Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dostaje powoli oferty z oferteo na budowe niezapominajki z mgm projekt,

jedna z nich to stan surowy otwarty z dachem 140tys, pod klucz 250tys,

mam jeszcze 2 lokalnynych fachowców (sprawdzeni z dobrymi opiniami) zobaczymy co oni odpowiedzą na ten projekt,

jeden z nich, gdy odwiedziłem go na praktycznie zakończonej budowie domu 140m2 z poddaszem użytkowym, powiedział,że koszt takiego budynku

to ok 180tys stan surowy otwarty z dachem i 300-340tys pod klucz do zamieszkania,

czyli luzno licząc 95m2 (niezapominajka) x 2500zł/m2 (dom pod klucz) = powinno sie udać w 250tys,

bez szaleństw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeden z nich, gdy odwiedziłem go na praktycznie zakończonej budowie domu 140m2 z poddaszem użytkowym, powiedział,że koszt takiego budynku

to ok 180tys stan surowy otwarty z dachem i 300-340tys pod klucz do zamieszkania,

Ja mam taki dom (tzn metraż, prosty projekt 2-spadowy dach) i o ile SSO z dachem wyszedł ok 110tys, to w szacunkowym kosztorysie wychodzi mi jeszcze 250-260tys pod klucz (bez mebli, tzn kuchnia tak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest do ustalenia, napewno w cenie (pod klucz) nie bedzie kamienia na podłodze za 300zł/m2,

działki i przyłączy nie licze do kosztów budowy

 

No tak, ale czy ustalenie tego, co wyżej pisałem nie będzie skutkować wyższą ceną za m2?

Moim zdaniem na pewno wykonawca będzie starał się jeszcze coś dodatkowo zarobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalenie stałej ceny i zlecenie wszyskiego wykonawcy też moim zdaniem nie jest dobre dla kogoś kto chce tanio budować, firma zarabia na materiale i jeszcze może uciekać w tańsze "zamienniki",

postaram się poszukać wykonawcy/wykonawców na poszczególne etapy i materiały załatwiać we własnym zakresie,

narazie to tylko teoria, zobaczymy jak wyjdzie w praniu :rolleyes:

 

z tanich projektów w budowie dla rodziny 2+2 :

 

http://projekty.lipinscy.pl/Aspen/#

Edytowane przez pac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

też zbieram informację na temat realizacji domu o tej wielkości, no może marzyłbym o czymś ciut większym. Budowa domu sposobem gospodarczym za 2000pln/m2 wydaje się być realna, trzeba będzie budować z materiałów dostępnych na allegro albo z jakichś leżaków w hurtowniach budowlanych zakasać rękawy i samemu pomagać murarzowi, ale przyjmując że będzie o cena domu w stanie deweloperskim i doliczymy jeszcze koszt działki, projektu, obsługi kierownika budowy to całkowity koszt realizacji powinien się zmieścić w kwocie 2000-2500tys. Inna sprawa do wykończenie wnętrza, ładne linoleum nie jest złe ale też coś kosztuje, w projekcie można przewidzieć redukcję kosztów drzwi do mieszczeń stosując super awangardowy otwarty open space....no przynajmniej ja mam taki plan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linoleum jest bardzo trendy jako naturalny produkt.

Obraz linoleum zaciemniły tanie wykładziny z PVC, które w ostatnich dziesiącioleciach wyparły linoleum z rynku, a nawet błędnie przejęły jego nazwę.

Linoleum wraca ze względu na skład: olej lniany, kalafonia, mączka drzewna lub korkowa na jutowym podkładzie. Nic bardziej naturalnego, no, prawie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linoleum???

To jeszcze się tego używa? :eek:

 

byłam w szoku jak zobaczyłam, jakie teraz sa piekne wykładziny-linolea czy cos w tym stylu. Gdybym musiała wybierać między panelami a linoleum, bez wahania wybrałabym linoleum. Są piekne i ciche w użytkowaniu, ale wbrew pozorom wcale nie tanie. Oszczędza sie na robociźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było śmieszniej to linoleum jest często droższe od paneli ze średniej półki. a wyglądają te wykładziny rzeczywiście ślicznie.

Muminek1973- ile zaoszczędzisz na drzwiach ? 2-3tys.? Nie wyobrażam sobie sypialni bez drzwi lub otwartego pomieszczenia gospodarczego.

