Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam do Was pytanko bo wszystko i tak obija się o pewną kwotę dotyczącą budowy domu...

Dzisiaj jedna z ekip budowlanych spojrzała na mój projekt coś tam pogadali między sobą a potem zerknęli na dach... i co im się wstępnie nie podobało to to, że np płatew pod blachę ma wymiar 16x24 co wg nich jest zbyt przesadzone bo może być tak, że kierbud może mi się nie zgodzić na zastosowanie innego - mniejszego wymiaru :(

Pytałam kiedyś architekta dlaczego mam takie obliczenia konst. pod dach i odpowiedź była taka, że przeliczenia robią pod najcięższy materiał jak dachówka oraz solary gdybym brała je pod uwagę... Kurcze nie wiem co o tym myśleć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam do Was pytanko bo wszystko i tak obija się o pewną kwotę dotyczącą budowy domu...

Dzisiaj jedna z ekip budowlanych spojrzała na mój projekt coś tam pogadali między sobą a potem zerknęli na dach... i co im się wstępnie nie podobało to to, że np płatew pod blachę ma wymiar 16x24 co wg nich jest zbyt przesadzone bo może być tak, że kierbud może mi się nie zgodzić na zastosowanie innego - mniejszego wymiaru :(

Pytałam kiedyś architekta dlaczego mam takie obliczenia konst. pod dach i odpowiedź była taka, że przeliczenia robią pod najcięższy materiał jak dachówka oraz solary gdybym brała je pod uwagę... Kurcze nie wiem co o tym myśleć?

 

U mnie w projekcie były podane osobno wymiary pod dachówkę i pod blachodachówkę... i były takie same ! Asekuranctwo projektanta.

!16x24 to wielkie strasznie, ale cóż- pytanie ile się zaoszczędzi na drzewie- 1 m3? Robotnicy już się na zapas martwili, że takie ciężkie będą na dach wciągać. Skąd my to znamy?;-) Nie znasz się na tym- nie kombinuj. Od pomocy masz kierbuda, niech on decyduje.

Co do materiałów bud i odliczenia. Nie wszystkie materiały można odliczyć- po co płacić komuś za zrobienie formularzy do u.sk.?

Przyjmujesz firmę z 8% vatem, bez kłopotów. Może wyjść ciut drożej niż z samodzielnym rozliczeniem, ale niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kierownik budowy ma rację, Zazwyczaj więźba przeliczna jest pod najcięższe pokrycie dachu aby inwestor mógł podjąć decyzję czym przykryje dach. Jednak można znów przeliczyć więźbę np. pod blachę.

 

 

co niekoniecznie jest dobrym pomyslem. moze to wprawdzie oszczedzic inwestorowi kilka zlotych pzy zakupie wiezby, ale w przyszlosci uniemozliwi zastosowanie ewentualnego ciezszego pokrycia.

 

ja u siebie tez mam przewymiarowana wiezbe, poloze na to deski i blache, wiec jakos szczegolnie ciezko nie bedzie. ale kto wie czy za 50 lat nie zamarzy sie nam dachowka...i wtedy nie bedzie z tym klopotu.

 

a ekipa oczywiscie ze wolala by zeby wiezba byla z zapalek bo nie beda musieli wtedy dzwigac...

Edytowane przez Tomasz Antkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tematu grubości więźby poinformuję tylko, że w przypadku moich wiązarów różnica w cenie przekrojów policzonych pod blachę i pod dachówkę wynosiła równo 500zł +8%VAT. Przy tej różnicy cen nawet nie będąc do końca zdecydowany na rodzaj pokrycia w momencie wyceny wiązarów, wziąłem więźbę mocniejszą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jeżeli zdecydujecie się zmienić więźbę na "chudszą" jest to decyzja na całe życie (domu).

 

Dezet mówisz że 16x24 to dużo? My mamy 15x30!!!! I taka jest faktycznie założona. Ja się bałam że mury tego nie wytrzymają ;)

 

Przy takim kącie dachu jak u Ciebie to się trochę dziwię. Grubość ok, bo bez kombinacji 30cm ocieplenia wchodzi, ale 15cm to przesadzone i do tego chyba są stosunkowo krótkie. Ja mam długość 7,26, to takie grubasy pewnie by były w sam raz- nie pamiętam jak było w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w projekcie były podane osobno wymiary pod dachówkę i pod blachodachówkę... i były takie same ! Asekuranctwo projektanta.

!16x24 to wielkie strasznie, ale cóż- pytanie ile się zaoszczędzi na drzewie- 1 m3? Robotnicy już się na zapas martwili, że takie ciężkie będą na dach wciągać. Skąd my to znamy?;-) Nie znasz się na tym- nie kombinuj. Od pomocy masz kierbuda, niech on decyduje.

