Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze


michal.bdg

Recommended Posts

Witam,

Sprawa oczywistą jest ze wraz ze spadkiem temp.zewnętrznej spada COP w tego typu pompach, ale mam takie pytanie. Jak duże ilości powietrza przerabia taka pompa, bo pomyślałem że mogłaby funkcjonować na nieogrzewanym ale ocieplonym poddaszu na którym temp. zawsze jest wyższa niż na zewnątrz, mimo swobodnego dopływu powietrza z zewnątrz. Przypuszczam że pompa bardzo szybko wykorzystałaby powietrze z poddasza i zrobiłoby się tam równie zimno jak na zewnątrz.

-Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tu masz fajny artykuł na ten temat, z tabelką z tymi danymi, których poszukujesz:

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/czy-powietrzna-pompa-ciepla-w-naszym-klimacie-da-rade/

 

Z całą pewnością poddasze by się wychłodziło do temperatury takiej, jak na zewnątrz, a nawet niższej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedno. Załóżmy że mamy PC glikolową 8kW ,która jest w stanie pracować bez grzałki do niższych temperatur niż P-W. Załóżmy że szczyt tej bez grzałki to temp -25oC i załóżmy że ta grzałka przy P-W osiąga swój szczyt również przy takiej temp. (taka moc grzałki). Czyli jedna i druga pracuje 24h na dobę. Załóżmy że tu i tu doba równo podzielona jest na taryfy po 12h. Teraz koszt pracy PC glikol-woda to 12x0,25=3 + 12x0,64=7,68 czyli 10,68zł a praca grzałki w tym samym czasie to 42,72. Załóżmy że te ekstremalne temp. trwają 14 dni to wyjdzie różnica 448,56. Do tego dojdzie czas od momentu załączania się grzałki do momentu osiągnięcia przez nią maximum. Różnica na ogrzewaniu domu powiedzmy 130m wyjdzie około 1000zł. Jak dla mnie to jest dwa razy więcej. Zakładając że obie pompy kosztują tyle samo to DZ pompy G-W zwróci się bardzo szybko. Faktycznie te pompy P-W musiały by kosztować do takiego domu nie więcej niż 10tyś by to było opłacalne. To prawda że ogrzać ogrzeją tylko jakim kosztem. COP COPem ale rachunek wyjdzie tak jakby ten COP równał się 2.

Pzdr

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogólnych kosztów warto także doliczyć koszt przyłącza gazowego lub, jak kto woli, o koszt przyłącza powietrzna PC mogłaby być droższa od kotła gazowego, by wynik był tożsamy.

 

No właśnie tak jak napisałem około 10tyś i by było zajefajnie;)

No ale niestety nie jest:(

Choć pod Poznaniem byłem w firmie która robiła je za coś około 7tyś. Pytanie jak one się sprawują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że mamy PC glikolową 8kW ,która jest w stanie pracować bez grzałki do niższych temperatur niż P-W. Załóżmy że szczyt tej bez grzałki to temp -25oC i załóżmy że ta grzałka przy P-W osiąga swój szczyt również przy takiej temp. (taka moc grzałki). Czyli jedna i druga pracuje 24h na dobę. Załóżmy że tu i tu doba równo podzielona jest na taryfy po 12h. Teraz koszt pracy PC glikol-woda to 12x0,25=3 + 12x0,64=7,68 czyli 10,68zł a praca grzałki w tym samym czasie to 42,72. Załóżmy że te ekstremalne temp. trwają 14 dni to wyjdzie różnica 448,56.

 

Gdyby wziąć glikolową PC o mocy 8 kW to w kosztach pracy PC glikol-woda 12hx0,25zł i jeszcze razy dobre 2 kW - tyle pobierze prądu.Wszystko razem z I taryfą 21,36.Licząc dalej jak ty, grzałkami byłoby 85,44.W ten sposób po 14 takich dniach mamy 897 zł różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiązując do prośby ProStaś, postaram się zrobić porównanie kosztów eksploatacji budynku wg założeń, dla prądu, gazu i PC powietrze woda

pozwolę to sobie umieścić w obydwu wątkach

 

koszt ogrzewania budynku i wytwarzania cwu

 

przyjęte założenia:

