Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam a to nasz wybór dla domku do 200tys.Myślę ,że pomimo dużych przeszkleń jest to do zrobienia.http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-760-Ricardo,818.html

 

Jeśli ktoś lubi duże przeszklenia to ok, ale jeśli dom nie będzie odpowiednio ustawiony w strony świata, to nie mają one sensu. Jeżeli mają być zasłaniane, to lepiej od razu wstawić mniejsze. Drzwi przesuwne kosztują duuuuużo,a tu x 2szt. Wyjście z sypialni na taras- dla oszczędności można zrezygnować. Narożne okna też kosztują drożej- taniej postawić słupek i 2 okna. Bez szaleństw na elewacji i z pracą własną da się za ok. 200k wybudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szpak z mgprojekt ma też fajny rozkład pomieszczeń.

Kompletnie jeszcze nie myślałam czym ogrzewać dom i zupełnie się na tym nie znam.

W takiej małej kotłowni jaką przewidziano w szpaku co można zastosować?

Czytałam tutaj trochę o grzaniu prądem.

http://www.mgprojekt.com.pl/szpak

Podpasowały mi jeszcze te:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-morwa/m4d807627bbcee

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-papierowkach/m4fbce5cdf2305

Co myślicie?

 

Szpak ma podobny układ do mojego domu. Z ogrzewaniem- musisz sprawdzić co masz dostępne na działce i potem wybrać.

 

Dom pod morwą- mnie się nie bardzo podoba wejście bezpośrednio do salonu z wiatrołapu.

Dom w papierówkach - dziwne przejście do garażu, uprościłbym łącząc pralnię z łazienką i prosty łącznik do garażu.

Wypisałem co mi się nie podoba, bo tego mniej ;-)

 

Wszystkie 3 projekty dla mnie są ok. Warto jeszcze dopytać w urzędzie gminy o minimalny kąt dachu, bo te mają dość niski, a często wymóg gmin jest od 30*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś lubi duże przeszklenia to ok, ale jeśli dom nie będzie odpowiednio ustawiony w strony świata, to nie mają one sensu. Jeżeli mają być zasłaniane, to lepiej od razu wstawić mniejsze. Drzwi przesuwne kosztują duuuuużo,a tu x 2szt. Wyjście z sypialni na taras- dla oszczędności można zrezygnować. Narożne okna też kosztują drożej- taniej postawić słupek i 2 okna. Bez szaleństw na elewacji i z pracą własną da się za ok. 200k wybudować.

 

Uwielbiam duże okna.Będą usytuowane południe i południowy zachód.Wiem ,że drzwi przesuwne są drogie jak i narożne , ale na tą fanaberię chcę zaoszczędzić robocizną.Fundamenty , mury budować będziemy sami.Jedyne co spędza mi sen z powiek to ogrzewanie. Gazu nie zamierzam ciągnąć więc zostaje ogrzewanie na prąd. I tu mam zagwozdkę, czy przy tak dużych przeszkleniach nie będzie dużych strat ciepła?Czy ktoś z was ma takie duże okna? Jak kształtują się koszty ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często padają tu pytania o realistyczność kosztorysów i realne koszty budowy, a mnie zastanowiło coś innego. Otóż ostatnio w różnych dyskusjach wypłynęło kilka projektów z jednej pracowni, która na karcie projektu zamieszcza oprócz szacunkowych kosztów budowy również szacunkowe roczne koszty ogrzewania. Koszty te są bardzo atrakcyjne i obliczone dla ogrzewania gazem. Na przykład taki dom to nieco ponad 1000 zł rocznie, a taki 1600.

Ja też grzeję gazem i dotychczas byłam zadowolona z kosztów ogrzewania i cwu w moim domu - wydawały mi się niewysokie a przy tym zgodne z tym, co obiecywał projekt i co wskazuje świadectwo energetyczne, ale czytając takie wartości zaczynam się zastanawiać, czy ja mam w domu coś do dupy (może jednak trzeba było okna trzyszybowe wstawić? może gdzieś mi ciepło umyka aż furczy?), czy te wartości są może z jakimś haczykiem - na przykład obliczone dla najcieplejszego regionu Polski i +18 stopni w domu?

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często padają tu pytania o realistyczność kosztorysów i realne koszty budowy, a mnie zastanowiło coś innego. Otóż ostatnio w różnych dyskusjach wypłynęło kilka projektów z jednej pracowni, która na karcie projektu zamieszcza oprócz szacunkowych kosztów budowy również szacunkowe roczne koszty ogrzewania. Koszty te są bardzo atrakcyjne i obliczone dla ogrzewania gazem. Na przykład taki dom to nieco ponad 1000 zł rocznie, a taki 1600.

