Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

napisz na czym byś w takim razie te 70 tysięcy zaoszczędził.. mam włanie SSZ i robię samemu instalacje i chętnie też z kosztów zejdę..

 

Uściślę tylko, że te 200000zł to tylko budowa domu, bez mebli i sprzętów. Wydatki które podałem wcześniej (bez przyłączeń) już dają ponad 16000zł. Do tego zrezygnowałbym z silki na rzecz tańszego materiału (m2 ściany z silki wyniósł mnie ok 60zł ). Podobnie z drzwiami wejściowymi 3200zł. Budowa wiaty 6000zł i drzwi aluminiowe pod wiatą 1700zł. "Koza" 4500zł (są tańsze, np 2500zł). Styropian w podłogę 038 zamiast 031 daje oszczędność 1600zł. Mniej waty na strop. Z mojego budżetu mam przeznaczone jeszcze 10000zł na kuchnię, szafę w sypialni i szafkę pod umywalki w łazience oraz 6000zł na sprzęty AGD. Lodówkę już kupiłem za 1400zł (również jest wliczona). Rezygnacja z okien przesuwnych na rzecz otwieranych normalnie. Na płytkach i "geberitach" też mógłbym zaoszczędzić...

 

Zmierzam do tego, że budowa domu do 200000zł to sztuka dużego kompromisu i wyszukiwania wszędzie okazji. Polecam zakupy przez internet, np znalazłem baterie umywalkowe Hansgrohe w cenie baterii marki Obi...i tak z wieloma innymi rzeczami.

 

Moim zdaniem da się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

Zmierzam do tego, że budowa domu do 200000zł to sztuka dużego kompromisu i wyszukiwania wszędzie okazji. Polecam zakupy przez internet, np znalazłem baterie umywalkowe Hansgrohe w cenie baterii marki Obi...i tak z wieloma innymi rzeczami.

 

Moim zdaniem da się...

 

Nie powinienem w tym wątku się wypowiadać, bo u mnie w 200 tys. zmieścił się SSO (fakt, że trochę zostało, ale w tej cenie SSZ już się nie zmieści). Mam trochę inny cel - w średnich kosztach budowy, jak dla prostego "domku z archonu" zmieścić trochę rozwiązań z wyższej półki - sporo żelbetu i skomplikowaną bryłę, duże przeszklenia, aluminiowe okna, elewacje wykonane inaczej niż ze styropianu i tynku itp. Na razie się udaje (SSO zakończony, SSZ zamówiony, instalacje w trakcie negocjacji) właśnie dzięki kompromisom. Jeżeli coś kosztuje więcej, tniemy koszty gdzie indziej. Jeżeli gdzieś uda się zaoszczędzić - można sobie pozwolić na nieco luksusu.

 

Bardzo dobrze sprawdza się metoda planowania budżetu dla poszczególnych etapów. Czyli - na SSO mogę wydać kwotę X, na zamknięcie kwotę Y, na instalację Z itp. Zabezpiecza to trochę przed chciejstwem na zasadzie "a co to jest 2 tysiące, przecież buduję na całe życie". Ponadto ułatwia planowanie cash flow - dzięki temu wiem, kiedy i jaką kwotę będę potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawiddur - najlepiej zacznij czytać ten wątek od początku. Tam opisano warunki budowy takiego domu. A poza tym określ swoje potrzeby mieszkaniowe- tak będzie łatwiej wybrać projekt, dopasowany do działki i warunków zabudowy.

 

dr_au- Twoje analityczne podejście do tematu wielu ludziom może otworzyć oczy na kwestię budowania, więc pisz jak najwięcej. To będzie z pożytkiemi dla tych, co chcą dom za 200 i za 300k ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy - może powstać nowy projekt domu. Taki, jaki sami wybierzemy. Ponieważ na razie zainteresowanie sondami, które są w tym celu prowadzone jest niewielkie, mam taki chytry plan. ;)

 

Możemy zagłosować tak, aby Murator opracował nowy projekt domu "po naszemu". Na razie z głosów wychodzi dom-średniak, jakich już trochę jest na rynku (parterówka 120-140m2 z garażem w bryle - we wpisach przoduje dwustanowiskowy). Zbierzmy się więc w kupę i dołączmy do kolekcji omawianych w tym wątku domów małych, zgrabnych, energooszczędnych i tanich w budowie jeszcze jeden - na nasze zamówienie.

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?269-Zaprojektuj-DOM-dla-SIEBIE-na-Forum-MURATORA

 

A jeszcze Redakcja nagrodami kusi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie 204m2 po podłogach, co oznaczałoby zejście poniżej 2 tysięcy za 1m2. Udaje się taka sztuka forumowiczom budującym własnymi rękami. Jeżeli do wszystkich prac mają być ekipy, to ciężko. Zamieszkać może się uda, ale raczej na samym parterze wykończonym w niezbędnym zakresie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Wpadnij do wątku pompiarzy to zobaczysz..

 

 

Nie wchodze - bo tam co jeden to lepszy. Troche czasami jak na wątku z ogrzewaniem wody ekogroszkiem...... jeden napisze że mu idzie 3,5 kg, drugi że 3, a potem jest i taki co napisze że 2,2 kg --> i wszyscy maja 160 l bojler i 4-osobowa rodzinę. :) wode 24/7 itd itp.

