Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Aby wnieść zakupy do kuchni musisz obejść cały salon?

Do tego dwie mikroskopijne łazienki jak w bloku.

a do tego w wiatrołapie brak miejsca na szafę. (...)

Poza tym hole o pow. 10 m2 sa wieksze od sypialni. (...)

Kotłownia przy sypialni (...).

 

hmm... chyba będzie tak : przed drzwiami do domu pociągniemy zapałki, które z nas ma dotaszczyć do kuchni zakupy, które wiszą nam na ramieniu już od pięciuset metrów (tyle mamy do biedy) :p,

albo tak : kochanie , sprzątasz kibel, czy wnosisz zakupy do domu? ... dobrze się zastanów, wszak od wiatrołapu do kuchni dzieli cię dziesięć metrów ;) ?

:D tak na serio : czy przeoczyliśmy jakiś aspekt codzienności, który zamieni nasze życie w horror zakupowy ? :)

 

łazienka, łazienka... czy salon kąpielowy... oto jest pytanie ? :) Pobiegłam pomierzyć łazienki, które obecnie mamy (mieszkamy w domku jednorodzinnym) - wychodzi identyczne jak w ceresie, czy mikroskopijne? - stykają, czy jak w bloku? - nie wiem, czy chciałabym salon kąpielowy - nie mam przekonania , że potrzebuję. Bardziej na nie tej konkretnej łazienki uważam brak okna, z drugiej strony korzystam głównie wieczorową porą gdy i tak włączam światło.

 

wiatrołap : faktycznie brak miejsca na szafę, ale znów porównuję do tego co mamy, a mamy 2x mniejszy.

 

hole: też się zgadzam ze spostrzeżeniem, parterówki tak chyba mają, że spora część domu jest "zmarnowana" na komunikację. Czy można to jakoś naprawić? Prawa sypialniana część domu ma tylko ściany działowe, więc "można poszaleć" o ile inwencji twórczej i rozsądku nie zbraknie.

 

kotłownia przy sypialni : czytujemy tu wiele dyskusji i zostaliśmy pokuszeni ogrzewaniem prądowym. W takim wypadku kotłowni by nie było. W grę wchodzi też gaz, czy nowoczesne piecyki robią uciążliwy hałas?

Edytowane przez ojojoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no i jeszcze kwestia płaskich daszków, i tu się zgadzamy i z Elfir i DEZET, teraz mamy płaski dach, który właśnie pomstujemy:evil: .

Dzięki za uwagi, wszystkie są cenne :) pozdrawiamy

 

a... i jeszcze DEZET co masz na myśli pisząc "Trzy wejścia ze schodkami" - rozumiem że uważasz, że są na nie, a dlaczego ? Może głupio pytam, ale czy to również kwestia niewygody, podobnie jak z tymi zakupami, czy kwestia kosztów, bo schodki te rujnują budżet domu za coś około 200? A może jeszcze co innego czego się akurat w tej chwili nie domyślam ;) .

Edytowane przez ojojoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w małym domu nie ma zbyt wielu mozliwości

dobre rozwiąznie to: pomieszczenie gospodarcze pomiędzy kuchnią a wiatrołapem (wszyscy mi go zazdroszczą). to pomieszczenie to skarb. Jak zakupy czy z ogródka - to prosto do gospodarczego, potem do kuchni. Część zakupów od razu zostawiam w gospodarczym, tak samo niewyjściowe buty z ogródka czy ciuchy i sekatory. mam tam też zlew na "brudy". Dzieki temu pomieszczeniu wiatrołap jest raczej reprezentacyjny. W innych przypadkach ide prosto do salonu.

Dobre rozwiązanie to także łazienka pomiędzy dwiema sypialniami.

Rozwiązanie niezbyt dobre, ale tez nie tragiczne - brak komunikacji, salon jest jednocześnie holem. Z tym mam tylko wtedy problem, gdy ze studiów przyjeżdża córka i ma gości po nocach, gdy wylegujemy sie na kanapach. Zawsze trzeba sie trochę ogarnąć....ale nasz dom jest dwusobowy i to sa sporadyczne przypadki, córka jest na "wylocie".

Niestety, mały dom to mały dom i trzeba wybierac między....dżumą a cholera, jak to teraz modne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam wrażenie, że po prostu projekt był wybierany na zasadzie " ale ładna wizualizacja"!

Ten sam syndrom widzę wśród ludzi którzy wybierają projekty pracowni "domy z wizją" a potem zastanawiają się, gdzie postawić telewizor, bo na przepięknie renderowanej wizualce stoi on w świetle okna tarasowego - co w zasadzie wyklucza oglądanie telewizji bez zasłonięcia wszystkich okien w salonie. Ale niewielu budujących rozpatrywało przed zakupem projektu praktyczność tego rozwiązania.

