Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Urzytkownicy ogrzewania podłogowego pomóżcie !!!


raas

Recommended Posts

Witajcie - pomóżcie proszę i napiszcie jak to jest z tum urzytkowaniem podłogówki....Bo jak na razie jestem na etapie oczekiwania na rozpoczęcie budowy (wiosna 2011) a już mi się wszystko zmienia jak w kalejdoskopie:(. Najpierw musiałem zrezygnować z wentylacji mechanicznej z reku- powód sąsiedzi z każdej strony mają co węglowe i eksploatując je dymią jak smoki. Zmiana systemu wentylacji i rezygnacja z reku spowodowała zmianę kotła co z gazowego na węglowy z podajnikiem tłokowym eco maximus. Będzie współdziałał z buforem ciepła i zasilał podłogówke...I TU MAM PYTANIE!!!: jak to jest z tym systemem ogrzewania bo przeciwnicy wymieniają takie wady:

-duża bezwładność cieplna ,niemożność szybkiej reakcji na zmieniające się warunki cieplne (nasłonecznienie w dzień itp)

-małe pomieszczenia nie nadają się do ogrzewania podłogówką ( ???)

Napiszcie proszę swoje doświadczenia z ogrzewaniem podłogowym.

A może jednak olać bufor i zastosować zwykłe grzejniki?

Hmm tylko że to już do końca zmienia to, co sobie wymarzyłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

podłogówka jest najlepsza :), małe pomieszczenie? - wiatrołap też mam w podłogówce i sprawdza się super. A bezwładność nie jest jakimś problemem.

Chłodów się spodziewasz zgodnie z porą roku i za wczasu zaczynasz sezon grzewczy ;), gdy za zimno możesz podgrzać się raz czy dwa kominkiem (zakładam, że takowy mieć będziesz) W łazienkach mam dodatkowo grzejniki-drabinki wpięte do instalacji z możliwością włączenia grzałki elektrycznej - do suszenia ręczników i podgrzewania w chłodniejsze dni.

Za gorąco się robi, i nie zdąży jeszcze ostygnąć - otwierasz okna i po sprawie :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja mam tylko podłogówkę - jeśli chodzi o małe pomieszczenie to może być ryzyko że powierzchnia podłogi jest za mała do ogrzania. Proponuję dać tam grzejnik drabinkowy zasilany z podłogówki.

Natomiast problemem jest fakt że zamierzasz zastosować bufor do kotła z podajnikiem, jest to bez sensu. Bufory stosuje się do odbioru ciepła z kotłów "zasypowych" gdzie nie można kontrolować spalania. Do regulacji temp. zasilania wykorzystaj zawór mieszający 4d, a przy okazji zapewnisz ochronę powrotu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@plamiak - Stosując bufor ciepła miałem nadzieję na to że uzyskam kompromis polegający na tym że podłogówka to ogrzewanie tzw niskotemperaturowe a kocioł węglowy nienajlepiej radzi sobie z takimi niskimi temperaturami. Więc myślałem tak: nabić bufor do +- 85 stopni(wysoką temperaturą zalecaną przez producenta pieca) i piec przełączyć na tryb "lato"- czyli na utrzymywanie temperatury w zbiorniku z c.w.u. Po ostygnięciu wody w buforze do poziomu uniemozliwiającego zasilanie podłogówki ponownie nabijamy bufor.Piec z podajnikiem pozwoliłby mi na precyzyjne sterowanie temperaturą w buforze. Niestety nie wiem czy dałoby się to spiąć do kupy automatyką . Proszę wypowiedzcie się również na ten temat. Możliwe jest że wyobrażam sobie bzdury:) a naprawdę jest inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, projektowałem swój uklad ponad rok, początkowo także myślałem o buforze, potem wymienniku, aż ostateczne zgłębiłem temat zaworów mieszających - i takie rozwiązanie zastosowalem.

Rzeczywiście, aby zapewnić efektywne spalanie oraz trwałość kotła należy utrzymywać temp. wody powracającej do kotła powyżej 55 st. Jak ja to rozwiązałem: kocioł pracuje z temp. zadaną 74 st (realnie 71-78) i taka woda trafia na zawór mieszjący. Zawór w zależności od ustawienie wypuszcza do podłogówki 26 do 35 st. (największy mróz). Reszta wody po zmieszniu z woda powracającą z podłóg wraca do kotła. W mojej instalacji zaworem steruje pogodówka, w bliźniaczej instalacji rodziców jest sterowany ręcznie.

Ładowanie bufora, czyli półtorej tony wody aby uzyskać temp. zasilania podłogówki to zły pomysł. I tak musialbyś dać do tego jakieś sterowanie....

Cieszę się że pytasz o radę POSIADACZY .....

Masz linki do przentacji zasady działania zawru 4d

http://www.luskar.com.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

moją instalację opisałem w innym topicu tego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(. Najpierw musiałem zrezygnować z wentylacji mechanicznej z reku- powód sąsiedzi z każdej strony mają co węglowe i eksploatując je dymią jak smoki. .

 

nie rozumiem - to nie bedziesz mial wentylacji wogóle? bo grwitacyjna działa tak ze malo kontrolowany strumień powietrza wpada przez nieszczelne okno prosto z dworu. Liczysz że będzie wpadało takie bez dymu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. ... "Podstawowym błędem jest podawanie teorii, zanim uzyska się dane.

Wówczas niepostrzeżenie zaczyna się dostosowywać fakty, by zgadzały się z teoriami, zamiast próbować stworzyć teorię, która byłaby zgodna z faktami... " koniec cyt.

 

Pzdr.

Bogusław

 

Ps.