 

powierzchnia 130 m2

 

roczne zużycie energii na ogrzewanie 70 kwh/ m2 czyli rocznie 9100 kWh

 

ilość osób 4

 

przeciętna zużycie cwu na twarz 50 l/dzień czyli ilość energii do ogrzania 200 l wody od temperatury 8c-42c wyniesie 7,91 kWh/dzień czyli na rok 365*7,91 kwh = dla równego rachunku 2890 kWh

 

roczne zużycie energii na przygotowanie cwu i ogrzewanie to 11990 kWh, przyjmijmy 12000 kWh

 

przy ogrzewaniu prądem koszty wg kalkulatora Vattenfalla przy zużyciu 12000 kwh, wynosi 5560 zł rocznie,

 

w skład opłat wchodzi

 

opłata za zużycie energii elektrycznej Vattenfall taryfa G11

 

za zużytą energię elektryczną 3737,70 zł/rok

 

opłata stała za obsługę rozliczenia 49,78 zł/rok

 

za przesył energii 1512,36 zl/rok

 

za jakość dostawy prądu 112,73 zł/rok

 

za utrzymanie i rozwój sieci 66,47zł/rok

 

opłata przejściowa 73,64 zł/rok

 

za obsługę licznika 7,32 zł/rok

 

z czego koszty przesyłu to 1772,52 zł

 

przy gazie będzie to wynosić,

 

wartość opałowa 1 m3 około 9,97 kWh/m3

 

średnioroczna sprawność kotła kondensacyjnego wynosi około 95 % n=0,95

 

zużycie gazu to 12000 kwh/rok:9,97 kwh/m3 to 1204 m3

 

uwzględniając sprawność kotła kondensacyjnego, zużycie wyniesie 1267 m3 gazu,

 

gaz Górnośląska Spółka Gazownicza

taryfa W3 zużycie roczne powyżej 1200-8000 m3/rok

 

cena gazu – 1,0310 zł/m3 rocznie 1267*1,0310 z/m3 = 1306 28 zł

 

stała opłata sieciowa – 35 zł/mc rocznie 35 zł*12 = 420 zł

 

zmienna obłata sieciowa – 0,4608 zł/m3 rocznie 1267 zł/m3 * 0,4608 zł/m3 = 583,84 zł

 

abonament – 8,2 zł/mc rocznie 12*8,2 zł = 98,4 zł

 

roczny koszt ogrzewania i przygotowania cwu przy gazie to kwota 2408,52 zł

 

z czego za gaz 1306,28 zł

 

średnie COP dla powietrznej pompy ciepła przyjąłem wg wyliczeń z wątku, TUTAJ na 2,0

 

daje nam to zużycie energii elektrycznej 6000 kWh/rok/COLOR],

wrzucając to w kalkulator Vattenfalla,

 

uzyskujemy koszt ogrzewania i przygotowania cwu przy pomocy PCI powietrze woda 2880 zł rocznie

 

z czego przesył to kwota 960,39 z

 

zestawienie kosztów

 

energia elektryczna 5560 zł/rok

 

gaz 2408,52 zł

 

pompa ciepła powietrze woda 2880 zł

 

i to jest w zasadzie co jest wyliczalne jeżeli chodzi o koszty eksploatacji,

 

co do kosztów inwestycji można porównać koszt urządzeń,

 

ale to już nie jest takie proste,

zdecydowanie w tym porównaniu jeżeli chodzi o koszty najtaniej wychodzi kocioł kondensacyjny i ogrzewanie gazem,

 

ale do kotła trzeba doliczyć koszty instalacji gazowej, niejednokrotnie finansowanej przez Inwestora a później przejętej przez gazownię

koszt komina spalinowego, też nie mały,

koszty corocznych przeglądów kondensacyjnych,

 

bezobslugowość niedużo ale jednak ze względu na przeglądy jest mniejsza,

 

do pompy w zasadzie nie trzeba przeglądów,

 

zawsze to będzie indywidualny wybór użytkownika i dywagowanie na temat Wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Świętami Wielkiej Nocy, utwierdza adwersarzy przy swoich stanowiskach,

 

pozwólmy im wybrać i być zadowolonymi z ich wyborów,

Edytowane przez 1950
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950

Duże THANKS...

 

Gdyby z tym prądem zejść do taniej taryfy, albo przynajmniej 80 tania, 20 droga (przy dobrze ocieplonym domu, nie jest to niewykonalne) - wynik się zmieni.

