Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dla tych, którzy myślą o domu za 200kpln - DA SIĘ.

 

Oczywiście, że się da! Jesteś kolejną osobą w tym wątku, która to potwierdza. Opisałeś z grubsza kilka warunków, które trzeba spełnić (prosty projekt, mała powierzchnia, parterówka, większość własnej pracy).

 

Natomiast jeżeli ktoś buduje ekipami, nie ma czasu/umiejętności/pomocników do budowy to musi się liczyć z dużo wyższymi kosztami i w 300tyś zł się pewnie nie zmieści.

 

Fajnie byłoby zobaczyć porównanie wariantów finansowych:

1. Poświęcanie się pracy i zarabianie na opłacenie ekip i materiałów

2. Poświęcenie się budowie i zrezygnowanie z pracy na rok (o ile rok wystarczy).

3. Wariant pośredni - 2/3 praca 1/3 czasu robota na budowie.

 

Ad 1 - najwygodniejszy sposób budowy - rola nadzorcy, koordynatora, wyciągacza portfela

Ad 2 - zajob, nie każdy może sobie na to pozwolić, pytanie jaki będzie efekt naszych umiejętności

Ad 3 - najbardziej wymagający i męczący, może okazać się bardzo czasochłonny

 

Ciekawy jest wariant 2. Powiedzmy, że jesteśmy w stanie oszczędzić 70tyś zł/rok za wykonywanie prac samodzielnie. To spora wypłata. Pracując 12 miesięcy za 2500zł netto/msc wychodzi 30 tyś zł. Wniosek mam z tego taki, że wariant 2 opłaca się najbardziej - im mniej zarabiamy w pracy tym bardziej opłaca się nam siedzieć na budowie. Może w efekcie się przebranżowić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość grend
grend - chyba wiem co wybudowałam i ile zapłaciłam za swój własny dom.

Nie miałam ekipy cieśli a dekarz był tylko do obróbek, co zmniejszyło koszty.

 

Rozumiem ze w takim razie częśc robiłaś własnymi siłami ??

Proporcja robocizna do materiałów 1-5 to jakaś fikcja chyba że masz dom 80 metrów i złote klamki..

Znam ceny poznańskie i wiem jak to wygląda...

 

Pospekulujmy - sama robocizna

SSO 40 tysiecy

dach 10 tysięcy

tynki 8 tysięcy

posadzki 2 tysiace

elewacja 10 tysiecy

instalaccje 20 tysiecy

montaze drzwi okien parapetów itp - 10 tysiecy

płytkarz - 8 tysiecy

kuchna 10 tysiecy

itd itd itd itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie.

Mamy z mężem dwie lewe ręce, jeśli chodzi o prace. Jedynie elektrykę częściowo robiliśmy sami, ale nie w układaniu kabli, ale montowaniu gniazdek, tablicy głównej.

Podaję stan do zakończenia budowy, a nie do wprowadzenia się.

Czyli bez płytek, mebli, karton-gipsów, malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich ekip które wybudowały by i wykończyły kompletny dom za 50 tyś.

Nawet szukając samemu ekipy do każdej pracy z osobna zwyczajnie nie da się w tej cenie wybudować i wykończyć domu przynajmniej nie w pomorskim ale i w innych zakątkach Polski wątpię.

Nie twierdzę że nie wiesz co budowaliście ale albo zarobili na materiale albo mieliście jakieś dobre znajomości i robili zupełnie po kosztach.

Edytowane przez kamil2k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze w takim razie częśc robiłaś własnymi siłami ??

Proporcja robocizna do materiałów 1-5 to jakaś fikcja chyba że masz dom 80 metrów i złote klamki..

Znam ceny poznańskie i wiem jak to wygląda...

