Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kolega Frofo chce budować ten dom, pozwólcie, nie przekonacie.

 

Co do anulki, nie podoba mi się skrytka o pow. 0.9 m. Ja bym zlikwidowała, taniej wyjdzie postawienie tam dużej szafy. Ogólnie projekt ok. może nie super tani ale funkcjonalny.

 

Kolega Frofo owszem, chce i niech buduje, ale trzeba powiedziec co nieco, żeby wątek nie umarł i żeby obserwatorzy wątku mieli rozrywkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hmmm dlaczego ten dom z 2 balkonami i garażem ma być tańszy od Kuby? Jeśli chodzi o wygląd to Kuba [projekt żeby nie było ;)] bardziej mi się podoba, ale co osoba to będzie mieć inne zdanie.

 

Nigdzie nie nie napisałem że jest tańszy do czegoś. Ja garaż zamieniłem na piwnicę. Balkon zostawiłem jeden z przodu. Ogólnie dość prosta i tania konstrukcja bez udziwnień tak jak chciałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto się tu na kogo obraża? Widzę, że większość ludzi tu nie potrafi czytać ze zrozumieniem. ZO napisała, że SSZ tego mojego domu to 400 tyś. Co uważam za śmieszne. Później pisze mi o łazience w stanie surowym za 10 tyś albo o tym, że projekt, który mi się podoba jest "strasznieee brzydki". Może dla mnie też jej dom jest brzydki, ale nigdy bym tego nie napisał, żeby jej nie urazić.

 

 

oj prostowałam przecież, że stan SSZ (przejęzyczenie), ale tylko piwnicy, bo tak chciałeś. tak czy siak powtarzam - droga i brzydka chałupa, i nie oceniam teraz domu Frofo ani jego gustu, tylko ten okropny projekt, który w końcu przecież wykonał jakiś wykształcony architekt i nalezy mu się za to "bura". Ciekawe, czy autor tego domu chciałby w takim mieszkac.

 

Marynato, ja się na szczęście obrażam, za to sama jestem złośliwa, wiem.

 

wiem, że mój dom jest jaki jest, bardzo bardzo zwyczajny, ale jak się nie ma kasy, to lepiej wybudować coś neutralnego w krajobrazie, nie rażącego, niż wysilać się na styropianowe pałacyki oszczędzając na czym sie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frofo007- rozbawiłeś mnie tym tanim okienkiem 55x78 (a dlaczego takie małe wybrałeś, tak jest w projekcie, czy to było najtańsze?).

Ja mam 118x78 i dziś założyłbym jeszcze dłuższe.

W przekroju to te 2,6m jest na ok.1/3 podłogi więc mało tego miejsca, co już kilka osób Ci wskazało.

Wracając do piwnicy- schody konieczne, ocieplenie ścian pewnie też (nie wiem, dla mnie piwnica to ostatnia rzecz, którą bym robił),

izolacja przeciwwilgociowa( nie mazidło na ściany), posadzka z ociepleniem.

Strop piwnicy to beton, ocieplenie, wylewka. Dochodzi inaczej położony drenaż (konieczny).

Ktoś te kilka tys. bloczków musi wymurować- dochodzi robocizna.

Dochodzi mnóstwo drobiazgów, których nie bierze się pod uwagę, a wychodzą w trakcie, a pierdółki ciągną kasę jak smok.

Mnie się też wydawało, że 200tys. to dużo na dom... dopóki nie zacząłem budowy.

 

Nie zastanawiałeś się nad projektem indywidualnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do anulki, nie podoba mi się skrytka o pow. 0.9 m. Ja bym zlikwidowała, taniej wyjdzie postawienie tam dużej szafy. Ogólnie projekt ok. może nie super tani ale funkcjonalny.

 

Skrytka to najmniejszy problem:) zawsze można coś z nią zrobić. Chodzi mi o koszta w stosunku do z8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okno to tak tylko pokazałem, że można taniej. W sypialni z założenia się śpi [no może nie tylko :>] okna nie muszą być duże.

Projekt indywidualny nie jest dla mnie. Raz, że koszta a dwa, że nie mam aż tak dobrej wyobraźni. Bo poza funkcją mieszkalną [czyli odpowiednim metrażem] mój dom musi też mi się podobać.Może napiszę co bym chciał, co najwyżej mnie wyśmiejecie :p

- dach wielospadowy, oglądałem wiele projektów z dachem 2-spadowym i mi się nie podobają. Jeżeli mam dołożyć 10k do dachu, który mi się podoba to chce to zrobić.

- nie potrzebuje balkonów, lukarn, garażu itp. z założenia ma być tanio

- tanio, ale chce mieć poddasze użytkowe i piwnice w stanie surowym do późniejszego wykończenia.

