Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No i doprecyzuj, co rozumiesz przez metodę gospodarczą, tzn - co zrobisz sam.

 

słuszna uwaga, myśląc o domu za 200 tys system gospodarczy to nie jest siedzenie przed kompem i podpisywanie umów z różnymi ekipami i dostawcami materiałów (jak pewnie niektórzy sądzą) a zakasanie rękawów, znalezienie darmowej siły roboczej (teście, rodzice, rodzeństwo, szwagry), najlepiej jeszcze porzucenie własnej pracy zarobkowej i do roboty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sławku- nie przesadzaj- jeśli ktoś chce budować, to musi mieć jakieś źródełko dochodu na niego- rzucenie roboty niczego nie załatwia ;)

 

Rudi540- potraktuj piwnicę jak jedną kondygnację, przelicz i na pewno wyjdzie Ci, że się nie da. Poza tym spójrz na domek bez upiększeń, bo to nie w tych pieniądzach. Pokoiki po ok.8m2 i dodatkowo ze skosami, hmmm... dyskusyjne mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie całkiem tak jak w projekcie.Dachówka "normalna" ceramiczna,bez narożnych okien itd.Koparka i geodeta,reszta oprócz betonu (z betoniarni) z pomocą teścia i szwagra.

 

Nie wiem co oznacza pomoc teścia i szwagra. Postawicei dom sami?Mury dach itd? Co dalej hydraulika , elektryka , tynki, posadzki, wykończeniówka itd. Nie da się samemu wszystkiego zrobić. Przerabiałem to i nawet jeszcze przerabiam. Jak pisali koledzu, piwnica to spory koszt - wykop, izolacje, dodatkowy strop itd. Do 200 tyś , zapomnij :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dość pochyłą działke,także piwnicę są wskazane,szkoda zasypywać fundamenty.Teść ma doświadczenie w budowaniu.Wiem,że teraz buduje się inaczej,z innych materiałów,ale i tak większość rzeczy zrobilibyśmy sami np. piwnice,strop,ściany,drugi strop,szczyty i dach,ocieplenie,tynkować też się nie boje,posadzki,hydraulika te rzeczy zrobimy sami.Jedynie instalacje elektryczne trzeba zlecić i może jeszcze coś w trakcie budowy wyskoczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dość pochyłą działke,także piwnicę są wskazane,szkoda zasypywać fundamenty.Teść ma doświadczenie w budowaniu.Wiem,że teraz buduje się inaczej,z innych materiałów,ale i tak większość rzeczy zrobilibyśmy sami np. piwnice,strop,ściany,drugi strop,szczyty i dach,ocieplenie,tynkować też się nie boje,posadzki,hydraulika te rzeczy zrobimy sami.Jedynie instalacje elektryczne trzeba zlecić i może jeszcze coś w trakcie budowy wyskoczy.

...jeżeli rzeczywiście zrobisz to wszystko co napisałeś sam to myślę że powinieneś dać rade wybudować taki dom do 200tyś oczywiście nie pod klucz mam na myśli postawienie domu,ocieplenie,tynki,elekrtyka,hydraulika,okna,wylewki to wszystko da rade w tej kwocie zmieścić wiadomo że dużo zależy też od tego w jakiej cenie uda się zakupić materiały w projekcie nie masz okien połaciowych a to oszczednosc kilku tysiecy (mam na mysli pożądne okna a nie jakies badziewie za 700zł szt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domek ma 110m pow.użytk.136 zabudowy.Obecny stan robót to zrobiony strop żelbetowy.,ściany fundamentowe z bloczka, mury-silikaty xella 18cm ściany zewnętrzne i nośne,a było 180m2:eek:Szalunki do stropu były systemowe.Wydaliśmy do tej pory 39tys.zł ,w tym była tylko robocizna murarza 4500zł,reszta prac we własnym zakresie:bash:Musimy zmieścić się w 200tys.:yes:także Rudi głowa do góry dasz radę:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSO, czy postawione mury i betonowy strop, to kropla w morzu wydatków jakie czekają po tym etapie. To są najprostsze i stosunkowo tanie elementy domu- fakt- widoczne już z ziemi, ale do choćby SSZ daleko. Im mniejsze elementy będzie się kupować, tym szybciej kasy ubywa- ilu się nie przewidzi lub zapomni, a potem okazują się niezbędne na budowie. Jeśli sporo można zrobić samemu to ok, jeśli nie, to niestety konieczna zapłata ekipie, a w zasadzie tylko na tym można coś konkretnie zaoszczędzić. Koniecznie musicie liczyć, żeby nie było zdziwienia, że zbrakło i budowa niedokończona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir przywołała mój dziennik więc potwierdzam. Wybudowaliśmy wcale nie aż taki maleńki domek (115 m. pow. użytkowej) ,za 155 tys zł zamieszkaliśmy na parterze, zajęło nam to dokładnie dwa lata :D Obecnie kończymy poddasze, myślę że pójdzie na nie góra 10 tys. zł, ogrodzenie już jest, siatka casto więc koszt naprawdę niewielki. Jeszcze tylko kostka przed domem, elewacja i jestem pewna że z tym wszystkim zmieścimy się w 200 tys. :lol2: Więc dla wszystkich którzy pytają czy się da, oczywiście że się da :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie kończymy poddasze, myślę że pójdzie na nie góra 10 tys. zł, ogrodzenie już jest, siatka casto więc koszt naprawdę niewielki. Jeszcze tylko kostka przed domem, elewacja i jestem pewna że z tym wszystkim zmieścimy się w 200 tys. :lol2: Więc dla wszystkich którzy pytają czy się da, oczywiście że się da :)

