Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a da się wybudować dom identyczny jak 90-cio metrowe mieszkanie w bloku (no plus fundamenty i prosty dach) za 200 tys.?
Jedyne co da się po przestudiowaniu tego wszystkiego co zostało tu napisane powiedzieć z całą pewnością, to to że na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powinni to sobie zapamiętać ci wszyscy którzy z uporem próbują taką deklarację uzyskać.

Co to znaczy "dom identyczny jak mieszkanie w bloku"? Nic. Zamiast takich nieokreślonych definicji można podać swoje oczekiwania. Np: 2 sypialnie plus salon, duże małe, garaż lub nie, kominek chciałbym/nie chciałbym, materiały obojętne, byle tanio i godzę się na pewne niedogodności (np. słabe tłumienie dźwięków) lub też nie. Łazienka, dodatkowe WC, szafy, garderoby, Itd, itp. Dużo łatwiej można się do tego odnieść a i zainteresowany, po sprecyzowaniu swoich potrzeb, myślę, że bez problemu sam sobie odpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Znowu się wtrącę w dyskusję z kosztami mojego domu. Do tej pory koszt stanu jak w dzienniku około 210000. Do całkowitego wykończenia prawie 100m2 części mieszkalnej, tynków zewnętrznych i reku(6tysi?:no:) muszę jeszcze wydać 25tys. Garaż i tarasy kolejne 15tys. Miało być 200k, a zrobi się 250k. Tak czy owak wynik myślę bardzo przyzwoity. Z OZC wynika, że mam chałupę energooszczędną i niewiele jej brakuje do kategorii niskoenergooszczędnej. Zapotrzebowanie na ciepło EAH: 50,8kWh/(m2-rok), QH,nd: 6677kWh/rok. Powierzchnia ogrzewana 136m2. Wyłączając garaż i pomieszczenie gospodarcze byłoby jeszcze lepiej. Miałem się zmieścić w 200tys ale myślę, że pomimo ogromu pracy własnej pewnych kosztów nie da się przeskoczyć. Wygoda czasami bierze górę nad rozsądkiem, wypasiony alarm, napędy bram, piloty i czytnik kart itd i znowu dyszka mniej w portfelu. Można by sporo taniej (30tys) ale wszystkie bajerki i ocieplenia zostaną z nami przez dłuuugie lata i będą nam wiernie służyć. Wszystkie kupowane mateiały były dobrej jakości z wszystkimi atestami, nawet folia pod chudziakiem i panelami takowe posiada. Po prostu nie ma lipy :D. Na koniec znowu powtarzane jak mantra magiczne słowa "praca własna". Dzięki temu budowlany budżet nie eksplodował i nie pogrzebał żywcem inwestorów:D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo lubię te statystki:

http://www.ekonomia.rp.pl/galeria/709844,1,1058272.html

tak, to jakieś uśrednienie w skali kraju i nie jest wiążące dla cen w naszym rejonie, jednak lepiej tak, niżby to uśrednienie miało rosnąć...

 

Spadek ceny porażający ;) Dom z poddaszem użytkowym. W pdf nie ma ocieplenia elewacji, ale jest tynk zewnętrzny!

Mam taką samą pow. zabudowy, ale parterówka i wydałem ok.15k więcej. Zrobione mniej, nie kupione np. wełna, płyty GK, drzwi wewn., posadzka, parapety. No i na pewno moje i materiały ww domu się różnią. Ogólnie dziwne te ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu ta dyskusja ... Czytam wątek od wielu miesięcy, co jakiś czas pojawia się " nowy " który twierdzi że się nie da wybudowac domu za 200 tys, zaraz odzywają się ci którzy twierdzą że się da i tak w kółko. Proponuję zmienić nazwę tego wątku, z moich obserwacji wynika że zaglądają i udzielają się tutaj ludzie którzy chcą wydać na dom 200 tys i tacy którzy wiedzą że przekroczą ten budżet ale chcą wybudować tak tanio jak tylko się da . Dla mnie ten wątek jest po prostu o tanim budowaniu, wiele się z niego nauczyłam i chwała tym którzy podzielili się swoją wiedzą, ale to co teraz się tu dzieje to zaśmiecenie , ciężko przez takie przepychanki znaleźć najistotniejsze informacje.

