Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

musisz mie garaż? ja wolalem te same pieniądzw wydac na wiekszy salon i pokoje dzieci niż mieszkanie dla samochodu, pod wiatą przyklejoną do domu (z możliwością późniejszego obudwania). zauważ że koszt wybudowania m2 garażu jest prawie taki sam jak wybudowania m2 salonu (wybudowania, nie wykonczenia).. poza tym dowiedz się ile u ciebie lokalnie biorą za dostosowanie projektu do lokalnych warunków..

bo moze okazać się jak u mnie, że koszt projektu indywidualnego będzie porównywalny z kupionym i dostosowanym..

a z500 jest kilka na forum - popatrz w db..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie masz chyba racji ja wiem że zamieszkam, czytałem przed budową dużo na tym forum i 90% wypowiedzi że '' nie da rady, za duży itp.'' to straszenie ludzi. A piszą to chyba ci co nigdy się pracą fizyczną nie zhańbili lub nie budują.Też się bałem przed rozpoczęciem budowy ale teraz widzę że nie taki diabeł straszny i nie żałuję swojej decyzji.

 

Jaro, mam nadzieję że to nie emocje. Przemyśl całość i oceń możliwości. Zamieszkać można, ale obyś miał wszystkie drzwi, skończone podłogi( z listwami włącznie) i elewację w kolorze innym niż szary, hehe. Mówię to ja, samorob. Wiedziałem że częściowo tak będzie, ale nie wiedziałem że to będzie tyle trwało : D.

 

- nieskończona jedna łazienka

- brak 3 skrzydeł z ościeżnicami, przez co cokoły i listwy niedoklejone

- elewacja i schody przed drzwiami nie są skończone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz chyba racji ja wiem że zamieszkam, czytałem przed budową dużo na tym forum i 90% wypowiedzi że '' nie da rady, za duży itp.'' to straszenie ludzi. A piszą to chyba ci co nigdy się pracą fizyczną nie zhańbili lub nie budują.Też się bałem przed rozpoczęciem budowy ale teraz widzę że nie taki diabeł straszny i nie żałuję swojej decyzji.
Doradzają ludzie, którzy zbudowali lub budują i pracą fizyczną "hańbią się" na codzień. Nikt tutaj nie stara się złośliwie krakać "daj sobie spokój, nie uda się", staramy się urealniać wyobrażenia o kosztach budowy własnego domu. Słodkie kłamstwo jest gorsze od gorzkiej prawdy. Kubeł zimnej wody na inwestorski łeb, może okazać się w niektórych przypadkach zbawienny i zapobiegnie rozczarowaniom i dramatom finansowym. Dom, domowi nie równy (już o tym pisałem), pewnych kosztów nie da się przeskoczyć chcąc zbudować "dobry" i nie zrzerający w przyszłości naszych pieniędzy dom. Jeżeli dużo czytałeś for a budowlane to dobrze, jeżeli jeszcze wyciągałeś z tego jakieś wnioski to super. Ja robiłem to samo i według mnie SSO mojej stodółki za 90tys to super wynik zważywszy zastosowane ocieplenie i dobre materiały (kupowane legalnie na faktury), w tym 21500zł robocizna. Ty masz 160m2+garaż i kotłownia (190m2?)za 72tys. Jeżeli kierunek i filozofia budowy (niekoniecznie Twojej) to wczesny Gierek czyli 5cm na fundamenty i 8cm na ściany do tego okna takie ładne z Casto itd to zaczynamy iść w kierunku dużych domów za małe pieniądze. Domykamy budżet i "spokojnie" sobie mieszkamy w przestronnej chałupce. Od SSZ gdzieś już mi uciekło 90tys na wykończenia, najdroższe płytki w kuchni kosztowały 49zł, reszta też economy. Obyś się nie przejechał czego Tobie życzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz mie garaż? ja wolalem te same pieniądzw wydac na wiekszy salon i pokoje dzieci niż mieszkanie dla samochodu, pod wiatą przyklejoną do domu (z możliwością późniejszego obudwania). zauważ że koszt wybudowania m2 garażu jest prawie taki sam jak wybudowania m2 salonu (wybudowania, nie wykonczenia).. poza tym dowiedz się ile u ciebie lokalnie biorą za dostosowanie projektu do lokalnych warunków..

bo moze okazać się jak u mnie, że koszt projektu indywidualnego będzie porównywalny z kupionym i dostosowanym..

a z500 jest kilka na forum - popatrz w db..

