Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Przymierzamy się z zoną do budowy małego domku do 100m2. Bardzo przypadł nam do gustu projekt z241

http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html

Czy to odpowiedni dział do tego projektu lub projekt do watku? Co zmienilibyście lub co dołozyli. Jakieś uwagi , podpowiedzi? Jestem otwarty. Piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich.

Przymierzamy się z zoną do budowy małego domku do 100m2. Bardzo przypadł nam do gustu projekt z241

http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html

Czy to odpowiedni dział do tego projektu lub projekt do watku? Co zmienilibyście lub co dołozyli. Jakieś uwagi , podpowiedzi? Jestem otwarty. Piszcie.

Witaj! Skoro przypadł Wam do gustu, to po co, coś zmieniać lub dokładać. My mamy tam mieszkać, czy to domek dla Was?

Przemyślcie sobie układ pomieszczeń, jakie będzie ogrzewanie, ile możecie zrobić sami... i do pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Skoro przypadł Wam do gustu, to po co, coś zmieniać lub dokładać. My mamy tam mieszkać, czy to domek dla Was?

Przemyślcie sobie układ pomieszczeń, jakie będzie ogrzewanie, ile możecie zrobić sami... i do pracy ;)

 

Oczywiście że my będziemy mieszkać. Zadałem pytanie czy to uzasadniony ekonomicznie wybór w watku dom do 200tyś. Oczywiscie podobają mi się inne domy bardziej ale na ziemię sprowadza nas "portfel". Czy do gustu przypadł? Taki złoty srodek między kosztami a funkcjonalnością. Od pól roku szukam projektu i czytam fora. Zaczynałem od chałupy 150m2 ale dziś juz mniej wiecej wiem na co bedzie mnie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 3 osób dobry dom ekonomiczny o ile zmieści się w działce.

Przy 4 osobach zabraknie miejsca na "graciarnię".

 

Własnie to miejsce na graciarnię. Jaki moze byc dodatkowy koszt z garazem np. 4x6m od strony sypialni z dachem jednospadowym bez tynków w srodku , blacha trapezowa , 2 małe okienka, drzwi przejściowe do domu, brama garażowa, wylewka betonowa, i oczywiscie ocieplenie styropianem?

z tego co wyczytałem to powierzchni gospodarczej koszt trzeba liczyc 1000zł/m2 co przy takim metrażu 24m2 moze być dla mnie kwotą zaporową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garaż zawsze mozecie sobie dobudować. Budybek gospodarczy takze.

Temu projektowi przydałaby się korekta okien, aby był ustawniejszy. Ale to już dużo zalezy od rodzaju działki.

To parterówka. Jak zaplanujesz rekuperator, to poza oknem salonowym, pozostałe mogą być fixami - to spora oszczędnosć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garaż zawsze mozecie sobie dobudować. Budybek gospodarczy takze.

Temu projektowi przydałaby się korekta okien, aby był ustawniejszy. Ale to już dużo zalezy od rodzaju działki.

To parterówka. Jak zaplanujesz rekuperator, to poza oknem salonowym, pozostałe mogą być fixami - to spora oszczędnosć.

 

Nie wiem czy żona by się zgodziła na fixy. Z działką nie ma problemu ok. 33x36mb. Wjazd od wschodu.

Wydaje mi się że taki garaż dobudowując pozniej to większe koszta. Nowy plan, wszystkie materiły dodatkowy transport, mniej materiału nizsze ceny, mnie materiału drozsza usługa itd, itd, niż zrobic to za jednym zamachem,. Chciało by się ale chyba za duzo wtedy weźmiemy na siebie.

Juz wiem ze tak, chciałbym:

- pompę ciepła nie wegiel

- podłogówkę nie grzejniki

- wiązary lub terrivę a nie klasyczną więźbę

- wentylację mechaniczną (to tak 50/50) np. zamiast komina wentylacyjnego, zależy od róznicy kosztów.

 

To wszystko robi już podejrzewam koszt o kilkadziesiąt tyś. wyższy od zakładanego a tu jeszcze nad garażem się zastanawiam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym domu tak nie mógłbyś grzać węglem.