Ja też grzeję gazem i dotychczas byłam zadowolona z kosztów ogrzewania i cwu w moim domu - wydawały mi się niewysokie a przy tym zgodne z tym, co obiecywał projekt i co wskazuje świadectwo energetyczne, ale czytając takie wartości zaczynam się zastanawiać, czy ja mam w domu coś do dupy (może jednak trzeba było okna trzyszybowe wstawić? może gdzieś mi ciepło umyka aż furczy?), czy te wartości są może z jakimś haczykiem - na przykład obliczone dla najcieplejszego regionu Polski i +18 stopni w domu?

Jak myślicie?

 

Wszystko możliwe tam na ścianie jest 20cm ocieplenia i projekt zawiera rekupację. A co jeszcze tam siedzi jakie okna itp. kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpak z mgprojekt ma też fajny rozkład pomieszczeń.

Kompletnie jeszcze nie myślałam czym ogrzewać dom i zupełnie się na tym nie znam.

W takiej małej kotłowni jaką przewidziano w szpaku co można zastosować?

Czytałam tutaj trochę o grzaniu prądem.

 

 

http://www.mgprojekt.com.pl/szpak

 

Podpasowały mi jeszcze te:

 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-morwa/m4d807627bbcee

 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-papierowkach/m4fbce5cdf2305

 

Co myślicie?

witam ostatnio rozmawiałem z majstrami od centralnego i w szpaku spokojnie piec 19 kw się zmieści zresztą ja tam w szpaku zrobię centralne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ostatnio rozmawiałem z majstrami od centralnego i w szpaku spokojnie piec 19 kw się zmieści zresztą ja tam w szpaku zrobię centralne

Pewnie i 25 kW też by się zmieścił, tylko po co?. Przecież ten dom przy srednim ociepleniu będzie miał projektowe obciążenie cieplne ok 5-7 kW, chyba ze ma byc bufor to ta moc jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam duże okna.Będą usytuowane południe i południowy zachód.Wiem ,że drzwi przesuwne są drogie jak i narożne , ale na tą fanaberię chcę zaoszczędzić robocizną.Fundamenty , mury budować będziemy sami.Jedyne co spędza mi sen z powiek to ogrzewanie. Gazu nie zamierzam ciągnąć więc zostaje ogrzewanie na prąd. I tu mam zagwozdkę, czy przy tak dużych przeszkleniach nie będzie dużych strat ciepła?Czy ktoś z was ma takie duże okna? Jak kształtują się koszty ogrzewania?

 

Zrobiłbym za radą Kwitko najpierw wycenę okien, bo moim zdaniem spokojnie wyjdzie 40tys. więc znacznie uszczupli kasę. A robienie takich "bo uwielbiam" i zarazem chcę tanio wybudować to dwie sprzeczności. Czy teraz masz takie okna, czy tylko masz takie marzenie, które może się zderzyć z realiami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam duże okna.Będą usytuowane południe i południowy zachód.Wiem ,że drzwi przesuwne są drogie jak i narożne , ale na tą fanaberię chcę zaoszczędzić robocizną.Fundamenty , mury budować będziemy sami.Jedyne co spędza mi sen z powiek to ogrzewanie. Gazu nie zamierzam ciągnąć więc zostaje ogrzewanie na prąd. I tu mam zagwozdkę, czy przy tak dużych przeszkleniach nie będzie dużych strat ciepła?Czy ktoś z was ma takie duże okna? Jak kształtują się koszty ogrzewania?

 

ja ma drzwi suwane 240*250cm energooszczędne (schuco) i zapłaciłem 7950 zł, więc skoro chcesz tanio wybudować dom a zapatrujesz się w duże przeszklenia z bajerami to spokojnie 40tys wydasz na same okna - a to są tylko okna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was ma takie duże okna? Jak kształtują się koszty ogrzewania?

 

No właśnie ja mam dość spore okna ale zwykłe, nie trzyszybowe i nie suwane, tylko rozwierane +fix. Koszty ogrzewania niestety mogę tylko szacunkowo podać, bo gazu używam również do przygotowania CWU i do kuchenki gazowej. Za całość 2600 rocznie. W poprzednim mieszkaniu miałam gaz z sieci tylko do kuchenki i płaciłam bodaj 36 zł za 2 miesiące - powiedzmy 200 rocznie. Tu mam gaz tańszy, ale i gotuję więcej, bo się rodzina powiększyła, więc przyjmijmy tyle samo. Prawdopodobnie rozkład kosztów pozostałych wygląda tak, że CO 1600 zł, a CWU 800 zł.