Ci co podają fakty nie pasujące do teorii to głupcy i naiwniaki?

Mylą fakty z rzeczywistością?

Wydaje im się?

Mylą przyczyny ze skutkami?

 

Kto tu ma monopol na prawdę?

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Chyba jednak nie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coulignon - Ja po prostu powróciłem do wentylacji grawitacyjnej , która była w moim projekcie przed zmianami. W tej chwili mam porównanie takie: u mnie w bloku wentylacja jest grawitacyjna (napowietrzniki w oknach i ujścia w kratkach went.) pod oknami mam sąsiadów którzy mieszkają w domach i palą czym się da (śmieci ,węgiel, miał, stare wiewiórki, buty i różne takie) Mam też kolegę mieszkającego w własnym domu- posiada wentylację mech. na razie bez reku. Mieszka również w sąsiedztwie palaczy węglowych- no i jest masakra jak nie zdąży wyłączyć wentylatorów wentylacji gdy wiatr zaczyna wiać w kierunku od sąsiada , a ten akurat ma potrzebę rozpalić w piecu (np zdechłymi wiewiórkami) No to niema przebacz w całym domu śmierdzi jak w chacie szamana....Szukałem w necie info o filtrach ale nie znalazłem dobrze działających i na kieszeń kowalskiego. Nie chciałbym aby świerze powietrze w domu było droższe od ogrzewania:(

@coulignon -jaka jest Twoja rada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja mam tylko podłogówkę - jeśli chodzi o małe pomieszczenie to może być ryzyko że powierzchnia podłogi jest za mała do ogrzania. Proponuję dać tam grzejnik drabinkowy zasilany z podłogówki.Natomiast problemem jest fakt że zamierzasz zastosować bufor do kotła z podajnikiem, jest to bez sensu. Bufory stosuje się do odbioru ciepła z kotłów "zasypowych" gdzie nie można kontrolować spalania. Do regulacji temp. zasilania wykorzystaj zawór mieszający 4d, a przy okazji zapewnisz ochronę powrotu..

 

Rewelacyjny pomysł !!!

W każdym małym pomieszczeniu prócz podłogówki - drabinka !!

PEREŁKA!

Na równi z otwieraniem okien celem schłodzenia, gdy jest za gorąco..

 

Pzdr.

 

Ps.

Bardzo mi miło. Jestem m. in. producentrem grzejników regulus.

Na tym forum jestem dla nauki i dla zabawy...

 

Był taki program

"Plama, plama, plama..."

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to był żart :lol2:

 

No pewnie gosiek33. To było widać,że żart.

 

Tymczasem nie wszystkie problemy da się obrócić w żart...

cyt:" Za gorąco się robi, i nie zdąży jeszcze ostygnąć " koniec cyt.

Nie ma co w tym kontekście pisać o samoregulacji "podłogówki".

Każda wylewka, każda płyta betonowa ma taką właściwość, że akumuluje powoli nadmiar ciepła. Nie muszą w niej tkwić rurki z wodą...

 

Serdecznie Cię pozdrawiam.

Mam nadzieję, że się nie gniewasz..

 

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogusław zdania wyrwane z kontekstu i cytaty z innych swych postów rozwalą ten i kolejne wątki w których będziesz się pojawiał. Podkreślone zdanie dotyczyło łazienki - przy małej powierzchni podłogi można wstawić drabinkę.

Ostatni raz odpowiedziałem na Twoje trollowe zaczepki.

 

Wystarczyło spokojnie sprostować i uściślić plamiak..

Po co te "ozdobniki"?

A co z innymi małymi pomieszczeniami "niełazienkami"?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coulignon -jaka jest Twoja rada?

 

Porównujesz zupełnie inne uwarunkowania. Kolega ma czerpnie tam gdzie najpewniej wieją wiatry i wpychają mu spaliny od sąsiada . Ty w bloku masz pewnie tak ze dym nigdy nie dolatuje do Twoich okien. Nie ma siły - jakbyś miał dym za oknem, miałbyś go też w mieszkaniu. Przewagą wentylacji mechanicznej jest to że możesz sobie wybrać miejsce z którego bedzie czerpane powietrze. Jeśli posiedzisz na swojej działce dłużej (raczej z wybudowanym budynkiem którego bryła coś na pewno zmieni w ruchu powietrza) , poobserwujesz z której strony zwykle jest nawiewany dym i zrobisz czerpnie z drugiej strony budynku to są duże szanse że będzie ok. Może korszytsniej będzie zrobić GWC i czerpnie dalej od budynków - nie wiem - musisz poobserwować.

 

Filtry - rzeczywiście nie ma gotowych rozwiązań "domowych". Przemysłowe znam (węgiel aktywowany) i najbliżej tego są filtry do domowych pochłanaczy (okapów) pracujących w obiegu zamkniętym. Tam również jest złoże węgla pochłanającego zapachy a wydajności przepływu powietrza są podobne (nawet większe) jak przy WM.

Edytowane przez coulignon
ortografia głupcze!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że tak. Najlepiej to zrobić GWC żwirowy i czerpnie jak najdalej od sąsiadów i po kłopocie. Można jeszcze ewentualnie nasłać policję jak palą jakimś g...

Co do podłogówki to mam ją w całym domu i nie chcę już nigdy słyszeć o żadnych grzejnikach panie bogusławie.

 

A ja mam produkowane przez siebie regulusy i już nigdy nie chcę słyszeć żadnych o żadnych innych grzejnikach Panie Liwko, w tym o grzejniku podłogowym..

Komfort cieplny mam przez cały rok. Komfort nie do przebicia.

 

Pzdr.

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...