 

Dodam, że wątek założono w 2006 r. Kilka cen się chyba od tego czasu zmieniło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co da się po przestudiowaniu tego wszystkiego co zostało tu napisane powiedzieć z całą pewnością, to to że na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powinni to sobie zapamiętać ci wszyscy którzy z uporem próbują taką deklarację uzyskać.

Co to znaczy "dom identyczny jak mieszkanie w bloku"? Nic. Zamiast takich nieokreślonych definicji można podać swoje oczekiwania. Np: 2 sypialnie plus salon, duże małe, garaż lub nie, kominek chciałbym/nie chciałbym, materiały obojętne, byle tanio i godzę się na pewne niedogodności (np. słabe tłumienie dźwięków) lub też nie. Łazienka, dodatkowe WC, szafy, garderoby, Itd, itp. Dużo łatwiej można się do tego odnieść a i zainteresowany, po sprecyzowaniu swoich potrzeb, myślę, że bez problemu sam sobie odpowie.

 

dom jak mieszkanie w bloku - rozumiem przez to, że skupiamy sie na wnętrzu - pokój dzienny, sypialnie, kuchnia, łazienka, jedno pomieszczenie techniczne, koniec. jak w bloku.miliony ludzi tak żyją, bez względu na wysokość dochodów. bez stryszków, dodatkowych pomieszczeń, wykuszy, kolumienek i dziwnych dachów. po prostu mieszkanie z bloku, tyle że z dachem i fundamentami. zapominamy o urokliwym domku sygnalizującym nasze upodobania światu. blok daje anonimowość, często jest to zaleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Sam widzisz jaka 72 m2
he he he :) dobry jesteś .

Wyciągasz z kontekstu wymiar podłogi. Zobacz jaki to dom bo są dwie kondygnacje plus wiata na auto.

i bardzo słabe jakościowo polskie drewno?
jak czytam takie zdania to ręce opadają ! wszystko źle, nie tak .

Potrafisz pokazać który kawałek drewna jest bardziej wytrzymały ?

Tylko ilu inwestorów wybierze ta wciąż bardzo mało popoularna technologie i bardzo słabe jakościowo polskie drewno?
a na domu masz zapewne stropodach betonowy.

Ot taka polska przekorność, poddasze ma z drewna. Bo jak nazwać więźbę dachową? różnica jest tylko w pokryciu z blachy, dachówki.

Jakoś nie widzisz że tam jest standard pasywny.

 

Z tego wątku wniosków płynie klika.

Spór toczy się czy da się wybudować dom za 200 kzł temat dla wybranych i wiedzących czego chcą i sporej wiedzy.

Bez tego można sobie pogmerać.

do osób negujących cenę jak i popierających oczekiwał bym przestawienia kosztorysu i harmonogramu robót.

Bo na razie sobie gdybacie.

Samą powierzchnie ! jak komuś ubzdura się robić masę wykuszy, lukarn, dach skomplikowany itp ...

to żeby się zmieścił z domem o powierzchni 50m^2 będzie dobrze.

 

Ja robiłem dom i nie wierzę ... bo minie wyszło 300 kzł i więcej ok .ale jaki to był dom.

W jednym worku mieszają się wam domy pasywne i domy przeciętne o całej masie dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu wątkowi postanowiłem prawie sam wybudować te moje 117m2 na dwóch kondygnacjach za maks 200 tys, imn mniej tym lepiej. Z polskiego albo jak się uda, szwedzkiego drewna. Wiem, że nie jest to temat dla lewusów, zdaję sobie sprawę, że duuuuużo roboty muszę ogarnąć sam ale nie wierzę, że się nie uda. Nię będzie tam marmurowych posadzek czy dębowych parkietów a meble bedą musiały styknąć te 9-letnie, które już mam. Dzieci na samą wieść że będą miały swoje pokoje obiecały spać nadal na starych łóżkach ;) a jak mama i tata będą mieć pieniążki to może jakieś mebelki potem kupimy.

 

Nie jestem na forum długo, ale jak już wszedłem to wątki mnie interesujace zaczynam od początku czytać. Trochę trwało przekopanie się przez kilka mega-długich tematów ale dzięki temu dużo więcej wiem. Więc szanowni nowi-wygodni zanim zadacie idiotyczne pytanie lub rozpoczniecie przytyki i szukanie dziury w całym, przekopcie archiwum. Mi zajęło to jakieś trzy miesiące i zaoszczędziło mnóstwo sprzeczek czy głupich pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Specjalny nikt, podaj mi przykład choć jednej swojej zachcianki, wtedy będzie można się przynajmniej zorientować, czy rzeczywiście masz "wygórowane" żądania, czy po prostu nie poszukałeś dokładniej i nie znalazłeś czegoś tańszego.

