Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

kolego gt11 powiem ci tak jeśli miałbyś ojca murarza to na pewno byś wiedział o czym mówię , pracowałem u taty popołudniami i w soboty i wiem jak ciężki jest to chleb , i nie zadawaj takich głupich pytań czy trzymałem łopatę w reku , obecnie pracuje przy wykończeniach cały rok wiec chyba mam jakieś pojecie .

 

Niby doświadczenie swoje lub rodzica w budowlance masz, ale policzyć nie możesz, ile Ci wyjdzie za materiały na tą chałupkę? Ceny robocizny Ci odchodzą, poza tymi wymienionymi od prądu i ew. gazu, bo zrobisz z rodziną. Skoro "robisz" w wykończeniach, to wiesz, ile to kosztuje, bo za darmo (chyba) nie pracujesz. Wielu jest tu forumowiczów, którzy pierwszy raz pracowali na budowie, dla Ciebie to nie będzie nowość. Popatrz na projekt- co można uprościć, czy kominy można zgrupować, instalacje poprowadzić prościej, zmienić kształt okien(choć te w szczytach są fajne), itp. Dla mnie szkoda by było, tych ok.20m2 powierzchni na poddaszu - tej poniżej 1,9m, bo zbudować trzeba, a wykorzystać w pełni się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET ja już to liczyłem i kalkulowałem 100 razy i wychodzi mi ze za 200tys jak będę robił wszystko sam lub z rodziną to dam radę , natomiast z tych okien w szczycie nie zrezygnuję bo mi się bardzo podobają , mimo ze będą droższe, poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy,

rozważam też inny wariant z salonem i klatką schodową , dlatego jestem ciekawy co wy byście zmienili , świeże spojrzenie na projekt jest czasami bezcenne , z kominka na pewno zrezygnuję

Edytowane przez sakon1123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem na etapie wybierania projekty.Czy jest szansa wybudowania tego domku http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html do kwoty 200 tys zł do stanu deweloperskiego? O ile wieksze orientacyjnie mogłyby być koszty jakbyśmy dołożyli garaż 29m2 dostępny na stronie z500 w innym wariancie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kalkulacji szacunkowej przyjęto, że materiały na dach będą kosztowały 14 415 netto, a to na 172m2 dachu na konstrukcji z wiązarów i dachówkę sądzę, że raczej nie wystarczy.

Jeżeli wszystkie prace mają być zlecone, to 200 może być trochę za mało, no ale tu też dużo zależy od wybranych materiałów.

Na pewno przed zakupem projektu zorientowałabym się, ile w Twojej okolicy kosztują wiązary.

Dokładka garażu - 30-40k? Tu strzelam, bo znowu najwięcej zależy od kosztu więźby. Reszta konstrukcji jest dość prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem na etapie wybierania projekty.Czy jest szansa wybudowania tego domku http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html do kwoty 200 tys zł do stanu deweloperskiego? O ile wieksze orientacyjnie mogłyby być koszty jakbyśmy dołożyli garaż 29m2 dostępny na stronie z500 w innym wariancie?

Może i do stanu deweloperskiego by sie udało ale cięzko bedzie bez wkładu ,własnej pracy...garaz jakies 20-30 tysiecy+ wykonczeniówka jakies 80 tysiecy ..oczywiscie z robocizną...minimum. Czyli do zamieszkania musi lezec na stole 260-300 tysięcy....jak sami bedziecie budowac to można od razu odjąć 100 tysięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET ja już to liczyłem i kalkulowałem 100 razy i wychodzi mi ze za 200tys jak będę robił wszystko sam lub z rodziną to dam radę , natomiast z tych okien w szczycie nie zrezygnuję bo mi się bardzo podobają , mimo ze będą droższe, poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy,

rozważam też inny wariant z salonem i klatką schodową , dlatego jestem ciekawy co wy byście zmienili , świeże spojrzenie na projekt jest czasami bezcenne , z kominka na pewno zrezygnuję

 

Skoro liczyłeś to na co tu liczysz jeszcze???Ja to poproszę o wytłumaczenie tego.

 

............poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy...........

 

Oświeć mnie .jakich zmian dokonałeś we współpracy z Panem adoptującym projekt ,no chyba ,że jesteś na etapie "mądry po szkodzie" i sam znowelizujesz swe plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ronifcb - w takim razie nie ten projekt. Tu na wieńcu jest specyficzna ścianka kolankowa z drewna, obita płytą osb. W adaptacji na stropie trzeba by zrobić tą kolankową wymurowaną z pionowym zbrojeniem, na to wieniec. Więźbę można dać tradycyjną, ale miałbyś na tym strychu słupy podpierające. Wychodzą wysokie koszty adaptacji - przeprojektowanie, przeliczenie. W tym projekcie nie ma miejsca na schody (można je unieścić tylko kosztem któregoś z pomieszczeń), a korzystanie z poddasza przez rozkładanie schody strychowe, wniesienie tam sporych sprzętów sportowych to totalna pomyłka.

 

Jeżeli chcesz wykorzystać poddasze, to w kilku wyszukiwarkach masz taką opcję "poddasze do adaptacji" Przynajmniej nie trzeba będzie tyle przeprojektowywać.

 

Mogę odpowiedzieć tak - u mnie w regionie wiązary sa znacznie droższe od tradycyjnej więźby, więc projekt ze stropem i tradycyjną więźbą wyszedłby niewiele drożej, ale jest tu wielu forumowiczów, którzy na wiązary się zdecydowali i mieli na nie dobrą cenę.

No powiedzmy, że 30k więcej z garażem.

