Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie

Już wybrałem projekt, ale... oczywiście jakieś zmiany. Koszt projektu gotowego prawie 1900 zł, ale chcieliśmy poszerzyć budynek i zmienić strop z drewnianego na monolityczny, poprosiłem o wycenę firmę projektową i :jawdrop:

- koszt poszerzenia budynku o 0,5 m - 1100 netto

- zmiana stropu 2650 netto

Normalnie kopara mi opadła..... Dzisiaj odwiedził nas zaproszony architekt, przedstawiliśmy projekt jaki nam się podoba i zmiany jakie chcemy (poza tymi dwoma głównymi jeszcze zmiana kąta nachylenia dachu i parę drobiazgów) - i pytanie o cenę...... 2300 - za projekt (nie przeróbki gotowego projektu), jeszcze raz zapytałem czy to z adaptacją i, gość potwierdził, jeszcze będzie mi robił przyłącze wody - projekt 500 zł. Według mnie to dobra cena, co o tym sądzicie, jakieś mogą być ukryte dodatkowe koszty, o coś zapytać ..... ? W sumie architekt polecony przez znajomych, ich projekt znacznie większego budynku wyniósł 3 tys, gość dorabia po godzinach, on rysuje, ktoś inny mu to "podbija".

Edytowane przez sylwekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Robienie pełnego stropu teriva w domu parterowym jest nieporozumieniem. Lekka konstrukcja drewniana. Albo ocieplana w połaci dachu (wówczas pomieszczenia sa wysokie) + k-g albo ocieplenie na stropie.

 

Dlaczego nieporozumienie ? Ja akurat chcę strop monolityczny, bo według mnie to będzie solidniej i bez problemu będzie można użytkować stryszek. Jakie argumenty za stropem drewnianym ? Bo jeszcze mogę to u siebie zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nieporozumienie ? Ja akurat chcę strop monolityczny, bo według mnie to będzie solidniej i bez problemu będzie można użytkować stryszek. Jakie argumenty za stropem drewnianym ? Bo jeszcze mogę to u siebie zmienić.

 

 

Jesli chcesz mieć dom parterowy to po co ci stryszek?

Jak chcesz użytkowac poddasze to zbuduj dom z użytkowym poddaszem po prostu.

Koszt takiego stryszka będzie niewspółmiernie drogi w stosunku do funkcjonalnosci otrzymanej przestrzeni.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie architekt polecony przez znajomych, ich projekt znacznie większego budynku wyniósł 3 tys, gość dorabia po godzinach, on rysuje, ktoś inny mu to "podbija".

 

Skoro mu ktoś podbija to nie jest to architekt. To moze być albo student budownictwa albo jakiś konstruktor, który nie ma sensownej pracy (sądząc po niskiej cenie)

 

Chcesz mieć papiery do urzędu, by uzyskać PnB? Możesz robić tanio u tego znajomego.

 

Chcesz mieć projekt domu indywidualnego, który będzie przemyślany od mądrej konstrukcji poprzez ekonomiczne rozwiązania po funcjonalnośc przestrzeni? - to nie da się tanio. Kosztuje praca instalatorów, architekta, konstruktora - bo tyle branż robi prawdziwy projekt budowlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem w biurze projektowym i rozmawiałem o tym samym. Koszt adaptacji projektu gotowego 1500 jeśli bez zmian, każda zmiana 300 - 400 zł. Projekt indywidualny 10 tys. Po chwili negocjacji, że to mały dom parterowy, prosta konstrukcja itp, cena zeszła do 8 tys. Raczej nie ma porównania zapłacić 8 tys, a 2300, zwłaszcza, że ja już sam wszystko rozrysowałem ze szczegółami jak bym chciał, tylko potrzebuję aby ktoś z tego zrobił projekt na który dostanę pozwolenie na budowę. Nie widzę potrzeby aby za to samo może nawet lepiej zrobione na papierze płacić 3-4 razy więcej.

