Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Twój post można uznać za potwierdzenie mojej tezy. Skoro malux pisze o 1 prysznicu i 2 wannach to będzie raczej więcej niż 200l. On ma zużycie 3kWh a ty 6-9kWh. Zresztą co tu gdybać? Policzmy:

Mamy do dyspozycji 5kWh prądu, zimną wodę o temperaturze 10 stopni i chcemy osiągnąć 45 stopnie.

(5kWh*1000l)/(35K*1,16)=123l wody ale bez uwzględnienia strat! Przy założeniu, że 1kWh to stary postojowe zasobnika mamy:

(4kWh*1000l)/(35K*1,16)=98l

Czy 98l ciepłej wody na dobę to duże czy małe zużycie pamiętając, że 1 wanna to 100l?

 

Zużycie to bardzo indywidualna sprawa. U mnie na co dzień prysznice. Na wannę czas jest dopiero w weekend.

Gdyby każdy miał wodomierz na ciepłej wodzie to można by było coś porównywać.... a tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem na pewno. Zimą podejrzewam że jest to równoważne z grzałką. Piszę oczywiście o zintegrowanej pompie z zasobnikiem. Przymierzam się do jej opomiarowania od dwóch lat, ale wiąże się to z montażem gniazda i już mi się nie chce : ). Wg moich obserwacji i obliczeń gdy wpiąłem kiedyś na krótko miernik w rozdzielnię wynik wyszedł +- 80zł/mc przy czterech dorosłych osobach, w tym dwóch paniach z codziennym myciem włosów. Kąpiele z pełną wanną są rzadkie, raczej prysznice. Ciepła woda nie jest podłączona ani do pralki lub zmywarki. Cyrkulacji nie ma, a pompa stoi w kotłowni, o tej porze nieogrzewanej, więc straty są zapewne niemałe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdy moja pobiera latem gorące powietrze z poddasza to może mieć mniej? Gdzieś czytałem że wilgotność może mieć decydujące znaczenie w tym przypadku.

 

Na pewno ma bo to w końcu woda i zanieczyszczenia w powietrzu przenoszą ciepło, a powietrze samo w sobie przewodzi ciepło słabo.

 

Dlatego zimą jest kiepsko bo po pierwsze powietrze zimne, a po drugie wody w nim niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, czy ktoś może mi wytłumaczyć co to jest i jak temu zaradzić, włączył mi się błąd H62 w pompie powietrze woda panasonic TCAP9, wielkie dzięki za pomoc.

 

h62 to błąd czujnika przepływu sprawdź filtr jak nie pomoże dzwoń do swojego instalatora coś nie tak z instalacją no chyba że pompa obiegowa padła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

h62 to błąd czujnika przepływu sprawdź filtr jak nie pomoże dzwoń do swojego instalatora coś nie tak z instalacją no chyba że pompa obiegowa padła.

 

Jak nie pomoże czyszczenie filtra, to przełącz pompę obiegową w PC na wyższy bieg.

U mnie po regulacji pętli też wyskoczył podobny błąd (inna PC), pomogło włączenie wyższego biegu.

Edytowane przez mcyper
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator mi powiedział ze to zapowietrzenie, i jest tam w pompie taki zawór który się naciska i woda się przelewa. Po zresetowaniu i dolaniu wody na razie chodzi zobaczę jak wrócę z pracy, a czy jest to możliwe że w ciągu 11 godzin pompa pobrała coś około 26 kwh, tylko ze ja ja teraz załączyłem po raz drugi i nic nie mam ocieplone a na sterowniku ustawiłem w domu, że chce mieć 20 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator mi powiedział ze to zapowietrzenie, i jest tam w pompie taki zawór który się naciska i woda się przelewa. Po zresetowaniu i dolaniu wody na razie chodzi zobaczę jak wrócę z pracy, a czy jest to możliwe że w ciągu 11 godzin pompa pobrała coś około 26 kwh, tylko ze ja ja teraz załączyłem po raz drugi i nic nie mam ocieplone a na sterowniku ustawiłem w domu, że chce mieć 20 stopni.

to akurat zawór bezp. made in japan odpowietrznik jest obok pewnie zakręcony bo normalnie sama by się odpowietrzyła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam że powtarzam post ale w poprzednim temacie jest cisz.

