Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wprawdzie nie wiem, jak kubatura, ale zakładając pomieszczenia standardowej wysokości, to brat celuje w zakup używanych albo od pasera. ;)

 

Tak jak pisalem okaze sie na jesien, jak juz kupi i zainstaluje - przy cenie 300zl/grzejnik tragedii nie powinno byc. Ogolnie na system CO + CWU ma 10tys i twierdzi, ze styknie - ja mu kibicuje jak i reszcie z tego tematu :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak jak pisalem okaze sie na jesien, jak juz kupi i zainstaluje - przy cenie 300zl/grzejnik tragedii nie powinno byc. Ogolnie na system CO + CWU ma 10tys i twierdzi, ze styknie - ja mu kibicuje jak i reszcie z tego tematu :yes:

 

Mówisz że podobny metraż do Twojego (165m2) to ile tych grzejników mu pójdzie że się zmieści w 2 tysiącach. U mnie było by potrzebne 10 grzejników na 100m2, a u niego wychodzi mi z obliczeń że 7 na 165m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że podobny metraż do Twojego (165m2) to ile tych grzejników mu pójdzie że się zmieści w 2 tysiącach. U mnie było by potrzebne 10 grzejników na 100m2, a u niego wychodzi mi z obliczeń że 7 na 165m2.

 

Ty pod pompe musialbys przewymiarowac grzejniki, brat pod grocha nie musi.

Nie wiem ile mu pojdzie i faktycznie moze byc kiepsko z 2tys, choc patrze na ceny i widze taniosc. Wiem za to ile jest w domu, ktory teraz wynajmuje. Pow grzana ok.85-90m2, dwie kondygnacje. Na dole salon, kuchnia, przedsionek 2 duze grzejniki + 1 maly. Pietro - 2 sypialnie, lazienka 3 sredniej wielkosci grzejniki. Gora jest mocno przewymiarowana jak na ten dom - grzejniki w sypialni skrecone na 1 cala tegoroczna 'zime'. Lazienka na 3. Grzejniki na dole na 5. Temp 22-23stopnie non stop. Patrzac po cenach na ceneo to grzejniki na ten domek spokojnie za 1500zl by kupil - tak mi sie wydaje, bo tematu grzejnikow nigdy nie zglebialem - nie bylo potrzeby. http://warmcom.pl/product_info.php?products_id=9196

Moze byc, ze jestem w bledzie ale suma sumarum - kalafiory sa tansze od podlogowki, bo nawet jesli brat wylozy 3tys to jest to 5tys taniej od mojej podlogowki.

 

Moze ktos sie wypowie, kto zakladal grzejniki ostanio - jaki to faktyczny koszt jest?

Edytowane przez m&m0123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty pod pompe musialbys przewymiarowac grzejniki, brat pod grocha nie musi.

Nie wiem ile mu pojdzie i faktycznie moze byc kiepsko z 2tys, choc patrze na ceny i widze taniosc. Wiem za to ile jest w domu, ktory teraz wynajmuje. Pow grzana ok.85-90m2, dwie kondygnacje. Na dole salon, kuchnia, przedsionek 2 duze grzejniki + 1 maly. Pietro - 2 sypialnie, lazienka 3 sredniej wielkosci grzejniki. Gora jest mocno przewymiarowana jak na ten dom - grzejniki w sypialni skrecone na 1 cala tegoroczna 'zime'. Lazienka na 3. Grzejniki na dole na 5. Temp 22-23stopnie non stop. Patrzac po cenach na ceneo to grzejniki na ten domek spokojnie za 1500zl by kupil - tak mi sie wydaje, bo tematu grzejnikow nigdy nie zglebialem - nie bylo potrzeby. http://warmcom.pl/product_info.php?products_id=9196

Moze byc, ze jestem w bledzie ale suma sumarum - kalafiory sa tansze od podlogowki, bo nawet jesli brat wylozy 3tys to jest to 5tys taniej od mojej podlogowki.