 

 

Jeśli chodzi o garaż to bardzo się nad tym zastanawiam, nie jeżdżę samochodem nawet za kilkadziesiąt tysięcy.. Mam stare audi a4.. W tej chwili mieszkam w bloku, posiadam garaż, w którym samochodu nie stawiam bo jest zawalony gratami. Działkę mam 15 arów, długość 56m, szerokość 27.

 

Są różne myśli.

Ad. 1 mam całkiem sporą działkę więc na końcu za ogrodem mogę zbudować sobie składzik na kosiarkę itd itp..

Ad. 2 Nie będę miał piwnicy więc garaż będzie służył bardziej jako składzik na rowery..

Ad. 3 Czy zawalać działkę dodatkową wiatą?

 

Tak naprawdę gubię się w tym wszystkim..

 

Czy mógłby ktoś podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat kosztów, które zostały poniesione, a tak naprawdę użytecznością garażu? Czy trzymacie tam samochody :) ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to tak, działkę masz dużą, bez problemu zmieścisz budynek gopsodarczy - właśnie na składzik, rowery itp. garażu na razie nie rób, młody jesteś to ci przejście paru metrów nie zaszkodzi :) ale projekt taki sobie wybierz/narysuj żeby dało się do tego domu z boku dostawić garaż.. na etapie budowy możesz nawet wmurować nadproże do drzwi między domem a garażem.. i jak kiedyś zdecydujesz to dobudujesz sobie i z głowy.. ja jeżdźę autem za pare dych i też trzymam pod chmurką bo to tylko jeździdło do w miarę wygodnego przemieszczania się z punktu A do B. wolałem za te pieniadze wszystkie pokoje zrobić na dole bo teraz mam jeszcze stosunkowo niedużo lat bo 37 - w porównaniu do Ciebie to i tak dziadek jestem - ale zmierzam do tego że młodszy nie będę, kolana czy plecy zaczną boleć kiedyś, po co na stare lata bujac się po schodach? może być tak że zamieszka z nami ktoreś z rodziców czy dziadków i też problem..

oczywiście wiadomo, komfort fajna sprawa, auto suche, w cieple wysiadasz.. ale.. albo garaż odcinasz od ogrzewania i wtedy jakby chłodniej albo grzejesz i wtedy fajnie ale drożej.. do tego jak policzysz koszty budowy m2 domu - 2000zł a garaż żeby był wygodny to tak 4x6=24m2 czyli kosztuje cię to 50 tysięcy ekstra ( o bramie garażowej już nie wspomnę) .. i wydajsze od razu 50 tysi po to żeby trzymać tam stare audi ;) albo rowery.. za 10-15 postawisz bug. gospodarczy calkiem zajebisty i będzie akurat..

oczywiście to tylko moje zdanie - co innego jakbyś miał 500tysięcy..

 

PS. zakładam że żonaty nie jesteś.. jak będziez to licz się z tym że albo garaż na dwa auta albo twój i tak będzie stał na podjeździe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to tak, działkę masz dużą, bez problemu zmieścisz budynek gopsodarczy - właśnie na składzik, rowery itp. garażu na razie nie rób, młody jesteś to ci przejście paru metrów nie zaszkodzi :) ale projekt taki sobie wybierz/narysuj żeby dało się do tego domu z boku dostawić garaż.. na etapie budowy możesz nawet wmurować nadproże do drzwi między domem a garażem.. i jak kiedyś zdecydujesz to dobudujesz sobie i z głowy.. ja jeżdźę autem za pare dych i też trzymam pod chmurką bo to tylko jeździdło do w miarę wygodnego przemieszczania się z punktu A do B. wolałem za te pieniadze wszystkie pokoje zrobić na dole bo teraz mam jeszcze stosunkowo niedużo lat bo 37 - w porównaniu do Ciebie to i tak dziadek jestem - ale zmierzam do tego że młodszy nie będę, kolana czy plecy zaczną boleć kiedyś, po co na stare lata bujac się po schodach? może być tak że zamieszka z nami ktoreś z rodziców czy dziadków i też problem..