 

Optymistyczne masz założenia. 45 tysięcy na elewacje, kostkę wykończenie poddasza........... moja teściowa kładła kostkę niedawno 300 m2 , granit , sama robocizna to było jakieś 15 tysiaków +piach+kilka ton cementu, około 100 ton tłucznia no i oczywiście kostka - chyba całość ponad 40 tysięcy..... elewacja - rozumiem że sama struktura - około 15-20 zł m2+ materiał, poddasze - wełna, regipsy, elementy + sama robota pewnie około 3000 zł , słabo to widzę :) czemu mi tak tanio nie wychodziło? Chyba byłem rozrzutny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymistyczne masz założenia. 45 tysięcy na elewacje, kostkę wykończenie poddasza........... moja teściowa kładła kostkę niedawno 300 m2 , granit , sama robocizna to było jakieś 15 tysiaków +piach+kilka ton cementu, około 100 ton tłucznia no i oczywiście kostka - chyba całość ponad 40 tysięcy..... elewacja - rozumiem że sama struktura - około 15-20 zł m2+ materiał, poddasze - wełna, regipsy, elementy + sama robota pewnie około 3000 zł , słabo to widzę :) czemu mi tak tanio nie wychodziło? Chyba byłem rozrzutny :D

 

Zobacz jaka dzialke ma Kwitko i ile powierzchni przed domem moze byc ewentualnie pokryte kostka. Sama kostke mozna spokojnie kupic ponizej 30 zl/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antkowa

Zawsze znajdzie się ktoś kto zaprzeczy że da się tanio wybudowac dom. Kwitko napisała że jej się udało, ale inni wiedzą lepiej od niej, zaczną teraz przeglądac dziennik żeby wyszukać to co tanie, to co w ich mniemaniu złe lub tez " niegodne ".

Przez wiele stron był wałkowany temat domu za 200 tys i wszyscy zgodnie podkreślali że nie wliczamy w to ogrodzenia i zagospodarowania działki. Kwitko wydała 155 tys, dołóżmy jeszcze koszt elewacji i mamy dom za 200 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy zgodnie podkreślali że nie wliczamy w to ogrodzenia i zagospodarowania działki. .

 

no tak, można nie wliczać jeszcze dachu to będzie dom za 150 tys a jak jeszcze nie wliczymy instalacji to dom za 100 tys staje się realny ;)

 

moim zdaniem kluczowe powinno być to ile potrzeba pieniędzy na to żeby zrealizować budowę od pierwszego wbicia łopaty do wprowadzenia się (nawet w najniższym standardzie jakieś ogrodzenie i utwardzenie dojazdu jest konieczne)

takie przedstawienie sprawy pokazałoby jak to jest z tym tanim budowaniem

a czemu służy takie lawirowanie liczbami i udowadnianie, że da się taniej? chyba temu, że część ludzi uwierzy, porwie się na budowę a później latami wchodzą do nieumeblowanego domu, bez wykończonego poddasza brodząc po kolana w błocie (albo w skrajnych przypadkach nawet nie kończą budowy)

a przecież czytali na forum, że jak się chce to można ;)

jeżeli już rzucacie liczbami na poziomie 155 tys za dom to przynajmniej określajcie jaką powierzchnię ma ten dom i do jakiego stanu jest doprowadzony (dla niektórych mury i dach to już dom)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...