 

Moze ktos sie wypowie, kto zakladal grzejniki ostanio - jaki to faktyczny koszt jest?

 

A zawory, jakieś odpowietrzniki, rurki zasilające grzejniki? Pytam poważnie, bo w ogóle nie wiem ile to kosztuje. Czy zawór jest standardowym wyposażeniem kaloryfera? Za 1500 zł też kupisz rurki do domku 85-90 m2 do podłogówki i to markowe. Pozostają rozdzielacze i jakiś system mocowania do podłogi.

 

A skoro mowa o domu do 200 tys. zł, to podłogówką łatwiej wykonać samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko min uwierzyć, że facet położył taki dach słomiany bez wsparcia specjalisty.

 

Podobno wiara czyni cuda...;) Ale spokojnie. Jak wiesz też mam ją słabą.

 

Wkleiłem przykład skrajny, by wylać kubeł zimnej wody na gorące głowy, którym się wydaje, że jak zbudują dom bez RECU, WM, GWC, PW, PC, SRUTUTU, poczwórnych szyb, potrójnych posadzek, popiątnych izolacji, to po prostu umrą!

Inna sprawa...Co sąsiedzi powiedzą? O czym opowiadać znajomym na imieninach? Nie ma gadgetów w nowo wybudowanym domu - wstyd zapraszać przyjaciół...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty pod pompe musialbys przewymiarowac grzejniki, brat pod grocha nie musi.

Nie wiem ile mu pojdzie i faktycznie moze byc kiepsko z 2tys, choc patrze na ceny i widze taniosc. Wiem za to ile jest w domu, ktory teraz wynajmuje. Pow grzana ok.85-90m2, dwie kondygnacje. Na dole salon, kuchnia, przedsionek 2 duze grzejniki + 1 maly. Pietro - 2 sypialnie, lazienka 3 sredniej wielkosci grzejniki. Gora jest mocno przewymiarowana jak na ten dom - grzejniki w sypialni skrecone na 1 cala tegoroczna 'zime'. Lazienka na 3. Grzejniki na dole na 5. Temp 22-23stopnie non stop. Patrzac po cenach na ceneo to grzejniki na ten domek spokojnie za 1500zl by kupil - tak mi sie wydaje, bo tematu grzejnikow nigdy nie zglebialem - nie bylo potrzeby. http://warmcom.pl/product_info.php?products_id=9196

Moze byc, ze jestem w bledzie ale suma sumarum - kalafiory sa tansze od podlogowki, bo nawet jesli brat wylozy 3tys to jest to 5tys taniej od mojej podlogowki.

 

Moze ktos sie wypowie, kto zakladal grzejniki ostanio - jaki to faktyczny koszt jest?

 

Najpierw trzeba zrobić OZC, żeby wiedzieć ile potrzeba dla domu dostarczyć mocy. Inaczej gdybanie, że 3 grzejniki tu, 2 tam wystarczą... do czego? Żeby non stop kotłować groszek, bo za zimno? Z reguły grzejniki daje się przewymiarowane o kilkanaście %. Kupujesz grzejnik za 300zł, do niego zawory: do termostatu i na powrocie. Doprowadzenie ileś mb rury+ kolanka i złączki z gwintem. Sam osprzęt z grzejnikiem wyjdzie ok. 400-500 zależnie od długości rur z pieca. Do tego jeszcze głowica termostatyczna za 60-100zł. Montaż- bo sam nie zrobisz- 150zł. Razem 1 grzejnik: od 610 do 650zł. Za tyle mam ~200mb porządnego pex/al/pex na podłogówkę. Gdzie ta taniość i prostota rozwiązania z grzejnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz naprawdę oszczędzić - idz do architekta po indywidualny. Zrobi ci to za 12 tyś - z charakterystyką energetyczną budynku, z uważaniem na twój portfel. Wiem, że wydaje ci się to drogo w porównaniu z kosztem gotowca (2,5 tyś) na pierwszy rzut oka. Ale to tylko 4% wartości budowy (300 tyś)

Architekt w tej cenie załatwi pozwolenia, zgody na przyłącza, adaptację (np. płytę), projekt przyłączy (ludzie zapominają o tym koszcie!), projekty instalacji wewnętrznych (gotowiec + to, co wymieniłam to ok. 8-10 tyś w rzeczywistości).

