Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No coż, jasne, że lepiej mieć WC w dedykowanym pomieszczeniu, a nie pod schodami, ale jak sie nie nie dysponuje zbyt pokaźnym budżetem, to trzeba iśc na kompromisy.

 

Z79 to popularny projekt, poproś kogos z budujących o zdjęcie tego pomieszczenia, sam wybierzesz.

 

Poompa ciepła powietrzna dla takiego domu to koszt ok. 25 tyś. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No coż, jasne, że lepiej mieć WC w dedykowanym pomieszczeniu, a nie pod schodami, ale jak sie nie nie dysponuje zbyt pokaźnym budżetem, to trzeba iśc na kompromisy.

 

Z79 to popularny projekt, poproś kogos z budujących o zdjęcie tego pomieszczenia, sam wybierzesz.

 

Poompa ciepła powietrzna dla takiego domu to koszt ok. 25 tyś. zł.

 

Wiem, że to nie temat o pompach ciepła, ale to już ostatnie pytanie na ten temat. Z tego co teraz ciągle czytam - sama pompa ciepła powietrzna nie wystarczy na ogrzanie domu i wody..? Także musi być też alternatywne źródło?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz budować dużego domu to nie widzę sensu pakowania się w tak duże koszty jak pompa ciepła. Można innymi sposobami mieć tani w eksploatacji dom. Np:

 

http://muratordom.pl/budowa/oni-juz-zbudowali/dom-ogrzewany-pradem-koszt-ogrzewania-190-zl-miesiecznie,11_7762.html?cat=11

 

Dla mnie jeden z lepszych artykułów muratora.

 

Wybierając projekt zwróć uwagę na metraż domu, na to czy chcesz parterówkę czy z poddaszem. Dom do około 100 m2 wybudujesz taniej jeśli wybierzesz dom parterowy z dachem dwuspadowym. Powyżej 120 m2 taniej cię wyniesie dom z poddaszem użytkowym.

Edytowane przez luntrusk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wlaśnie porównywałem ceny z grudnia sprzed dwoch lat i z lata tego roku, na przykładzie fabryki MS.

Oszem, rabaty są zimą wieksze, ale jakos tak cena końcowa nie różni się więcej, niż o 5%...

Już nie mówiąc o tym, ze teraz dostępne w tej cenie były lepsze ramki międzyszybowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, może ja zmieniam temat, ale dlaczego połowa forum leci na te domy z Z500? Jasne, z zewnątrz na wizualizacjach są świetnie wykończone, ale wg mnie w środku bardzo często są niepraktyczne i udziwnione. A już te skośne ściany to dla mnie tragedia. Na początku też oglądałam Z500, ale z czasem w większości projektów widziałam więcej wad niż zalet.

 

Jeśli szukasz projektu dla siebie, to najpierw zrób sobie listę z założeniami:

1. jakie ogrzewanie,

2. ile kondygnacji,

3. jaki dach,

4. ile pokoi,

5. z garażem czy bez garażu,

6. ile metrów, zarówno użytkowych, jak i tych po podłogach,

potem wejdź na toobę, zaznacz co masz zaznaczyć i przeglądaj. Jeśli nic Ci się nie spodoba, to zastanów się nad projektem indywidualnym. Wbrew pozorom może wyjść taniej, zwłaszcza jeśli mieszkasz w okolicach dużych miast. Ja za całą papierologię związaną z pozwoleniem (wliczam tu kupno projektu, adaptację, projekt garażu oddzielnego, projekt zjazdu, uzgodnienia i projekty przyłączy) zapłaciłam trochę ponad 5 tysięcy zł, ale wiem, że nasz znajomy za to 5 tysięcy pod Lublinem ma już tylko adaptację projektu na działce. No i musisz przy tych założeniach uzmysłowić sobie, że jeśli będziesz chciał mały tani dom z czterema pokojami oprócz salonu, to albo się nie da, albo to nie będą pokoje, tylko klitki. Dla mnie dla dzieci pokój optymalny do 10-12 metrów, dla innych to będzie 20...