 

Wszystko możliwe tam na ścianie jest 20cm ocieplenia i projekt zawiera rekupację. A co jeszcze tam siedzi jakie okna itp. kto wie.

fenix2no właśnie tu mnie zastanowienie dopadło, bo mam grubo ocieplony dom (przeczytałam opis technologii i wychodzi mi, że mam tylko dwie różnice - na gruncie 15cm, a tam 20, no i te okna mogą być tam lepsze), reku, w cieplejszym regionie Polski, a tu pracownia obiecuje koszty takie jak moje, tyle że dla domu ponad 2 x większego, o zdecydowanie bardziej kombinowanej bryle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym za radą Kwitko najpierw wycenę okien, bo moim zdaniem spokojnie wyjdzie 40tys. więc znacznie uszczupli kasę. A robienie takich "bo uwielbiam" i zarazem chcę tanio wybudować to dwie sprzeczności. Czy teraz masz takie okna, czy tylko masz takie marzenie, które może się zderzyć z realiami?

 

Mam teraz takie duże okno dlatego wiem ile ono kosztuje.Nigdzie nie napisałam ,że chcę wybudować tanio tylko ,że oszczędnie.Tak jak już pisałam bardzo dużo zaoszczędzamy na robociżnie.Fundamenty ,mury całkowicie sami.dach znajomy ,środek większość oprócz elektryki sami, dlatego napisałam ,w wątku do 200tys Myślę ,że jest to realne nawet przy tych przeszkleniach ,jednak gdyby faktyczne te okna wyniosły jakąś niebotyczną sumę ,to zawsze można wprowadzić wersję oszczędną.Jedno okno przesuwne reszta fiksy.Bardzie martwi mnie kwestia ogrzewania i rachunków ponieważ do ogrzewania wybraliśmy prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz takie duże okno dlatego wiem ile ono kosztuje.Nigdzie nie napisałam ,że chcę wybudować tanio tylko ,że oszczędnie.Tak jak już pisałam bardzo dużo zaoszczędzamy na robociżnie.Fundamenty ,mury całkowicie sami.dach znajomy ,środek większość oprócz elektryki sami, dlatego napisałam ,w wątku do 200tys Myślę ,że jest to realne nawet przy tych przeszkleniach ,jednak gdyby faktyczne te okna wyniosły jakąś niebotyczną sumę ,to zawsze można wprowadzić wersję oszczędną.Jedno okno przesuwne reszta fiksy.Bardzie martwi mnie kwestia ogrzewania i rachunków ponieważ do ogrzewania wybraliśmy prąd.

 

Czy oszczędnie nie znaczy tyle co tanio? I tak sprowadza się to do ograniczenia wydawanych środków.

Nie zastanawiaj się ile one by wyniosły tylko po prostu zrób wycenę - to nic nie kosztuje poza czasem w kilku punktach sprzedaży.

Fixy mają ograniczoną wielkość- ja mam 180x150 więc taki... średni, ale i tak już musieli kombinować żeby wpuścić w ramę jaką chciałem.

Wielkie przeszklenia ma Robert Skitek (DB: Dom z prześwitem)- może poda ile takie, jak jego kosztowały.

Tarasowe drzwi przesuwne ma też bitter i pisał o koszcie w swoim DB.

Iloma drzwiami na raz można wyjść? - wychodzi, że jednymi, więc drugie to sztuka dla sztuki- podrożenie tylko budowy.

 

Zrobisz jak będziesz uważać, ale nie jestem jedyną osobą, która pisze, że to wyjdzie drogo, a skoro oszczędnie, to coś musi być tańsze. ;-)

Ja mimo, że mury stawiał znajomy zapłaciłem ile chciał - sprawa zamknięta, nikt na nikogo wilkiem nie patrzy, a różnie to bywa po takich pracach znajomymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt okien nie przekroczy 20 tys jesli będą to same fixy i drzwi balkonowe otwierane a nie przesuwane

przy pow 75 m2 spokojnie w 200 tys mozna sie zmiescic w standardzie pasywnym !!!! i przy duzym wkladzie wlasnej pracy przy budowie i wykonczeniu

od strony energetycznej odpowiednie usytuowanie domu wzgledem stron swiata , oraz brak okien naroznych - słupek nie jest rozwiazaniem bo mur musi miec bodajrze 50 cm zeby cos dawal od strony termicznej - sam słupek bedzie mostkiem cieplnym

 

oczywiscie ogrzewanie czystym pradem nie jest problemem

przy domu 3-4l Wasze rachunki za grzanie nawet w drogiej taryfie nie przekrocza 2000 zł rocznie !!!

 

przy domu pasywnym i grzaniu w nocnej taryfie rozmawiamy o kosztach 500 zł rocznie

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oszczędnie nie znaczy tyle co tanio? I tak sprowadza się to do ograniczenia wydawanych środków.

