Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W 2007r m3 gazu kosztował 1.35zl, dziś jakieś 2.1zł

Wzrost 58%

 

To nie chodzi o wzrost gazu, bo on byl niższy, niz wegla, tylko o upowszechnienie sie drugiej taryfu i taniego pradu odpadowego.

Pierwsza taryfa też poszła do góry, o okolo 40%

 

A w 1997? Wiem, że to trwało ale relacja ceny była kilkukrotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A w 1997? Wiem, że to trwało ale relacja ceny była kilkukrotna.

 

No tak, a w 1973 bylo jeszcze inaczej i co z tego ? Chyba w #13431 są podane wzrosty za ostanie 10 lat

 

Ostatnia cena gazu to raczej 2.1 zl, jak sie weżmie cene z faktury podzieloną przez zuzyte metry

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort, cena instalacji, zagrozenie P-poz, nawet wpływ na srodowisko to jednak prad nie gaz :D

 

Można zupełnie zostać niezauważonym przez sieć energetyczną jeśli ma się ogrzewanie elektryczne, które tak naprawdę przez większość zimy nie pobiera dużo energii, zużycie rośnie przy dużych mrozach, ale przy -5 to jest niewiele (śmiem twierdzić iż niejeden dom opalany paliwem stałym przez całą noc pracy kotła zje więcej niż niewielki, ale energooszczędny domek ogrzewany prądem.

 

Dopóki grzejących elektrycznie jest promil tak długo będą oni niezauważalni w kontekście obciążenia sieci (obciążenie jest i tak w czasie, kiedy inni śpią albo nie ma ich w domu :)

 

A już pompa ciepła do niewielkiego domu zupełnie nie szkodzi nikomu - to już więcej mój piekarnik ciągnie z gniazdka :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć jest przeciążona latem, w upały. Gdy zakłady przemysłowe ciągną na potęgę a i biurowce się trochę dokładają z klimą.

Gdy normalny śmiertelnik chce grzać (czyli tania strefa) mamy tak ogromne zapasy mocy, że nie ma się czego obawiać (nawet w dzienny okienku zimą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Planujemy z mężem budowę domu. Działkę już mamy (30 arów), na budowę możemy przeznaczyć 250 tysięcy. Tutaj pojawia się problem- jaki projekt wybrać, zeby sie w tej kwocie zmiescic? W oko wpadl mi taki: http://www.archeton.pl/projekt-domu-majka_752_opisogolny ale wydaje mi się to malo realne z finansowego punktu widzenia. Prosba moja do Panstwa- pokazcie swoje projekty, ktore udalo Wam sie w podobnej kwocie wybudowac...? Zaznaczam, ze musi to byc juz stan taku, zebysmy mogli tam zamieszkac. :) Doly pod fundamenty bedziemy kopac sami (mamy koparki itp), drewno rowniez w tanszej cenie dostaniemy, gdyz mamy firme z transportem i stolarnie. Z gory dziękuję za wszystkie informacje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Planujemy z mężem budowę domu. Działkę już mamy (30 arów), na budowę możemy przeznaczyć 250 tysięcy. Tutaj pojawia się problem- jaki projekt wybrać, zeby sie w tej kwocie zmiescic? W oko wpadl mi taki: http://www.archeton.pl/projekt-domu-majka_752_opisogolny ale wydaje mi się to malo realne z finansowego punktu widzenia. Prosba moja do Panstwa- pokazcie swoje projekty, ktore udalo Wam sie w podobnej kwocie wybudowac...? Zaznaczam, ze musi to byc juz stan taku, zebysmy mogli tam zamieszkac. :) Doly pod fundamenty bedziemy kopac sami (mamy koparki itp), drewno rowniez w tanszej cenie dostaniemy, gdyz mamy firme z transportem i stolarnie. Z gory dziękuję za wszystkie informacje :)

 

Słaby projekt na tanie budowanie, wywalić wykusz, lukarnę, garaż i kominy i zakasać rękawy, zrobić co się da samemu to może wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalam. Może ktoś podsunie jakis projekt?

 

Sugeruję lepiej porządnego architekta, bo nic się bardziej nie opłaca jak projekt szyty na miarę pod konkretny budżet.

 

Przy takiej powierzchni użytkowej lepsza będzie parterówka, oprócz dachu można spokojnie samemu wymurować, na 30 arach z miejscem problemu raczej nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje wtedy szansa, ze stworzy mi projekt dość ladnego domku, czy to tez nedzie na zasadzie prostokstnej stodoly?

 

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy budujemy dom na jaki nas stać czy taki, żeby sąsiad z zieleniał z zazdrości.

 

Najlepsze jest to, że czym bardziej dom ma być ''pokaźny" tym mniej ma wspólnego z miłą dla oka architekturą.

 

Minimalizm bryły nie musi oznaczać "nudy", za to znajdą się tacy, co po dostawieniu kolumn przy ganku będą uznawać projekt za "ładny".

 

Temat jest prosty - architekt szyje dom o wielkości i funkcji na którą was stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na budowę możemy przeznaczyć 250 tysięcy.

 

Jest taki projekt domza150tysiecy.pl Jest też seria filmów na YT

Jak dobrze zrozumiałem, to kwota odnosi się do sumy kosztów materiałów na dom przy założeniu samoróbstwa. Sam dom. Bez przyłączy, formalności, projektów, zagospodarowania, ogrodzenia itd. itp.

Pewnie, że odezwie się taki, co zbudował. Dawno (a nie tylko ceny się zmieniają, ale też przepisy wymuszają coraz droższe budowanie) i nie uwzględniający wszystkich kosztów.

Nawet, jeżeli masz działkę, i chcesz zbudować dom do zamieszkania, choćby po bida cenach i najniższej możliwej jakości to w 350K ciężko będzie się zmieścić z czymś większym, niż domek holenderski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc obdzwoniłam 3 architektów, przesyłając im powyzsxy projekt i projekt majka rex. Wszyscy stwierdzili, ze nie widza problemu w tym, by taki domek w tej cenie wybudowac nie liczac na zlote klamki w domu.

 

Projektanci nie mają nawet bladego pojęcia o kosztach budowy. Zapytaj o koszt rekuperacji do tego domku, okien do tego wykuszu, najmu szalunków do stropu czy koszt inwentaryzacji powykonawczej geodety. Potem poproś o oferty wykonawców ze dwóch czy trzech, żeby porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz przykłady trzech parterowych projektów, w granicach 100 m2 - takiego czegoś szukaj. Albo nawet mniejszego. Ale na 250 tys nie licz, raczej 350 będzie bardziej realne.

 

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii

https://www.extradom.pl/projekt-domu-mokka-WOF1072

http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-bukowej-5.html?c=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...