oczywiście wiadomo, komfort fajna sprawa, auto suche, w cieple wysiadasz.. ale.. albo garaż odcinasz od ogrzewania i wtedy jakby chłodniej albo grzejesz i wtedy fajnie ale drożej.. do tego jak policzysz koszty budowy m2 domu - 2000zł a garaż żeby był wygodny to tak 4x6=24m2 czyli kosztuje cię to 50 tysięcy ekstra ( o bramie garażowej już nie wspomnę) .. i wydajsze od razu 50 tysi po to żeby trzymać tam stare audi ;) albo rowery.. za 10-15 postawisz bug. gospodarczy calkiem zajebisty i będzie akurat..

oczywiście to tylko moje zdanie - co innego jakbyś miał 500tysięcy..

 

PS. zakładam że żonaty nie jesteś.. jak będziez to licz się z tym że albo garaż na dwa auta albo twój i tak będzie stał na podjeździe ;)

 

Wielkie dzięki za pomoc.. Żonaty nie jestem i wiem, że po ślubie moje stare i zdezelowane audi (jeśli do tego czasu się nie rozsypie - a jeśli tak to kolejny stary złom) będzie stało pod chmurką:)

Najśmieszniejszą sprawą w tym wszystkim jest to, że kupiłem działkę rok temu. W tym czasie byłem "napalony" na duży dom z luksusami i innymi bzdetami. Dzięki forum muratora zostałem sprowadzony na ziemię, a działkę mam tam gdzie była - czyli sąsiedzi mają po 160m-200m z podwójnymi garażami. I nie mówię, że nie postawię małego domku bez garażu - mówię o tym jak śmiesznie będzie to wyglądać :wiggle: Tyle, że będę mógł raczyć się tym "piwkiem na tarasie", z ładnie zagospodarowanym ogrodem i ogrodzeniem zamiast siatki leśnej. To naprawdę porządny argument :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze to mnie osobiście "wali" co kto myśli sobie o mnie ktôryś z sąsiadów..

mam przykład u siebie, działkę kupiłem w zeszłym roku, obok sąsiad stawia dom.. jak kupowalem działkę już stał bez górnych stropów, ale jakies wykusze, jackatki czy jak te w dachu sie nazywają.. ja na dzialce mialem pusto' aktualne on ma juz dach ale okien i drzwi nie.. i narzeka ze kasy nie ma bo na dach wydał dużo i na okna brakuje.. ja się wprowadze do mojej prostej "stodoły" w przyszłym roku a on nie.. do tego mnie jedna rzecz dziwi - sąsiad ma niepełnosprawne dziecko (nie chodzi) - nikomu nie życzę, ale jak zaczął dom stawiać to dziecko już miał i miało ten problem.. i na dole jest co? garaż, salon, kuchnia i jeden malutki pokoik (tzw. gabinet).. synek ma około 5 lat i wymaga noszenia.. i chcą żeby pokój na górze miał.. no ku... mać.. oczywiscie schody do domu, kolumienki itp. jak zapytałem o to to sie zmieszał troche i mówi ze nie pomyśleli i że żonie się projekt podobał i taki chciala.. ciekawe co będzie mówić jak chłopak będzie miał 20 lat.. a oni po 50..

