Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej, ja będę budował 'dom w idaredach 5' - to są bardzo podobne domy, różnią się głównie rozkładem wnętrza i powierzchnią.

Widziałem ten dom z małymi oknami na żywo - nie wygląda już to tak ładnie. Narożne okno dodaje nowoczesnego wyglądu - ja z niego rezygnować nie będę.

 

Mój plan jest taki aby góry nie robić i zmieścić się w 300tyś za stan deweloperski na dole i wykończony z zewnątrz. Z wstępnych szacunków powinno to się udać. Jednak sam wykonam instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, rekuperacji, ocieplenia wewnątrz między garażem a domem, ocieplenie dachu i co tam jeszcze dam radę tak aby się zmieścić w okolicach 300tyś. Później zrobię podłogi, pomaluję ściany i gdy będzie toaleta i prowizoryczna kuchnia planuje się już wprowadzić i powoli wykańczać.

 

Marzyć każdy może , nie ma szans - chyba że zdecydowanie wiecej samemu ( prawie wszystko ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego niby się nie da? Co w szacunkach, które podaje jest niedoszacowane?

 

PŁYTA FUNDAMENTOWA GRZEWCZA - 50000 / FIRMA, koszt z wyceny

SSO - 130000 / FIRMA, koszt z wyceny

OKNA - 40000 / FIRMA, koszt szacunkowy

POMPA CIEPŁA Z KOTŁOWNIĄ - 25000 / FIRMA, koszt szacunkowy

INSTALACJA ELEKTRYCZNA I WODNO-KANALIZACYJNA - 5000 PRACA WŁASNA, koszt szacunkowy

WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERACJĄ - 8000 PRACA WŁASNA, koszt szacunkowy

ELEWACJA - 25000 / FIRMA, koszt szacunkowy

TYNKI - 10000 FIRMA, koszt szacunkowy

OCIEPLENIE DACHU - 5000 / PRACA WŁASNA, koszt szacunkowy

 

Razem: 297000zł

 

Ja nie twierdzę, że na 100% się da, ale się pytam gdzie popełniam błąd w kalkulacjach.

 

Tu się nie dowiesz nic oprócz "nie da sie" . Poprostu na własną ręke musisz pochodzić po kosztorysach budowy np. mojabudowa lub z strony z500 tam sa fajnie pokazane tzw. "realizacje". Znajdz podobny projekt i sprawdz co ile kosztuje realnie, kto ile wydał i na co.

Tak jak pisałem wcześniej te same osoby powielają swój tekst "nie da się" od poczatku istnienia tematu.

I myslę że będziesz kolejnym który oleje te forum i po skończeniu budowy nawet Ci się nie będzie chciało napisać co i za ile zrobiłeś.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz ryknąć ,krzyknąć jak np . mod....................Takiej chałupy nie da się wybudować i nie ma zmiłuj.;)

 

Dlaczego? To forum dyskusyjne, każdy ma prawo przedstawić swój punkt widzenia, swoje wyliczenia.

A jedna udowodniona budowa domu dla czteroosobowej rodziny za 200tyś. przyciągnie więcej czytelników, kibiców i fanów. A Frodo chce budować za 300 tyś.

 

Ja zmieściłam się poniżej tej kwoty do zamieszkania na parterze, bez pracy własnej. (i bez zagospodarowania terenu zewnętrznego)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Razem: 297000zł

 

Ja nie twierdzę, że na 100% się da, ale się pytam gdzie popełniam błąd w kalkulacjach.

 

Do zamieszkania na parterze chciałeś 300 tyś, a nie widzę wyceny łazienki i kuchni, podsadzek, parapetów wewnętrznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ten syf mi chodzi. O wieczny plac budowy...

 

Jaką kwotę po zamieszkaniu na parterze mozesz przeznaczyć miesięcznie na dokończenie tego domu ?

