Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka minimalna grubo?? styropianu/wylewki przy pod?ogówce ?


Recommended Posts

Ja mam 15cm :cry:

Dam papę potem 5cm styropian - tylko jaki??

Słyszałem, że jak jest mało to należy dać twardszy. EPS21 czy coś takiego:-?

Potem styropian 3cm z folią pod podłogówkę, potem rurki i zaleję to wylewką.

Podobno wylewka z miksokreta jest bardzo sucha i lepiej jej nie stosować na podłogówkę.

Rozmawiałem z moim przyszłym wykonawcą i powiedział, że jak beton będą mieszać ręcznie to będzie rzadszy i fajnie zaleje rurki. Poprawi to ich oddawanie ciepła.

Pzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 139
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Akrimka
Ja mam 15cm :cry:

Dam papę potem 5cm styropian - tylko jaki??

Słyszałem, że jak jest mało to należy dać twardszy. EPS21 czy coś takiego:-?

Potem styropian 3cm z folią pod podłogówkę, potem rurki i zaleję to wylewką.

Podobno wylewka z miksokreta jest bardzo sucha i lepiej jej nie stosować na podłogówkę.

Rozmawiałem z moim przyszłym wykonawcą i powiedział, że jak beton będą mieszać ręcznie to będzie rzadszy i fajnie zaleje rurki. Poprawi to ich oddawanie ciepła.

Pzdrawiam

 

A nie lepiej zwykły styropian i folie po podłogówkę osobno, jak mi sie wydaje taniej to wyjdzie.

POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam Wszystkich,

tak sobie czytam i się przestraszyłem, mogę prosić o pomoc w dobraniu materiałów pod ogrzewanie podłogowe?

 

W tej chwili mam juz następujące warstwy:

- chudziak - 12cm

- folia

- styropian (podłoga) 10+5cm

- wylewka B20 - 7-8cm

(narazie to wszystko)

 

zostało mi ok 6cm do dołu drzwi i okien tarasowych,

chciałem teraz dać ekran z folii, na to ułożyć rurki ogrzewania i wylać posadzkę zazbrojoną siatką ok 5cm.

Mam jednak obawy że podłogówka będzie ogrzewać tą wylewkę z B20 i ogrzewanie podłogowe będzie miało dużą bezwładność.

 

Byłbym wdzięczny za pomoc i pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Podciagne troche temat, bo wlasnie sie szykuje do robienia posadzek i mam kilka dylematow. Chudziak mam wylany okolo 20-22 cm ponizej fundamentow.

Do tego chcac dac wiecej ocieplenia od dolu, dolozylem na fundamentach po cegle lezaco. Teraz mam do gory razem jakies 26-28 cm.

 

Idee mam taka (nad chudziakiem) :

1 jakies smarowidlo (jakie ?)

2. papa termozgrzewalna SBS

3. folia (jaka ? same zaklady czy jakos klejona ?)

4. styropian 10-12cm

5. instalacje wodne, odkurzacz itp

6. styropian 10-12cm (w nim w/w instalacje) kladizny na zaklady na poprzednia warstwe

7. folia od podłogówki

8. rurki od podłogówki

9. wylewka końcowa 6-8cm

10. panele itp

 

Pytanka :

1) jak wyrownac zadziory na chudziaku ? Trzeba jakos zeszlifowac czy klasc na to pape ?

2) jak wyrownac zle wylany chudziak. Buja sie w okolicach 2-4 cm od poziomu. Klasc rowno styropian a potem zalac rozna gruboscia jastrychu ?

3) jakies zastrzezenia do kolejnosci ?

4) papa pod scianami lezy na poziomie tych 20 cm nad chudziakiem. Jastrych bedzie sie konczyl te 6 cm wyzej. Mam rozumiec, ze pape SBS polaczyc do tej papy pod scianami ? A folie wylozyc na sciany do gory bardziej ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co az tyle tego, nie szkoda kasy?

Jak dla mnie i wiekszosci:

- folia na chudziaku

- styropian ile tam kto sobie wymyslil

- w dolnej warstwie styropianu instalacja odkurzacza

- w gornych warstwach styropianu instalacje wodne itp.

- gdzies w styropianie jak trzeba to instalacje elektryczne w peszlach

- na to odblaskowa folia podlogowki

- rurki podlogowki

- wylewka z miksokreta albo anhydrytowa jak kto woli

- panele, terakota, drewno jak kto woli ;)

 

 

1) jak wyrownac zadziory na chudziaku ? Trzeba jakos zeszlifowac czy klasc na to pape ?

Grubsza folia i nie ma co sie przejmowac, jak sa naprawde duze to powalic mlotkiem :) Malo kto daje pape

 

2) jak wyrownac zle wylany chudziak. Buja sie w okolicach 2-4 cm od poziomu. Klasc rowno styropian a potem zalac rozna gruboscia jastrychu ?

Styropianem trudno wyrownac?

 

3) jakies zastrzezenia do kolejnosci ?

J.w.

 

4) papa pod scianami lezy na poziomie tych 20 cm nad chudziakiem. Jastrych bedzie sie konczyl te 6 cm wyzej. Mam rozumiec, ze pape SBS polaczyc do tej papy pod scianami ? A folie wylozyc na sciany do gory bardziej ?

Do tych 20cm moze i warto dac pape. Folie dajesz tak by wystawala ponad wszystko i by ja podciac jak juz bedziesz mial wylewke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2) jak wyrownac zle wylany chudziak. Buja sie w okolicach 2-4 cm od poziomu. Klasc rowno styropian a potem zalac rozna gruboscia jastrychu ?