przykład drugi - moi rodzice.. dom jakies 180-200 m2, aktualnie mieszkaja tylko rodzice, ani ja ani siostra nie chcemy tam mieszkac i nigdy nie chcieliśmy.. dom po staremu zbudowany, piwnica wysoka, parter i pietro, strome schody.. rodzice narzekają że bolą kolana itp. dom ma 25 lat, w sumie dobrze nie wykończony a już przydaloby się remont zrobić.. ogrodzenie siatką, zagospodarowanie slabe.. ja wolę to co ty.. siąść, popatrzec przy piwku i grilu na ogródek i płot

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antkowa
Ja się cieszę że kilka lat temu nie zaczęliśmy się budować , bo wtedy podobał mi się dom który miał po podłogach 200 m i na 100 % wiem że nie byłabym w stanie dokończyc budowy, nie byłoby nas na to stać. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to na wiosnę ruszymy z budową domu o powierzchni 101 m :) Edytowane przez Antkowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzają ludzie, którzy zbudowali lub budują i pracą fizyczną "hańbią się" na codzień. Nikt tutaj nie stara się złośliwie krakać "daj sobie spokój, nie uda się", staramy się urealniać wyobrażenia o kosztach budowy własnego domu. Słodkie kłamstwo jest gorsze od gorzkiej prawdy. Kubeł zimnej wody na inwestorski łeb, może okazać się w niektórych przypadkach zbawienny i zapobiegnie rozczarowaniom i dramatom finansowym. Dom, domowi nie równy (już o tym pisałem), pewnych kosztów nie da się przeskoczyć chcąc zbudować "dobry" i nie zrzerający w przyszłości naszych pieniędzy dom. Jeżeli dużo czytałeś for a budowlane to dobrze, jeżeli jeszcze wyciągałeś z tego jakieś wnioski to super. Ja robiłem to samo i według mnie SSO mojej stodółki za 90tys to super wynik zważywszy zastosowane ocieplenie i dobre materiały (kupowane legalnie na faktury), w tym 21500zł robocizna. Ty masz 160m2+garaż i kotłownia (190m2?)za 72tys. Jeżeli kierunek i filozofia budowy (niekoniecznie Twojej) to wczesny Gierek czyli 5cm na fundamenty i 8cm na ściany do tego okna takie ładne z Casto itd to zaczynamy iść w kierunku dużych domów za małe pieniądze. Domykamy budżet i "spokojnie" sobie mieszkamy w przestronnej chałupce. Od SSZ gdzieś już mi uciekło 90tys na wykończenia, najdroższe płytki w kuchni kosztowały 49zł, reszta też economy. Obyś się nie przejechał czego Tobie życzę.

Nie nie jest to wczesny Gierek na fundament dałem 10cm styro a na ściany będę dawał 15cm, zresztą jedna szczytowa już jest ocieplona, wymagała tego konstrukcja dachu garażu. A co do faktur to unikam jak mogę a po zmianach przepisów co do odliczenia części vat nie kupię nic z fakturą. Też jestem młody i będę się starał pomagać sobie sam i nie będę się oglądał na państwo polskie. Przy tym trzeba przede wszystkim szukać,pytać , dzwonić np. na dobrych oknach nie z '' casto'' można zaoszczędzać 20% kupując je w lutym kiedy jest martwy sezon a nie jesienią jak robi to większość żeby na zimę zamknąć budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem zdania, że (o ile nie ma się na karku wielodzietnej rodziny) lepiej odpuścic sobie kilkanaście metrow kwadratowych domu, garaż, wykusze itp.

Dzięki temu można mieć komfort wybierania materiałów i ekip, kierując się nie tylko kryterium ceny, ale jakości i referencji.

Rozbieżność w jakosci, jeśli chodzi o materiały budowlane jest olbrzymia, a jeszcze wieksza chyba, jeśli chodzi o umiejetnosci i fachowość wykonawców.

 

Nadmierne oszczędności kiedyś zaczna się mścić, a to bedzie niestety kosztować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Przy tym trzeba przede wszystkim szukać,pytać , dzwonić np. na dobrych oknach nie z '' casto'' można zaoszczędzać 20% kupując je w lutym kiedy jest martwy sezon a nie jesienią jak robi to większość żeby na zimę zamknąć budowę.

