Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Jesli podliczyc koszty (wszytskie) zwiazane z gazem to pewnie wyjdzie podobnie biorac pod uwage ze pompe moge podlaczyc sam a za gaz bede musial placic...

 

 

Liczyłeś sam koszty gazu, czy opierasz się na tym, co niektórzy tu piszą?

Dopóki nie będziesz miał na papierze ile to będzie kosztować to nic nie wiesz tak naprawdę.

U mnie była rozbudowa gazociągu - 90m i nie zapłaciłem za to ani złotówki, jedynie za przyłącze do 15m.

Niektórzy tutaj będą na siłę udowadniać, ile to w ich przypadku kotłownia gazowa by nie kosztowała wliczając w to niebotyczne kwoty za kominy, kotły, itd.

No ale muszą jakoś usprawiedliwić przed samym sobą 3x większy wydatek np. na pompę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niektórzy tutaj będą na siłę udowadniać, ile to w ich przypadku kotłownia gazowa by nie kosztowała wliczając w to niebotyczne kwoty za kominy, kotły, itd.

No ale muszą jakoś usprawiedliwić przed samym sobą 3x większy wydatek np. na pompę :)

 

a nie bierzesz pod uwagę tego, że niektórzy muszą zapłacić niemało za przyłącze jeżeli chcą mieć gaz?

ile kosztował Cię kompletny komin (materiały na komin, robocizna, wykończenie komina ponad dachem) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie bierzesz pod uwagę tego, że niektórzy muszą zapłacić niemało za przyłącze jeżeli chcą mieć gaz?

ile kosztował Cię kompletny komin (materiały na komin, robocizna, wykończenie komina ponad dachem) ?

 

To chyba napisałem, że to indywidualna sprawa i dopóki nie będzie miał np. kosztów podłączenia na papierze to można sobie gdybać.

To że ktoś musi zapłacić 10k pln nie znaczy, że tak będzie w każdym przypadku.

Logiczne, że jak koszty będą duże to się może nie opłacać, ale nie przyjmujmy tego, że będzie drogo jako dogmat.

 

Mogę napisać co do złotówki ile mnie kosztowała kotłownia, oprócz komina. Bo rozliczałem się z wykonawcą budynku ryczałtowo za konkretny stan.

Komin nie jest systemowy, tylko bloczki z gazobetonu, w szacht wpuszczona rura z kwasówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam instalatorów PCi PW

 

Poszukuję pompy ciepła PW. Instalacja w powiecie oleskim w woj, opolskim. Projektowe obciążenie cieplne budynku (OZC by Asolt) to 5,5 kW+ 1kW na CWU, czyli razem 6,5 kW. Chciałbym pompę przewymiarowaną odpowiednio, żeby jak najwięcej wykorzystać drugą taryfę. W budynku wszędzie podłogówka z wylewką ok. 8 cm.

Proszę o oferty instalacji z priva.

Z góry dziękuję

 

P.S. takie samo zapytanie stawiam w wątku dotyczącym PCi gruntowych gdyż nie jestem do końca zdecydowany które rozwiązanie wybrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualna " Najnowsza" firma tego o kim nie mówimy nie posiada uprawnień do przeglądów gwarancyjnych niektórych pomp ciepła które montowała poprzednia(e) jego firma.

A konkretnie na które nie ma? Uprawnienia serwisowe są na firmę czy raczej na osobę? Więc uprawnień nie ma nowa firma czy osoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie na które nie ma? Uprawnienia serwisowe są na firmę czy raczej na osobę? Więc uprawnień nie ma nowa firma czy osoba?

 

Różne firmy robią to różnie .

Z reguły wpisują nazwisko i firmę .Ale to akurat mało istotne .Bo bywa ,że szanują nawet na gębę.

 

Ale w tym wypadku zmiana firmy to pretekst ,żeby odebrać uprawnienia.

A informację mam od jego klientów.

Klienci bywają różni ,ale ja widziałem co on potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeliczyłeś to sobie na swoje zużycie i wyszło ci że ?

 

JEŻELI MOJE ZUŻYCIE nie związane z co i cwu byłoby 50/50 tania droga

to spokojnie brać tego duona .

obawiam się jakiś złośliwości ze strony energii.

duon podpowiada żeby najpierw podpisać umowę z energą a dopiero wtedy przenieść się do nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o m nie to ja zrezygnowałem z komina, kominka itp - za samą rezygnację z komina i pierdół z nim związanych wyszło mnie mniej ok 6k zł, za kominek taki średniej klasy to koszt ok 3k, piec do tego też taki w miarę to ok 7k = 16k zł.

Zakończyło się na tym, że będzie pompa P. + bio kominek.

W sumie na jedno wyjdzie czy kasa poszła by na gaz czy na pompę ale : miejsce na drewno, koszt podłączenia gazu, opłaty stałe za gaz - bezcenne.

To jest moja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Antkowiak

 

Nie liczyłbym na sporo odpowiedzi na zadany przez Ciebie temat...

Tutaj przeważnie instalatorzy, którzy montują swoje pompy. Żaden z nich nie poleci Tobie chińskiej , nawet gdyby się sprawdziła.