 

Przez tego מרכבה pa..............a dostałem bana.

 

Dom moich Marzen jest przeogromny i znajduje się na orbicie okołoziemskiej. Na dachu jest lotnisko dla wahadłowców, z którego można się dostać w każde miejsce na Ziemi. Dzięki teleportacji błyskawicznie można się przenieść na każde piętro. W tym niesamowitym domu w ogóle nie trzeba chodzić. Wystarczy usiąść na latającym fotelu i wybrać miejsce, do którego chce się polecieć. Wszystkie urządzenia w domu są całkowicie skomputeryzowane i sterowane myślami. Nie trzeba nawet umieć posługiwać się ekspresem do kawy, żeby ja zaparzyć.

Uważam, że mój niesamowity dom już za kilkadziesiąt lat mógłby istnieć. Warto jednak pomarzyć o tym już teraz.

 

Mój domek jest dla mnie moim schronieniem.Zachcianki moje i moich milusińskich zostały spełnione.Gosia ma swój ukochany taras na którym spędza większość czasu jak jej na to pozwala.Ma swoją altankę w której winogron zawładnął dach,Ma drewutnię swoją wymarzoną ,którą pielęgnuje by polana w niej dochodziły do następnego sezonu.

 

Zobacz nie DOM ale jego otulina to o czym zapominacie................jego otoczka tak bardzo ważna jak dla mnie.:yes:.Jej łąka kwietna pachnąca i mieniąca się kolorami.Nasze rondo dla samochodziku by lepiej się wykręcało.Tani płot by nikt nie podpatrywał co się dzieje jak jemy śniadanko na tarasie w szlafrokach a w górze skowronek śpiewa.Domek dla przygarniętych kociaków ,które Gosia przygarnęła jak je nam podrzucono. Roślinność ,którą sadziłem sam............moje drzewa na których jest jeszcze mało owoców.Trawniki ,które z przyjemnością koszę jak przyjeżdżam z pracy by miały wygląd.(czasami kosi Bartosz:D).Bartosz jego wymarzony pokój na piętrze w którym czuje swobodę i te jego pokojowe gadżety z którymi obcuje na co dzień.Ten dom żyje ma serce...............Pokój mojej córki,która wyfrunęła do Wa-wy.Gdzie czasami stanowi lokum dla przyjaciół jak za bardzo w parnik damy.:yes Moje dwie łazienki ,bez których nie da się żyć.ale dwie.......:D.Wreszcie mój pokoik-gabinecik w którym obecnie siedzę i piszę na FM odpowiadając tobie.Ma zajefajne skosy,łoże gdyby Gosia miała zły dzień:yes::D TV by móc oglądać moją ukochaną siatkówkę.Gosia ma swój świat pełen rachunków na podłodze:yes::D ,Tam jak mysza zamyka się i dzieli smutki czasu.Nasza sypialnia ze schodami ,które sobie wymarzyłem i poręcz wbijająca się w nasz ukochany kącik herbaciany ,który jest stacją końcową po pracy.Te przedstawione w telegraficznym skrócie elementy mojego domku przekraczają choć wybierałem opcję tanią dużo ponad te wymarzone 200 tyś.Pomogli w tym nam Rodzice,przyjaciele i znajomi.Coś umknęło mojej uwadze wychwyć a ja odpowiem.:yes:

 

p.s.

 

Jego wnętrze tyka ma wiele tajemnic które jak np. kominek podnoszą jego walory.

Edytowane przez specjalnynikt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tego מרכבה pa..............a dostałem bana.
ty sobie kpisz ? czy ci się w głowie przewraca? nawet palcem nie ruszyłem aby cie stąd wywalono, ale jeśli tego chcesz? z tego co czytam jesteś jakiś zmęczony życiem, gorycz wylewasz.

Nie wyglądasz na takiego.

Te przedstawione w telegraficznym skrócie elementy mojego domku przekraczają choć wybierałem opcję tanią dużo ponad te wymarzone 200 tyś.Pomogli w tym nam Rodzice,przyjaciele i znajomi.Coś umknęło mojej uwadze wychwyć a ja odpowiem.

