniej i ekonomiczniej?

 

to jest zespół czynników, parametrów,jak masz ocieplony fundament,jaki parametr przewidujesz dla całego domu,poza tym musisz patrzec na mozliwości wysokości posadzki na gotowo,ale 15 generalnie to dość dużo /wystarczająco/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Cezka dom ma być oszczędny jak najbardziej się da, przy ograniczonych nakładach finansowych, czyt. najkorzystniejszy stosunek ceny do zysków, went. grawitacyjna będzie, fundament ocieplony 8 albo10cm styropianu (nie pamiętam)

właśnie chodziło mi o to czy te 15cm to skromnie czy już sporo dla budownictwa tradycyjnego, i czy na siłę zwiększać czy odpuścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale zawsz widze, ze sa tez robione dylatacje w kazdych drzwiach i to "dwie". Czyli po obu stronach sciany. Czemu tak sie robi ? Czy na etapie wkladania styropianu od razu musze wstawic te dylatacje najlepiej ?

Fantom

Nie robi się dwóch dylatacji w progach drzwi. To niepotrzebne i niepraktyczne. Dylatację najlepiej zrobić w miejscu gdzie będzie łączenie dwóch materiałów np. drewno w jednym pokoju, gres w sąsiednim. Łączenie powinno schować się pod skrzydłem drzwi lub progiem (jesli jest próg). Pomyśl też co będzie nad dylatacją, warto ją przenieść wyżej i dać korek między deski/panale lub silikon zamiast twardej fugi miedzy płytki.

Jak dylatacje przy ścianach zrobisz razem ze styropianem, to styro dociśnie piankę i nie będzie sie przewracała.

 

dylatacje w drzwiach zrobią ci ludzie od posadzek....
Różnie to bywa. jeśli zrobienie dylatacji polega na przecięciu kielnią to bardzo dziękuję. Lepiej samemu się o to zatroszczyć i pomyśleć wcześniej... Jest pianka, są profile dylatacyjne, da sie to zrobić dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam duuzy problem..... budowlaniec spieprzyl mi wysokosc bo dal o jednego pustaka za malo (25 cm!!!) i mam w sumie 259 - 260 cm swiatla od stropu piwnicy:((( Niestety juz po fakcie... strop wylany dach polozony - a ja niczego nie bylem swiadomy az do momentu jak zabralem sie za ukladanie styropianu pod ..... ogrzewanie podlogowe w lazience i kuchni:(. Mam problem - chcialem ta podlogowke ulozyc ale mam w sumie tylko około 9 cm, może max w niektorych miejscach 10cm na tą podłogówkę i wykończenie.

 

Liczę to więc tak:

1,5 cm - tynk sufitu

1,5 cm - klej i plytka

2 cm - styropian - cos z tych (IZOTERM - STEINOTHAN 107, GR. 20 MM, lub ten ECOTHERM - PłYTA ECOTHERM BASELINE XR, 20 MM

0,5cm - folia alumiowa RAVAGO RE - SUPER POLYNUM, FOLIA ALUMINIOWA - czy ona coś da ???

4 cm - jakas super zbrojona wylewka (czy nie popeka) - możecie polecić jakiś produkt?

 

Chciałbym jeszcze od drugiej strony wylewki tj. na suficie piwnicy przykleić z 10cm styropianu (tam akurat wysokość będzie wystarczająca bo wymóg jest jak sprawdzałem 220cm światła )

 

Hmmm od razu mówię - mam 29 lat, budowami domów się nie zajmuję - jestem laikiem - choć w tym temacie musiałem trochę poczytać bo problem nie mały....:(.

Prosiłbym więc was o opinię w mojej sprawie.

Czy jest sens wg Was w takich warunkach kłaść tą wymarzoną podłogówkę ??? czy izolacja od strony piwnicy coś pomoże i zniweluje bardzo cienką warstwę (max 2cm) styro bezpośrednio pod rurkami ?? Czy jest możliwe zrobić stabilną, niepękającą wylewkę o grubości max 4cm ???

A może odpuścić podłogówkę żeby nie przedobrzyć w przyszłości... wiadomo jak się źle ją zrobi to ponoć później sporo kłopotów może być ....

Czy moglibyście polecić jakąś ekipę która mogłaby tym się zająć i dać gwarancję ?? - jestem z małopolski.

