Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jakie bardzo duże dach schody drzwi parapety listwy montaż okien położenie podłogi to mało??????????????????????????/

 

Nie zrozumiałeś mnie. Oczywiście jako stolarz sporo zaoszczędzisz na robociźnie, ale dach, drzwi, listwy itd.musisz zrobic zarówno w domu parterowym jak i z poddaszem. Jeśli nie lubisz parterówek i nie chcesz budować takiego domu to ok. Chodziło tylko o to że mała, prosta parterówka jest tania w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogrzewanie obsługowe. Wybór grzejniki-podłogówka - powiem tak, my na parterze mamy podłogówkę, na poddaszu w pokojach grzejniki, w łazience podłogówkę. Przy samodzielnym układaniu podłogówki wedle moich rachunków wychodzi to taniej niż klasyczne grzejniki. No i jeszcze popatrz na projekt. Z162 podobnie jak mój dom jest raczej niewielki, na poddaszu, żeby było mniej połaciówek, zastosowano okna tzw. portfenetry, więc wcale nie łatwo wygospodarować miejsce na grzejniki, tak, żeby nie były niczym zastawione i efektywnie grzały. Przy podłogówce pilnujesz tylko, żeby meble były na wyższych nóżkach.

 

Co do pieca. Widzę że skłaniasz się ku tradycyjnemu piecowi na różnorodny opał. Chyba dobrze. Pewnie masz jakieś własne odpady drewniane, jeżeli las blisko, to często można tanio kupić albo samemu urobić drewno przy różnych przecinkach. Polecam tylko dokonanie wyboru pieca przed budową, tak, żebyś dokładnie znał wymiary pieca i wiedział, czy się zmieści do kotłowni. I to jest w sumie największy problem, bo w z162 kotłownia malutka. Zobacz może ten artykuł - to jest o wymiarach kotłowni dla pieców na paliwa stałe.

http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/kotlownia-na-piec-centralny-przyklady-projektow,28_4819.html?&page=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę w tym wątku ponieważ, jest tu sporo specjalistów od taniego budowania. Mam zamiar budować taki domek, ogrzewany prądem:

1. Parter

2. Poddasze

3. Elewacje 1

4. Elewacje 2

Ściany zew. silikat 24 cm + styro 20cm, fundament 15cm styro, podłoga 20cm styro, dach 30cm wełny, WM z rekupertacją, garaż nieogrzewany odizolowany. Kable elektryczne grzejne w wylewce na parterze i poddaszu. Za ile, wg Was, mogę ten domek zbudować w stanie wykończonym bez mebli. Materiały wykończeniowe raczej bez szaleństw. Ekipę na SSO z więźbą mam umówioną za 30tys za robociznę. Do większości prac będę brał ekipy, sam mogę zrobić raczej drobniejsze prace. Działkę już mam. Dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz jaki on ma projekt??????????

 

Jaki by nie byl to odnoszenie go do kwoty, za ktora mozna nabyc mieszkanie w kazdym przypadku bedzie inne.

 

Mieszkanie do porownania z domem to przynajmniej 3 pokoje, czyli ok 65-70 metrow, w Krakowie mozna przyjac cene miedzy 5-6 tys za metr za goly stan deweloperski lub z rynku wtornego.

 

Daje to kwote powiedzmy 350-400 tys. Zalezy kto jak daleko i skad godzi sie dojezdzac to zmienia sie kwota za dzialke .Lekka reka naezy przyjac 150 tys zl za 8-10 arow do 15-20 km od centrum miasta. Zostaje 250 tys na dom, ogrod i inne wydatki. Mozna probowac sie w tym zmiescic np prosty projekt 80-90 m2, ktory bije na glowe mieszkanie 65-70 metrow (bo i stryszek by mial, i jakies zaplecze na podworku).

 

Porownujac sam dom jako budynek do mieszkania, to dzisiaj bez problemu mozna to miec w tych samych pieniadzach. Kto madrze dom zaprojektuje, poszuka taniej dzialki bedzie zadowolony :)

 

Acha, prosze pamietac, ze wziecie kredytu na budowe domu jest nieporownywalnie wygodniejsza inwestycja, bo mozemy wydac ile chcemy na co chcemy :)

 