 

Ja zapodałem temat na 2 forach i co? cisza...

 

Oczywiście ja to rozumiem , prawo rynku, biznes itd...

Także do nikogo nie mam pretensji...życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne firmy robią to różnie .

Z reguły wpisują nazwisko i firmę .Ale to akurat mało istotne .Bo bywa ,że szanują nawet na gębę.

 

Ale w tym wypadku zmiana firmy to pretekst ,żeby odebrać uprawnienia.

A informację mam od jego klientów.

Klienci bywają różni ,ale ja widziałem co on potrafi.

Aleś konkrety napisał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja w s10 z 2011 mam pompe willo która na 1 biegu bierze 80 w

czy może ktos podejrzec jak jest przy nowszych mod?

 

witam

 

obecnnie w pompach ciepła Atlantic Alfea Extensa pompa jest elektroniczna

i o ile dobrze pamiętam maksymalny pobór prądu przez pompę obiegową to 70W

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja w s10 z 2011 mam pompe willo która na 1 biegu bierze 80 w

czy może ktos podejrzec jak jest przy nowszych mod?

 

witam

 

obecnnie w pompach ciepła Atlantic Alfea Extensa pompa jest elektroniczna

i o ile dobrze pamiętam maksymalny pobór prądu przez pompę obiegową to 70W

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem do rzeczy.

Zastanawiamy sie intensywnie czy zamiast podlaczac gaz i kupowac kociol nie zrezygnowac z gazu na rzecz powietrznej pompy ciepla. Jesli podliczyc koszty (wszytskie) zwiazane z gazem to pewnie wyjdzie podobnie biorac pod uwage ze pompe moge podlaczyc sam a za gaz bede musial placic...

 

Jak aktualnie wyglada kwestia dofinasowac organizacji ekologicznych kotlowni? Nie mam na mysli doplat do kredytow a raczej zwrot czesci poniesionych za gotowke kosztow.

Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za uwage ;)

 

Nie mogę pominąć tego wpisu bo patrząc na dom i warunki to chyba masz kopię domu mojego :) Ja pierwszy zacząłem budowę :)

 

Zbliżony metraż, zbliżone OZC na CO, zbliżone CWU dla 3 osób obecnie, ta sama strefa klimatyczna, zbliżony kształt budynku, niemal kopia mojego pietra :) wydzielona kotłownia, niesprzyjające warunki na kolektor pionowy i poziomy (u mnie również w ziemi susza i pionowy muszę bardzo przewymiarować co się łączy z nadmiernym kosztem jaki mogę ponieść, zaś pod poziomy mam 30arów ale lasu, sosenki na suchym piachu i nijak tam się kolektor nie zmieści).

 

Zatem problem ten sam. Co zrobić żeby się nie narobić a mieć CWU i CO nie drogo. Mój pierwszy wybór to byłby PC z kolektorem poziomy robionym samemu. Ale nie mam warunków. Na dziś nie mam jeszcze gazu, ale może będzie.... i na to liczę przy wprowadzaniu.

Zatem opcje gaz (ewentualnie) czy PC PW. I tutaj dla mnie wszystko zależy od zwykłej kalkulacji:cena inwestycji, cena pozyskania kWh, czas życia kotłowni (+ serwis).

 

Zakładam, że komin już masz? Jak masz to nie interesują Cię bajki jak to można na kominie zaoszczędzić. Jesteś w miejscu gdzie on dla Ciebie nie jest już kosztem. Pozostaje więc wykonanie kotłowni lub/i przyłącza gazu.

 

Dla mnie to jest to kwestia kluczowa, od której zależy decyzja to: ile mb jest do gazu i jaki będzie koszt jego przyłącza? Jak gaz blisko to Ja bym wybrał gaz. Rachunki za gaz na CO i CWU masz niewiele większe od PC PW, zaś serwis gazu i prostota pieca gwarantuje, że na tym gazie z pewnością pojedziesz spokojniej niż na PC PW. Co ważne należy pamiętać, że np przy gazie może być tak, że 40% kosztu inwestycji to przyłącze (rury, skrzynka, gazownia, projekt) zaś 60% to kotłownia. Przy PC PW praktycznie 95% kosztów inwestycji to będzie sama PC PW. W razie awarii serwis gazu i części jest wielokrotnie lepszy, szybszy i tańszy od PC PW, zaś w sytuacji krytycznej za 15 lat zakładając, że musisz wymienić piec (mi coś mówi, że piec od gazu wytrzyma więcej niż PC PW - inne warunki pracy i inna złożoność układów) to taniej będzie naprawić gaz bo wymieniasz sam piec stanowiący np: 60% kosztów a w PC PW koszt będzie ok 90% inwestycji (nie bawię się w aptekarza w %).

Ewentualna zaleta gazu to także "nie wiem co to 2 taryfa", kuchenka na gaz jak ktoś lubi.

 

Co innego jak do przyłącza gazu masz sporo mb i koszt przyłącza szybuje w górę. Wtedy zostaje praktycznie PC PW i tu nie ma co wciskać gazu.