 

Chodzenie ze śmieciami i zakupami dookoła salonu będzie uciążliwe. To podstawy ergonomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam wrażenie, że po prostu projekt był wybierany na zasadzie " ale ładna wizualizacja"!

Ten sam syndrom widzę wśród ludzi którzy wybierają projekty pracowni "domy z wizją" a potem zastanawiają się, gdzie postawić telewizor, bo na przepięknie renderowanej wizualce stoi on w świetle okna tarasowego - co w zasadzie wyklucza oglądanie telewizji bez zasłonięcia wszystkich okien w salonie. Ale niewielu budujących rozpatrywało przed zakupem projektu praktyczność tego rozwiązania.

 

Chodzenie ze śmieciami i zakupami dookoła salonu będzie uciążliwe. To podstawy ergonomii.

 

My raczej nie kierujemy się wrażeniami, obawiam się nawet że często mamy zbyt pragmatyczne podejście do wielu spraw, czy wizualka ładna ? - to kwestia gustu i estetyki :), gdybym miała określić to schludna - ot biały domek, kontrastowy dach i jakże modna drewniana elewacja, można uznać i ładny i brzydki, co kto lubi :) . Poszukujemy już długi czas, nie wiem dlaczego zrobiliśmy wrażenie że mamy syndrom wybierania domu po obrazku, nie szkodzi ;) , sprostuję tylko ,że jednak nie ...

Mieszkam w jednorodzinnym już 28 lat, to taki kawał czasu, który ukształtował pewne przyzwyczajenia, nie przeraża mnie załamana/zachwiana (nie wiem jak nazwać) ergonomia . W dobie siedzenia przed tv i komputerem nie pokara nikogo jak się przespaceruje z workiem śmieci, tak mi się wydaje. Zdaję sobie sprawę że można wygodniej, ale jak pisze Zielony Ogród "Niestety, mały dom to mały dom i trzeba wybierac między....dżumą a cholera" :p

Nam akurat strefa dzienna w szczególności przypadła do gustu (znów porównujemy ją do obecnego domu), jest miejsce kominkowe, miejsce na stół, kuchnia otwarta acz nie wywalona na salon, no i telewizor, tu też inaczej postrzegamy. Akurat to jeden z projektów przy których nie szukaliśmy nowego miejsca na tv, bo wydaje nam się że jest dobre. Latem słońce chodzi wysoko, więc może nie poraziłoby nam wizji . Do przeciwległego względem telewizora okna, które byłoby zachodnie, jest ponad 7m, zimą aż tyle słońca nie ma ...

Wybór domu to wypadkowa wielu aspektów, nie tylko wizualek, potrafimy je dostrzec, mamy też świadomość że idealnie nigdy nie będzie, dlatego akceptujemy również rzeczy mniej idealne .

 

ale za opinię dzięki :)

Edytowane przez ojojoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze kwestia płaskich daszków, i tu się zgadzamy i z Elfir i DEZET, teraz mamy płaski dach, który właśnie pomstujemy:evil: .

Dzięki za uwagi, wszystkie są cenne :) pozdrawiamy

 

a... i jeszcze DEZET co masz na myśli pisząc "Trzy wejścia ze schodkami" - rozumiem że uważasz, że są na nie, a dlaczego ? Może głupio pytam, ale czy to również kwestia niewygody, podobnie jak z tymi zakupami, czy kwestia kosztów, bo schodki te rujnują budżet domu za coś około 200? A może jeszcze co innego czego się akurat w tej chwili nie domyślam ;) .

Co do funkcjonalności- ja swój domek "prześwietliłem" pod kątem użytkowym dla swoich wymagań, z drobnymi zmianami ścian(np. rozdzielenie wc i łazienki) i inne ważne dla mnie sprawy. O schodkach pisałem, bo może nie podnoszą dramatycznie kosztów, jednak trochę wyjdzie: fundament, wypełnienie, płytki, klej, robocizna.

Piece gazowe są prawie bezgłośne, inaczej z piecami na paliwo stałe z dmuchawami- te szumią, ale czy przez ścianę będzie to słychać- chyba nie.

Wygodnie mieć pom. gosp. przy wejściu, ja mam od strony garażu, między nim a kuchnią, ale zakupy raczej będą wjeżdżały do garażu i dalej;-),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domku za 200tyś, wszędzie jest blisko, więc nie przesadzajmy z tą ergonomią.