U mnie 80/20 to 1 kWh = 0,354 zł.

 

PC 6000 kWh x 0,354 = 2124 zł.

 

Rozumiem, że koszty instalacyjne powietrznej PC i kotła gazowego (z doliczeniem komina i przyłącza) jest porównywalny ??

 

pzdr

nie powinny przy Alezio, wiele się różnić,

ale zależy to też od tego jaki zastosujesz kocioł,

przy MCRze nie ma szans na porównywalne koszty,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnie COP dla powietrznej pompy ciepła przyjąłem wg wyliczeń z wątku, TUTAJ na 2,0

 

Witam,

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem - popraw mnie proszę jeżeli błądzę:

Przyjmujesz takie niskie COP, bo zakładasz "akumulacyjne" ogrzewanie domu PC powietrze-woda przy wykorzystaniu nocnej taryfy, tzn. wtedy kiedy prąd jest tani, ale za to temperatury sporo niższe niż w dzień (mniej więcej 10 stopni różnicy dzień-noc)? I w związku z tym taka pompa będzie działała mniej efektywniej, tzn. COP takiej pompy będzie niższe i częściej będą się włączały grzałki?

Edytowane przez wjaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wyliczałem COP pompy,

jak napisałem przyjąłem je z tego wątku,

parę postów wcześniej ktoś starał się je wyliczyć,

wiadoma sprawa ten COP jest w tej chwili szacunkowy,

ale prawdopodobny,

koszty eksploatacji powinny być niższe z tego względu, że nie uwzględniałem taniej taryfy,

ponad to z tego co wiem a zmusza nas do tego UE,

ma być tak jak w większości krajów Unii, tz. pompy mają automatycznie pracować w taniej taryfie, sterowane impulsami z elektrowni,

 

tak naprawdę koszty ogrzewania budynku, można poznać dopiero po jego opomiarowaniu,

a to niestety może nastąpić dopiero po wprowadzeniu się,

a co z tego wynika, wcześniejszym wyborze źródła ciepła,

 

przy przyjętych założeniach, wyliczenia są rzetelne,

ale zdaję sobie sprawę z tego, że może być taniej,

 

założenia przyjąłem na podstawie postu ProStaś, który jest TUTAJ

tam przyjęto przykładowe zapotrzebowanie na ciepło,

Edytowane przez 1950
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca się zgadzam z takim sposobem liczenia. Wyniki sa oczywiscie prawidłowe ale nie przedstawiaja wsystkich kosztów jakie musi ponieśc inwestor. Moim zdaniem powinnismy do kosztów ogrzewania przez 15 lat dodac koszt inwestycji w żródło ogrzewania. A wtedy wynik może być dimetralnie inny. szczególnie dotyczy to domów energooszczędnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - to w takim razie załużmy że koszt inwestycji w kompletną instalację grzewczą wynosi:

prąd (niecentralne) - 5000 zł

gaz (centralne, kominy, przyłącza) + 100 zł rocznie (razem 1500 zł) za serwis kotła. - razem 36000 zł

pompa ciepła wraz instalacja co, przeglady co roku 100 zł/rocznie - 41000 zł

1950 - popraw mnie jesli gdzies sie pomyliłem w kosztach.

i tak koszty całkowite przez 15 lat wraz z kosztem inwestycji wynoszą:

1. prąd 88400 zł

2. gaz 72120 zł

3. pompa ciepła 84200

 

Nie są tu ujete żadne koszty części i napraw. Dość optymistycznie zakładam że nic sie przez te 15 lat nie popsuje w tych systemach.

 

Wyliczenie dość mocno się zminia przy domu 3 i mniej litrowym.