 

Pospekulujmy - sama robocizna

SSO 40 tysiecy

dach 10 tysięcy

tynki 8 tysięcy

posadzki 2 tysiace

elewacja 10 tysiecy

instalaccje 20 tysiecy

montaze drzwi okien parapetów itp - 10 tysiecy

płytkarz - 8 tysiecy

kuchna 10 tysiecy

itd itd itd itd

 

Odejmij teraz z tego "wykończeniówkę" po uwagach Elfir, a także pracę dekarza i masz dokładnie tą kwotę, o której Elfir wspomniała. 20 000 za "robociznę" instalacje przy grzaniu gazem to też dużo, jeśli wszystko było na fakturę 8% to raczej będzie to koszt 12000-13000 zł. Jak zwykle ten co się już wybudował musi udowadniać, że nie jest koniem przed tymi, co jeszcze łopaty nie wbili :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe wod-kan z ogrzewaniem i gazem nie kosztowało więcej jak 10 tyś. Kanalizacja i rury wody zostały doprowadzone w cenie fundamentu - w czasie robienia płyty.

Instalacje były bardzo kompaktowe, nie trzeba było prowadzić rur przez kilkanaście metrów działki, bo dom stoi 5 m od ulicy, a wszystkie urządzenia odbiorcze wody są w jednym pionie.

Jedyne co, to nie było faktur. Więc dodajcie do tej kwoty 8% oraz inne koszty prowadzenia firmy.

Ok, robiliśmy drobne rzeczy - np. zdejmowanie szalunku, wyrównanie wykopu pod płytę, ogrodzenie i daszek nad wejściem (to robił szwagier za darmo).

 

edit

grend - muszę cię przeprosić. Sprawdziłam teraz listę wydatków. Takie posadzki i tynki liczę jako "materiał" łącznie, bez rozbijania na robociznę, bo nie kupowałam materiału sama, tylko przyjechała firma i zrobiła wszystko od A do Z.

 

Robociznę (te ok. 50-60 tyś) policzyłam biorąc pod uwagę jedynie sytuacje w których robocizna była faktycznie płacona osobno, a materiał kupowaliśmy my - czyli murarz, instalator, elektryk i dekarz od obróbki blacharskiej attyki.

 

Czyli do robocizny nie wliczam tynków, wylewek, WM, montażu drzwi, okien.

 

Hm... z tego by wynikało, że gdybym budowała sama ten dom, zmieściłabym się w limicie tego watka?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze w takim razie częśc robiłaś własnymi siłami ??

Proporcja robocizna do materiałów 1-5 to jakaś fikcja chyba że masz dom 80 metrów i złote klamki..

Znam ceny poznańskie i wiem jak to wygląda...

 

Pospekulujmy - sama robocizna

SSO 40 tysiecy

dach 10 tysięcy

tynki 8 tysięcy

posadzki 2 tysiace

elewacja 10 tysiecy

instalaccje 20 tysiecy

montaze drzwi okien parapetów itp - 10 tysiecy

płytkarz - 8 tysiecy

kuchna 10 tysiecy

itd itd itd itd

 

Ja nie wiem, czy w ogóle jest sens pisać tu o cenach robocizny, skoro wątek raczej zakłada sytuację, że inwestor większość buduje sam. Ja też mogę teraz krzyknąć, że te ceny to jakieś wielkie są, bo u mnie kształtowały się tak:

1. SSO z więźbą - 25 000zł,

2. dach - 4500zł,

3. tynki - 7000zł,

4. posadzki - 1100zł,

5. instalacje (bez prądu), ale z przekopem kanalizacji pod powiatówką - 13000zł.

 

Reszty nie liczę, bo mąż robił sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja nie wiem, czy w ogóle jest sens pisać tu o cenach robocizny, skoro wątek raczej zakłada sytuację, że inwestor większość buduje sam. Ja też mogę teraz krzyknąć, że te ceny to jakieś wielkie są, bo u mnie kształtowały się tak:

1. SSO z więźbą - 25 000zł,

2. dach - 4500zł,

3. tynki - 7000zł,

4. posadzki - 1100zł,

5. instalacje (bez prądu), ale z przekopem kanalizacji pod powiatówką - 13000zł.

 

Reszty nie liczę, bo mąż robił sam.