 

tak właśnie chcieliśmy to ująć, aby obok podstaw ergonomii zachować podstawy zdrowego rozsądku i nie tworzyć wirtualnych problemów

:wink: bardziej jak śmieci i zakupy przeraża nas euro 2012, zaczęliśmy zastanawiać się kto będzie biegał po browary sześć metrów do lodówki :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyszło ok.300zł/m2 płyty ale zbrojonej pod szkody górnicze,zwykła płyta wydzie ok.250zł/m2 pow.zabudowy.Kalkulator w rękę i pokaż wynik kierownikowi :) To nie kierownika dom a tylko Twój i Ty licz a nie licz na kierownika ;)

 

Nie zapominaj,że po płycie nie musisz już dawać styropianu pod wylewkę(jeśli masz podłogówkę) i ten koszt też trzeba wziąśc pod uwagę i odliczyć.Jeśli nie masz podłogówki to nie robisz już wylewki i tak samo ten koszt trzeba odliczyć:)

 

witam:) ja mam tradycyjny fundament ściany murowane na wysokość 1m nie wiem jak w takiej sytuacji zrobić płytę? przeliczyłem m2 i porównałem koszt płyty(250zl m2) z tradycyjnym fundamentem i wyszło mi 12500zl różnicy na korzyść zwykłego fundamentu... to chyba dość sporo i nie wiem czy koszt wylewki i styropianu będzie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem,ja za styropian(20cm) pod płytę dałem 11,2tys.zł,gdybym płytę traktował już jako wylewka pod panele czy parkiet to dotatkowe 4tys.zł bym oszczędził ale zachciało mi się podłogówki nie w płycie a w dodatkowej wylewce ;)

 

Mi przy płycie głównie zależało na pozbyciu się mostków termicznych do gruntu i traktowaniu płyty jako akumulatora ciepła z tańszej taryfy prądowej.

 

No rozumiem ale ja bede dawal 10cm styro jakis ze sredniej polki, nie wiem jaki musiales dac pod plyte pewnie musial byc dosc konkretny..? robiac plyte najpierw musial bym chyba nawiesc ziemi i wyrownac teren bo nie wiem jak mial bym ja zrobic na mmetr wysoka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:) ja mam tradycyjny fundament ściany murowane na wysokość 1m nie wiem jak w takiej sytuacji zrobić płytę? przeliczyłem m2 i porównałem koszt płyty(250zl m2) z tradycyjnym fundamentem i wyszło mi 12500zl różnicy na korzyść zwykłego fundamentu... to chyba dość sporo i nie wiem czy koszt wylewki i styropianu będzie większy.

 

Witam, moglbys te obliczenia pokazac ?? Z jakiegos konkretnego powodu wynosisz budynek 1 metr powyzej terenu?? Z plyta nie byloby problemu trzebaby teren wokol budynku odpowiednio podniesc. Ile m2 plyty zalozyles?? Czy dla fundamentow tradycyjnych zalozyles koszt chudziaka i izolacji ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moglbys te obliczenia pokazac ?? Z jakiegos konkretnego powodu wynosisz budynek 1 metr powyzej terenu?? Z plyta nie byloby problemu trzebaby teren wokol budynku odpowiednio podniesc. Ile m2 plyty zalozyles?? Czy dla fundamentow tradycyjnych zalozyles koszt chudziaka i izolacji ??

 

Pozdrawiam

 

moje obliczenia nie sa dokladne... poprostu przyjalem ze m2 plyty kosztuje 250zl(tak napisal arturo72) pomnozylem to przez m2 mojego domu i od wyniku odjalem koszt fundamentu tradycyjnego(ktory mam juz zrobiony na gotowo czyli kanaliza chudziak izolacje i ocieplenie) roznicy wyszlo 12500 ale to dlatego ze duzo robilem sam i kombinowalem tak zeby wyszlo jak najtaniej... domu nie podnosze na 1m tylko na 40cm ponad teren a te 60cm musze podsypac cala dzialke zeby wyjsc wyzej niz droga, jak robilem fundament nie mialem mozliwosci zeby tanio podsypac teren wole poczekac na jakas okazje. Gdybym mial rowniutka dzialke to napewno wzial bym pod uwage plyte bo jesli by wszystko zrobic samemu i kombinowac to moglo by to wyjsc taniej ale to by trzeba bylo policzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje obliczenia nie sa dokladne... poprostu przyjalem ze m2 plyty kosztuje 250zl(tak napisal arturo72) pomnozylem to przez m2 mojego domu i od wyniku odjalem koszt fundamentu tradycyjnego(ktory mam juz zrobiony na gotowo czyli kanaliza chudziak izolacje i ocieplenie) roznicy wyszlo 12500 ale to dlatego ze duzo robilem sam i kombinowalem tak zeby wyszlo jak najtaniej... domu nie podnosze na 1m tylko na 40cm ponad teren a te 60cm musze podsypac cala dzialke zeby wyjsc wyzej niz droga, jak robilem fundament nie mialem mozliwosci zeby tanio podsypac teren wole poczekac na jakas okazje. Gdybym mial rowniutka dzialke to napewno wzial bym pod uwage plyte bo jesli by wszystko zrobic samemu i kombinowac to moglo by to wyjsc taniej ale to by trzeba bylo policzyc.