A jak chcesz budować tanio, to po prostu... zacznij czytać ten wątek od początku- tu jest mnóstwo informacji i niekoniecznie potwierdzających, że z alledrogo wszystko jest taniej. O "leżakach" w hurtowniach też raczej zapomnij- nikt nie mrozi kasy w coś, czego szybko nie sprzeda i to w ilościach pozwalających na wybudowanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muminek1973, oszczędzanie zacznij od analizy projektów - ściana po ścianie, metr po metrze.

Najwieksza oszczędność to odpowiedni projekt.

Oszczędzanie po rozpoczęciu budowy to duzo za późno.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny materiałów konstrukcyjnych są obecnie sporo niższe niż wtedy gdy budowałem (2007-2009) i uważam, że można tanio zbudować korzystając z materiałów kupionych w normalnych sklepach po zwyczajnych cenach. Faktem jest jednak, że ceny są bardzo różne.

 

I to naprawdę nie chodzi o to, żeby kupować końcówki, polować na wyprzedaże itp. (to kosztuje sporo czasu). Owszem to też daje oszczędności i kupę frajdy. Tata kupił ostatnio bardzo ładne płytki do łazienki za 13 zł/m2 (cena normalna 45 zł). Ale należy pamiętać, że koszt łazienki to nie tylko płytki. Co więcej, w takieł łazience tych płytek tak dużo nie ma. Kleju do płytek, fugi itp. raczej tak okazyjnie nie kupimy - no a przede wszystkim koncepcja tej łazienki. Oczywiście rozważając dom za 200k pln, poruszamy się w dolnym zakresie cenowym i trawertyn czy marmur raczej odpada (chociaż... może akurat w łazience takie małe szaleństwo dałoby radę wytłumaczyć ;-) ).

 

Tu chodzi o to, żeby dobrze przemyśleć wszystkie wydatki i zastanowić się czego naprawdę potrzebujemy. Zastanowić się nad domem jako całością - w USA mieszkają w domach niemal z kartonu - u nas dom za 200k może być naprawdę fajnym murowanym domem.

 

Dach na ten sam dom może kosztować zarówno 45k pln jak i 100k pln. System ogrzewania/wentylacji może kosztować 10k pln a może 45k pln - również w przypadku tego samego domu. Schody w domu to zawsze min. 8k pln, strop też sporo kosztuje - może warto rozważyć parterówkę. Myślę, że przyzwoite okna do małego domu można kupić za 6-7k pln, ale można też zapłacić za nie 20k, wystarczy wybrać drogiego producenta, kolor, łuki itp - znowu, mówimy cały czas o wariantach wyboru do tego samego domu. Tu są oszczędności, a nie na rozważaniach czy silka, gazobeton, poroterm czy max. Często budujący sporo czasu spędzają właśnie na tym, a nie tu są realne oszczędności.

 

Uważam, że gdy jest działka, dom dla 3-4 osób można wybudować za 200-250k pln. Nie mówię to o zagospodarowaniu działki itp. Będzie to prosty domek, ale może być uroczy, własny i w utrzymaniu kosztujący tyle co 35-40-metrowe mieszkanie w bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwieksza oszczędność to odpowiedni projekt.

Oszczędzanie po rozpoczęciu budowy to duzo za późno.

 

Święte słowa. Ostatnie dwa zdania powinny stać się mottem tego wątku. W moim przypadku uważam, że już tą największą kasę na budowie domu zaoszczędziłem projektują prosty, nieduży dom, bez garażu, balkonów, wykuszy, itp. oraz stosując popularne materiały ze średniej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom za 200 tys? Pewnie że można, do tego jaki tani w eksploatacji :). kłania się projekt Delicja :).

 

owp ......" Jak weźmiesz mniejszy, to będzie Cię dopingować do oszczędności. Bo tak to człowiek sobie podczas budowy myśli: 'a to jednak warto od razu zrobić, na tym nie ma co oszczędzać, to się buduje na 50 lat, jak już robić to porządnie' i potem wychodzi wszystko drożej".......

Tu masz rację najgorzej jak się ma luz ale wtedy ma się i płot i kostkę a na końcu i tak na lampy nie starcza ;) Pozdrawiam.

Edytowane przez Ila75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ila75- o ten chodzi?: http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/delicja/#nowhere

 

A co do kosztów eksploatacji to więcej szczegółów, bo dla jednego tanio to 500zł/mc, dla innego 250, a dla innych 5 ton węgla.

Przy takim metrażu, trudno raczej, żeby nie był ekonomiczny.

 

Jeśli o tą Delicję chodzi, to wybudowała ją netka55 : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165924-DELICJA-czyli-nasz-ma%C5%82y-domek-%28nie%29WIELKIM-kosztem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...