Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem autorem, tylko moderator chyba połączył nasze tematy bo były podobne. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Dlaczego zagmatwany? Muszę wrzucić taką ilość do środka (wsypuje taką maszyną-manitu) bo mi murarz zamuruje dostęp, a taczką zasypywałbym chyba z miesiąc.

 

Piasek się zagęszcza co 15-20cm. Budowlańcy też leją wodę na niego, ale ile czasu minie, żeby ona "wypłynęła" spod domu i czy ubije piasek?? Ziemię zostaw sobie na równanie ogródka- do środka piasek. Zanim zasypiesz od zewnątrz daj rurę drenarską z włókniną lub "kokosem" wokół domu, jako odwodnienie. Zasypać ją trzeba drobnymi kamyczkami (8-12mm, jeśli dobrze pamiętam).

 

XPS na głębokość przemarzania, więc te 120cm powinno starczyć. Tyle, że nie do miejsca zasypania ziemią, ale ponad poziom gruntu. No i te 5cm xps to nie za mało - ile planujesz dać ocieplenia na elewacji? Poza tym problematyczne mz jest układanie z 2 części, żeby wyszło 150 - cięcie, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek się zagęszcza co 15-20cm. Budowlańcy też leją wodę na niego, ale ile czasu minie, żeby ona "wypłynęła" spod domu i czy ubije piasek?? Ziemię zostaw sobie na równanie ogródka- do środka piasek. Zanim zasypiesz od zewnątrz daj rurę drenarską z włókniną lub "kokosem" wokół domu, jako odwodnienie. Zasypać ją trzeba drobnymi kamyczkami (8-12mm, jeśli dobrze pamiętam).

 

XPS na głębokość przemarzania, więc te 120cm powinno starczyć. Tyle, że nie do miejsca zasypania ziemią, ale ponad poziom gruntu. No i te 5cm xps to nie za mało - ile planujesz dać ocieplenia na elewacji? Poza tym problematyczne mz jest układanie z 2 części, żeby wyszło 150 - cięcie, itd.

 

Zasypałem cały środek piachem. Za samochód 16t piasku płaciłem 290 zł. Całość przekroczyła 3tyś. Ubijałem etapami co 40 cm. stopą (dużą). Kolega a zarazem fachowiec od układania kostki mówił że ta stopa ubija do 60 cm wgłąb. Zobaczymy.

Xps dałem od ławy na stojąc kleiłem na WL po jednym dniu obsypałem ziemią. Trochę się poodklejało od góry na szczelinę ok 0.3cm.

Na ścianę w projekcie jest 18 cm zamierzam dać 15 platinum. Na ścianę fundamentową w projekcie jest 10 a dałem 5. Nad ziemia dołożę drugą 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Długi się ten temat zrobił...

Ciężko wyciągnąć jakieś informacje, dlatego zapytam a może komuś się to przyda. Wiem że to temat Dom do 200tys, jednak moje pytanie brzmi.

 

Chciałbym skorzystać z programu MDM (działkę posiadam) i wybudować dom o powierzchni użytkowej do 100m2 (parterowy) bez poddasza użytkowego (jedynie jakieś schody [a raczej drabinka] żeby poddasze robiło za strych) Dach kopertowy lub dwuspadowy.

 

Czy jest sens brać się za budowę gdy mam 300tys złotych przeznaczone na stan deweloperski? Dach 2-spadowy/ kopertowy - projekt raczej z tych tańszych - na przykład:

 

http://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przykryty-dachem-kopertowym.html

 

 

Mam na myśli dom, pomalowany(otynkowany) ocieplony z gładziami wylewkami, z panelami na podłodze , pomalowany w środku i drzwiami wewnętrznymi. Z poprowadzonym ogrzewaniem (salon + kuchnia podłogowe) + piec.

(150tys kredytu i 150tys wkładu własnego)

 

Na wykończenie wnętrza (meble i jakieś dodatki +wykafelkowanie łazienki liczę około 80 - 100tys dodatkowo)

 

Czyli 380 - 400tys dom już do zamieszkania z meblami i sprzętami agd? Fajnie jakby w tej cenie udało się zrobić ogródek (wjazd brukować + płot i brama)

 

Aha - nie chcę wkładać za bardzo swojej pracy w budowę bo nie mam na to czasu (ogród - posianie trawy zrobię sam:))

 

Czy wiąże się to z DUŻYMI oszczędnościami podczas budowy i wyposażenia? Pytam tych - którzy budowali lub budują teraz (2013 i 2014 rok) bo ceny wiadomo się zmieniają... A i jeszcze najważniejsze - działka na śląsku okolice (bielsko , skoczów, ustroń wisła) podaję bo ceny zależą też od miejsca.

Edytowane przez Bardowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiąże się to z DUŻYMI oszczędnościami podczas budowy i wyposażenia? Pytam tych - którzy budowali lub budują teraz (2013 i 2014 rok) bo ceny wiadomo się zmieniają... A i jeszcze najważniejsze - działka na śląsku okolice (bielsko , skoczów, ustroń wisła) podaję bo ceny zależą też od miejsca.

 

Myślę że za te pieniądze bez problemu zamieszkasz, oczywiście bez szaleństw w wykończeniówce ale z całkiem przyzwoitym standardem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za stan jak na blogu w stopce zapłaciłem - ale z własną robotą, płaciłem tylko za koparkę i murarza - około 110 tys. zł. Oprócz tego mam zapłacone okna i kupione płyty KG za dodatkowe około 25tys.