Co do stropu monolitycznego to argument ceny mnie nie przekonuje. Mam już na działce 50 ton płukanego żwiru, 50 ton piachu i 75 ton pospółki która mnie prawie nic nie kosztowała (3l 40% trunku) i jak będzie potrzeba to kolejne 100 ton może mi być przywiezione. Zatem strop to dla mnie stal + cement + deski (które i tak wykorzystam), i z pomocą rodziny go zrobimy (i wtedy nie wiem czy będzie droższy od drewnianego, ale nie będę się obawiał, że ta konstrukcja gips/karton kiedyś mi na głowę spadnie - jak ktoś tu na forum zdjęcia pokazywał jak mu się sufit zawalił pod obciążeniem samego ocieplenia)

Tylko niech ktoś nie pisze, że beton z betoniarki to nie to samo co B20 z betoniarni itp, dla mnie jest istotne, że ten beton z betoniarki będzie solidniejszy od płyt gips/karton.

Dom będzie miał powierzchnię ok 100 m kwadratowych, dla mnie ten stryszek to jest dodatkowe dosyć duże pomieszczenie gospodarcze które zakładam, że niejednokrotnie się przyda. Jeśli ktoś ma jeszcze inne argumenty aby z tego zrezygnować i zrobić strop drewniany proszę pisać, wszystko będę brał pod uwagę, ale koszt wydaje mi się, że dla mnie nie będzie znacząco wyższy.

Edytowane przez sylwekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja startuje z projektem http://z500.pl/projekt/Z254,maly-dom-parterowy-takze-na-waska-dzialke-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym.html.Chciałbym sprawdzić swoje pobieżne wyliczenia z opiniami osób w trakcie budowy budynków o podobnej wielkości.

 

Witam ponownie.Wracam po kilku miesiącach bogatszy w wiedze i koszty budowy.Zaczynałem od pozwoleń poprzez wyszukanie ekip i przygotowanie do budowy poprzez walkę o przyłącza i bitwy z ekipą..Łopata wbita 02.04.2014.Stan na dziś?Do końca miesiąca powinien zostać zamknięty ostatni etap i wchodzi wykończeniówka.Praca moja przy tej budowie to wyszukiwanie materiałów i sprzątanie.Na nic więcej czasu nie starczało.Dużo pomogli ludzie z ekipy,kierownik podpowiadali, gdzie szukać i, kto robi dobra robotę.Kto chce niech pyta, ile mogę to doradzę, ale ekspertem nie jestem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sylwekr

Dwa tygodnie temu wylałem strop monolityczny,system gospodarczy,koszt ok. 100 zł za 1metr kwadratowy.Czytając kilka dzienników spotkałem opinie osób mających wiązary że,drugi raz wybraliby strop monolityczny.Jestem bardzo ciekawy kosztu metra sześciennego betonu przygotowanego na budowie i podanego na strop.Jeszcze jedno gips/karton to nie strop tylko wykończenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sylwekr

Dwa tygodnie temu wylałem strop monolityczny,system gospodarczy,koszt ok. 100 zł za 1metr kwadratowy.Czytając kilka dzienników spotkałem opinie osób mających wiązary że,drugi raz wybraliby strop monolityczny.Jestem bardzo ciekawy kosztu metra sześciennego betonu przygotowanego na budowie i podanego na strop.Jeszcze jedno gips/karton to nie strop tylko wykończenie.

Jeśli ja zmieszczę się w 100 zł za metr kwadratowy będzie O.K.

Wiem, że gips/karton to wykończenie, ale ja wolę spokojnie wejść na strych wrzucić tam jakieś stare graty, kartony itp nie obawiając się że coś stanie się z tymi wiszącymi płytami. Na monolicie mogę położyć nawet pół metra wełny, na tym zrobić posadzkę z desek i na tym spokojnie chodzić i użytkować bez obaw że coś z tym wiszącym sufitem się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeśli ja zmieszczę się w 100 zł za metr kwadratowy będzie O.K.

U mnie strop drewniany na 160m2 to 5m3 belek za ok.3tys.zł czyli 18zł/m2 ;)

Druga sprawa,w parterówce ociepla się tylko strop czyli na lany musisz dać jeszcze izolację a potem dodatkową wylewkę bo po styropianie nie będziesz chodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt indywidualny 10 tys. Po chwili negocjacji, że to mały dom parterowy, prosta konstrukcja itp, cena zeszła do 8 tys. Raczej nie ma porównania zapłacić 8 tys, a 2300,

 

A w ilu biurach byłeś się pytać?