Za to przy kupnie mieszkania idzie 1 przelew i tyle. Na sasiadow i wyglad otoczenia mamy wplyw zaden. Sprzedac dzis mieszkanie ciezko w dobrej cenie, za to dom zbudowany w sposob przemyslany bez problemu sprzedamy z nawiazka :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, myślę że nie warto się poddawać. Jeśli będziecie chcieli kupić mieszkanie nie wydacie ani grosza mniej co za wybudowanie domu z rozsądnym wykończeniem. Oczywiście musimy powiedzieć sobie szczerze, że budowa domu do stanu surowego zamkniętego to pikuś zarówno pod względem organizacyjnym jak i finansowym. Mnie w ciągu roku udało się wybudować dom i wykończyć oczywiście na kredyt za jakieś 360 tyś ( działkę posiadałem - projekt na 120 m) . Jeśli będziecie potrzebować porady oczywiście zapraszam do mojego bloga o budowie naszego domu - http://www.abcbudowydomu.pl. Jeśli jesteście w stanie się zmobilizować i będziecie mieć chęci to wszystko się uda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany zew. silikat 24 cm + styro 20cm, fundament 15cm styro, podłoga 20cm styro, dach 30cm wełny, WM z rekupertacją, garaż nieogrzewany odizolowany. Kable elektryczne grzejne w wylewce na parterze i poddaszu. Za ile, wg Was, mogę ten domek zbudować w stanie wykończonym bez mebli. Materiały wykończeniowe raczej bez szaleństw. Ekipę na SSO z więźbą mam umówioną za 30tys za robociznę. Do większości prac będę brał ekipy, sam mogę zrobić raczej drobniejsze prace. Działkę już mam. Dziękuję za wszelkie sugestie.

 

Nie powiem Ci ile dokladnie wydasz bo do tego trzeba powybierac wiele szczegolow, ale na pewno mozesz:

 

- zastapic silika4 tym 18cm, i zaoszczedzone miejsce albo wykorzystac albo dolozyc izolacji, bedzie taniej i lepiej

- z 20 cm styro na podlodze mozesz zabrac z 5 cm i dac wiecej welny na poddzaszu, tam da to lepsze rezultaty,

- jak bedziesz dawal kable u gory to pamietaj zaizolowac sufit parteru z 5 cm styro, zeby cieplo szlo gdzie trzeba :)

 

Jak bys duzo zrobil sam to moze i 200 tys wystarczy, ale jesli tylko przestaniesz pilnowac kosztow to i 400 tys moze byc malo ...

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie. Oczywiście jako stolarz sporo zaoszczędzisz na robociźnie, ale dach, drzwi, listwy itd.musisz zrobic zarówno w domu parterowym jak i z poddaszem. Jeśli nie lubisz parterówek i nie chcesz budować takiego domu to ok. Chodziło tylko o to że mała, prosta parterówka jest tania w budowie.

 

według mnie poddasze jest po to aby dzieci tam spały a rodzice na dole:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie poddasze jest po to aby dzieci tam spały a rodzice na dole:no:

 

Jeśli dzieci są duże to jest to wygodne :)

Ja mam teraz małe dzieci i marze o parterówce, żeby nie biegac cały dzień po schodach.

A tak na poważnie- wiele osób tutaj na forum twierdzi, ze do 100 m bardziej opłaca się budowac parterówkę niż dom z poddaszem, ale nie mogę tego potwierdzić, bo budowa jeszcze przede mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie- wiele osób tutaj na forum twierdzi, ze do 100 m bardziej opłaca się budowac parterówkę niż dom z poddaszem, /QUOTE] to chyba niedokładnie tak. Po prostu przy parterówce mozna nie robić stropu a tylko sufity podwieszane i to spora oszczędnośc. Nie ma schodów, które kosztują. Więc nie o powierzchnię chodzi a cięcie kosztów. No i generalnie jak ma być tanio, to nie może być wielki metraż, bo go potem trzeba wykończyć, a to sporo kosztuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie- wiele osób tutaj na forum twierdzi, ze do 100 m bardziej opłaca się budowac parterówkę niż dom z poddaszem, /QUOTE] to chyba niedokładnie tak. Po prostu przy parterówce mozna nie robić stropu a tylko sufity podwieszane i to spora oszczędnośc. Nie ma schodów, które kosztują. Więc nie o powierzchnię chodzi a cięcie kosztów. No i generalnie jak ma być tanio, to nie może być wielki metraż, bo go potem trzeba wykończyć, a to sporo kosztuje.

 

Parterowke mozna tez zrobic bardziej przestronna, dom z poddaszaem uzytkowym o tej samej powierzchni bedzie mial 2 poziomy ale dosc ciasne, tej samej powierzchni parterowka zawsze bedzie wydawac sie wieksza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 100m kw. parterówka sprawia korzystniejsze wrażenie już z zewnątrz - z reguły jest bardziej proporcjonalna. Do tej powierzchni ciągi komunikacyjne nie przybierają monstrualnych długości, łatwo jest też doświetlić każde pomieszczenie.

W domu z poddaszem stosunkowo dużą część parteru zajmuje jeszcze kotłownia i schody (czasem jakieś 35% garaż), co wizualnie pomniejsza ten poziom do mieszkanka 50m kw.

Skosy przy niższej ściance kolankowej utrudniają aranżację, przy wyższej zaburzają się proporcje. zewn.

