Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rośliny zadarniające


Recommended Posts

Poszukuję pomysłu na rośliny ,na " dywan " pod sosnami. Myślałam o barwinku ale wszędzie pisze że :"gleba żyzna " - jednak pod sosnami gleba jest raczej sucha i jałowa . Może macie pomysł na takie rośłinki?

 

W miejscu gdzie sosny rosną rzadko i cień jest niewielki spróbuj posadzić rozchodnik ostry i macierzankę, jesli gleba nie jest skrajnie sucha da radę bodziszek korzeniasty i przywrotnik ostroklapowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwinek jest wieloletni, gęsto i szczelnie pokrywa glebę i zielsko nie ma szans.Ja czytam że jest mało wymagający co do gleby. Mam takowy, rośnie szybko i gęsto, no i te kwiatki kwitnące nieomal przez cały rok/oprócz zimy/. Miałam różne okrywowe ale ten przebił poprzedników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno poradzi sobie bluszcz, z tym, że kwiatków zero. Rozrasta się o wiele szybciej od barwinka /to oznacza, że po kilku latach trzeba będzie go przyciąć, jeżeli wejdzie na ścieżkę itp./. Jeżeli chodzi o barwinek, to z nasion nie siałam. Najlepiej kupić na wiosnę kilka wyrośniętych roślinek i już przed wsadzeniem pobrać /odciąć/ z nich tyle łodyżek na sadzonki, ile się da. Długie /np.20cm/ łodyżki można podzielić na dwie, pamiętając, gdzie jest 'góra' każdej. Oberwać dolne listki, zanurzyć w ukorzeniaczu do roślin zielonych i do doniczki. W ten sposób po dwóch miesiącach będziesz miała mnóstwo własnych sadzonek. Jeśli zdecydujesz się na bluszcz, to zrób tak samo. U mnie barwinek kwitnie tylko wiosną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a4ogrody , napisz proszę czy te rosliny sa z tych bezobsługowych czy trzeba co jesień je np. obcinać , wyrywać lub coś w tym rodzaju , chciałabym posadzić cos koło czego nie trzeba chodzić, czy one są jednoroczne ??? "

macierzanka i rozchodnik ostry oraz barwinek i bluszcz są zimozielone -właściwie bezosługowe

przywrotnik i bodziszek mają sezonowe liście - trzeba je przycinać albo jesienią albo po zimie -to zalezy kiedy robią się suche . Mój bodziszek był przykryty śniegiem a teraz gdy on stopniał to widzę że ma wciąz sporo zielonych liści. Żeby osagnąć szybko efekt zaradniania trzeba posadzić po kilka roslin w grupie

Ja sadzę minimum 6-7 barwinków na 1 m kw podobne ilości bodziszka i przywrotnika, macierzanki i rozchodnika więcej -nawet 10-12 szt/1 m kw. bluszcz 2 -3 szt /1 mkw.

Jak masz bardzo piszczystą glebę to przy sadzeniu rób dołki ok 3 razy szersze niż doniczka rosliny i wypełniaj je żyzną ziemią, sadz rosliny. Na czas ukorzeniania bedą miały lepsze podłoże a po roku, dwóch dadzą sobie radę byle były podlewane w okresach suszy. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do suchego cienia polecam gajowiec żółty . Nawet teraz, w styczniu wygląda super. Porasta ziemię szybko, nie przerastają go łatwo chwasty i jest bezobsługowy.

Dobry też jest bluszcz, ale początkowo warto o niego zadbać- dać lepszej ziemi, podlać czasem, choć tez bez przesady.

Udadzą się w takim miejscu też konwalie, i będzie śliczne pole, ale na efekt trzeba poczekać kilka lat.

Barwinek w suchym miejscu lubi zamierać latem. Potem się odrodzi, ale mi bardzo przeszkadzają takie przyschnięte pędy latem.

Macierzanka w słońcu jest świetna, ale jak masz zacienienie to robi się wysilona, i rzadka.

Gajowiec powinno się sadzić co 40 cm, ale jak posadzisz rzadziej , też zarośnie

Konwalie jak najgęściej- co 30 cm,nawet co 25cm.

Bluszcz ze sklepu co 60 cm, a od sąsiada drobne gałązki ( wiosną czy jesienią nawet nie ukorzenione, byle w lepszej ziemi i podlane) znacznie gęściej- co 40-50 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale ten gajowiec z tego co widzę jest dosyć wysoki i ma dużo liści więć po lecie chyba coś trzeba z tym zrobić ???

 

Gajowiec ma liście częsciowo zimozielone - w tym roku przechowały się pod śniegiem i są wciąż zielone

To naprawdę świetna roslina do zacienionych miejsc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysoki? on ma pędy kilkadziesiąt cm. długości, które się pokładają. Na wysokość zadarnienie z gajowca ma do 30-40 cm wysokości. To chyba nie jest wysoko. Nic nie musisz z nim robić, chyba że będzie za bardzo się rozłaził z rabaty, wtedy 1-2 razy w roku wypielić go na granicy rabaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...