Pomyśl jeszcze o tym, co poza nim - o płocie, podjeździe, tarasie...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frofo007 daj spokoj, nic nie udowodnisz... Na pewno uda sie wybudowac do stanu deweloperskiego tak jak planujesz. Nam sie udalo dom 200m2 za 227 tys do zamieszkania z kuchnia i sprzetami, lazienka etc ale duzo robilismy sami. Jednak jak o tym pisalam to mowiono mi ze klamie i ze tak sie nie da, no jasne, przeciez ci co tak pisza wydaja na budowe ok 500tys... Nie rozumiem czemu wypowiadaja sie w tym watku i jeszcze tak kategorycznie... Bo im sie nie udalo? :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja za tyle będę miał stan surowy zamknięty, ale za to 0 wkładu pracy własnej. A to co piszesz wiem, że jest możliwe. Znajomy wybudował 80km od Poznania dom za około 260tyś już prawie wykończony 160m2. Dla mnie oczywiście to jest mistrzostwo i pewnie kwestia taniej robocizny i pracy własnej. Jednak czytając blogi osób budujących ten dom to by nie mi pierwszemu udało się zrobić stan deweloperski za 300tyś.

 

Do tej pompy ciepła to będziesz podpinał jakąś podłogówkę? Styropian na podłogi policzyłeś? 100 000 oszczędności bez "wykończeniówki" na piętrze? To znaczy, że na jedno piętro idzie 100 000 na wykończenie a stan deweloperski na całość za 300 000? Wod-kan i elektrykę za 5 000 materiały? Elektryk nic nie weźmie? Masz uprawnienia, żeby to spiąć i podbić? A wtyczki i gniazdka liczyłeś? Jak dla mnie gubisz jakies 30 - 50 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze nie uwzględniłeś wylewek i styro pod nimi brakuje bramy garażowej drzwi zewnętrznych podbitki

parapetów już ktoś wspomniał.Jak rozwiązesz ocieplenie dach a co ze stropem pomiędzy poddaszem a strychem,jeśli ocieplisz sam dach to to niewykończone poddasze nieogrzewane bedzie wychładzać dół bo zostawisz tam goły strop bez styro i wylewki jak to zamierzasz wentylować rekuperacja to brak kominów puścisz tam kanały i co ocieplisz bo jak nie to bedzie się skraplać i powietrze zimne...a filtry z reku do wymiany co chwilę jak zaciągnie ten syf z niewykończonych pomieszczeń.

 

Zniszczą nie tyle pracownicy a wilgoć z tynków i wylewek hektolitry wody w szczelnym domu z całą elektroniką i sprzętem podłogami a ta wełna z ocieplenia dachu po tej akcji będzie w niezłym stanie .

 

Koszty projektu przyłączy i kolejnych projektów do nich

 

Szukasz oszczędności nie tam gdzie trzeba projekt indywidualny z możliwościa rozbudowy to najlepsze wyjście zrobić część potem rozbudowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem, że stać mnie na domek 70m2 z gotowym podwórkiem itp ale ja wolę budować się choćby 10 lat z przerwami niż mieszkać w "mieszkaniu na działce", które nie spełnia moich oczekiwań. Mam 30 lat, także czas na budowę jest, chęci też, TV nie oglądam, więc fajnie będzie coś porobić fizycznie po pracy.

 

 

Ale dlaczego od razu 70 ?

Moze 130 ?

 

Praca przy domu jest fajna, pod warunkiem, źe nie trwa zbyt długo.

Jeśli postawisz ten dom w standardzie deweloperskim za 300tyś, a pózniej zaczniesz wykańczać go i robić obejście za 2.5-4 tyś na miesiąc, to będzie to trwało lata.

A kiedy skończysz, trzeba się będzie wziać za górę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frofo007 daj spokoj, nic nie udowodnisz... Na pewno uda sie wybudowac do stanu deweloperskiego tak jak planujesz. Nam sie udalo dom 200m2 za 227 tys do zamieszkania z kuchnia i sprzetami, lazienka etc ale duzo robilismy sami. Jednak jak o tym pisalam to mowiono mi ze klamie i ze tak sie nie da, no jasne, przeciez ci co tak pisza wydaja na budowe ok 500tys... Nie rozumiem czemu wypowiadaja sie w tym watku i jeszcze tak kategorycznie... Bo im sie nie udalo? :p

O prosze Umka, mistrzyni taniego budowania sie pojawila.

