Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ciekawe informacje dla przyszłych budujących,okazuje się,że 107m2 w domu z poddaszem użytkowym jest równoznaczne ze 120m2 w parterówce,czyli w parterówce mamy jeden pokój gratis ;)

Kolejny plus za budową parterówki :)

 

Arturo - znam Twoje umiłowanie do parterówek i sama też uważam, że w wielu przypadkach jest to najbardziej korzystny wybór, ale ten chwyt reklamowy nie pokazuje pełni obrazu. Mam dokładnie 129 m2 po podłogach i teraz pokaż mi parterówkę, w której na takim metrażu będą 4 sypialnie (mogą być malutkie, ale nie poniżej 10m2), 2 łazienki, osobne pomieszczonko gospodarcze, kuchnia i salon około 35m2 razem. To wszystko na planie zbliżonym do prostokąta i pod dachem dwuspadowym. To w parterze są już zupełnie inne układy pomieszczeń, inne bryły. I minimum 140 metrów po podłogach. Trzy pokoje tak - Zielony Ogród w wersji z 3 sypialniami jest nawet dość podobny rozkładem do mojego domu, ale cztery pokoje i dwie łazienki to już inne bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystko się zgadza. Cóż mogę powiedzieć - gratuluję, podziwiam i zazdroszczę. Niestety, nie każdy tak może, z przeróżnych względów. Ja na pewno nie pokusiłbym się na żadne prace we własnym zakresie do stanu choćby deweloperskiego, raz że brak umiejętności (wiem, takowe można zdobyć) dwa po prostu z braku czasu. Owszem, pewne rzeczy można zrobić samemu, już mieszkając wykańczać dla przykładu, powolutku do przodu. Dlatego też ja szukam oszczędności na innym polu - mniejszy metraż, prosta konstrukcja itd. Dla mnie nawet budowa systemem gospodarczym będzie nie lada wyzwaniem, właśnie z powodu braku czasu związanego z pracą dlatego też wpadam nawet na takie pomysły aby powierzyć całość jednej firmie. Ale to niezbyt dobre rozwiązanie jeśli chodzi o koszty.

Dziękuję;) Wiele rzeczy na budowie robiłem pierwszy raz- istny "poligon doświadczalny" ten mój dom, m.in. ten dach, murowanie szczytów i ścian działowych. Pracuję na etacie, mam działalność gosp. i jeszcze czas na budowę - da się to pogodzić i bardziej jestem skłonny uznać, że nie potrafisz prac na budowie ruszyć, niż wymawianie się pracą. No bo ile pracujesz na dobę- 8, czy 16h? Nie uwierzę też, że pracujesz non stop za... pensję kasjerki w markecie. A budowę trzeba doglądać, nawet jeśli buduje firma, bo oni zrobią tak, żeby IM było łatwiej i lepiej nie TOBIE. Sorki za mała zgryźliwość;)

Czy duże oszczędności można zrobić na zmniejszaniu metrażu? Teoretycznie 2-3tys/m2 W rzeczywistości połowa tego to robocizna i tu właśnie są oszczędności.

Nie problem zrobić firmą, problem zrobić to dobrze. Sam dziesięć razy pomyślisz zanim coś zrobisz, żeby było ok i nie trzeba było poprawiać. Tak jest u mnie.

Ale przede wszystkim we własnym, ciężko okupionym pracą domu musimy się dobrze czuć, bez tego będzie to tylko miejsce do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo - znam Twoje umiłowanie do parterówek i sama też uważam, że w wielu przypadkach jest to najbardziej korzystny wybór, ale ten chwyt reklamowy nie pokazuje pełni obrazu. Mam dokładnie 129 m2 po podłogach i teraz pokaż mi parterówkę, w której na takim metrażu będą 4 sypialnie (mogą być malutkie, ale nie poniżej 10m2), 2 łazienki, osobne pomieszczonko gospodarcze, kuchnia i salon około 35m2 razem. To wszystko na planie zbliżonym do prostokąta i pod dachem dwuspadowym. To w parterze są już zupełnie inne układy pomieszczeń, inne bryły. I minimum 140 metrów po podłogach. Trzy pokoje tak - Zielony Ogród w wersji z 3 sypialniami jest nawet dość podobny rozkładem do mojego domu, ale cztery pokoje i dwie łazienki to już inne bajki.

 

Twoje 129m2 po podłogach, użytkowo to ok.107m2 ze skosami. U mnie jest 116,5+pom. gosp 7,2 w bryle, żadnych nieustawnych skosów (rozpatruję parter, bo to parterówka ze zmianami koniecznymi z WZ). Salon 37m2, zamknięta kuchnia18,5, 3 sypialnie od 10do 15m2, pom. gosp. wc i łazienka. Gdybym potrzebował jeszcze jednej sypialni 10m2 to też by się dało w tym metrażu(nie w tym projekcie) i nie musi to być min.140m2 jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję;) Wiele rzeczy na budowie robiłem pierwszy raz- istny "poligon doświadczalny" ten mój dom, m.in. ten dach, murowanie szczytów i ścian działowych. Pracuję na etacie, mam działalność gosp. i jeszcze czas na budowę - da się to pogodzić i bardziej jestem skłonny uznać, że nie potrafisz prac na budowie ruszyć, niż wymawianie się pracą. No bo ile pracujesz na dobę- 8, czy 16h? Nie uwierzę też, że pracujesz non stop za... pensję kasjerki w markecie. A budowę trzeba doglądać, nawet jeśli buduje firma, bo oni zrobią tak, żeby IM było łatwiej i lepiej nie TOBIE. Sorki za mała zgryźliwość;)

Czy duże oszczędności można zrobić na zmniejszaniu metrażu? Teoretycznie 2-3tys/m2 W rzeczywistości połowa tego to robocizna i tu właśnie są oszczędności.