Co do materiałów bud i odliczenia. Nie wszystkie materiały można odliczyć- po co płacić komuś za zrobienie formularzy do u.sk.?

Przyjmujesz firmę z 8% vatem, bez kłopotów. Może wyjść ciut drożej niż z samodzielnym rozliczeniem, ale niekoniecznie.

Przecież to rozliczenie to jakas masakra nie jest, wystarczy czytać ze zrozumieniem i tyle. Średnio uzdolniony człowiek zrobi to bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally Posted by Ladybird76

dostałam też taką informację od firmy do której wystosowałam zapytanie o kosztorys:

Co do vatu usługę sprzedaje po 8 procent więc nie czekanie na VAT z us.

? ? ?

Nie będziesz musiała składać papierów o zwrot Vat za niektóre materiały budowlane, czekać na kasę jakiś czas i tyle.

 

Nie przypominam sobie sytuacji aby na takim układzie inwestor wyszedł do przodu. Zawsze gdy porównywałem zakup materiału + robocizna na 8 % do zakupu matriału 23 % - 15% ze skarbówki i robocizna dodatkowo - na plus wychodził ten drugi wariant. Opłaca to się dostac materiał bez vatu. I tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie kierbud powiedział że więźbę projektuje się z uwzględnieniem siły naporu wiatru oraz zalegającego śniegu który ponoć może kilkukrotnie przewyższać ciężar dachówki

 

 

ale pod dachówkę ten wymiar może być zaniżony i nie musi być aż tak duży... tutaj jest brany po uwagę jak już napisałam materiał na dach ten najcięższy plus uwzględnienie w przyszłości solarów jakbym miała ochotę założyć :)

Może jak już na wiosnę zacznie się walka z budową to kierbud coś podpowie więcej czy zmieniać czy zostawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie kierbud powiedział że więźbę projektuje się z uwzględnieniem siły naporu wiatru oraz zalegającego śniegu który ponoć może kilkukrotnie przewyższać ciężar dachówki

 

Dokładnie tak. Ciężar materiału na dach jest istostny ale zazwyczaj konstrukcja więźby uwzględnia dachówke jako materiał do pokrycia (nie widziałem projektu który ma więźbe zrobioną pod konkretny materiał np blache lub gonty itd).

 

I następna sprawa. Jesli jakaś ekipa kwestionuje grubość belek - że za grube - zmienić ekipe. Zazwyczaj żaden z panów wykonawców nie ma odpowiednich uprawnień co do dawania takich stwierdzeń.

Edytowane przez Xerses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki a co sądzicie o tych domach?

200 tyś na SSZ da radę?

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-skrzydlokwiatach/m4f3537963e48c,2706

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/e6-g1-economic-wersja-b/

 

Który tańszy i lepszy do budowy i utrzymania..?

Edytowane przez Maroko1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Ciężar materiału na dach jest istostny ale zazwyczaj konstrukcja więźby uwzględnia dachówke jako materiał do pokrycia (nie widziałem projektu który ma więźbe zrobioną pod konkretny materiał np blache lub gonty itd).

 

I następna sprawa. Jesli jakaś ekipa kwestionuje grubość belek - że za grube - zmienić ekipe. Zazwyczaj żaden z panów wykonawców nie ma odpowiednich uprawnień co do dawania takich stwierdzeń.

 

Kurcze a Ja znam jedną forumową osobę co ma konstrukcje dachu pod blachę hmmm ale jak jest naprawdę tego się nigdy nie dowiem (nie istotne...)

 

U mnie wygląda to tak:

1. murłata 14x14

2. płatew 1624

2a. płatew (nad daszkiem do wejścia ) 16x18

3. krokiew 8x18

4. wymian 8x18

6. jętki 818

Bs. belka stalowa ceownik [260

maskownica płatwi 8x24

wieniec 4o12 prowadzić po obwodzie dachu

dach 197m2

 

i to wsio...

 

Kurcze co by nie było, że każdy taki detal tak zwiększy budowę domu, że w końcu okaże się na koniec; nie mam pieniędzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to rozliczenie to jakas masakra nie jest, wystarczy czytać ze zrozumieniem i tyle. Średnio uzdolniony człowiek zrobi to bez problemu

Nie wiem, czy robiłeś, czy tylko Ci się tak wydaje. Jeśli ktoś ma małe pojęcie o materiałach budowlanych od gwoździa zaczynając na betonie kończąc to samo nazewnictwo może być niezrozumiałe. A co tu mówić o oddzieleniu tych materiałów, których vat wzrósł i od nich można odliczyć, od tych nie do odliczenia.

Jak spiszesz wszystkie materiały, to wezwanie do poprawienia z urzędu skarbowego murowane, choć mniej stresujące niż kiedyś. Urzędy są bardziej przyjazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...