Nie wiem może przytulić ? :hug: powiedzieć stary życie ?

Twoja chałupa mała nie była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały ten wątek i wychodzi, że specjalny nikt nie czytałeś. Kilka razy już padło w tym wątku: da się za 200 tysięcy wybudować, tylko trzeba iść na kompromisy, I było też mówione, że jak ktoś - jak Ty - nie lubi kompromisów to się nie da. Wystarczyło przelecieć cały wątek I by się wiele wyjaśniło.

 

Irytują mnie ludzie, którzy nagle wpadają w wątek I zaczynają wynajdowanie koła od początku. Chcesz się orientować - czytaj od początku, unikniesz wielu nieporozumień.

 

Odpowiem i tobie .Skoro czytałeś cały wątek to zapewne wiesz ,że wypowiadałem się na temat takich budowli.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty sobie kpisz ? czy ci się w głowie przewraca? nawet palcem nie ruszyłem aby cie stąd wywalono, ale jeśli tego chcesz? z tego co czytam jesteś jakiś zmęczony życiem, gorycz wylewasz.

Nie wyglądasz na takiego.

 

Nie wiem może przytulić ? :hug: powiedzieć stary życie ?

Twoja chałupa mała nie była.

 

Jazdę znowu robisz niepotrzebnie.Ubliżyłeś mi admin to ciachnął a ty promieniejesz.Za krótki jesteś na te dyskusje.:mad: a w łepetynce to tobie się przewraca w ogóle nie znając zagadnień poruszających w tym topiku........................Nie tobie odpowiadałem jeśli już.:mad: EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pokaż, czym się różni mój "normalny" wiązar, od tego do szkieletora.

O wentylacji nie muszę się dokształcać, nie mam takiej potrzeby, ale skoro uważasz, że reku, pewnie Luna 200 za 1300zeta wystarczy do domu

o kubaturze 500m3 (bo nie musi chodzić na max wymianie), to nie mamy o czym mówić. Wentylację też się liczy, podobnie jak podłogówkę, pewnie to wiesz, mając za sobą 30-letnie bycie w budowlance..

 

Do szkieletora (kanadyjka) jak i do twojego dobierany jest podobnie w zależności od tego czy poddasze jest do zamieszkania czy nie .... ale do "mojego" wiązara to już jest duża różnica :) materiał na "mój" przy twoim dachu by wyszedł około 2 tyś zł. ;) a ile zapłaciłeś za twoje? ;)

 

Od kiedy reku ma chodzić na max wymianie? Zależne jest jeszcze ile osób zamieszkuje domek, sposób użytkowania itd. według norm niby 0,5 wymiany na godzinę, ale często według potrzeb wystarczy w zupełności 0,1 ... 0,2 bo przewentylujesz chałupę i spadnie Ci wilgotność w chacie poniżej 40%. Przy większych chatkach można zrobić dwa takie systemy i rozdzielić wentylację na strefową... tylko w takim przypadku jest taka możliwość ;) więc nawet koszt razy 2 nie zabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D NS dokładnie bym musiał wiedzieć co kryje się za pojęciem DOM według Ciebie? Dla mnie dom to też domek z 40-ma mieszkaniami na wynajem :cool: domek 60m2 to też dom..... a to robi wielką różnicę :yes:

 

Co jest według ciebie ideą tego topiku???Przedstawiłem moje ziszczone marzenia zadałem ci pytanie a ty co kryje się pod pojęciem DOM.Jak do Was pisać.Inaczej się nie da.Jest watek jest jego rozwinięcia a ty głupka zgrywasz albo usilnie chcesz zrobić go ze mnie.Ostatni raz DOM to dom 100 m2 za 200 tyś to na dziś dla mnie za mało.Rozumiesz!!!:bash:W topiku jest zagwarantowane 100 m2 a ty 60 m2 to też dom..............ten twój z blachy na tirze też..........???To kuźwa dom???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ty głupka zgrywasz albo usilnie chcesz zrobić go ze mnie.
tego nie trzeba robić.

sam bardzo pilnie się do tego przykładasz.

Zaczniesz coś pisać merytorycznego czy będziesz nadal pluł jadem ? bo widzę że 100m^2 to 100m^2 . tylko co na te 100m^2 się składa ?

Nie rozróżniasz białego od czarnego. Pisałem że cena będzie ukryta w detalach.