Styropianem trudno wyrownac?

 

No mi trudno sobie to wyobrazic, aby duza czesc styropianu ciac na grubosc z wieksza dokladnoscia niz 1 cm na takiej powierzchni. Chyba, ze to jednak mozliwe ?

Rozlozyc sznurki w poziomach i patrzec ile wystaje i tak go docinac od dolu az bedzie przylegal prawidlowo. A druga warstwa juz rowna - bez ciecia.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciagne troche temat, bo wlasnie sie szykuje do robienia posadzek i mam kilka dylematow. Chudziak mam wylany okolo 20-22 cm ponizej fundamentow.

Do tego chcac dac wiecej ocieplenia od dolu, dolozylem na fundamentach po cegle lezaco. Teraz mam do gory razem jakies 26-28 cm.

 

Idee mam taka (nad chudziakiem) :

1 jakies smarowidlo (jakie ?) np Gumbit

2. papa termozgrzewalna SBS

3. folia (jaka ? same zaklady czy jakos klejona ?) może byc zwykła lub troszke grubsza, wystarczą zakłady

4. styropian 10-12cm

5. instalacje wodne, odkurzacz itp

6. styropian 10-12cm (w nim w/w instalacje) kladizny na zaklady na poprzednia warstwe

7. folia od podłogówki

8. rurki od podłogówki

9. wylewka końcowa 6-8cm

10. panele itp

 

Pytanka :

1) jak wyrownac zadziory na chudziaku ? Trzeba jakos zeszlifowac czy klasc na to pape ?

 

Im więcej wyrównasz, tym lepiej

 

2) jak wyrownac zle wylany chudziak. Buja sie w okolicach 2-4 cm od poziomu. Klasc rowno styropian a potem zalac rozna gruboscia jastrychu ?

3) jakies zastrzezenia do kolejnosci ?

Próbowałbym troche styropianem, a reszta wylewka

 

4) papa pod scianami lezy na poziomie tych 20 cm nad chudziakiem. Jastrych bedzie sie konczyl te 6 cm wyzej. Mam rozumiec, ze pape SBS polaczyc do tej papy pod scianami ? A folie wylozyc na sciany do gory bardziej ?

 

Dokładnie

 

Fantom

 

Przy tej grubości styro (pisałes 20-24 cm) mimo wszystko dałbym wylewkę co najmniej 8 cm (ale to jest moje zdanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciagne troche temat.......

Fantom

 

Przy tej grubości styro (pisałes 20-24 cm) mimo wszystko dałbym wylewkę co najmniej 8 cm (ale to jest moje zdanie)

 

Nie chcialbym miec za duzej bezwladnosci podlogowki.

Czy w ta wylewke pakowac jakies siatki itp ?

 

Fantom

 

Najlepiej włókno polipropylenowe. U mnie cenowo wyszło to samo co siatka, a do takiego ogrzewania podobno są lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deamos napisał jak to ma prawidłowo wygladać. Zgadzam sie ze wszystkim za wyjatkiem wyrównywania chudziaka styro. Za duzo zabawy (chyba że ktos ma nadmiar czasu). Łatwiej zrobic to dostosowując grubość wylewki.

U mnie wylewki robia w czwartek. Zwróccie tylko uwagę na grugośc styro w garazu. Ja dałem na całym parterze tyle samo, ale zapomniałem, że w garazu będzie grubsza wylewka i do tego spadek na 3/4 długosci w strone bamy garażowj więc jedna warstwe styro (4 cm) musiałem ściagnać :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę będę układał w całym domu - parter i piętro. Planowałem na parterze dać 5 cm styropiano.

 

Pod spodem mam piwnicę, której ściany i podłoga są izolowane 10 cm styropianu. Piwnica zagłębiona na 3/4.

 

Piwnica będzie nie ogrzewana poza 1 pomieszczeniem - pralnia.

 

Czy 5 cm styropianu na parterze będzie ilością wystarczającą? Mogę go maksymalnie zwiększyć do 7 być może 8 cm.

 

Proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam

Czy jezeli mam tylko 15 cm wolnego to czy takie rozwiazanie jest ok??

-Papa termo zdrzewalna

-Styropian 2x 5cm na zaklad

-rurki i jastrych 5 cm ze zbrojeniem

Czy tak moze byc??

Czy lepiej dac 8cm styropianu i

- rurki i jastrych 7cm ze zbrojeniem

Jak myslicie ??

 

Ja bym tak zrobił

 

-Papa termo zgrzewalna

-Styropian 2x 5cm na zaklad

-rurki i jastrych 5 cm ze zbrojeniem

 

Albo

-Papa termo zgrzewalna

-Styropian 5cm + 4cm

-rurki i jastrych 6 cm ze zbrojeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że styropianu nie można układać bezpośrednio na papę. Ja też chciałem ułożyć papę, ale ostatecznie dałem grubą folię. Są specjalne papy pod styropiany, ale nie wiem czy warto w to inwestować.

 

Mozna stosowac papy modyfikowane, termozgrzewalne, na nie dajesz zwykłą folię budowlaną i na to styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że styropianu nie można układać bezpośrednio na papę. Ja też chciałem ułożyć papę, ale ostatecznie dałem grubą folię. Są specjalne papy pod styropiany, ale nie wiem czy warto w to inwestować.

 

Mozna stosowac papy modyfikowane, termozgrzewalne, na nie dajesz zwykłą folię budowlaną i na to styropian.

 

A czy rurki odkurzacza centralnego dawałeś pod czy nad folią budowlaną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...