Nie problem zrobić firmą, problem zrobić to dobrze. Sam dziesięć razy pomyślisz zanim coś zrobisz, żeby było ok i nie trzeba było poprawiać. Tak jest u mnie.

Ale przede wszystkim we własnym, ciężko okupionym pracą domu musimy się dobrze czuć, bez tego będzie to tylko miejsce do mieszkania.

 

Nie, nie pracuję po 16h/dobę ani za pensję kasjera w markecie ;) Za to pracuję w tzw. ruchu ciągłym - świątek, piątek i niedziela. Nie wchodzi u mnie absolutnie w grę urlop kiedy chcę i ile chcę. Tak że tutaj jest problem. Poza tym trzeba się jeszcze dzieckiem zaopiekować (zmieniamy się z żoną która pracuje na jedną zmianę). Wszystkiego z dzieckiem na budowie się zrobić nie da. Poza tym wszystkim jeszcze dodatkowe zarobkowe zajęcia dochodzą. Uwierz mi, mój czas jest na prawdę na maxa zagospodarowany.

Budując jedną firmą są plusy i minusy, wszystko się zgadza tak jak piszesz. Dla mnie największym minusem jest koszt, dlatego też będę budował systemem gospodarczym. W tym roku jeśli się uda to plan jest taki: zakup działki, ogrodzenie, papierologia i przyłącza. Jak się uda to może jeszcze fundamenty. Całą budowę mam zamiar poprowadzić w wakacje w przyszłym roku bo w tym to zupełnie nierealne. A tak wezmę urlop, dziecko do dziadków pojedzie, jakoś się to ułoży. Tak czy siak - będzie dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie 129 m2 po podłogach i teraz pokaż mi parterówkę, w której na takim metrażu będą 4 sypialnie (mogą być malutkie, ale nie poniżej 10m2), 2 łazienki, osobne pomieszczonko gospodarcze, kuchnia i salon około 35m2 razem. To wszystko na planie zbliżonym do prostokąta i pod dachem dwuspadowym. To w parterze są już zupełnie inne układy pomieszczeń, inne bryły. I minimum 140 metrów po podłogach.

 

Brakuje jednej sypialni, kibelek (11) można powiększyć o garderobę (12)i masz drugą łazienkę, a dach bez problemu można zamienić na dwuspadowy. Niestety ma tylko 100m i nie wiem co zrobić, żeby jeszcze wykorzystać te 40m do domu 140m, skoro piszesz, że mniej się nie da. Zamieniając taras (13) na sypialnię masz dom jaki chciałaś z 4 sypialniami, dwoma łazienkami, pomieszczeniem gosp, o powierzchni 110m2 ;-)

 

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1951_3_28399_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

 

1. przedsionek 2,4 m2

2. hol 9,4 m2

3. kuchnia 8,3 m2

4. pokój dzienny 24,1 m2

5. sypialnia 9,3 m2

6. sypialnia 12,2 m2

7. łazienka 5,7 m2

8. korytarz 4,7 m2

9. kotłownia 7,0 m2

10. sypialnia 12,5 m2

11. wc 1,5 m2

12. garderoba 2,8 m2

Razem 99,9 m2

13. taras 13,3 m2

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłam i macie rację - da się zrobić parterówkę z czterema sypialniami w takim samym metrażu. Czyli raczej dobra wiadomość. :) Za mocno zasugerowałam się tym, co można wybrać z dostępnych gotowców. Czyli albo indywidualny, albo adaptacja. No i wiadomo - sporo kompromisów, bo idąc w kwadrat robi się ciemniejszy środek domu, wydłużając w prostokąt wydłużamy korytarze, dokładając pokój do róż bittera zostaje salon z jednym oknem i przechodni, itp. itd. Jest to trochę łamigłówka, ale do rozwiązania. Zaniedbuję oczywiście w tej chwili kwestię wymiarów działki i zapisów w mpzp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo - znam Twoje umiłowanie do parterówek i sama też uważam, że w wielu przypadkach jest to najbardziej korzystny wybór, ale ten chwyt reklamowy nie pokazuje pełni obrazu. Mam dokładnie 129 m2 po podłogach i teraz pokaż mi parterówkę, w której na takim metrażu będą 4 sypialnie (mogą być malutkie, ale nie poniżej 10m2), 2 łazienki, osobne pomieszczonko gospodarcze, kuchnia i salon około 35m2 razem. To wszystko na planie zbliżonym do prostokąta i pod dachem dwuspadowym. To w parterze są już zupełnie inne układy pomieszczeń, inne bryły. I minimum 140 metrów po podłogach. Trzy pokoje tak - Zielony Ogród w wersji z 3 sypialniami jest nawet dość podobny rozkładem do mojego domu, ale cztery pokoje i dwie łazienki to już inne bajki.