Nie oczekuje tego od budżetu 200k, mogę dozbierać, ale chciałbym znaleźć projekt tani w realizacji, który będzie mi się podobał. Czy to duże wymagania? pewnie tak, ale jak człowiek chce ładne kilka lat poświęcić na budowę to gdy ją skończy chce cieszyć tym oko.

 

Gdyby istniał duży i tani dom do budowy to wszyscy by pewnie taki budowali- bo lepiej mieć więcej za mniej, a każdy ma inny gust, co widać po różnorodności projektów.

Nie wiem jak długo będę patrzył na swój dach, gdy skończę budowę, to dla mnie szczegół, ważniejszy jest układ i komfort w środku, bo tam się będę poruszał na co dzień. Określiłem jakiej funkcjonalności oczekuję i buduję jak chciałem.

Duży dom to także wyższe koszty jego utrzymania, na etapie wyboru projektu i początku budowy mało kto się nad tym zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda dosyć prosto - jest dach czterospadowy, ale jest pełne piętro. zbyt tani chyba jednak nie jest....

http://www.z500.pl/projekt/Z297,Pietrowy-dom-ze-sporym-pomieszczeniem-gospodarczym-takze-na-waska-dzialke.html

 

prosty, ale duży dom:

http://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-cyprysowej-7-KRK1224

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrytka to najmniejszy problem:) zawsze można coś z nią zrobić. Chodzi mi o koszta w stosunku do z8

Ładny. Nie ma wielkich różnic, w sumie dom podobny, parę metrów większy. Może sami byśmy się nad nim zastanawiali, jakby trafił się w odpowiednim momencie. Koszty porównywalne za metr, różnica tylko w powierzchni i w trochę bardziej płaskim dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc Twoim tokiem rozumowania to powinienem wszystko robić super, wybrać projekt cud miud, stosować drogie materiały i wykończenie. Działka w super lokalizacji za 300k itd.

 

Tylko wtedy odkładając 80k rocznie odkładałbym to kilkanaście lat. A ja najpóźniej za 3-4 lata chce tam już mieszkać.

 

Poza tym aby odłożyć 80k rocznie to muszę przez ten czas zrezygnować z wymiany samochodu na nowszy, remontu mieszkania itd.

 

 

 

No nie wiem czy jest tak mało miejsca, tutaj daje fote z realizacji tego projektu: http://postimage.org/image/9mer14spl/

 

Tutaj natomiast jest obrazek, gdzie sufit na poddaszu jest na wysokości 2,6 metra: http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/319/rzuty/kuba_490_zoom_max.gif

 

Szkoda że nie zrozumiałeś tego co napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wypowiesz takie sądy powinieneś poznać lepiej ZO i jej posty.

Na pewno jako pierwsza tutaj odradzi kredyt i na pewno doradzi co zrobić żeby nie zostać z ręką w nocniku.

Wydaje mi się że bardzo polskie to jest sądzenie ludzi po przeczytaniu ich trzech postów i wyciąganie z nich wygodnych dla siebie wniosków.

To jest niepoważne żeby obrażać się na kogoś tylko z tego powodu że nie podoba mu się Twój projekt.

 

No cóż kwintesencja wypowiedzi. Nic dodac nic ująć. Odnosze jednak wrażenie że kolega ma problem z samym sobą. Chciałby patrzeć w lewo i prawo jednocześnie, nie przyjmując do wiadomości że nie jest to takie proste :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto się tu na kogo obraża? Widzę, że większość ludzi tu nie potrafi czytać ze zrozumieniem. ZO napisała, że SSZ tego mojego domu to 400 tyś. Co uważam za śmieszne. Później pisze mi o łazience w stanie surowym za 10 tyś albo o tym, że projekt, który mi się podoba jest "strasznieee brzydki". Może dla mnie też jej dom jest brzydki, ale nigdy bym tego nie napisał, żeby jej nie urazić.

 

Cóż chciałeś opinie - to ją dostałeś. Po co pytasz skoro nie umiesz uszanować odpowiedzi osób które sa w trakcie już po zbudowaniu domu? A z tym "czytaniem ze zrozumieniem " to .... daruj sobie wypowiedzi tego typu. Napisałeś wczesniej że masz 26 lat.............. po tym jak sie tu zachowujesz dałbym Ci conajwyżej 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frofo ciężko jest coś znależć z tymi założeniami, Przed chwilą próbowałam i domy ok 100m użytkowej, 4 spadowy dach wyceniają na ok. 300tyś netto a trzeba będzie dodać jeszcze piwnicę. Dodatkowo przy takim dachu brak lukarn, to małe pomieszczenia, chyba, że taki wariant Ci odpowiada i byłeś kiedyś w takim domu :) Jak nie to polecam kogoś poprosić i zobaczyć. My tak robiliśmy jak wybieraliśmy projekt, bo niektóre rzeczy ciężko jest sobie wyobrazić, tym bardziej,że piszesz wyobraźnię masz kiepską :)

Więc jeśli nie chcesz wydać więcej niż 300tyś i zrobisz sam tylko to o czym pisałeś, to pozostaje albo mniejszy dom, albo dwuspad albo po prostu wydać więcej, jak nie chcesz z niczego rezygnować.