W dodatku projekt będzie dokładnie pod twoje wymagania, architekt pomoże ci zaoszczędzić na zbrojeniach (które w gotowcach są jak w bunkrach), na kominach, na niepotrzebnych ozdobnikach elewacji (te betonowe słupy) itd.

 

Witam

 

Pozwolę sobie zwątpić w Twoją wyliczankę. Architekt nie zrobi Ci projektów branżowych tj. instalacji wod-kan, elektrycznej, gazowej czy przeliczeń konstrukcji płyty, więźby, stropów czy fundamentów bo nie posiada stosownych uprawnień branżowych. Chyba, że jest małym omnibusem. On zleci to koledze.

 

Większość (o ile nie wszystkie) projekty gotowe zawierają projekty instalacji wewnętrznych.

 

Każdy projekt gotowy musi być adaptowany do warunków lokalnych ale czy każdy jest ponownie przeliczany? Zazwyczaj NIE, bo projekt gotowy jest liczony dla skrajnych niekorzystnych warunków. Przeliczenie kosztuje, wprowadza konieczność zmian rysunków, przekrojów słowem ROBOTY i możliwością popełnienia błędu. Prościej nic nie robić podbić pieczątkę i jest dobrze, a inwestorzy za to płacą.

 

Co innego przy projekcie indywidualnym. Tutaj inwestor marudzi, konstruktor chce swoją "działkę", a każda z instalacji wewnętrznych kosztuje swoje. Oczywiście można ustalić rozsądną cenę i za taką zrealizować swoją część projektu. W moich rejonach projekt indywidualny małego domu z niezbędnymi instalacjami wew oraz projektem zjazdu na drogę to od 6-7 tyś i w górę. Podejrzewać, że połowa tej koty idzie głównie na konstruktora oraz na projekty branżowe i stosowne pieczątki.

 

Chcąc wybudować dom relatywnie tani w budowie trzeba wiedzy doświadczonego kierownika budowy, reki architekta i określenia budżetu inwestora.

 

ps. Nie bronię tu ani jednej, ani drugiej strony.

Edytowane przez inwestorbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój architekt policzył sobie za projekt 4500zł. Miałem w tym wszystko co było potrzebne do złożenia w urzędach. Projekt był wykonany w oparciu o plusy kilku innych zbliżonych do siebie układem pomysłów znalezionych w sieci. Dodatkowo płaciłem jedynie geodecie, ZE no i w urzędach standardowe procedury typu mapki etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój architekt policzył sobie za projekt 4500zł. Miałem w tym wszystko co było potrzebne do złożenia w urzędach. Projekt był wykonany w oparciu o plusy kilku innych zbliżonych do siebie układem pomysłów znalezionych w sieci. Dodatkowo płaciłem jedynie geodecie, ZE no i w urzędach standardowe procedury typu mapki etc.

 

Dokładnie tak samo było u mnie (nawet cena projektu ta sama). Dodatkowo płaciłem poza tym co wymieniłeś jeszcze za projekt przyłącza wodociągowego (500 zł). Do energetyki żadnego projektu nie potrzebowałem, wystarczyło dostarczyć skan mapy do celów projektowych oraz wykonać opłatę przyłączeniową (w tej chwili nieco ponad 70 zł za 1 kW mocy) i pokazać gdzie ma stać skrzynka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo było u mnie (nawet cena projektu ta sama). Dodatkowo płaciłem poza tym co wymieniłeś jeszcze za projekt przyłącza wodociągowego (500 zł). Do energetyki żadnego projektu nie potrzebowałem, wystarczyło dostarczyć skan mapy do celów projektowych oraz wykonać opłatę przyłączeniową (w tej chwili nieco ponad 70 zł za 1 kW mocy) i pokazać gdzie ma stać skrzynka.