Wydaje mi się, że bez własnej pracy trochę za mały budżet na dom z opcją użytkowania poddasza, bo tym poddaszem bardzo podbijesz metraż podłóg. Docieplenie musi iść po dachu, a nie po stropie, skosy trzeba jakoś wykończyć. Jakieś okno połaciowe wstawić, czy wolisz sztuczne oświetlenie? Trochę świeżego powietrza też by się przydało, bez wentylacji nie widzę szans na ćwiczenie w takim pomieszczeniu.

Moim zdaniem taki dom (do deweloperskiego) w wersji z garażem i opcją poddasza to podchodzi pod 300k.

Tyle, że jak pisałam, w tym projekcie opcja poddasza jest kiepska.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam.Jestem na etapie wybierania projekty.Czy jest szansa wybudowania tego domku http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html do kwoty 200 tys zł do stanu deweloperskiego? O ile wieksze orientacyjnie mogłyby być koszty jakbyśmy dołożyli garaż 29m2 dostępny na stronie z500 w innym wariancie?

Jeśli zlecasz wszystko ekipom czyli zero pracy własnej to nie ma szans budowy tego domu w kasie jak z tematu,prędzej 250-300tys.zł do stanu deweloperskiego.

Poza tym budowanie domu na odległość to duże ryzyko błędów i fuszery przy budowie a znając realia polskich ekip jak nie przypilnujesz i nie znasz się cokolwiek na budowie to ciężko będzie dom nazwać domem...

Ja bym się na to nie pisał.

W moim przypadku strop o pow.160m2 składa się z 5m3 belek czyli wyszedł ok.3tys.zł,dodając do tego osb wyszedł 5tys.zł,strop lany o takiej pow.kosztowałby o ok.10tys.zł więcej.Dostawiony garaż to ok.30-40tys.zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET ja już to liczyłem i kalkulowałem 100 razy i wychodzi mi ze za 200tys jak będę robił wszystko sam lub z rodziną to dam radę , natomiast z tych okien w szczycie nie zrezygnuję bo mi się bardzo podobają , mimo ze będą droższe, poddasze podniosę o 3 pustaki i zrobię ławy,

rozważam też inny wariant z salonem i klatką schodową , dlatego jestem ciekawy co wy byście zmienili , świeże spojrzenie na projekt jest czasami bezcenne , z kominka na pewno zrezygnuję

 

To ja bym rozważył, bo coś wspominałeś o gazie- zamontowanie pieca gazowego turbo w łazience (jeśli kubatura pozwala) i wyrzut spalin przez ścianę. Wtedy masz krótsze instalacje i bliżej miejsca największego poboru cwu. Rezygnujesz z 1 komina.

Podniesienie ścianki kolankowej o 75-80cm może zaburzyć proporcje domu- uważam, że to półśrodek na mankamenty projektu.

Zrezygnowałbym też z podwójnych drzwi na taras- zbyteczne przy tak dużym oknie obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi.Z poddasza mogę zrezygnować ,a poszerze garaz o 60-90cm ,albo postawie garaż blaszany gdzieś obok domu i go otynkuje pod kolor domu.Coraz bardziej zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.Co do budowy na odległośc to myślę ze nie będzie problemu jak się weźmie sprawdzoną ekipę i rodzice codziennie będą na budowie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Broniłem się jak mogłem aby nie budować domu. Wiem jaki to nakład prac ile wyrzeczeń, no i bałem się kosztów. Dlatego prawie 2 lata szukałem coś gotowego kupić: czyli dom albo do remontu, albo do wykończenia (aby zrobić wszystko "po swojemu"). Niestety nic ciekawego nie znalazłem... jeśli cena atrakcyjna to znowu jakieś inne poważne minusy, jeśli natomiast sam dom do zaakceptowania to znowu cena nie, albo lokalizacja itp... W końcu trafiłem na ten temat no tym forum. Przeczytałem jego znaczną część i z każdą stroną coraz bardziej przekonywałem się aby jednak sam pobudować. Nawet zmieniłem założenia, wcześniej szukałem domu z zamiarem sprzedania (lub zamiany) mieszkania i dopłacenia do tego, a teraz czytając to forum doszedłem do wniosku, mieszkanie zostaje dla dzieci, a dom i tak pobuduję. Dobra koniec smęcenia...

Działka już prawie kupiona - załatwiam notariusza. Projekt prawie wybrany. Na początku był Tebe (mój wybór, ale żona mnie przekonała do tych dodatkowych paru metrów) i teraz jest Mała Talia http://pracownia-projekty.dom.pl/arp_talia_mala.htm

Zamierzam wybudować sam (z pomocą rodziny), jedynie tylko dach zlecę fachowcą (w życiu tylko garaż pobudowałem, ale doświadczenia w wykończeniówce mam sporo - elektryka, hydraulika, jakieś ścianki, gładzie malowania, kładzenie płytek i nawet większość mebli obecnie mam samodzielnie zrobionych - zatem myślę, że dam radę) . Ze zmian z projektu w miejsce pralni zostanie zrobione WC, a pralnia będzie w kotłowni. Co byście jeszcze zmienili aby było funkcjonalnie, tanio, może ktoś buduje lub budował według tego projektu i podzielił by się swoimi uwagami ? Jedyny spory dylemat jaki mam to ogrzewanie, węgla nie chcę, gazu nie ma w okolicy, elektrycznie - trochę boję się kosztów, pompa ciepła - troche droga inwestycja i czy przy takim domku się kiedyś zwróci... ale jeszcze trochę czasu mam na decyzje :-)

 

Sylwek

Edytowane przez sylwekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...