Edytowane przez Bracianka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Przeglądam od kilku ładnych godzin kolejne projekty. Niestety jak każdy z Was wie, ciężko znaleźć coś pasującego "idealnie". Spróbuję sam narysować przykładowe rozmieszczenie pomieszczeń. !
Kilka godzin to stanowczo za mało :yes:. Mi to zajęło prawie rok :D. Na początku były projekty domów z poddaszem użytkowym, wybraliśmy idealny, później jeszcze bardziej idealny, przewinął się też "best of the best" i niechcący trafiłem na małą parterówkę. Ogólnie parterówki zawsze były BE. Wybraliśmy kilka typów, ostatecznie został ten, który wylądował mi na działce :p. Teraz mieszkam w mieszkaniu dwupoziomowym i schody zbrzydły mi maksymalnie. Międzyinnymi to pomogło mi zrezygnować z projektów domów z poddaszem użytkowym. Przy wyborze projektu, kieruj się także usytuowaniem pomieszczeń względem stron świata. Domek może być super ale nawet odbicie lustrzane może być niewystarczające. Niedaleko mojej działki stoi bliźniak, jego prawa część jest od północy, gość poza wczesnym rankiem, cały dzień ma zacieniony dom :no:. Fajnie by mieć nasłoneczniony salon i oglądać sobie zachody słońca z kanapy lub tarasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale przejrzałem już tyle projektów, że Z79 jest w tej chwili tym best of the best :p

Jeśli chodzi o strony świata to mam wjazd od północy, także opcja bardzo ciekawa.

Teraz tylko zakończyć sprawę sądową z wójtem gminy i załatwianie papierków...

 

Tak, wiem, dziwicie się "sprawa sądowa z wójtem" ? jeśli o to chodzi to przeczytacie o tym kiedyś w moim dzienniku budowy :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też spotkać sporo "ynteligentów", którzy nie doszacowali kosztów i teraz mają "big problem". Twoje dotychczasowe koszty za SSZ to 152tys. czyli 970zł/m2. Dom o pow.156m2. Koszt SSZ to około połowy całej inwestycji, nie szalejąc oczywiście. Chcąc zejść poniżej 2tys/m2 trzeba zacisnąć pasa i zabrać się do roboty, a zbliżyć do 1500/m2 już samo zaciskanie paska nie pomoże. Trzeba podciągnąć stringi pod samą szyję i zostać samozwańczym budowlańcem, inaczej się nie da. Nie proponuj koledze Maroko1991 studenciaka do wyszukiwania materiałów, 1 tysiak można pożyteczniej spożytkować. Materiały sam wyszukiwałem, dobre rabaty i brak walających się po budowie nadwyżek materiałów. SSO 90tys, SSZ z ociepleniem zewn.120tys, deweloperski 210tys. Jeżeli kolega Maroko1991 będzie sam budował i zejdzie do magicznej bariery 1500zł/m2 to i tak wychodzi ponad 261tys. za 176m2 pow. całkowitej. Trzeba być trzeźwym optymistą, a nie tylko optymistą bo można się sporo przejechać z kosztorysem.
raczej trzeba miec odrobinę pojeecia i doswiadczenia praktycznego a nie siedziec i pisac co ynteligencja napisała w książce zobacz z czego budowało sie np 10 lat temu a zobacz ile ludzie wyrzucaja pieniedzy na jakieś gó...o teraz bo zobaczyli reklamę albo ktoś im powiedział że tak ma być. Z tym tysiakiem za robote dla studenciaka najlepiej budowlanki spotykam siecoraz cześciej w moich stronach gosciu poswieca pare godzin troche podzwoni pohurtowniach ponegocjuje cene Jezeli jest po szkole budowlanej to zna sie i wie co i jak A wież mi osoba nie związana z budowlanka która pracuje w innym zawodzie nigdy nie dostanie takiej zniżki jak osoba która ma odrobine pojecia o fachu:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz budować dużego domu to nie widzę sensu pakowania się w tak duże koszty jak pompa ciepła. Można innymi sposobami mieć tani w eksploatacji dom. Np:

 

http://muratordom.pl/budowa/oni-juz-zbudowali/dom-ogrzewany-pradem-koszt-ogrzewania-190-zl-miesiecznie,11_7762.html?cat=11

 

Dla mnie jeden z lepszych artykułów muratora.