 

Zastanawiam się czy nie lepiej grzać prądem i kominkiem zamiast PC

 

Robienie pełnego stropu teriva w domu parterowym jest nieporozumieniem. Lekka konstrukcja drewniana. Albo ocieplana w połaci dachu (wówczas pomieszczenia sa wysokie) + k-g albo ocieplenie na stropie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujący Radom- zwróć uwagę, że dobudowując do domu garaż szer. 4m z domem masz ponad 17m. Warunki zabudowy mogą ograniczać długość budynku. Wiązary mogą być dobrym rozwiązaniem, bo można tak je zaprojektować, że uzyskasz fajny stryszek (wejście po chowanych schodach z korytarza). Poza tym za jednym zamachem masz konstrukcję więźby i pas stropowy- robiąc terivę i tak na to dokładasz więźbę. Koszty mogą wyjść podobne, ale np. ocieplenie stropu zabierze wysokość ze stryszku.

Komin wentylacyjny to "grosze" w stosunku do WM.

 

Koszty garażu nie są małe- optymistycznie od 20k trzeba liczyć za garaż przy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym domu tak nie mógłbyś grzać węglem.

 

Zastanawiam się czy nie lepiej grzać prądem i kominkiem zamiast PC

 

Robienie pełnego stropu teriva w domu parterowym jest nieporozumieniem. Lekka konstrukcja drewniana. Albo ocieplana w połaci dachu (wówczas pomieszczenia sa wysokie) + k-g albo ocieplenie na stropie.

 

Mógłbym grzać weglem właśnie dobudowując kotłownię za garażem ale chcę tego uniknąc, i to bardzo.

Wiem ze strop w parterówce powinien być lekki, ale oczytałem się o tych lekkich stropach i przyszedł mi pomyłś aby zrobić chociaż Terrive.

Jednym z przewijających sie argumentów na forach jest np. zdarzenie losowe tj. wichura która zabierze dach (zdarza się ) i wtedy nie zostaje nic, a przy ciezkim stropie problem ten jest wyeliminowany. Działka jest na otwartym polu na leciutkim wzniesieniu i potrafi tam naprawdę wiać.

Oczywiście jest to tylko koncepcja i nie upieram sie przy tym rozwiazaniu. Przyznam ze na naszych terenach (Radom i okolice) stosowanie wiązarów prfabrykowanych to absolutna rzadkość. Zastanawiam mnie skąd taka niechęć tubylców do tego rozwiązania? Koszty? Niedostepność? Tartaków u nas dużo, więc nie wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujący Radom- zwróć uwagę, że dobudowując do domu garaż szer. 4m z domem masz ponad 17m. Warunki zabudowy mogą ograniczać długość budynku. Wiązary mogą być dobrym rozwiązaniem, bo można tak je zaprojektować, że uzyskasz fajny stryszek (wejście po chowanych schodach z korytarza). Poza tym za jednym zamachem masz konstrukcję więźby i pas stropowy- robiąc terivę i tak na to dokładasz więźbę. Koszty mogą wyjść podobne, ale np. ocieplenie stropu zabierze wysokość ze stryszku.

Komin wentylacyjny to "grosze" w stosunku do WM.

 

Koszty garażu nie są małe- optymistycznie od 20k trzeba liczyć za garaż przy domu.

 

Z warunkami nie ma problemu. A no widzisz bo myślałem ze przy wiazarach stryszku jest podobno (tak czytałem) jak na lekarstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z warunkami nie ma problemu. A no widzisz bo myślałem ze przy wiazarach stryszku jest podobno (tak czytałem) jak na lekarstwo

 

A ja Ci powiem że się zdziwiłem wielkością naszego strychu. Niby w projekcie wiązarów pisało że stryszek 30m2 ale jak teraz wyjdę na niego to jest ładny kawał miejsca na składowanie gratów. Jak nie zapomnę to jutro zrobię fotkę z góry i pokażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci powiem że się zdziwiłem wielkością naszego strychu. Niby w projekcie wiązarów pisało że stryszek 30m2 ale jak teraz wyjdę na niego to jest ładny kawał miejsca na składowanie gratów. Jak nie zapomnę to jutro zrobię fotkę z góry i pokażę.

A z chęcią, fajnie. Czy masz już schody strychowe z holu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z warunkami nie ma problemu. A no widzisz bo myślałem ze przy wiązarach stryszku jest podobno (tak czytałem) jak na lekarstwo

Zajrzyj do mojego DB - jest gdzieś na początku rysunek moich wiązarów. Zamiast tego proponowanego na stronie Z500 w pliku "Rysunek szczegółowy", projektant w wytwórni wiązarów może tak przeprojektować, że miejsca będzie całkiem sporo., nie tylko taki trójkącik, jak w ich projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...