 

To ile masz tych m2 po podlodze na poziomie zero ?? Ja plyte robilem sam, jakbym wzial to pod uwage w wycenie jej kosztow to wychodzi:

 

materialy: 17 tys robocizna 5 tys. (87 m2 plyty)

 

Z robocizna: 252 zl/m2

Bez robocizny: 195 zl/m2

 

Pomijam porowywanie izolacyjnosci obu rozwiazan, dlatego dla samego porownania kosztow koniecznie musialbys podac metraz i uwzglednic brak/czesciowa robocizne. To o tyle wazne, iz Twoje stwierdzenie sugeruje nizszy koszt tradycyjnych law niz plyty, a nie znamy nawet metrazu i stopnia robocizny (co jak pokozalem znaczenie ma kolosalne).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 137m2 po podłodze. tak jak pisałem większość robiłem sam, płaciłem geodecie 500zl murarza 1900zl płaciłem tez za usługi koparki i 2 samochodów ciężarowych 2500zl. koszt m2 fundamentu wychodzi mi 138,7zl to i tak jest spora różnica... ale trzeba by wziąć pod uwagę cenę materiałów.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 137m2 po podłodze. tak jak pisałem większość robiłem sam, płaciłem geodecie 500zl murarza 1900zl płaciłem tez za usługi koparki i 2 samochodów ciężarowych 2500zl. koszt m2 fundamentu wychodzi mi 138,7zl to i tak jest spora różnica... ale trzeba by wziąć pod uwagę cenę materiałów.

pozdrawiam

 

Czyli wyszlo niecale 19 tys za ok. 140 po podlodze, to jest super wynik. W zyciu plyty w tej cenie nie zrobie. Mozesz jeszcze podac co w tych kosztach sie zawiera ?? Stawialem ze znajomym 2 identyczne domy po podlodze i on sie w 20 tys nie zmiescil (87 metrow).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyszlo niecale 19 tys za ok. 140 po podlodze, to jest super wynik. W zyciu plyty w tej cenie nie zrobie. Mozesz jeszcze podac co w tych kosztach sie zawiera ?? Stawialem ze znajomym 2 identyczne domy po podlodze i on sie w 20 tys nie zmiescil (87 metrow).

 

Pozdrawiam

 

w sumie to blad wyszlo 19100zl:)

materialy to miedzy innymi:

27m3betonu b15\

28kamazow podsypki i zwiru

1216szt bloczka betonowego

zbrojenie 1500zl

cement3tony

itd. nie chce mi sie kazdego pierdolka pisac bo to by za dlugo zajelo...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

caly fundament kosztowal mnie 19100zl ale bez pomocy rodziny i bez kombinowania wyszlo by minimum25000

 

Trzeba jeszcze chyba doliczyc jakies elementy izolacji poziomej: xps, folia kubelkowa, dysperbit, styro od srodka (chodz to juz niekoniecznie), zageszczanie podsypki, czesc podziemna instalacji wod-kan, jak licze po cenach z okresu, kiedy robilem plyte (beton po 180zl (chodz nie wiem czy podales beton na stope fund i szlichte), podsypka 300zl/auto 10ton/ bloczki fund 4zl/sztuka) to tak to wszystko sie sumuje blizej 25-28 tys bez robocizny, i kwota za metr zbliza sie do 200 zl/m2 (moja plyta wyszla 195/metr).

 

Pytam o te szczegoly bo watek ten nakazuje podchodzic szczegolnie do kazdej wydanej zlotowki na budowie. Nie chce zebysmy tutaj za bardzo zaookraglali i niepotrzebnie nie robili nikomu nadziei ze tale a tyle sie da. Wszyscy wiemy, ze na robociznie oszczedzic sie da, ale niektorych materialow sie po proastu zastapic nie da.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mniw płyta wyszła

koparka, piach, zagęszczenie 11000

wytyczenie 900 zł

kanalizacja 1890zł

szalunek styro 100 18cm, siatka, klej, opaska - 2300

folia 0,5 1100 zł

xps 20 cm 20540 zł

zbrojenie 12000 zł

woda +podłogówka 3400 zł

beton 12450 zł

 

razem 65580 zł przy powierzchni 256 m2

 

jeszcze drenaż ok 2000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...