 

Odnośnie krytyki- nie zrozum mnie źle - po prostu ludzi ponosi fantazja i wszystkim sie wydaje że sa megaspecami. Do tego nasłuchają się pierdół o super technologiach ociepleniach - a potem ździwienie - że jednak nie tak kolorowo. Ja dom wybudował, już mieszkam i wiem jedno - samemu jak się robi - owszem może dokładniej, może spokojniej, może lepiej - bo nie na odczepne - ale czy zawsze zgodnie z zsadami ? :) A fachowcy jak to fachowcy - biznes i dalej następna budowa. I zakładanie że wszystko będzie pięnie i po myśli inwestora jest pierwszym krokiem do bycia rozczarowanym :)

 

Buduj kolego, czas pokaże jak z tym pradem wyjdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xerses

Ale tu Ci przyznaję rację ... jak czytam forum to masy ludzi ... udowadnia że coś wie .. ale im się mieszają podstawowe pojęcia :(

Sama grubość izolacji nic da jeśli nie będzie ciągła. Nowe technologie ? super że można kupić okno dachowe za ponad 6kzł i które ma bardzo dobre parametry ... ale można obejść i zrobić to za 1/6 tej ceny równie dobrze ... do tego trzeba jednak wiedzy ... prawdziwej wiedzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli postawisz go w większości sam i w standarcie typowym (czyli nie energooszczędnym), to tak. U mnie koszty robocizny zjadły większą częśc budżetu.

 

Najtańszy lokalnie materiał na ściany, najtańsze pokrycie (dachówka cementowa a nie ceramiczna), przeciętna grubośc styropianu (czyli nie 30 cm grafitowego a 15 cm typowego), tańsze okna z Drutexu (zamiast przesuwnych okien, typowo otwierane), najlepiej bez kominka (bo niepotrzebnie generuje koszt budowy drugiego komina).

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując wrzucane projekty domów do 100m2 dochodzę do wniosku, że bez samodzielnej pracy taki dom nie jesteśmy w stanie wybudować za 200k. I nie piszę tu o malowaniu, położeniu paneli, ale ciężkiej pracy z materiałami budowlanymi. Bez podstawowej choćby wiedzy budowlanej i zdolności manualnych domu nie da się zbudować z takim budżetem. No i taka budowa wymaga czasu lub dużej pomocy rodziny, bo samemu wszystko trwa długo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez podstawowej choćby wiedzy budowlanej i zdolności manualnych domu nie da się zbudować z takim budżetem. No i taka budowa wymaga czasu lub dużej pomocy rodziny, bo samemu wszystko trwa długo.
Nie da się ... bo to zadanie tylko dla orłów albo dla idiotów ... co niby wszystko wiedzą ! potem opłakańskie efekty są.

Już na etapie wylewania fundamentów trzeba wiedzieć jak zrobić beton ... pierwsze złotówki ... a do tego trzeba już wiedzy ... nie wystarczy sypać cement lać wodę ...

Zbroić też trzeba potrafić .. gdzie jaki pręt dać... aby płyta balkonowa nie przydusiła takiego domorosłego budowlańca ...

Dach . ... a szczególnie zrobienie izolacji ciągłej ...

Było by to realne jak by nie nacisk ... środowiska ... na budującego .. i ten biedak spręża się i macha ręką ... na takie pierdoły jak mostki termiczne ...

cóż ekipa wcale lepsza być nie musi ... a przeważnie "lepsza" jest ...

Nie wiem ? jaki jest nacisk i presja ... para budowlanego środowiska ... co wszystko wie ?

W taką przeciętność ja wchodzę i nie popieram ... bo te błędy będą się wlekły całe życie tych nieszczęsnych domowników ...

Jak chce taki budować sam .. to trzeba go na tą okoliczność przepytać ... czy ma z czym ruszyć ...

Bo jak potrafi tylko gwoździe wbijać ... to domu nie zbuduje ... a uczyć się na własnym domu szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli postawisz go w większości sam i w standarcie typowym (czyli nie energooszczędnym), to tak. U mnie koszty robocizny zjadły większą częśc budżetu.

 

.

 

Elfir praca własna nie jest za darmo, przecież pracując u siebie na budowie nie pracujesz w tym czasie zarobkowo więc ten zarobek, który tracisz jest Twoim kosztem (zakładam pracę po te 8 godz dziennie a nie tylko w weekendy czy po pracy zarobkowej bo wtedy budowa ciągła by się latami)

Poza tym kolejnym kosztem jest długi czas budowy i wiążące się z tym dodatkowe koszty, np opłacanie czynszu w dotychczasowym mieszkaniu, wydatki ma paliwo przy codziennym pokonywaniu trasy mieszkanie-budowa, jakieś zwiększone odsetki od kredytu, sprzedaż mieszkania po niższej cenie po zbudowaniu domu (mieszkania akurat teraz relatywnie tanieją), koszty błędów, które wynikły z niewiedzy lub baku doświadczenia itp

dopiero zsumowanie tych wszystkich kosztów + koszt zakupu materiałów da sumaryczny koszt budowy domu i wtedy często może się okazać, że jednak taniej było wziąć kogoś kto by ten dom wybudował a samemu zająć się innymi sprawami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir praca własna nie jest za darmo,

 

Osoba, która chce wybudowac się za 200 tyś musi dużo pracować sama na budowie. I nie buduje domu przez 1 rok tylko kilka lat, z żona, rodzicem, teściem. Jak Netbet.

Oczywiście, że wygodniej wziąć kogoś, tylko wówczas nie wybuduje się domu za 200 tyś.

Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoba, która chce wybudowac się za 200 tyś musi dużo pracować sama na budowie. I nie buduje domu przez 1 rok tylko kilka lat, z żona, rodzicem, teściem. Jak Netbet.

Oczywiście, że wygodniej wziąć kogoś, tylko wówczas nie wybuduje się domu za 200 tyś.

Proste.

Powiem tak / raczej napiszę ..... g.... prawda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...