Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

MarJel - rozumiem Cię doskonale. Też mam czarną łazienkę i efilo zamęczałam o lampy niemiłosiernie. Poradziła mi refletory (jak przyłożyłam do gotowej ściany

(płytki ze strukturą) latarkę to przyznałam jej rację), ale bałam się surowej, jaskiniowatej, małej łazienki. Postawiłam na zwisy (kryształowe) i ... jak w ostatnią sobotę je powiesiłam to stałam oczarowana - uzyskałam dokłądnie to co chciałam. W mojej łazience to właśnie te zwisy rzucają się jako pierwsze w oczy, nie ma szans, żeby je przeoczyć. No ale, to Ty musisz być zadowolona i Ty musisz podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarJel - rozumiem Cię doskonale. Też mam czarną łazienkę i efilo zamęczałam o lampy niemiłosiernie. Poradziła mi refletory (jak przyłożyłam do gotowej ściany

(płytki ze strukturą) latarkę to przyznałam jej rację), ale bałam się surowej, jaskiniowatej, małej łazienki. Postawiłam na zwisy (kryształowe) i ... jak w ostatnią sobotę je powiesiłam to stałam oczarowana - uzyskałam dokłądnie to co chciałam. W mojej łazience to właśnie te zwisy rzucają się jako pierwsze w oczy, nie ma szans, żeby je przeoczyć. No ale, to Ty musisz być zadowolona i Ty musisz podjąć decyzję.

 

Na 14 str. wklejałam inna moją łazienkę właśnie czarną i w niej będą zwisy, tamta że tak powiem bardziej elegancka i tam kryształki lub szklane zwisy będą, ta łazienka szara to inna bajka, a Ty jakie zwisy wybrałaś do swojej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre duszki forum doradźcie...Potrzebuję lampy do jadalni, która pasowałaby do tej ceglanej ściany. Ma wisieć nad stołem stojącym na środku i musi mieć montaż jednopunktowy. Dom jest raczej w stylu nowoczesnym ( lakierowany MDF w kuchni, z którą łączy się jadalnia) z elementami skandynawskimi:)

Mnie jakoś nic nie wpadło w oko..

Help, please...

 

http://img704.imageshack.us/img704/7130/cega2.jpg

By izuniak at 2010-07-29

 

hop, hop doradzi ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję oświetlenie w domku.

Czy są wytyczne co do natężenia światła w poszczególnych pomieszczeniach? W/m2 danego pomieszczenia?

Jak z Waszymi doświadczeniami? Rady w stylu: 'do wiatrolapu 5m2 daj 2x40W' też mile widziane :-) Watami później mogę się pobawić poprzez wymianę żarowek, zatem najbardziej interesuje mnie ilość źródeł światła.

 

Uklad pomieszczen:

3 pokoje po 11-15m2

lazienka 6m2

WC 2m2

salon 32m2

kuchnia otwarta na salon 9,5m2

korytarz 9m2

kotlownia 4m2

pralnia 5m2

wiatrolap 5m2

 

Rzut mniej wiecej taki jak na fotce (z malymi zmianami) i żółte plamy to planowane punkty świetlne.

phpThumb_generated_thumbnailjpg.jpg

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć laik

sprawa nie jest taka prosta. wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczenia, jego kolorystyki (im ciemniej tym więcej światła pochłaniają ściany zamiast odbijać i tym więcej światła trzeba dostarczyć) oraz w przypadku pomieszczeń domowych - indywidualnych preferencji. Ten ostatni czynnik jest najtrudniejszy do oszacowania - znam osoby które określają pomieszczenie jako jasne podczas gdy dla mnie tam panuje półmrok :D

 

żeby nie było aż tak trudno średnio można przyjąć że dostarczenie 500lx sprawi że będzie bardzo jasno; 300lx ze będzie jasno, a w przypadku 150lx kameralnie.

 

wszystko zależy jeszcze od przeznaczenia pomieszczenia, np. w kuchni powinno być ok 200-300lx, z zastrzeżeniem że sam blat roboczy będzie oświetlony 500lx; w salonie znowuż wystarczy 100 max 200lx, chyba że jest miejsce do czytania czy do pisania - tam ilość luxów powinna wzrosnąć do minimum 300, za to do oglądania tv nie trzeba więcej niż 30lx; jadalnia - stół 300-500lx; najmniej światła potrzebne jest w komunikacji - wystarczy 50-100lx.

 

przełożenie na waty zależy od konkretnej żarówki ale przyjmując przeciętną żarówkę halogenową dla pomieszczenia 10m2 będzie to odpowiednio ok. 260W, 190W,110W. Najlepiej jednak brać pod uwagę konkretne źródła światła i sprawdzać ilość lumenów.

 

polecam przeczytać jakiś artykuł o dopasowaniu opraw do funkcji i stref, np ten:

http://www.oswietlenie.pl/oswietlenie-wnetrz-mieszkalnych-c_50.html

Edytowane przez efilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efilo, dzięki za naświetlenie. Coś juz wiem. Zaczynam szukać w necie: lm/W w zależności od danego źrodla.

Przy okazji gratulacje świetnego domku zarowno zewnatrz, jak i wewnatrz - jak dla mnie: perfekcja w kazdym calu.

 

Artykul swietny. Inne, ktore czytalem, nie byly tak wyczerpujące.

 

Jeszcze tylko podpowiedzcie jakie aktualnie źrodla swiatla jeśli chodzi o halogen są optymalne. QR111 co to takiego? Chodzi tylko na 12V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QR111 to specjalnie skonstruowany reflektor halogenowy który przez ceramiczny trzpień (lub metalową kopułkę) zamontowany nad/pod zależy jak patrzeć ;) żarówką zapobiega efektowi 'olśnienia'

 

ja mam masterline 111 (te QR AR itd. to zazwyczaj nazwa handlowa danego producenta - 111 powtarza sie natomiast w większości nazw tego źródła światła)

 

http://www.lightingstyles.co.uk/Uploaded/Masterline_111(1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal wybieram lampy nad stół do jadalni( stół duży 110/240) Lampy mają być dwie. Jednak zrezygnowałam z lamp azzardo, z wielu przyczyn przypomnę ;

http://img69.imageshack.us/img69/4433/175f53eaa443c.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

W zamian myślę o lampach podobnych, lub tych;

 

http://img84.imageshack.us/img84/483/fotophp.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Jeśli ktoś zna lampy w tym stylu, proszę o namiary:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...