 

Jak dla mnie - jedyne zalety domu z poddaszem to niewielka pow zabudowy (tania płyta fund.) i możliwość postawienia na małych działkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak dla mnie - jedyne zalety domu z poddaszem to niewielka pow zabudowy (tania płyta fund.) i możliwość postawienia na małych działkach.

 

W sumie to na to samo wychodzi, ta niewielka pow zabudowy wynika z ograniczen wielkosci dzialki :) Chociaz czesto wystarczyloby rozciagnac dom po dlugosci (jesli dzialka waska) i miec niezla parterowke a nie ciasny z poddaszem :(

 

Pozdrawiam

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w styczniowym Muratorze jest opisany dom parterowy o pow. użytkowej 99,2m2 (z garażem, kotłownią, dwie sypialnie, salon, jedna łazienka - projekt Murator M61). Koszt budowy z wykończeniem, ale bez mebli i AGD, określony przez właściciela (materiał i robocizna): 286 tyś.

 

Stan surowy otwarty z dachem: 150 tyś

 

W lutowym Muratorze opisano budowę wg. projektu Murator M04b (Wspaniały) - z poddaszem użytkowym, cztery sypialnie, w tym jedna jako master bedroom , balkon, garaż na 2 samochody. Pow. użytkowa 147,6 m2

Koszt budowy (z tym, że piętro niewykończone w całości) w 2007 r - 320 tyś.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bardziej podobają mi się parterówki i mam kilku faworytów o powierzchni 95-105 m. Domy z poddaszem które są dla mnie funkcjonalne mają około 120 m. Ale niestety w mojej okolicy szerokie, ładne działki są rzadkością a jeśli już są to kosztują majątek. Najwięcej jest działek o szerokości 16-20 m, więc pewnie i tak wybuduję dom z poddaszem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem Ci ile dokladnie wydasz bo do tego trzeba powybierac wiele szczegolow, ale na pewno mozesz:

 

- zastapic silika4 tym 18cm, i zaoszczedzone miejsce albo wykorzystac albo dolozyc izolacji, bedzie taniej i lepiej

- z 20 cm styro na podlodze mozesz zabrac z 5 cm i dac wiecej welny na poddzaszu, tam da to lepsze rezultaty,

- jak bedziesz dawal kable u gory to pamietaj zaizolowac sufit parteru z 5 cm styro, zeby cieplo szlo gdzie trzeba :)

Jak bys duzo zrobil sam to moze i 200 tys wystarczy, ale jesli tylko przestaniesz pilnowac kosztow to i 400 tys moze byc malo ...

Pozdrawiam

 

1. zgadzam się, że lepiej te 5 cm przenieść z posadzki na dach

2. lepiej jest zaizolować posadzkę na pietrze (strop, styropian, posadzka) niż sufit parteru!

3. nie podpuszczaj go z tym 200 tys. Widziałeś rzut? Nie ma szans za 200tys. Mistrzowie tego wątku budują 120m2 za 200tys, czyli jakieś 1660 za m2, ale sami robią prace o wartości 30-40 tys. On nie zamierza budować połowy domu samemu. A co najważniejsze - on tam ma z 150m2, to nawet w cenie 1660zł/m2 wychodzi koło 250 tys. A jak sam nie zrobi to spokojnie 300 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zgadzam się, że lepiej te 5 cm przenieść z posadzki na dach

2. lepiej jest zaizolować posadzkę na pietrze (strop, styropian, posadzka) niż sufit parteru!

3. nie podpuszczaj go z tym 200 tys. Widziałeś rzut? Nie ma szans za 200tys. Mistrzowie tego wątku budują 120m2 za 200tys, czyli jakieś 1660 za m2, ale sami robią prace o wartości 30-40 tys. On nie zamierza budować połowy domu samemu. A co najważniejsze - on tam ma z 150m2, to nawet w cenie 1660zł/m2 wychodzi koło 250 tys. A jak sam nie zrobi to spokojnie 300 tys.

 

ad 2. izolacja posadzki przy kablach grzejnych jest wg mnie bez sensu, odcinamy sie od stropu poddasza i rezygnujemy wtedy z jego akumulacyjnosci, lepiej ten styro dac pod strop poddasza mamy znacznie wiekszy akumulator.

 

Roboizna na budowie to 50 % kosztow. Jesli taki domek mozna zrobic firmami za 300 tys, to bez problemu mozna go zrobic z duzym wkladem wlasnym za 200 tys, wystarczy nie szalec przy wyborze materialow, zamiast dachowki na skomplikowany dach mozna dac balchodachowke, plytki za 150 zl/metr czy lodowka side by side tez nie sa niezbedne, ja na swoim przykladzie moge podac iz spokojnie moglem wydac na dom 1/3 mniej, jakbym wiedzial, ze mi 1,5 roku beda wode przylaczac i robilbym wiecej sam i dal dzis inne materialy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...