 

Ale budowa w szkielecie. Budowa z firmą to jakieś 2200-3000 za m2 do developerskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rozumiem że w tej cenie nie zrobię napinanych sufitów, ani żadnych ciekawych "bajerów".

Jedynei zależy mi na lepszej jakości (nie najtańszych) Panelach i kafelkach w cenie 80 - 100złm2. Myślałem raczej o półce średniej, rzeczy z Castoramy i Ikei. Chociaż pewnie każdy spostrzega ceny i przedziały cenowe zupełnie inaczej...

 

- Czy to jest według Pana _artur_ przyzwoity standard wykończenia? Czy raczej mierzył Pan trochę wyżej / niżej ?

Meble szczerze mówiąc będą pochodziły w większości z Ikei bo po prostu podobają mi się i nie ma sensu dawać lepszych, gdy w przeciągu 3 lat może pojawić się dziecko, które poniszczy :), jedynie Kuchnię chciałbym zrobić na zamówienie na wymiar.

 

Jeżeli faktycznie cena do 3000zł BRUTTO jest realna w stanie deweloperskim, to super.

Dopytuję jeszcze Abakon, i rozmawiam z nimi, jeżeli chciałbym budować w systemie Praefa, ale wychodzi na to że Praefa dużo droższa niż standardowa budowa... A nie zależy mi za bardzo na czasie.

Edytowane przez Bardowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest sens. Moim zdaniem jednak warto trochę dołożyć, wziąć jakiś kredyt i kupić dom od dewelopera. My z mężem tak właśnie zrobiliśmy. Firma była naprawdę solidna. Nie mieliśmy z nią żadnego problemu, ale powiem szczerze na początku trochę się obawiałam, bo wiele się słyszy o nieuczciwych deweloperach. Nam się udało. Trafiliśmy w dziesiątkę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

Skredytować się na x lat więcej, żeby kupić od dewelopera? W sytuacji, gdy kolega Bardowy ma już działkę, nie ma ciśnienia na szybkość budowy i ma bardzo przyzwoity budżet na dom 100m2, uważam, że lepiej sobie powoli budować systemem gospodarczym, zdobywając trochę wiedzy o poszczególnych etapach i dopilnowując ekip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest sens. Moim zdaniem jednak warto trochę dołożyć, wziąć jakiś kredyt i kupić dom od dewelopera. My z mężem tak właśnie zrobiliśmy. Firma była naprawdę solidna. Nie mieliśmy z nią żadnego problemu, ale powiem szczerze na początku trochę się obawiałam, bo wiele się słyszy o nieuczciwych deweloperach. Nam się udało. Trafiliśmy w dziesiątkę

 

Tak jak kolega bowess uważam, że to zły pomysł. Również buduję powoli systemem gospodarczym (etap SSO). Pomysł z deweloperem i kredytem byłby ostatnią rzeczą jaką bym zrobił przed rozpoczęciem swojej budowy i kupnem działki.

Jeżeli są warunki i czas na budowę to lepiej budować niż płacić ekstra za gotowca od dewelopera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że systemem gospodarczym, macie na myśli - szukanie fachowców od każdej rzeczy z osobna, a nie żeby przyjechała jedna firma i robiła wszystko od a-z? Rozumiem że z budowy do 100m2 powierzchni użytkowej, na przykład taki projekt: (podoba mi się BARDZO i mojej 2 połówce też)

Na wykończenie wnętrza (kafelki, panele, malowanie) w sumie miałbym kogoś w rodzinie to i koszty by spadły.

 

http://z500.pl/projekt/282/Zx53,nowoczesny-dom-parterowy-z-funkcjonalnym-wnetrzem-3-sypialnie-i-duzy-taras/dane-ogolne.html

 

Mogę odliczyć VAT od materiałów? Jeżeli kupowałbym je na siebie.

Czy może (z waszego doświadczenia) lepiej żeby materiały kupiła firma, bo na przykład jest szansa na większe zniżki?

 

Jeszcze jedno. Budowa Dachu, płaskiego czy 2-spadowego czy kopertowego przy takiej powierzchni, raczej nie zmienia bardzo ceny?

A jeżeli zmienia - co jest najtańszym wyborem?

 

W ogóle, jak to jest ?

Nie wiem czy pozwolą mi wybudować z dachem płaskim (czy mogę nie dostać pozwolenia) - w sąsiedztwie nikt takiego nie ma, ale kilometr dalej już taki stoi... Muszę się w tym temacie upewnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie "system gospodarczy" oznacza samorobne budowanie [lub np. z rodziną ;) ], bo, co miałoby oznaczać gospodarczy przy budowie ekipami- szukanie dobrej (i taniej), wyszukiwanie tańszych materiałów? Tylko przy zakupie od dewelopera (zresztą kiepski pomysł) nie mamy praktycznie na nic wpływu. Płacimy i wprowadzamy się- wiadomo za większą kasę, deweloper musi na nas zarobić.

A jeśli jedna ekipa (nie deweloper) może zbudować dom całkowicie może wyjść taniej, bo na jednej budowie robią full, nie muszą szukać innych prac na kilka m-cy. Myślę, że wszystko do dogadania.

Najważniejsze, żeby wszystkiego dopilnować i być zawsze o krok przed budowlańcami i ich pomysłami- ułatwiającymi im pracę, a niekoniecznie zgodnie z naszymi oczekiwaniami i wymaganiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dezet - okreslenie "system gospodarczy" powszechnie rozumie się jako podnajmowanie ekip na poszczególne etapy budowy i jest opozycją dla budowy jednym wykonawca generalnym.

 

Prawo nawet nie wpadło na to, że np. informatyk może budowac dom samemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...