Jedno okno dachowe pasywne i 6 kzł nie ma ! dach wielospadowy, z masą lukarn, wykusze itp ...

rozbudowana instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest według ciebie ideą tego topiku???Przedstawiłem moje ziszczone marzenia zadałem ci pytanie a ty co kryje się pod pojęciem DOM.Jak do Was pisać.Inaczej się nie da.Jest watek jest jego rozwinięcia a ty głupka zgrywasz albo usilnie chcesz zrobić go ze mnie.Ostatni raz DOM to dom 100 m2 za 200 tyś to na dziś dla mnie za mało.Rozumiesz!!!:bash:W topiku jest zagwarantowane 100 m2 a ty 60 m2 to też dom..............ten twój z blachy na tirze też..........???To kuźwa dom???

Jesteś widocznie mądrzejszy to rób se sam :yes: jeden zrobiłeś więc możesz i drugi wymarzony postawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wdawajcie się w takie dyskusje...

Osoba, która założyła temat ostatni raz logowała się na forum w 2007. Więc nie ma sensu się upierac, że chodzi o dom z pierwszego posta. Tej osoby dyskusja i tak nie interesuje.

Jak napisał ktoś wcześniej - teraz to wątek czy da się i w jaki sposób zmieścić w okolicach 200 tyś. z budową domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał ktoś wcześniej - teraz to wątek czy da się i w jaki sposób zmieścić w okolicach 200 tyś. z budową domu.
Kolega ma dokładnie przeliczoną budową, ponieważ kredytu nie będzie brał, i musi pokryć jakoś tą budowę .

coś koło 80 kzł wychodzi mu za dom 120 m^2 dom parterowy bez użytkowego poddasza .

Izolacja prawie pasywna, okna fix ... WM! zliczył wie co może zrobić sam min.. sterowanie i elektronikę .

Czego ja nie potrafię :( Widziałem arkusz calc... z wyliczeniami od a d z ... i jeśli nawet będzie więcej to bardzo nie dużo więcej.

A tu mamy 200 kzł .. podałem przykład ze Słowacji ... ponieważ mają dom pod 200m^2 w standardzie pasywnym !

Za 34 keruo . ale za to kurs euro wtedy było bardzo niski do zł ... pamiętam przeliczałem wtedy było 92 kzł !!!

Można sobie policzyć w arkuszu taką budowę, w teraźniejszych warunkach i w naszych realiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szkieletora (kanadyjka) jak i do twojego dobierany jest podobnie w zależności od tego czy poddasze jest do zamieszkania czy nie .... ale do "mojego" wiązara to już jest duża różnica :) materiał na "mój" przy twoim dachu by wyszedł około 2 tyś zł. ;) a ile zapłaciłeś za twoje? ;)

 

Od kiedy reku ma chodzić na max wymianie? Zależne jest jeszcze ile osób zamieszkuje domek, sposób użytkowania itd. według norm niby 0,5 wymiany na godzinę, ale często według potrzeb wystarczy w zupełności 0,1 ... 0,2 bo przewentylujesz chałupę i spadnie Ci wilgotność w chacie poniżej 40%. Przy większych chatkach można zrobić dwa takie systemy i rozdzielić wentylację na strefową... tylko w takim przypadku jest taka możliwość ;) więc nawet koszt razy 2 nie zabija.

An-bud - chyba żartujesz!? Za 2k Twoim wiązarem chcesz zrobić całą więźbę dachową ze stropem i możliwością użytkowania poddasza? 230m2?

Cudotwórca;) WM- podałem urządzenie Luna 200- z nazwy można się domyślać, że max wydajność to 200m2. Jak to się ma do kubatury 500m3? Nawet przy wymianie 0,5 luna chodziłaby na max. Większe przyjecie, czy duża rodzina i ... po komforcie. Ale my tu nie na temat:bash:

 

Nikt specjalny- piszesz, jak to jesteś spełniony w swoim domku. Widząc Twój DB odnoszę wrażenie, że to pobożne życzenia... bo końca opowieści nie ma. Skoro masz droższy dom, to lepszy dla Ciebie raczej ten wątek o domach za 300... 400tys. Nie wiem- mamy Ci zazdrościć? Ja się czuję spełniony w tym co robię na swojej wymarzonej budowie, a q..pie bez różnicy, czy kibelek za 100, czy 1000zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...