To ja też krzyknę za robociznę ekip ;)

SSO z dachem i rynnami-36tys.zł

-tynki wewn.-5tys.zł

-tynki zewn-2tys.zł

-wylewka 2tys.zł

-elektryka i kanaliza-5tys.zł

-panele,kominek,sufity,glazura-z kolegami lub samemu ale z 2000zł poszło na to.

Reszta we własnym zakresie :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Całe wod-kan z ogrzewaniem i gazem nie kosztowało więcej jak 10 tyś. Kanalizacja i rury wody zostały doprowadzone w cenie fundamentu - w czasie robienia płyty.

Instalacje były bardzo kompaktowe, nie trzeba było prowadzić rur przez kilkanaście metrów działki, bo dom stoi 5 m od ulicy, a wszystkie urządzenia odbiorcze wody są w jednym pionie.

Jedyne co, to nie było faktur. Więc dodajcie do tej kwoty 8% oraz inne koszty prowadzenia firmy.

Ok, robiliśmy drobne rzeczy - np. zdejmowanie szalunku, wyrównanie wykopu pod płytę, ogrodzenie i daszek nad wejściem (to robił szwagier za darmo).

 

edit

grend - muszę cię przeprosić. Sprawdziłam teraz listę wydatków. Takie posadzki i tynki liczę jako "materiał" łącznie, bez rozbijania na robociznę, bo nie kupowałam materiału sama, tylko przyjechała firma i zrobiła wszystko od A do Z.

 

Robociznę (te ok. 50-60 tyś) policzyłam biorąc pod uwagę jedynie sytuacje w których robocizna była faktycznie płacona osobno, a materiał kupowaliśmy my - czyli murarz, instalator, elektryk i dekarz od obróbki blacharskiej attyki.

 

Czyli do robocizny nie wliczam tynków, wylewek, WM, montażu drzwi, okien.

 

Hm... z tego by wynikało, że gdybym budowała sama ten dom, zmieściłabym się w limicie tego watka?

 

Jestem samorobem gdyby ktos mi wybudowal dom za 50 tysiecy bez materiału to bym nie robił tego sam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Ja nie wiem, czy w ogóle jest sens pisać tu o cenach robocizny, skoro wątek raczej zakłada sytuację, że inwestor większość buduje sam. Ja też mogę teraz krzyknąć, że te ceny to jakieś wielkie są, bo u mnie kształtowały się tak:

1. SSO z więźbą - 25 000zł,

2. dach - 4500zł,

3. tynki - 7000zł,

4. posadzki - 1100zł,

5. instalacje (bez prądu), ale z przekopem kanalizacji pod powiatówką - 13000zł.

 

Reszty nie liczę, bo mąż robił sam.

 

montaż rolet

montaz okien

montaz drzwi

montaz parapetów

montaz kominka

montaz WM

montaż sufitów podwieszanych

 

itd, itd itd

 

..... ceny poznańskie i kiedy material kosztowal 250 tysięcy pln...

Widziałem wycene poleconej firmy za SSO - dom 220 metrów cena 111 tysięcy pln

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaż rolet

montaz okien

montaz drzwi

montaz parapetów

montaz kominka

montaz WM

montaż sufitów podwieszanych

 

itd, itd itd

 

..... ceny poznańskie i kiedy material kosztowal 250 tysięcy pln...

Widziałem wycene poleconej firmy za SSO - dom 220 metrów cena 111 tysięcy pln

 

Rolet nie mamy, nie zdecydowaliśmy się, kominka nie chcieliśmy, bo na nic nam nie potrzebny - całą resztę, jak napisałam, robił mąż. Dla mnie nie ma sensu się licytować, bo:

1. jak sam piszesz, ceny są różne, moje są podkarpackie, innych nie znam, no może trochę lubelskie, które i tak są wyższe,

2. za 200000zł raczej nie buduje się ekipami, ew. ekipy ogranicza do minimum.

 

BTW, nie dałabym 50000zł za mój SSO, sorry, dla mnie to zdzierstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam, bo jeszcze nie zamontowałam. Wnęka tymczasowo jest wykończona tynkiem i pomalowana farbą.

Tylko w kuchni jest z płyty meblowej, z tej samej co meble, a w łazience z płytek.

Meble większość ze starego mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...