 

p.s. zwróć uwagę że wielu forumowiczów, z tysiącami wpisów i inni nawet instalatorzy polecają przewymiarować PC. Bo oszczędniej w 2 taryfie, bo większy zapas na -20 st. Ok, niech tak będzie! Nic nie neguję! Ale poczytaj ich stopki. Sami mają PC sporo przewymiarowane a często klientowi - Tobie dają do kalkulacji PC PW np TCAP 9kw - bo starczy. Zaś sami mają takiej mocy modele w domu o 30m2 mniejszym i z 20% mniejszym zapotrzebowaniem kWh/m2 na CO. Analogicznie sobie by dobrali pewnie 13kw albo min 11kW PC PW, co oznacza, ze szukasz już PC PW np. z dużą buda przed domem ... a tu jest skok cenowy między:

-mała buda przed domem do 9-10kW

- a duża buda 11kW i więcej.

 

Także zasadne do zestawienie gazu by było wycenienie PC PW 11kW konta gaz z przyłączem minus komin (no bo i tak go nie wybierz). I taką kalkulację zrób sam i wybierz. Ja na takiej zasadzie zdecyduję.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Ewentualna zaleta gazu to także "nie wiem co to 2 taryfa", kuchenka na gaz jak ktoś lubi.

Co innego jak do przyłącza gazu masz sporo mb i koszt przyłącza szybuje w górę. Wtedy zostaje praktycznie PC PW i tu nie ma co wciskać gazu.

p.s. zwróć uwagę że wielu forumowiczów, z tysiącami wpisów i inni nawet instalatorzy polecają przewymiarować PC. Bo oszczędniej w 2 taryfie, bo większy zapas na -20 st. Ok, niech tak będzie!

Nie mam gazu i też nie wiem co to jest 2 taryfa,mam G11 i 0,57zł/kWh ;)

Mam gaz ziemny przy działce i zrezygnowałem z przyłącza,wolałem grzać prądem niż pakować się w przyłącz gazu :)

Komina w kotłowni nie mam i to jest świadoma decyzja,podjęta jeszcze przed budową,bo wiedziałem,że nie będę miał ani paliwa stałego ani gazu.

Także każdy inwestor musi sobie sam odpowiedzieć co będzie dla niego lepsze.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. zwróć uwagę że wielu forumowiczów, z tysiącami wpisów i inni nawet instalatorzy polecają przewymiarować PC. Bo oszczędniej w 2 taryfie, bo większy zapas na -20 st. Ok, niech tak będzie! Nic nie neguję! Ale poczytaj ich stopki. Sami mają PC sporo przewymiarowane a często klientowi - Tobie dają do kalkulacji PC PW np TCAP 9kw - bo starczy. Zaś sami mają takiej mocy modele w domu o 30m2 mniejszym i z 20% mniejszym zapotrzebowaniem kWh/m2 na CO. Analogicznie sobie by dobrali pewnie 13kw albo min 11kW PC PW, co oznacza, ze szukasz już PC PW np. z dużą buda przed domem ... a tu jest skok cenowy między:

-mała buda przed domem do 9-10kW

- a duża buda 11kW i więcej.

 

Także zasadne do zestawienie gazu by było wycenienie PC PW 11kW konta gaz z przyłączem minus komin (no bo i tak go nie wybierz). I taką kalkulację zrób sam i wybierz. Ja na takiej zasadzie zdecyduję.

 

Oczywiście masz rację, że mając do dyspozycji gaz należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw i zdecydować na zasadzie prostego rachunku finansowego, bo pod względem funkcjonalnym piec gazowy nie będzie się wiele różnił od PC-PW. Co do rachunków za użytkowanie - jest to sprawa bardzo złożona i indywidualna, ale dajmy na to że będą porównywalne;) Natomiast wypowiadając się na temat pomp niestety piszesz bzdury, bo np taki T-cap 9kW, którego przytoczyłeś to akurat jest do "Waszego" domu przewymiarowany, a jak spojrzysz na jego charakterystykę to zobaczysz, że dla -15st ma większą moc niż zwykły Panasonic 12kW. I jeszcze co do tej "budy" jak to nazwałeś to ten T-cap 9kW ma dokładnie taką samą jak najmocniejszy Panas 16kW, więc z tym przykładem nie wcelowałeś:no:

Odnosząc się jeszcze do pracy w drugiej taryfie, to powiem tylko, że ja miałem taryfę g12w już rok przed założeniem pompy - po prostu wyliczyłem, że pranie i suszenie w suszarce, koszenie trawy itp. mogę robić w weekend oszczędzając parę groszy, a przystosowanie pompy do pracy w taniej taryfie to po prostu odpowiednie zaprogramowanie sterownika, co przy piecu gazowym również będzie trzeba wykonać, bo przecież nie będziesz utrzymywał tej samej temp przez 24h/7.

Kończąc już te wywody podam jeszcze jeden argument za PC, może i śmieszny ale jednak - bezpieczeństwo - PC nie wybuchnie, nie zaczadzi, nie zatruje - a gaz? na 99,99% nie powinien, ale może:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...