 

Wybierając projekt zwróć uwagę na metraż domu, na to czy chcesz parterówkę czy z poddaszem. Dom do około 100 m2 wybudujesz taniej jeśli wybierzesz dom parterowy z dachem dwuspadowym. Powyżej 120 m2 taniej cię wyniesie dom z poddaszem użytkowym.

 

Artykuł o "niczym"- niby w dziale "Oni już zbudowali", ale inwestor wg wyliczeń będzie wydawał na ogrzewanie 190/mc. No to zbudowali, czy budują? Dopiero po rachunku za prąd można ocenić, czy założenia budowy wpłyną na niski efekt finansowy. A sam artykuł liznął tylko problem energooszczędności- nie tylko grubsze ocieplenie i oddzielenie ścian garażu wpływa na energooszczędność domu.

 

Garaż w bryle- tańszy podatek od nieruchomości, czyli jakiś stały koszt, mniejsze koszty budowy, prąd też by się przydał, czyli kable z domu, niepotrzebne dodatkowe metry podjazdu(bruku), czy choćby jego odśnieżanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET - akurat ten tekst z tego co pamiętam dotyczy osoby, która prowadziła dziennik na forum i już wybudowała. Można odkopać i potwierdzić założenia. Garaż to osobny temat. Ja w końcu uległem sugestiom architektów i teraz żałuję. Mam większy problem z odpowiednim zaizolowaniem tego wszystkiego, droższą bramę garażową itp. Oszczędności na podatku od nieruchomości nigdy mi tego nie wyrównają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma kasę to może garaż sobie robić w bryle. Jeśli jednak chce się budować tanio to nie ma zmiłuj: wiata albo chmurka. Siostra moja już kilka lat swoją corsę parkuje pod chmurką, a zimy na Podhalu mamy raczej urodzajne, i auto nadal jeździ i wygląda dobrze. A wiatę na narzędzia i auto to można tanio postawić lub kupić blaszak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET - akurat ten tekst z tego co pamiętam dotyczy osoby, która prowadziła dziennik na forum i już wybudowała. Można odkopać i potwierdzić założenia. Garaż to osobny temat. Ja w końcu uległem sugestiom architektów i teraz żałuję. Mam większy problem z odpowiednim zaizolowaniem tego wszystkiego, droższą bramę garażową itp. Oszczędności na podatku od nieruchomości nigdy mi tego nie wyrównają.

 

Bardzo możliwe, że jest jak piszesz ,ale skoro w tekście jest "będzie płacił", to albo sformułowane źle, albo artykuł powstał przed zakończeniem budowy. Takie gdybanie autora artykułu, dlatego odnoszę się do takich tekstów z rezerwą. Zresztą opisanie w krótkim tekście, całości spraw związanych z budową jest niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a czy to cudo http://z500.pl/projekt/769/Zx63_A,projekt-ze-zmienionym-ukladem-pomieszczen-na-parterze/dane-ogolne.html po odcięciu garażu, tarasu, okna narożnego da się tanio wybudować?piszą, że po. użytkowa na dole to 54m2 ale po przeliczeniu długości x szerokość wychodzi prawie 66, to jak obliczyć przewidywane wydatki x m2? p.s. muszę mieć pokój na dole, ale czy aby ten salon nie będzie małą klitką? mamy 4 osobową rodzinę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja miała do wydania 200 tyś zł to budowałabym tylko parterówkę - co innego już ci się nie opłaca bo podniesie Tobie mocno koszt budowy i sprawi, że pomieszczenia będą nieustawne.

 

Małą parterówkę ok 90 m2 z dachem dwuspadowym wybudujesz spokjnie za 200 tyś zł - ale bedziesz musiała dużo pomagać na budowie, budowac bez vatu, brać zamiast firmy fachowca i sama robić za pomocnika. 90 m2 domu parterowego to ciekawa opcja dla tych co chcą miec mały i tani dom - zarówno w budowie jak i utrzymaniu. Spokojnie rozmiescisz na takiej powierzchni 2-3 pokoje plus salon plus reszta.

Edytowane przez luntrusk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można parterówkę, można i z poddaszem. Za 200 zbudowane zostały w tym wątku dwa domki z poddaszem (mój i Kwitko - duże nakłady własnej robocizny) i jedna parterówka (Zielony ogród - ekipami). Może jeszcze ktoś się dopisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...