Ech, kiedyś myslałam podobnie jak ty - zapłacić jak najmniej.

Mala płaca=gówniana robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie strop drewniany na 160m2 to 5m3 belek za ok.3tys.zł czyli 18zł/m2 ;)

Druga sprawa,w parterówce ociepla się tylko strop czyli na lany musisz dać jeszcze izolację a potem dodatkową wylewkę bo po styropianie nie będziesz chodził.

 

I rozwiązać mostek cieplny na styku stropu i ścian szczytowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Chciałbym sprecyzować że średni koszt ok.100 zł/m2 stropu obejmuje wieńce nadproża podciągi i nawet jeden słup,porównywanie tego z kosztem belek na strop drewniany jest nieporozumieniem i wprowadzaniem w błąd.

Strop to strop,tak jak napisałem,strop to u mnie 5m3 belek za 3tys.zł na pow.160m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ilu biurach byłeś się pytać?

Ech, kiedyś myslałam podobnie jak ty - zapłacić jak najmniej.

Mala płaca=gówniana robota.

 

I tu nie zawsze masz rację. Moja pierwsza praca była w budownictwie (ale nie budowa domów jednorodzinnych). Poszedłem do pracy na wakacje i tak przepracowałem ponad 9 lat. Miałem na codzień do czynienia z dokumentacją, po krótkim czasie jak się zorientowali, że jestem "kumaty" zacząłem awansować, a później przez parę lat głównie papierologią zajmowałem się. Przez parę lat przewinęło mi się przez ręce wiele projektów i żaden nie był zrobiony w 100% dobrze. Zawsze były mniejsze lub większe błedy i takie rzeczy musiałem na bierząco wychwytywać. Zatem projekt projektem, ale trzeba mieć głowę na karku aby wszystko zrobić dobrze i zgodnie ze sztuką, a nie tylko zgodnie z papierem.

Również w innych kwestiach przekonałem się niejednokrotnie płacac więcej niby za fachową robotę, to fachowo tylko faktura była wystawiona, a często ta tańsza usługa była znacznie lepiej wykonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie zawsze tak jest, bo można trafić na ceniącego się partacza. Dlatego pytam czy byłeś w kilku biurach?

 

Nad prawdziwym projektem siedzi kilku specjalistów i kazdy z nich chce dostać swoją działkę, dlatego nie może być tanio, tyle co za gotowca.

Jak zapłacisz za projekt 2 tyś, to ile z tego zobaczy konstruktor czy branżysta od instalacji? A badania gruntu? opinia geologiczna? projekt zjazdu? A mapki?

Jak komuś gówno płacą, to leci z szablonu, a nie opracowuje indywidualny projekt.

Sama zapłaciłam mało za indywidualny i konstruktorowi nie chciało się liczyć, przewymiarował mi zbrojenia.

Teraz wiem, że należało wybrać przede wszytskim architekta, który nie zajmuje się adaptacjami gotowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już na działce 50 ton płukanego żwiru, 50 ton piachu i 75 ton pospółki która mnie prawie nic nie kosztowała (3l 40% trunku) i jak będzie potrzeba to kolejne 100 ton może mi być przywiezione.

 

Kurcze kupujesz kradzione materiały i chwalisz się tym ? Za 200zł nie nabyłes tego legalnie.

 

Tylko niech ktoś nie pisze, że beton z betoniarki to nie to samo co B20 z betoniarni itp, dla mnie jest istotne, że ten beton z betoniarki będzie solidniejszy od płyt gips/karton.

 

Z betoniarki nie ukrecisz B20, chyba że ukradniesz z gruszki.

 

Z betoniary zrobisz B12 max B15 -na strop dobrze zaprojektowany wystarczy. Ale z tego co widze kasy na projekt szkoda.

 

Jak zrobisz strop lichy z lichego betonu a tak wnisoskuję z opisu, to na głowe nie spdanie Ci g-k tylko beton. Rozsadnyc wyborów życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...