Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Eh, kolega kolegi przy pomocy kolegów...

Moj kolega zaplacił prawie 80tyś za fundamenty bo teraz okazał sie nieciekawy. Także za te pieniadze ciezko stan zero czasami osiągnąc.

 

Każdy bez wyjątku zanim nawet znajdzie działkę pod budowę powinien dokonać z pomocą właściwej osoby wiarygodny kosztorys budowy.

 

Wystarczy w miarę umiejętnie rozbić koszty materiału i robocizny bo może się okazać, ze pół roku bezpłatnego urlopu da oszczędność wielokrotnie większą niż nieosiągnięte dochody :)

 

Generalnie idealnym rozwiązaniem jest związać się umową przed kupnem działki aż do etapu wykończenia, wtedy mamy pewność, że środków wystarczy i że budowa szyta jest na miarę naszych możliwości, inaczej okazuje się, iż to co miało starczyć na wykończenie skończyło się przy zamówieniu okien.

 

Budynki o prostej architekturze do 100 m2 przy wkładzie pracy własnej można bez problemu zmieścić w 200k, ale to trzeba się do tego właściwie przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych województwach, ale na Podlasiu, konkretnie powiat białostocki, w tamtym roku (styczeń) pytałem się o ceny robocizny za stan surowy otwarty z dachem zbijanym na miejscu (dach bez pokrycia, ale z membraną) to było 30tys zł (3 osoby). Na ta chwile ta sama ekipa bierze około 50 tys.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych województwach, ale na Podlasiu, konkretnie powiat białostocki, w tamtym roku (styczeń) pytałem się o ceny robocizny za stan surowy otwarty z dachem zbijanym na miejscu (dach bez pokrycia, ale z membraną) to było 30tys zł (3 osoby). Na ta chwile ta sama ekipa bierze około 50 tys.

 

Nad tym można popracować:

 

- fundamenty zamienić na płytę (projekt ok. 10 zł/m2), koparka z 2 ludzi zrobi to w 4-5 dni, musi być taniej niż cena majstra,

 

- murowanie z betonu komórkowego największych wymiarów (bruk-bet), 3 osoby zrobią parter małego domku w 2/3 dni.

 

I już mamy z 15k w kieszeni.

 

Edit: Poprawiłem ilość murarzy. Wpisałem 2 osoby, myślałem o 3.

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy bez wyjątku zanim nawet znajdzie działkę pod budowę powinien dokonać z pomocą właściwej osoby wiarygodny kosztorys budowy.

 

I taki kosztorys już w momencie sporządzenia jest nieaktualny przy obecnej dynamice rynku. Bo bazuje na cenach z poprzedniego kwartału albo i sprzed dwóch. A co dopiero za rok, jak dojdzie do instalacji.

Do tego po drodze następują zmiany - bo wiedza inwestora rośnie. Dla przykładu ja miałem wg projektu fundamenty izolowane wełną. Podobnie chudziak i to w dwóch warstwach - jedna nad chudziakiem, druga pod. Tyle, że taka wełna była nie do kupienia a jakbym znalazł, to pewnie byłaby kosmicznie droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taki kosztorys już w momencie sporządzenia jest nieaktualny przy obecnej dynamice rynku. Bo bazuje na cenach z poprzedniego kwartału albo i sprzed dwóch. A co dopiero za rok, jak dojdzie do instalacji.

Do tego po drodze następują zmiany - bo wiedza inwestora rośnie. Dla przykładu ja miałem wg projektu fundamenty izolowane wełną. Podobnie chudziak i to w dwóch warstwach - jedna nad chudziakiem, druga pod. Tyle, że taka wełna była nie do kupienia a jakbym znalazł, to pewnie byłaby kosmicznie droga.

 

Z tego właśnie powodu zawsze zakłada się margines rzędu 15-20%. Jak zdrożeje to sobie poradzimy, jak nie to coś zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierając się na średnich cenach kwartalnych Sekocenbudu, nie zawsze te ceny idą do góry z każdym kwartałem. 4 kwartał 2018 nawet spadł w stosunku do 3 kwartału. Wiem, można to schować głęboko do szuflady, bo rynek niestety pędzi jak głupi. Ale to w końcu padnie jak domek z kart.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiarygodny kosztorys budowy przy pomocy tanich ekip (tylko do dużych prac) to min. 300tyś dla malutkich domkow do 100m2 do stanu deweloperskiego. I to zdala od duzych miast gdzie ceny są jeszcze wyższe. I z dala od skomplikowanych projektow, działek z duzym spadkiem, wysokim poziomem wod itp itd

To że ktoś zrobi wiarygodny kosztorys to nie oznacza że zbuduje taniej, po prostu przekona się że podobne tematy do tego na forum to jakaś mrzonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- murowanie z betonu komórkowego największych wymiarów (bruk-bet), 2 osoby zrobią parter małego domku w 2/3 dni.

 

Niezła ekipa. Mi cztery osoby robiły 10 dni ściany parteru. I było to IMO super tempo i tylko dwa słupy w tym.

 

A wymiary lepiej brać standardowe - żeby nie było problemu, jak zabraknie palety a akurat tego nietypowego wymiaru nie ma na okolicznych składach i praca stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie projekt na maxa prosty, 120 m2 użytkowego, 140 po podłogach, ekipa robiła za 32,5 tys, paka to 10 dni roboczych w 3 osoby ze stropem, do stanu surowego raczej tanie materiały i ledwo wyszło 140 tys ASO, nie wiem skąd macie takie ceny, chocbym sam murował, ceny materiałów mam praktycznie zakupowe hurtowni to i tak 80 tys to kwota nie osiągalna.

Z tym że sąsiad sąsiada ma fantazje i co powie że jest nie zaradny i wydał fortunę na dom?