 

Ja za projekt przyłącza wod/kan zapłaciłem 1.400 zł ale uwzględniał przekładkę istniejącej, kolidującej z budową kanalizacji, niezbędne wysokości, szkice polowe etc. potrzebne do docelowego jej odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za projekt przyłącza wod/kan zapłaciłem 1.400 zł ale uwzględniał przekładkę istniejącej, kolidującej z budową kanalizacji, niezbędne wysokości, szkice polowe etc. potrzebne do docelowego jej odbioru.

 

u mnie kanalizacji brak, ale uwzględniał wszystko co potrzebne, dodatkowo był projektem rozbudowy sieci wraz z dociągnięciem przyłącza do kolejnej działki (sąsiada, jeszcze nie sprzedanej), żeby potem nie robić u mnie bałaganu na działce w ramach przyłącza kolejnego domu. jak widać ceny znacznie mogą się różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie kanalizacji brak, ale uwzględniał wszystko co potrzebne, dodatkowo był projektem rozbudowy sieci wraz z dociągnięciem przyłącza do kolejnej działki (sąsiada, jeszcze nie sprzedanej), żeby potem nie robić u mnie bałaganu na działce w ramach przyłącza kolejnego domu. jak widać ceny znacznie mogą się różnić.

 

Owszem, tym bardziej, że ja w cenie miałem pomiary geodezyjne i mapkę po wykonawczą :cool:

 

Kończę temat i nie zaśmieca już wątku głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozwolę sobie zwątpić w Twoją wyliczankę.

 

Architekt daje mi projekt - kogo sobie do tego zatrudni jego sprawa.

Gotowce w końcu też nie są robione przez jednego architekta tylko całą grupę ludzi. Rolą architekta jest koordynowanie ich prac i to on podpisuje sie pod projektem jako całością a nie tylko pod częścią designu budynku.

Ja nie pisałam jedynie o projekcie instalacji wewnętrznych tylko o projektach przyłączy.

 

Każdy projekt gotowy musi być adaptowany do warunków lokalnych ale czy każdy jest ponownie przeliczany? Zazwyczaj NIE,

 

I dlatego inwestor przepłaca w gotowcu zwykle za przewymiarowaną konstrukcję

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam już wstępny koszt mojego szkieletora po złożonych i wybranych ofertach na materiały. 100 tysi wychodzi mi stan surowy zamknięty tzn:

 

szkielet obity OSB z otynkowaną wełną na elewacji i blachą na dachu, oknami i płytami KG na wykończenie wewnętrzne. Najwięcej kosztuje drewno i ciepła wełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba zrobić OZC, żeby wiedzieć ile potrzeba dla domu dostarczyć mocy. Inaczej gdybanie, że 3 grzejniki tu, 2 tam wystarczą... do czego? Żeby non stop kotłować groszek, bo za zimno? Z reguły grzejniki daje się przewymiarowane o kilkanaście %. Kupujesz grzejnik za 300zł, do niego zawory: do termostatu i na powrocie. Doprowadzenie ileś mb rury+ kolanka i złączki z gwintem. Sam osprzęt z grzejnikiem wyjdzie ok. 400-500 zależnie od długości rur z pieca. Do tego jeszcze głowica termostatyczna za 60-100zł. Montaż- bo sam nie zrobisz- 150zł. Razem 1 grzejnik: od 610 do 650zł. Za tyle mam ~200mb porządnego pex/al/pex na podłogówkę. Gdzie ta taniość i prostota rozwiązania z grzejnikami?

 

Rozumiem, ze podlogowki wszyscy teraz robia sami a grzejniki wieszaja tylko fachowcy... Wydaje sie mi, ze juz wystarczajaco nagdybalismy. Ile podlogowka kosztuje to wiem, bo zaplacilem za owa. Teraz moze ktos sie wypowie jaki jest rzeczywisty koszt instalacji CO na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...