Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek - jaki komin,czym podłączyć,gdzie wyczystka.


eniu

Recommended Posts

Nie będę sprawdzał :)

Pomysł z dwoma gatunkami stali był z serii: jak czegoś nie wiem, to wymyślę :)

Wszystko to z obawy o własne bezpieczeństwo i przyjemność używania kominka. Nie znam się na wszystkim, więc nie udaję znawcy. Mam taką możliwość postawienia przez siebie całkiem nowego komina i chcę by był udany pod każdym względem. Dlatego piszę co piszę by na sam koniec wiedzieć co i jak zrobić.

Moja uwaga; Izolacyjna poduszka powietrzna, o której piszesz, będzie miała taką temperaturę jak rura stalowa. To powietrze, będzie nagrzewało obudowę z pustaków...

 

 

 

dzięki :)

W temacie wełny. Znajoma - sprzedawczyni kominków ! - opowiadała, jak obudowa jej kominka, wyłożona znaną przez wszystkich wełną z folią zapaliła się i to co się paliło to była ta wełna. I była to obudowa kominka a nie komin. Stąd i tu moje obiekcje co do izolowania wkładu ze stali , która rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur.

 

Wprowadzasz ludzi w błąd.Znajoma ci opowiedziała bajeczkę.Nauczasz straszyć. Człowieku o czym ty piszesz.Rozgrzewa się w syfiastym kominie i nieumiejętnością doboru paliwa jak w komin idzie ogień.Przestań mendzić te głupoty.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czasem sami doprowadzamy się do granic absurdu. Ostatnio na forum była taka tendencja w kwestii szczelności urządzeń grzewczych. Niektórzy interpretowali zjawisko szczelności w zduństwie na wzór szczelności hydraulicznej. Jeżeli wkład nie jest szczelny jak kaloryfer, albo kibel, zakaz!:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jeszcze sympatyczniej; ...

- doprowadzenie świeżego powietrza do/pod kominek.

Jeżeli zdarzy się, że kominek nie jest wyposażony w dolot powietrza z zewnątrz, czy umieszczanie, mimo to, dolotu pod kominkiem ma sens ? Czy takie powietrze będzie czerpane przez kominek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem sami doprowadzamy się do granic absurdu.

 

 

Na temat paragrafu 150 p 9 i 10 wypowiadałem się wielokrotnie. Brzęczydło nawet najbardziej zrównoważone, traci czasem równowagę... To czy ludzie zaczadzą się w majestacie prawa czy niezgodnie z jego brzmieniem, jest dla mnie bez znaczenia...

 

Zatem przykład - dość typowy rzut:

http://www.dobreprojekty.pl/DB2/PAPD/BW20PA.gif

 

Dla uproszczenia: typowa WM zrównoważona - w salonie dwa nawiewy, w kuchni wywiew.

Co zrobić aby ludzie się nie zaczadzili ?:cool:

 

Ps. Oczywiście też dla uproszczenia kominek "zamknięty"

Edytowane przez sSiwy12
dopisałem Ps-a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechowski. Pisząc na forum, zaliczasz się do grupy wykonawców, którzy mają jakieś pretensje do tego porządku świata (podobno nie zależy Ci na reklamie;)). Tacy ludzie nie idą na rzeź jak stado baranów, tylko używają swojego rozumu, by kształtować ten świat. Możesz oczywiście dalej jak ciele interpretować rzeczywistość, ale możesz także tą rzeczywistość (w tym prawo) kształtować. Nie pisz nam, że stosowanie prymitywnych metod uszczelniania rur, to obowiązujące prawo. Bo to po prostu widzimisię i dupochron (?) jednego, zresztą bardzo sympatycznego producenta rur.

 

Na temat paragrafu 150 p 9 i 10 wypowiadałem się wielokrotnie. Brzęczydło nawet najbardziej zrównoważone, traci czasem równowagę... To czy ludzie zaczadzą się w majestacie prawa czy niezgodnie z jego brzmieniem, jest dla mnie bez znaczenia...

 

no z całym szacunkiem, ale nie stanowisz prawa w Polsce, jakkolwiek to , że coś jest prawnie dopuszczalne, nie zmusza nikogo do promowania takich rozwiązań, czy wykonywania "na życzenie"

 

a odnośnie rur i instrukcji- instrukcja jest jakby najniższą w hierarchii normą prawa- jeśli producent coś zaleca, to pewnie dostał jakieś wytyczne z instytutów i nie jest to jedynie dupochron, tylko zapewne warunek dopuszczenia produktu do sprzedaży - a ty jako montujący, zgodnie z prawem z instrukcją obowiązany jesteś się zapoznać i do niej stosować, w szczególności gdy wołami na każdej rurce jest to opisane.