Głupi przykład z ostatniego weekendu, gość miał zrobić przewiert pod drogą, wstępna cena przez telefon to 400 zł plus rura 100 zł plus koparka 40 minut, wyszło na końcu że zamiast robić 40 minut zeszło 5 godzin, wszyscy w nerwach tylko mnie to skrobło 1600 zł bo ich nie interesowało że u mnie ziemia zła tylko że pół dnia stracili.

Nie przewidzi się kosztów i zawsze coś wyjdzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parterówka 116 m2, prosty projekt, dobre warunki gruntowe, wiązary, krycie membrana+blacha, budowa z BK.

Na obecną chwile stan surowy zamknięty, ocieplony 20cm styro + zaciągnięty klejem, gotowe wszystkie przyłącza, mam też kupiony styro na podłogę i elektrykę w 80%

Licznik dobił już prawie do 190 tyś (ze wszystkimi opłatami typu projekt itp + przyłącza), 160 tys. sama budowa. Ok. 40 tyś z tego to robocizna, więc nawet jakbym robił sam, to byłoby 120 tys. Ale do końca jeszcze tynki, wylewki, hydraulika, podłogówka, ogrzewanie, ocieplenie stropu, elewacja i jakieś ogarnięcie otoczenia i najdroższe:wykończeniówka - nie wiem czy uda mi się zmieścić w kolejnych 200 tysiącach. A projekt bardzo prosty i tani w realizacji, na materiale nie bardzo jest z czego urwać, jedyna ekstrawagancja to rolety za 8 tysięcy. Więc przy 200 tysiącach nie ma nawet o czym marzyć, 300 można dociągnąć stan deweloperski jak się większość rzeczy zrobi samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła ekipa. Mi cztery osoby robiły 10 dni ściany parteru. I było to IMO super tempo i tylko dwa słupy w tym.

 

A wymiary lepiej brać standardowe - żeby nie było problemu, jak zabraknie palety a akurat tego nietypowego wymiaru nie ma na okolicznych składach i praca stoi.

 

Norma dla betonu komórkowego jest poniżej 1 m2/h i to się sprawdza bez gonienia roboty. Skoro u Ciebie 4 osoby robili to 10 dni to widocznie im na przerobie rocznym nie zależało :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła ekipa. Mi cztery osoby robiły 10 dni ściany parteru. I było to IMO super tempo i tylko dwa słupy w tym.

 

A wymiary lepiej brać standardowe - żeby nie było problemu, jak zabraknie palety a akurat tego nietypowego wymiaru nie ma na okolicznych składach i praca stoi.

 

Bloczki cięte piłą ręczną czy aligator w akcji?

 

Te 10 dni to razem z murowaniem ścian fundamentowych pod taras?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim roku kolega postawił 124 użytkowej, dom z poddaszem za 80k SSZ. Do prac brał lokalne złote raczki, żadnych firm. Sam prawie nic nie robił. Bez działki licząc i nie robiąc kuchni za 20 tys ani płytek po 100 zł za metr spokojnie się da w 200 tys.

 

Bo złote rączki to za darmo robią.

Już kiedyś to pisałem, ale dziwi mnie ten wyścig w kierunku kto zapłaci mniej za budowę. Może warto policytowac się kto zrobił lepiej ?

Bo zara usłyszymy że umeblować można dom z wystawek, materiał rozbiórki też się nadaje, a ocieplić nożna gazetami poddasze wkoncu celluloza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bloczki cięte piłą ręczną czy aligator w akcji?

 

Te 10 dni to razem z murowaniem ścian fundamentowych pod taras?

 

Cięte ręcznie. A faktycznie, w tym czasie też wymurowali ścianki fundamentowe pod taras i ganek - z 8m2 łącznie.

 

Norma dla betonu komórkowego jest poniżej 1 m2/h i to się sprawdza bez gonienia roboty. Skoro u Ciebie 4 osoby robili to 10 dni to widocznie im na przerobie rocznym nie zależało :p

 

Mam 240m2 ścian.

 

Nawet licząc pół godziny na m2 przy dwóch osobach to wychodzi 240m2*0,5h/2os/8h=7,5dnia, czyli 3x więcej, niż pisałeś. Ale nie wierzę w te pół godziny na m2 - więc dwóm osobom to ze dwa tygodnie zajmie zwłaszcza, że w międzyczasie trzeba coś jeszcze zrobić.

 

U mnie 240h/4osoby/8h=7 dni. Do tego dwa słupy (szalowanie i zalewanie betonem z betoniarki), murowanie komina, montaż nadproży prefabrykowanych i pewnie trochę innych drobiazgów "przy okazji"..

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięte ręcznie. A faktycznie, w tym czasie też wymurowali ścianki fundamentowe pod taras i ganek - z 8m2 łącznie.

 

 

 

Mam 240m2 ścian.

 

Nawet licząc pół godziny na m2 przy dwóch osobach to wychodzi 240m2*0,5h/2os/8h=7,5dnia, czyli 3x więcej, niż pisałeś. Ale nie wierzę w te pół godziny na m2 - więc dwóm osobom to ze dwa tygodnie zajmie zwłaszcza, że w międzyczasie trzeba coś jeszcze zrobić.

 

U mnie 240h/4osoby/8h=7 dni. Do tego dwa słupy (szalowanie i zalewanie betonem z betoniarki), murowanie komina, montaż nadproży prefabrykowanych i pewnie trochę innych drobiazgów "przy okazji"..

 

240 M2 ścian nośnych masz? Czy z działówkami?

 

Producent podaje 0,8, ale ja widzę na budowie, że można 1,5, ale trzeba mieć aligatora bezwzględnie i zgraną ekipę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...