bowess- mój projekt to parterówka, ma 4 sypialnie - 3 po 11m2, jedna gościnna mniejsza, 2 a nawet 3 łazienki - po zmianach zostawiamy łazienkę i wc z prysznicem, a z najmniejszego wc zrobimy schowek, pomieszczenie gospodarcze pierwotnie ponad 8m2, zmniejszamy nieco - 6m2 wystarczy, ogrzewanie będzie na gaz, a piec gazowy nie zajmuje aż tak dużo miejsca, kuchnia i salon razem 33 m2, salon nie przechodni, w nim okno i drzwi tarasowe, oddzielona część nocna, bryła domu prostokąt, dach dwuspadowy.

Powierzchnia 111m2 (z pom. godpodarczym) plus garaż 23m2.

Zapomniałabym - na poddaszu-strych, na ścianie szczytowej w projekcie jest okno. W razie potrzeby można na górze zaadaptować ok. 40m2 :-)

Z garażu można zrezygnować. Wówczas bryła budynku zmieści się na większości "standardowych" prostokątnych działek.

 

http://fotoo.pl//out.php/i58805_anatol.jpg

Edytowane przez dusiaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/lucjan-g1/rzuty.html

 

Coś wspominacie o parterówce z 4 pokojami - proszę bardzo, mój faworyt. Choć wydaje mi się, że ciężko będzie się zmieścić nawet w 300 000 na gotowo do zamieszkania (oczywiście z rożnymi zmianami w kierunku oszczędności). Co sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt bardzo ciekawy - ale, biorąc pod uwagę, że kosztorysy Archipelagu są dość optymistyczne (choć nie tak, jak z500 :) )to 300tyś wydaje się być dość optymistyczne, albo zakładające dużo pracy własnej.

Na 300tyś, robiąc ekipami, wyglądają mi bardziej:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk-z-wiata/?Type=1, a na trochę mniej:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/emi/?AreaMaxMenu=120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że zakładam dużo pracy własnej. Wykończeniówkę prawie całą i elewację zrobię sam lub z pomocą rodziny. Na pozostałe etapy raczej ekipy, ale wszystko systemem gospodarczym. Mam też dobre dojścia do hurtowni, gdzie mogę kupić materiały budowlane praktycznie w cenach producentów.

 

Co do projektów, które wysłałeś to jak najbardziej mi się podobają i nawet dużo tańsze ze względy na powierzchnię i dach 2 spadowy. Jednak dla mnie obowiązkowo musi być garaż i najlepiej 4 pokoje oprócz salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, ze archipelag podaje 318tyś za deweloperski.

 

Garaż można doprojektować i zgadzam się - warto to rozważyć.

Ja akurat szukam 3 sypialni i dachy dwuspadowego - wszelkie koperty mi sie nie podobają...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zainteresowani powinni szukać wśród domów z garażem i ewentualnie odciąć garaż. :)

 

dusiaka - masz bardzo dobry projekt do taniego budowania i podobają mi się Twoje zmiany w środku. Tu rozwiązanie układu wnętrza opiera się na dłuższym korytarzu, ale myślę, że przy drzwiach do sypialni z dużymi przeszkleniami nie będzie on ciemny.

 

Lucjan 12michała trochę większy, z "trudniejszym" dachem. Garażu raczej się nie odetnie. ;) Wydaje mi się, że te 300 z jakimś własnym wkładem pracy w wykończenia mogłoby być realne, przynajmniej w mojej okolicy. Wiadomo, że z paroma "potaniaczmi" - kominek zewnętrzny out, okna narożne na zwykłe. No i jeszcze moją uwagę zwróciło, że bardzo rozciągnięta instalacja wody - praktycznie po całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej wszystkim szukam projektu bez garażu z poddaszem użytkowym cel jest taki 200tys tak aby zamieszkać na parterze macie jakieś propozycje?????????????

 

http://www.z500.pl/projekt/z32,Maly-domek-tani-i-latwy-w-budowie-idealny-na-niewielka-dzialke.html

 

Jedną sypialnię mógłbyś przeznaczyć na kotłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdania nie zmieniam.

 

Szkoda, że nie przeczytałes całego wątku dokładnie. Uzbierało się "trochę" stron , ale bez przeczytania całości nie możesz napisać, że nie da się wybudowac domu za 200 tyś. Gdybyś przeczytał cały wątek , wiedziałbyś że jest to możliwe, bo kilku osobom się to udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej wszystkim szukam projektu bez garażu z poddaszem użytkowym cel jest taki 200tys tak aby zamieszkać na parterze macie jakieś propozycje?????????????

 

150 stron taniego budowania a ty idziesz na łatwiznę?:D

... w sumie to może i jedną propozycje bym miał... bo dobrze kombinujesz...podobnie do mnie...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...