Możesz też zmienić producenta rurki na takiego, który uszczelnienia połączeń nie wymaga...albo działać dalej niezgodnie z prawem ale w zgodzie z sumieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to uproszczenie i wprowadzająca w błąd nadinterpretacja.

 

 

 

 

Czyli wniosek z tego taki (wypływa), że w domach z WM (nawet zrównoważoną lub (i) nadciśnieniową) nie można instalować kominków - chyba, że pomieszczenie w którym będzie zainstalowany kominek, będzie odrębną i szczelną strefą wentylacyjną, z wentylacją grawitacyjną.

 

Uważam, że jest to błędne założenie.

 

Ps. Moim zdaniem oczywiście.

 

moim zdaniem przepis jest jasny i wyrażny, a że upraszcza problem... tu już wszystko w rękach sprzedawcy instalatora itp.

 

co do wentylacji, bo gdzieś zaginął mi wątek z nią związany, według mojej wiedzy niestety lub stety wentylacja grawitacyjna wywiewna wymagana jest zawsze w pomieszczeniu z kominkiem czy jakimkolwiek piecem niezależnie od wentylacji nawiewno -wywiewnej zrównoważonej czy nadciśnieniowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...... według mojej wiedzy niestety lub stety wentylacja grawitacyjna wywiewna wymagana jest zawsze w pomieszczeniu z kominkiem czy jakimkolwiek piecem niezależnie od wentylacji nawiewno -wywiewnej zrównoważonej czy nadciśnieniowej

 

:wtf:

 

§ 148.

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

To po pierwsze.

 

A po drugie przepisy jednoznacznie określają, że:

 

§ 132.

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:

2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,

 

§ 150 ust. 9 - był cytowany wyżej.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wtf:

 

 

 

To po pierwsze.

 

A po drugie przepisy jednoznacznie określają, że:

 

 

 

§ 150 ust. 9 - był cytowany wyżej.

 

"Rozdział 6

 

Wentylacja i klimatyzacja

§ 147. 1. Wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, a także warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych określonych w rozporządzeniu. "

 

znasz wszystkie normy, warunki pożarowe ? ja nie, opieram się na informacji od dużo mądrzejszych ode mnie w tej kwestii.

 

dokładnych przepisów nie przytoczę w tym momencie( nie znam), nie uważam też, że mam 200% sprawdzone informacje,

 

być może chodzi o taki akapit tego samego rozporządzenia ? (być może powtarzam)

 

"3. W pomieszczeniu zagrożonym wydzieleniem się lub przenikaniem z zewnątrz substancji szkodliwej dla zdrowia bądź substancji palnej, w ilościach mogących stworzyć zagrożenie wybuchem, należy stosować dodatkową, awaryjną wentylację wywiewną, uruchamianą od wewnątrz i z zewnątrz pomieszczenia oraz zapewniającą wymianę powietrza dostosowaną do jego przeznaczenia, zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy."

 

Napisałem "wg mojej wiedzy" a ty odpowiadasz WTF. Słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko małe sprostowanie - gdzie w tych przytoczonych paragrafach pisze o wentylacji grawitacyjnej ?

 

I po drugie znasz jakąś wentylację grawitacyjną na tyle regulowaną, aby spełnić wymagania tego pkt.3 ?

 

Ps. Tak znam wszystkie obowiązujące normy i przepisy z zakresu wentylacji.

 

Ps.2. I spróbuj rozwiązać "problem" pokazany w # 1305 - zgodnie z własną wiedzą.

Edytowane przez sSiwy12
Ps.2. dopisałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z całym szacunkiem, ale nie stanowisz prawa w Polsce, jakkolwiek to , że coś jest prawnie dopuszczalne, nie zmusza nikogo do promowania takich rozwiązań, czy wykonywania "na życzenie"

 

a odnośnie rur i instrukcji- instrukcja jest jakby najniższą w hierarchii normą prawa- jeśli producent coś zaleca, to pewnie dostał jakieś wytyczne z instytutów i nie jest to jedynie dupochron, tylko zapewne warunek dopuszczenia produktu do sprzedaży - a ty jako montujący, zgodnie z prawem z instrukcją obowiązany jesteś się zapoznać i do niej stosować, w szczególności gdy wołami na każdej rurce jest to opisane.

