Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Witam

Mam zamiar na dniach po raz pierwszy uruchomić pompę ciepła. Wyjście kanałów powietrznych jest średnicy fi 150.

Czy mogę zastosować rurę kanalizacyjną pomarańczową o średnicy 160 dając redukcje 150/160?

Aby zamontować zaciąg ciepłego powietrza z zewnątrz musiałbym zastosować kolano 90 stop. czy mogę takie zastosować?

 

witam

 

możesz użyć kanalizacyjnej

pamiętaj o dopuszczalnej długości przewodów (rur) - 1 kolano 900 odpowiada 2-metrowewmu odcinkowi przewodu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam takie pytanie: czy za pomocą PC P-W da się zapewnić ciepłą wodę w ilości 30 L/min ? Czy przepływowo czy z zasobnika, jaka moc pc, jaki duży zasobnik. Macie jakiś pomysł ?

 

Tak jak Pyksi pisze, zależy od temperatur.

Jeśli grzejesz od 15*C do 45*C i chcesz 30 litrów na minutę to potrzebujesz źródła ciepła o mocy 62,7kW.

Ale domyślam się że chodzi Ci o coś innego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być przepływowo, to woda zasilająca będzie miała taką temp jak mamy w sieci wodociągowej. Odkręcamy zawór - leci ciepła woda o temp 45'C przez np 15 minut. Potem przerwa np 3 minuty i znów ten sam cykl. I tak może się zdarzyć, że będzie tak przez 3godz.

Może lepsze jest zastosowanie zasobnika ? Albo jednak przepływowy elektryczny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak duzym zapotrzebowaniu (30l/min) to robi sie taki oprzemyslowy temat. Tak jak Wihi policzyl, przeplywowo potrzebujesz zrodla ciepla o mocy 63kW. Jesli ma byc zasobnik to duuuuuzy, bo w czsie tych 3h pojdzie ponad 5m3 CWU. Na jej zagrzanie z 10/40*C (po w 45*C nikt nie da rady sie wykapac - jesli o kapiel tu chodzi) potrzebujesz 175kWh energii.

Jesli bedziesz gromadzil ciepla wode o temperaturze 70*C (przy wodociagowej 10*C) ro potrzebujesz zasobnik ~2,5m3 (plus jakis zapas, bo stratyfikacja w zasobniku nie jest idealna). Jesli ma sie zagrzac w ciagu 20h nieuzywania, to moc zrodla ciepla to ~9kW. Reszte wywnioskuj sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry :)

potrzebowałbym kogos kto dostarczy i podlaczy PCi powietrzna, wykona podlogowke, wchodzi w gre tez wentylacja tzn. jakby tez zrobil wentylacje byłoby extra.

Realizacja - Gliwice po wakacjach ( bądź inny termin ).

Wszelkie szczegoly generalnie do uzgodnienia. Zainteresowanych proszę o info na priv, podywagujemy o detalach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ludzie :) jakich wymiarow macie fundament pod wentylatory pompy ? ile musi wystawac ponad grunt ? moj instalator jest na urlopie i nie chce mu dypy zawracac :) pozdro!

 

Witam!

Fundament około metr pod ziemią, podstawa ściana dwuwarstwowa 24cm + 12cm, wysokość 1,2m nad ziemią;)

http://www.iv.pl/images/91794343814047786506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom obraca sie wokol osi 0,5* na rok ;)

 

Dobrze, ze to sciana od garazu, a nie od ktorejs sypialni. Piekny Miki kiedys forumowiczowi zrobil taki wlasnie montaz na sypialnianej scianie. Gostek opisywal tu na forum swoje niezapomniane wrazenia.

 

Gdyby zrobił to porządnie to nie powinno być zbyt odczuwalne nawet na ścianie sypialni. Znacznie bardziej odczuwalny jest podajnik na ekogroszek, jak miałem to czułem każdą wibrację i bez alarmu wiedziałem, czy się zaciął, czy nie:D

A teraz swojej pompy w ogóle nie słyszę, ale podajnik sąsiada jest już lekko wyczuwalny przy nocnej ciszy.

A wracając do tematu, zdecydowałem się na taki montaż, gdyż te konstrukcje z bloczkami betonowymi, spawanymi podstawami, czy kawałkami rynien jakoś tak kłóciły się z moim poczuciem estetyki;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz nasza P/W jest za rogiem ( pod wiata ) zaraz pod pokojem corki.... i nie ma problemu.

 

Corka pewnie slucha "muzy" na takim "powerze", ze Ty bys nabawil sie twalego uszkodzenia sluchu po godzince. Jej jak spi po powrocie z "impry", to nawet kanonada artyleryjska by nie obudzila. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...