Te koszty biorą się pewnie też stąd, że okna drogie. Nam udało się znaleźć fajną ofertę i wyszło taniej niż zakładaliśmy, ale i tak koszt jest ;)

 

My co prawda z kosztorysem się mocno mijamy ( na naszą korzyść) ale to zasługa własnej pracy. Na pewnych etapach nie da się zbyt wiele zaoszczędzić, cudów nie ma

Edytowane przez msdracula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frofo a ten? http://www.z500.pl/projekt/Z85.html#project-costs

różnica między użytkową na netto spora ze względu na skosu, no ale przy takim typie dachu lepiej nie będzie.

 

Można go odpowiednio zaadaptować, czyli zmniejszyć. Albo na tej podstawie zrobić indywidualny..bo i tak piwnicę musisz doprojektować, za darmo nikt tego nie zrobi. więc może lepiej faktycznie znaleźć dobrego architekta.

Edytowane przez msdracula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni nie zaglądałam, a tu tyle do nadrobienia. :) Frofo według mnie to dla Ciebie tylko projekt indywidualny. Gotowca kupisz za jakieś 2k, a adaptowanie z doprojektowaniem piwnicy, przeprojektowaniem dachu to pewnie drugie tyle, do tego jakieś tam detaliczne zmiany pod Twój gust i piątka pójdzie. A za tyle to już można zlecić indywidualny. Osobiście uważam, że warto i 10 tysięcy zapłacić za projekt, bo od tego głównie zależą oszczędności budowlane no i realizacja własnych oczekiwań estetycznych. Przeglądam dużo projektów i takiego fajnego, kompaktowego gotowca z piwnicą, poddaszem, dachem kopertowym lub cztero to nie widziałam. We wszystkich trzeba by coś przerabiać.

 

A propos oczekiwań estetycznych. Kuba ma coś nie za bardzo z proporcjami. Wersja wyjściowa była z garażem i wówczas stosunek wysokości budynku do szerokości elewacji frontowej był trochę przyjemniejszy dla oka. Po odcięciu garażu całość prezentuje się po prostu gorzej. Przyszłej pani domu też się podoba?

 

No i moje zdanie co do kosztów. Pod klucz a z "gołą" piwnicą i poddaszem powiedzmy takim deweloperskim to może 300, może 350. SSZ szacuję na jakieś 200-220 tysięcy. Rozstrzał może być trochę większy w zależności od warunków gruntowych i szczegółowych rozwiązań piwnicy (wysokość, okna, zastosowane docieplenia i izolacje pw).

Działkę już masz upatrzoną? Jeżeli nie, to w zasadzie wybór projektu jest tylko gdybaniem, bo po zakupie działki może się okazać, że trzeba szukać od nowa w związku z założeniami planu lub warunkami zabudowy.

 

Arturo podał porównawczo koszty więźby i pokrycia na dach cztero i dwuspadowy. Dodam swoje - zakupy w roku 2009 (być może to ważny szczegół), dach 160m2, więźba 4300, pokrycie i akcesoria oraz orynnowanie 8500. Pokrycie 53zł/m2, ale dachówka jest cementowa, więc z tego wynika większość różnicy cenowej. Więźba 27zł/m2. Okna dachowe standardowych rozmiarów naprawdę trzeba liczyć tysiaka za sztukę - przynajmniej tysiaka.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Łatwo będzie dodać około +150cm wyżej i strop i wychodzi piwnica PANOWIE I PANIE :) Nie oszukujcie ludzi że koszt piwnicy to 50tys. Chyba że płytki w piwnicy będą za 200zł/m2. Wiem, każda piwnica piwnicy nie równa, zależy jaki metraż, ale pisać w ciemno 50tys to :bash:

Pozdrawiam.

No właśnie,zalezy jaki będzie metraż piwnicy,najdroższy jeśli chodzi o materiały będzie strop,który musi być lany.

Oczywistym jest,że w kostce 8x8 czyli 64m2 będzie prawie o połowę tańszy niż 10,4x10,4 108m2 czyli jaki ma Kuba.

Samego betonu pójdzie ze 20m3,stali z 2-3t to już nam daje za materiał ok.20tys.zł a gdzie robocizna ? Gdzie bloczki ? Gdzie chudziak ? Gdzie wykończenie ? I pow.zabudowy 108m2 to jest mały dom.

Piwnica kosztowo to dodatkowe piętro domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...