Możesz też zmienić producenta rurki na takiego, który uszczelnienia połączeń nie wymaga...albo działać dalej niezgodnie z prawem ale w zgodzie z sumieniem

 

Lechowski...ciężki pacjent jesteś...czasem błyśniesz , a czasem jakbyś upośledzony był. Znów nie kumam "co Ty do mnie rozmawiasz"?

 

Może pytanie pomocnicze. Kto stanowi prawo? Skąd się biorą normy prawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem przykład - dość typowy rzut:

http://www.dobreprojekty.pl/DB2/PAPD/BW20PA.gif

 

Dla uproszczenia: typowa WM zrównoważona - w salonie dwa nawiewy, w kuchni wywiew.

Co zrobić aby ludzie się nie zaczadzili ?:cool:

 

Ps. Oczywiście też dla uproszczenia kominek "zamknięty"

 

Odseparować obieg powietrza (gazów) od pomieszczeń gdzie Ci ludzie przebywają. Mam na myśli drogę powietrza dostarczanego do spalania i ewakuowanego na zewnątrz budynku (dymu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odseparować obieg powietrza (gazów) od pomieszczeń gdzie Ci ludzie przebywają. Mam na myśli drogę powietrza dostarczanego do spalania i ewakuowanego na zewnątrz budynku (dymu).

 

Dobry jesteś.:yes:

Moje niedopatrzenie i źle zadane pytanie.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry jesteś.:yes:

Moje niedopatrzenie i źle zadane pytanie.:D

 

Niedopatrzenie, źle zadane pytanie? to o co chciałeś zapytać? Co do zaczadzenia to doradził bym likwidację kotłowni i kominka oraz nie dopuszczenie do pożaru z innych powodów np niesprawna instalacja elektryczna, czyli na wszelki wypadek instalację też usunąć tylko czy prawo na to zezwala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem sami doprowadzamy się do granic absurdu. Ostatnio na forum była taka tendencja w kwestii szczelności urządzeń grzewczych. Niektórzy interpretowali zjawisko szczelności w zduństwie na wzór szczelności hydraulicznej. Jeżeli wkład nie jest szczelny jak kaloryfer, albo kibel, zakaz!:D

 

Jak zwykle "bezszczelność" z Ciebie bije:P Kolejny raz próbujesz sprzedawać " jesiotra drugiej świeżości " Nikt nie pierdzielił o szczelności absolutnej a jedynie o takiej, która jest w stanie przerwać całkowicie proces spalania , a co za tym idzie również wypuszczanie w kosmos ciepła zgromadzonego w układach akumulacyjnych ....Ale o tym dobrze wiesz :D , w końcu promowałeś tutaj druszlakowato szczelną Pamę :p Szczelny i z poborem wyłącznie z zewnątrz Unirol zwiał też z tego forum ale Ty będziesz trwać i wymyślać na nowo definicję tego , co od dawna jest znane . Zupełnie jak pewien bufetowy :p

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle "bezszczelność" z Ciebie bije:P Kolejny raz próbujesz sprzedawać " jesiotra drugiej świeżości " Nikt nie pierdzielił o szczelności absolutnej a jedynie o takiej, która jest w stanie przerwać całkowicie proces spalania , a co za tym idzie również wypuszczanie w kosmos ciepła zgromadzonego w układach akumulacyjnych ....Ale o tym dobrze wiesz :D , w końcu promowałeś tutaj druszlakowato szczelną Pamę :p Szczelny i z poborem wyłącznie z zewnątrz Unirol zwiał też z tego forum ale Ty będziesz trwać i wymyślać na nowo definicję tego , co od dawna jest znane . Zupełnie jak pewien bufetowy :p

 

pzdr

Fajnie że wpadłeś. Twoje brawurowe wejście sympatyczne ożywia wakacyjnie rozleniwione forum...To że nie wiadomo o co Ci chodzi, jest bez znaczenia:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedopatrzenie, źle zadane pytanie? to o co chciałeś zapytać?

 

Najprościej jak można - mając na uwadze wcześniejsze wpisy m.in. Piotra i lecho*ski, dot. "obowiązkowej" wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu gdzie zainstalowano kominek - co zrobić w podanym przykładzie (i rzucie) WM, aby takim "wymaganiom" sprostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...