Nie zastanawiaj się ile one by wyniosły tylko po prostu zrób wycenę - to nic nie kosztuje poza czasem w kilku punktach sprzedaży.

Fixy mają ograniczoną wielkość- ja mam 180x150 więc taki... średni, ale i tak już musieli kombinować żeby wpuścić w ramę jaką chciałem.

Wielkie przeszklenia ma Robert Skitek (DB: Dom z prześwitem)- może poda ile takie, jak jego kosztowały.

Tarasowe drzwi przesuwne ma też bitter i pisał o koszcie w swoim DB.

Iloma drzwiami na raz można wyjść? - wychodzi, że jednymi, więc drugie to sztuka dla sztuki- podrożenie tylko budowy.

 

Zrobisz jak będziesz uważać, ale nie jestem jedyną osobą, która pisze, że to wyjdzie drogo, a skoro oszczędnie, to coś musi być tańsze. ;-)

Ja mimo, że mury stawiał znajomy zapłaciłem ile chciał - sprawa zamknięta, nikt na nikogo wilkiem nie patrzy, a różnie to bywa po takich pracach znajomymi.

Oczywiście ,że zrobię wycenę okien i ewentualnie wtedy podejmę decyzję odnośnie zmian.Jeśli piszę o oszczędnościach to mam na myśli robociznę ,mąż murarz, kolega dekarz, który robił nam dotychczasowy dach i jesteśmy bardzo zadowoleni.ponadto umiemy bardzo dużo zrobić sami przy wykończeniówce, dlatego myślę ,że uda nam się zmieścić w tej kwocie. Muszę więcej poczytać o domu pasywnym bo nie bardzo wiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 200tyś. powinno się wybudować taki domek strawbale

 

proszę:

http://www.youtube.com/watch?v=b2t2Z0N0_Yc&feature=player_embedded

 

 

 

No nie wiem....

Parę dni temu w którejś z tv śniadaniowych gościli miłośnicy tego budownictwa zachwalając je jako ekologiczne i oczywiście tanie.Na pytanie redaktor ile konkretnie to jest tanio odpowiedzieli.........."jeżeli ktoś nie chce nic robić sam na budowie,to 2,500 pln metr"

Mało z krzesła nie spadłam.

 

 

ed grzebnęłam w googlach

http://strawbale.pl/straw-bale-w-polsce/lubla-prawdziwy-dom/

 

Inwestorzy liczą się z tym, że koszt budowy domu mimo zastosowania tanich i lokalnych materiałów będzie zbliżony do kosztów budowy typowych domów. Decydujące okazało się przywiązanie do rozwiązań bliskich naturze i wygląd naturalnej ściany, a nie wyłącznie kalkulacje finansowe.

Edytowane przez marynata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem....

Parę dni temu w którejś z tv śniadaniowych gościli miłośnicy tego budownictwa zachwalając je jako ekologiczne i oczywiście tanie.Na pytanie redaktor ile konkretnie to jest tanio odpowiedzieli.........."jeżeli ktoś nie chce nic robić sam na budowie,to 2,500 pln metr"

Mało z krzesła nie spadłam.

 

 

ed grzebnęłam w googlach

http://strawbale.pl/straw-bale-w-polsce/lubla-prawdziwy-dom/

 

Inwestorzy liczą się z tym, że koszt budowy domu mimo zastosowania tanich i lokalnych materiałów będzie zbliżony do kosztów budowy typowych domów. Decydujące okazało się przywiązanie do rozwiązań bliskich naturze i wygląd naturalnej ściany, a nie wyłącznie kalkulacje finansowe.

 

No wlasnie powinni tez poinformowac jakie moga byc koszty w przypadku ralizacji "tymi recami" bo w tej technologii to powinno byc znacznie latwiejsze.

 

Jesli konstrukcja drewniana, slomoglinobale wychodza znacznie taniej niz np. welna na izolacje, fundament punktowy, bryla maksymalnie prosta to koszty musza byc nizsze niz w tradycyjnym domu.

 

Teki szkieleciak typowy wlasnymi rekami powininen sie spokojnie zmiescic w 1500 zl.m pod klucz.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie powinni tez poinformowac jakie moga byc koszty w przypadku ralizacji "tymi recami" bo w tej technologii to powinno byc znacznie latwiejsze.

 

Własnymi rękami?

Wybudowanie domu z poniższego obrazka w Niemczech kosztowało podobno 6tys. EURO. Ale wszystko własnymi rękami, a materiały w sporej części z odzysku.

 

http://www.siebenlinden.de//photos/siebenlinden/handbauhausfertig-900px.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...