 

Oszczedzasz 20%, bo dostajesz 20% rabatu na te okna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Przeglądam od kilku ładnych godzin kolejne projekty. Niestety jak każdy z Was wie, ciężko znaleźć coś pasującego "idealnie". Spróbuję sam narysować przykładowe rozmieszczenie pomieszczeń. To co chciałbym wiedzieć:

 

1. Jeśli liczymy 2000 zł/m2, rozumiem że żeby zmieścić się np w 240 tyś - powierzchnia po podłogach powinna być 120 m2.? Tak więc dom w kształcie prostokąta o wymiarach na oko 9,5 na 6,5m ?

2. Jakiej wielkości powinien być pokój dla dziecka?

3. Zawsze zastanawiałem się, czy w tej cenie, o której mówi się na forum (2000zł/m2 podłóg), są takie rzeczy jak np szambo, bądź oczyszczalnia ścieków? Jeśli nie to do kwoty muszę dodać jakieś 10 tyś?

4. Czy przy takich wymiarach uda się na poddaszu umieścić 3 sypialnie i 2 łazienki oraz garderobę? Patrząc na powierzchnię 60m2, wychodzi po 10m2 na każde z pomieszczeń - niestety dochodzi do tego klatka schodowa i hol. Czy coś takiego jest wogóle możliwe?

 

Nie denerwujcie się, że zadaje tak dużo pytań, ale chcę przygotować się maksymalnie do budowy tegoż domku i wiedzieć ile coś takiego może kosztować.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://z500.pl/projekt/77/Z79,prosty-ekonomiczny-dom-z-poddaszem-i-funkcjonalnym-wnetrzem-dach-dwuspadowy.html

Ten sam projekt, bo strona z500 mi się sypie:

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Z79/a,s_pd,idp,11772.html

 

Za 250tys bez poddasza powinno się udać.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekogroszek od razu podraża ci budowę, bo wymaga komina i dużej powierzchni. Pomyśl o pogrubieniu ocieplenia i PC

 

Pompa Ciepła jest z tego co wiem droga... A mówimy tu o tanim budowaniu :)

Rezygnuję z kominka, więc pieniądze z tego przechodzą automatycznie na komin do ekogroszku

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucasz to małą łazienkę pod schody, tracisz prysznic, ale masz WC. Kotłownię powiekszasz dzieki temu

Chciałem budowac wg tego projektu, ale w końcu zdecydowałem sie na parterówkę. Te dwa pokoje ze skosami na poddaszu nie robia specjalnego wrażenia.

Pisałeś o powierzchni pokoju dla dziecka - dla mnie 12m2 to minimum.

 

Dlaczego w ogole szukasz domów z poddaszem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucasz to małą łazienkę pod schody, tracisz prysznic, ale masz WC. Kotłownię powiekszasz dzieki temu

Chciałem budowac wg tego projektu, ale w końcu zdecydowałem sie na parterówkę. Te dwa pokoje ze skosami na poddaszu nie robia specjalnego wrażenia.

Pisałeś o powierzchni pokoju dla dziecka - dla mnie 12m2 to minimum.

 

Dlaczego w ogole szukasz domów z poddaszem ?

 

 

Tego wymaga ode mnie gmina, w tym rejonie nie ma ani jednej parterówki..

Jak wygląda tam pomieszczenie pod schodami? Nie mogę sobie tego wyobrazić;/ Jakiś czas temu byłem skierowany ku projektowi, w którym WC było pod schodami - dostałem za to niezły ochrzan od budowlańców, a i na forum mi to odradzono.

 

 

 

Elfir - wszędzie, gdzie szukam, nadal są to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł. Czy coś w tym temacie się zmieniło? Na forum w dziale pomp ciepła także szukałem, ale brak konkretniejszych danych..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...