Zapomnialas juz jak wymadrzalas sie w tym watku nt. taniego budowania a jak padaly pytania o szczegoly to pousuwalas wszystkie posty??

Pochwal sie tymi tarasami, schodami jak do palacu a wszystko za jedyna 200 tysi

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie gdyby napisali co konkretnie im się nie podoba w moim zestawieniu kosztów. Akurat ten dom buduje bardzo dużo osób, jest pełno bloków, dużo tematów na forach. Np. w temacie o kosztach jest wpis użytkownika lusi1:

 

"Stan surowy z ytonga, z dachem z dachówki Braas turmalin + 4 okna dachowe - budynek poszerzony o 0,5 metra - materiały i robocizna 120 tys. + fundamenty lane, ocieplenie + malowanie+folia kubełkowa+ chudziak 20 tys.(w tym zdjęcie humusu, koparki, geodeta)

 

Okna dwustronny kolor, 3 szyby + ciepła ramka. Jedno okno - największe HST, + brama Hormann + 2 piloty, + rolety w kolorze okien, do wszystkich okien włącznie z balkonami na górze, sterowanie radiowe + pilot - 39 tys.

To koszty, które już są pewne. Domek czeka na dach, okna zamówione. Czekamy na wyceny instalacji....

140 tys. + 39 tys = 179 tys.

Nasz wkład pracy = 0,00

To są wszystkie koszty, do SSZ. "

 

Co prawda ona buduje dom o około 8m2 mniejszy od mojego, ale ona wydała 179tyś a ja liczę 220tyś na SSZ. Czyli raczej nie mam zaniżonych cen.

 

Wszystko zalezy tez gdzie budujesz, kiedy budujesz - sa regiony,ze robocizna jest tansza a sa gdzie jest droga. Materialy sa najdrozsze w szczycie sezonu - wiec pytanie czy akteptujesz dluzsza budowe czy ciagiem. Moze masz znizki w hurtowni albo znajomych co maja to wszystko ma znaczenie i nie ma zlotego srodka. Sam poznalem faceta co budowal dom 5 lat i kosztowalo go to ok 100tys ale wszystko robil sam z rodzina a chalupa byla z "Demobilu" - doslownie wszystko od pustakow z rozbiórki po stare kafelki z pieca, ktore polozyl w lazience.... jezdzil i zbieral. Ale udalo mu sie mimo,ze nie mieli kasy....dom niedaleko Leszna.

 

Plan, planem a życie swoje później wychodzi, że brakuje iluś zaworów, kg gwoździ, rurek, desek, taśm i tak powoli przekracza się budżety albo "dodaje się do czegoś lepszego bo przecież różnica to TYLKO 300zł". A wziąłeś pod uwagę koszty adapatcji projektu, geodete, przylacza, budy/garażu, niwelacje terenu/zbieranie humusu itd. (taka całą "otoczkę" do budowy")?

 

Ja też mam kosztorys swój, drugi zrobiony przez kosztorysanta i zobaczymy co życie pokaże...kiedyś tutaj wkleję SSO jak będzie zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczmy te 3.500zł mc, jest to realna kwota, daje to 42.000zł rocznie.

 

Ech, jak Ci się ta dwójka dzieci już urodzi to też te 3500 miesięcznie odłożysz? Na wakacje nie planujesz jechać? Strasznie to wszystko "spięte" żeby udowodnić swoją rację.

 

Każdy kto się budował raczej obstawałby za mniejszym, ale zrobionym na gotowo domem, inaczej będziesz wiecznie miał remont, bo zanim jedno skończysz to co innego trzeba zacząć, a w domu wiecznie syf.

 

Jakby ktoś się mnie pytał, ile trzeba mieć na budowę, to na start mówię: 3000 brutto/m2 powierzchni netto ( po podłogach) domu, 50 000 na ogród/ogrodzenie, i z 30 000 na "upgrade" wszystkiego, co w trakcie budowy się zmienia na lepsze.

 

Jak zostanie środków, to wszyscy będą szczęśliwie żyć w wykończonym domu, jak przestrzelimy budżet będziemy potem latami wszystko wykańczać, i siebie pryz okazji też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...