 

Tylko jest jeszcze jeden myk: większość z nas buduje się na kredyt. Tak więc należy policzyć koszty inwestycji dodając do nich odsetki. Nie doliczałem tego bo kazdy ma kredyt na innych warunkach. Ale zakładając oprecentowanie kredytu hipotecznego na dobrych warunkach 2,5% to odsetki od kredytu 35000 zł wyniosą około 7000 zł co praktycznie zrównuje koszty jak wyżej. Co ciekawe zamienia kolenośc "na pudle" pomiędzy PC a prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - to w takim razie załużmy że koszt inwestycji w kompletną instalację grzewczą wynosi:

prąd (niecentralne) - 5000 zł

 

tutaj się nie będę wypowiadał bo nie wiem ile to kosztuje

 

gaz (centralne, kominy, przyłącza) + 100 zł rocznie (razem 1500 zł) za serwis kotła. - razem 36000 zł

 

kocioł kondensacyjny od 5080 zł MCR/II 24 BS 150 do 8550 zł Innovens MCA 15 BS150,

komin około 1200 - 1400 zł, liczmy 1400 zł

montaż kotłowni od 1400-2000 zł, liczę 2000 zł

materiały do montażu 2000 zł

podłogówka dla domu 130 m2 około 15000 zł

instalacja gazowa 3000 zł

razem centralne gazowe 31950 zł przy górnych granicach cen

wariant tańszy 28480

wariant droższy 31950 zł

koszty serwisowe 15 lat 3000 zł

koszty eksploatacyjne 15 lat*2408 52 zl = 36128 zł

razem 63608 zł lub 68078 zł

 

 

pompa ciepła wraz instalacja co, przeglady co roku 100 zł/rocznie - 41000 zł

 

pompa ciepła De Dietrich Alezio 8 kW z grzałką monowalentna (jedno źródło zasilania) 13921 zł

zasobnik 200 l, do przygotowania ciepłej wody - 3000 zł

montaż pompy ciepła 2500 zł

materiały dodatkowe 1000 zł

podłogówka 16000 zł

razem 36421 zł

eksploatacja 15 lat 2880 zł *15 = 43200 zł

koszty serwisu około 1000 zł

razem 80621 zł

 

1950 - popraw mnie jesli gdzies sie pomyliłem w kosztach.

i tak koszty całkowite przez 15 lat wraz z kosztem inwestycji wynoszą:

1. prąd 88400 zł

2. gaz 72120 zł

3. pompa ciepła 84200

 

Nie są tu ujete żadne koszty części i napraw. Dość optymistycznie zakładam że nic sie przez te 15 lat nie popsuje w tych systemach.

 

Wyliczenie dość mocno się zminia przy domu 3 i mniej litrowym.

 

Tylko jest jeszcze jeden myk: większość z nas buduje się na kredyt. Tak więc należy policzyć koszty inwestycji dodając do nich odsetki. Nie doliczałem tego bo kazdy ma kredyt na innych warunkach. Ale zakładając oprecentowanie kredytu hipotecznego na dobrych warunkach 2,5% to odsetki od kredytu 35000 zł wyniosą około 7000 zł co praktycznie zrównuje koszty jak wyżej. Co ciekawe zamienia kolenośc "na pudle" pomiędzy PC a prądem.

wyliczyłem średnie koszty inwestycji wraz z kosztami serwisu,

 

można to zrobić taniej lub drożej, ja przyjąłem urządzenia De Dietricha, ponieważ uważam, że mają doskonały stosunek jakości do ceny,

jest to markowy producent i stosując inne PCI no name można jeszcze taniej,

 

jak napisałem wcześniej koszty eksploatacji PCI były liczone w I taryfie,

 

to wszystko w zasadzie, to są spekulacje, ale oparte na moim doświadczeniu zawodowym i sądzę, że niezbyt będą się różnić od rzeczywistości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc z powyższych dywagacji wynika że przy dylemacie pompa kontra gaz to raczej gaz zdecydowanie wygrywa. Nie wiem tylko ile kosztuje przyłącze gazowe - może ktoś podrzuci koszt (projekt, wykonanie etc)

 

prąd to zupełnie inna bajka -opisana wielkrotnie na tym forum. Przy domach energooszczędnych - jedyna sensowna opcja. Przy "tradycyjnych" raczej nieszczęscie. Choć to pewna też bariera psychologiczna: Sąsiedzi grzeją gazem płynnym wydajac rocznie po 6 tys złotych. Nikt sie nie dziwi - w zasadzie normalka. Ja na prąd wydaje prawie 2,5 razy mniej i wiekszość ludzi mi współczuje (ci co mnie lubią) lub sie cieszy że pójdę "z torbami" (ci co mnie nie lubią) Ot taka obserwacja socjologiczna. :-)

Edytowane przez coulignon
napiałem dobitniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...