 

Pozdrawiam,

krisrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety mam to w JPG ,tabelka jakie kleje do czego,dajemy to klientom z zaleceniami uzytkowania,z wylewki anhydrytowej po wyschnięciu trzeba zmieść twardą szczotką ryżową warstwę pokrywającego luźnego mleczka i potem bez używania poziomicy kłaść grzebieniem np. 5 mm klej.

 

Jak w tej chwili kształtują się ceny wylewek tradycyjnych i anhydrytowych? chodzi mi o koszt z materiałem.

dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam duuzy problem..... budowlaniec spieprzyl mi wysokosc bo dal o jednego pustaka za malo (25 cm!!!) i mam w sumie 259 - 260 cm swiatla od stropu piwnicy:((( Niestety juz po fakcie... strop wylany dach polozony - a ja niczego nie bylem swiadomy az do momentu jak zabralem sie za ukladanie styropianu pod ..... ogrzewanie podlogowe w lazience i kuchni:(. Mam problem - chcialem ta podlogowke ulozyc ale mam w sumie tylko około 9 cm, może max w niektorych miejscach 10cm na tą podłogówkę i wykończenie.

 

Liczę to więc tak:

1,5 cm - tynk sufitu

1,5 cm - klej i plytka

2 cm - styropian - cos z tych (IZOTERM - STEINOTHAN 107, GR. 20 MM, lub ten ECOTHERM - PłYTA ECOTHERM BASELINE XR, 20 MM

0,5cm - folia alumiowa RAVAGO RE - SUPER POLYNUM, FOLIA ALUMINIOWA - czy ona coś da ???

4 cm - jakas super zbrojona wylewka (czy nie popeka) - możecie polecić jakiś produkt?

 

 

Chciałbym jeszcze od drugiej strony wylewki tj. na suficie piwnicy przykleić z 10cm styropianu (tam akurat wysokość będzie wystarczająca bo wymóg jest jak sprawdzałem 220cm światła )

 

Hmmm od razu mówię - mam 29 lat, budowami domów się nie zajmuję - jestem laikiem - choć w tym temacie musiałem trochę poczytać bo problem nie mały....:(.

Prosiłbym więc was o opinię w mojej sprawie.

Czy jest sens wg Was w takich warunkach kłaść tą wymarzoną podłogówkę ??? czy izolacja od strony piwnicy coś pomoże i zniweluje bardzo cienką warstwę (max 2cm) styro bezpośrednio pod rurkami ?? Czy jest możliwe zrobić stabilną, niepękającą wylewkę o grubości max 4cm ???

A może odpuścić podłogówkę żeby nie przedobrzyć w przyszłości... wiadomo jak się źle ją zrobi to ponoć później sporo kłopotów może być ....

Czy moglibyście polecić jakąś ekipę która mogłaby tym się zająć i dać gwarancję ?? - jestem z małopolski.

 

Pozdrawiam,

krisrad

 

możesz zrobić wylewke anhydrytową 4 cm,a folia aluminiowa tak- jesli chcesz podłogówkę/ na szczęście to nie 5 mm tylko 1-2 mm /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tematy :

1) tak wlasnie po wylaniu posadzek skojarzylem, ze folia na styro moze i nie tyle umozliwia "slizganie" sie wylewki, ale dzieki niej nie idzie woda z wylewki do styro.

2) Pytanie : na gorze polozylem 4 cm styro akustycznego. JEst on cholernie mieki, ale dobrze tlumi halasy dynamiczne. Mam sie bac o wylewke na nim ? Moze pekac ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Poradźcie proszę, jaka powinna być prawidłowa kolejność materiałów na ten nasz strop pod ogrzewanie podłogowe?

 

Czarna folia, wyrównanie styropianem + uzupełnienie keramzytem pomiędzy belkami, i co dalej?

 

http://img684.imageshack.us/img684/2751/dsc04337kz.jpg

 

Tutaj są zdjęcia mr6319, który miał podobną sytuację do mojej:

 

http://foto1.m.onet.pl/_m/d1d213fec1d608d536d4cf7d2693ed6d,10,19,0.jpg

 

http://foto1.m.onet.pl/_m/4c4ce3f8c7024d2c0aac6c6d6adbbafd,10,19,0.jpg

 

http://foto1.m.onet.pl/_m/124e0b40fbc49239c3d5f329bcd41af9,10,19,0.jpg

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/b01b169905868ac939f5bc35782b2550,10,19,0.jpg

 

Najbardziej mnie zastanawia, czy nie potrzebuję już pod instalację podłogową żadnej dodatkowej wylewki ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...