Proszę szanownych forumowiczów o pomoc. Planuję zakup pompy ciepła do grzania cwu. W tej chwili do grzania używana jest wyłącznie terma zamontowana w łazience.

1.Jaką wybrać pompę do 6 tys. zł? w domu jest 6 osób z tendencją rosnącą.

2. zastanawiam się czy teraz zamontować bojler do pieca a na wiosnę pompę, czy od razu pompę z dwoma wężownicami?

3. kilkoro znajomych namawia mnie na zamontowanie podgrzewacza wody na gaz propan-butan ze zbiornikiem. podobno zużywa się jedną na miesiąc na rodzinę 4 osobową. czy to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam że powtarzam post ale w poprzednim temacie jest cisz.

Proszę szanownych forumowiczów o pomoc. Planuję zakup pompy ciepła do grzania cwu. W tej chwili do grzania używana jest wyłącznie terma zamontowana w łazience.

1.Jaką wybrać pompę do 6 tys. zł? w domu jest 6 osób z tendencją rosnącą.

2. zastanawiam się czy teraz zamontować bojler do pieca a na wiosnę pompę, czy od razu pompę z dwoma wężownicami?

3. kilkoro znajomych namawia mnie na zamontowanie podgrzewacza wody na gaz propan-butan ze zbiornikiem. podobno zużywa się jedną na miesiąc na rodzinę 4 osobową. czy to możliwe?

 

witam

 

polecam pompy, które są "oddzielone" od zasobnika

w przyszłości jeżeli pompa lub zasobnik padnie łatwiej i taniej wymienisz na i inny

koszt kWh otrzymanego w czasie ogrzewania pompą ciepła jest zdecydowanie niższy od pozyskanego z butli

 

pompa ciepłą doskonale uzupełni grzanie c.w.u. kotłem węglowym (koszt tu będzie zdecydowanie niższy od butli)

proponuję do kotła węglowego zasobnik 2-płaszczowy

 

a jaka pompa? np.:

 

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

 

dodatkowy plus takiej pompy:

 

http://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/pompy-ciepla/chlodzenie-pomieszczen-z-pompa-ciepla-pcwu-do-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej.html?utm_source=produkt&utm_medium=baner&utm_term=pompa&utm_campaign=chlodzenie_pompa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga do pc do cwu.

Jeśli zależy Ci na taniej pompie to ok.

Ale zwróć uwagę, że cena tej pompy wynika z braku zasobnika i samego typu wymiennika freon/woda

W wymienniku tym cwu przepływa bezpośrednio przez wymiennik freon/woda.

Przepływa więc przez niego stale świeża, natleniona woda. Taki wymiennik łatwo ulega zakamienieniu, a w przypadku ewentualnego rozszczelnienia i awarii, olej chłodniczy z czynnikiem dostana się do cwu.

W pompach Nibe, Viessmann, AlphaInnotec czy innych producentów zrezygnowano z tego typu wymiennika - i tam jest inna konstrukcja wymiennika.

Wymiennik freonowy jest nawinięty na płaszcz zbiornika na zewnątrz.

Nie ulegnie zakamienieniu bo nie ma kontaktu z wodą a jak się rozszczelni to olej z czynnikiem nie dostaną się do cwu.

Tu masz prostą płytówkę i bierz zasobnik jaki chcesz. A tam masz zasobnik i konstrukcja jest inna. I cena też jest inna :)

Niektórzy producentów próbowali wymiennika pośredniego, ale cena oraz sprawność układu była nie do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest wtedy podłączona pompa ciepła?

jaka musi być powierzchnia węzownicy bądź płaszcza?

 

witam

 

pompa podłączona jest do:

króćca zimnej wody (do trójnik do dopływu zimnej wody do zasobnika)

oraz

króćca cyrkulacji w połowie zasobnika

 

schemat masz na str. 21 Instrukcji obsługi pompy ciepła do c.w.u.

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Krótkie pytanie do posiadaczy PC/PW

Czy wam pompa w tych aktualnych warunkach defrości?

Próbuje swoją skonfigurować, chodzi 1h 15 min t powietrza 3, parowania -9,7C wilgotność 82%. Idę ocenić stan szronu na chłodnicy, a ona sucha i czysta.

U siebie nie zauważyłem ani nie usłyszałem defrosta,co prawda pompa chodzi z rzadka ale przy grzaniu cwu(ok.1h) na 100% go nie ma,przy grzaniu c.o(1-3h) raczej go nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...