Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

choć po dotacji i na niego kasy mi starczy.

 

Chciałbym się dowiedzieć, gzie i jak można "załatwić" dotację?

 

Jestem przed rozpoczęciem budowy (pod Szczecinem) i prawie na 100% jestem zdecydowany na pompę powietrze woda. Słyszałem o kredytach preferencyjnych na takie instalacje. Ale nic nie wiem o dofinansowaniu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to się w ogóle stało że dałeś sobie wcisnąć taką pompę?

Chodzi mi o to jakich "sztuczek" użył ten (...) sprzedawca...

 

To był istny "majstersztyk" Pięknego vel Gołucha!

 

Wtedy jeszcze wydawał się wiarygodny...Jak się skończyło wszyscy zainteresowani już to wiedzą!!!

A jest ich coraz więcej.

 

Proszę przypomnijcie sobie i napiszcie.

Już czas się z nim rozliczyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć po dotacji i na niego kasy mi starczy.

 

Chciałbym się dowiedzieć, gzie i jak można "załatwić" dotację?

 

Jestem przed rozpoczęciem budowy (pod Szczecinem) i prawie na 100% jestem zdecydowany na pompę powietrze woda. Słyszałem o kredytach preferencyjnych na takie instalacje. Ale nic nie wiem o dofinansowaniu. :)

 

Poczytaj o tym na stronie NFOŚiGW, program Prosument lub Niskie Emisje, dofinansowanie dla Pomp Ciepła i instalacji fotowolt. wynosi 40% lub tylko PC 20% (jednym z warunków jest gwarancja producenta PC na 5 lat( mnie "zgasili" tu na samym starcie), co pewnie eliminuje większość producentów, nie wiem jak z SCOP i czy powietrzne się na to łapią, następnie sprawdź czy Twój WFOŚiGW przystąpił (lub zamierza) do któregoś z tych programów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przypomnijcie sobie i napiszcie.

Już czas się z nim rozliczyć!

 

Całkiem niedawno pisałem, że nie dokończył instalacji u mnie (minęło ponad 2 lata od instalacji), nie wywiązał się z umowy serwisowej i unika kontaktu. Posty zostały jak zawsze skasowane z forum pomimo, że nawet nie podawałem nazwiska. Pojęcia nie mam dlaczego ma taki fory na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno pisałem, że nie dokończył instalacji u mnie (minęło ponad 2 lata od instalacji), nie wywiązał się z umowy serwisowej i unika kontaktu. Posty zostały jak zawsze skasowane z forum pomimo, że nawet nie podawałem nazwiska. Pojęcia nie mam dlaczego ma taki fory na forum ;)

 

To jest "normalna" jego zagrywka!

 

Też bym chciał wiedzieć dlaczego?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się wciąż nad sensem przejścia na taryfę nocną

 

każdy kto przeszedł pisze, że się opłacało, zastanawiam się jednak, czy ktoś policzył straty niższego cop w nocy

 

nocne temperatury to min 10C< od dziennych

 

u mnie PC PW praktycznie chodzi tylko w nocy, temp zadana na sterowniku 22,6 i w dzień dom łapie tyle ciepła przez przeszklenia, że pompa w dzien nie chodzi

 

ciekawi mnie, gdybym przestawił sterownik tak aby pompa chodziła tylko w ciągu dnia, czy nie będzie to bardziej opłacalne niż praca nocna i taryfa nocna

 

liczył ktoś to?

 

pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a ktoś to wyliczył - sprawdził ?

 

temat w zasadzie dotyczy tylko powietrznych (Ty masz gruntówkę, tam nie mam pytań - nocna bez 2-óch zdań)

 

pozdrawiam, Artur

 

Tego nie trzeba liczyć. Wystarczy pomyśleć. Weźmy stawki z Energii (pomorskie). Cena kWh w taniej taryfie G12w kosztuje 0,32zł brutto (już ze wszystkimi opłatami), natomiast kWh w płaskiej taryfie G11 kosztuje 0,65zł - czyli 2x więcej. To znaczy, że gdy nocny COP, przy temp powiedzmy 0st wyniesie 3, to żeby wyszło na równo ten dzienny musi wynieść ponad 6, czyli musiałoby być koło +15st. Takie wahania temp raczej nie występują, a dodatkowo dochodzi kwestia 2-3 tanich godzin w dzień, a przy taryfach weekendowych to już w ogóle nie ma o czym mówić, bo masz 2 dni w tygodniu zawsze taniej + święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko, cieżko mi uwierzyć w oszczędności z tytułu przejścia na taryfę nocną dla powietrznych przy założeniu, że przy taryfie całodobowej używamy pompy tylko w dzień

w postach, które znalazłem na forum, ludzie odnosili się do oszędności rok ro ku po rzejściu na taryfę nocną - jednakże używając pompy w taryfie całodobowej nie znalazłem wzmianki, że uzywai pomy tylko w ciągu dnia - a takie jest założenie

 

przeliczę to posługując się średnimi temperatuarami dzień/noc dla mojego regionu in podzielę się wynikami

 

pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie trzeba liczyć. Wystarczy pomyśleć. Weźmy stawki z Energii (pomorskie). Cena kWh w taniej taryfie G12w kosztuje 0,32zł brutto (już ze wszystkimi opłatami), natomiast kWh w płaskiej taryfie G11 kosztuje 0,65zł - czyli 2x więcej. To znaczy, że gdy nocny COP, przy temp powiedzmy 0st wyniesie 3, to żeby wyszło na równo ten dzienny musi wynieść ponad 6, czyli musiałoby być koło +15st. Takie wahania temp raczej nie występują, a dodatkowo dochodzi kwestia 2-3 tanich godzin w dzień, a przy taryfach weekendowych to już w ogóle nie ma o czym mówić, bo masz 2 dni w tygodniu zawsze taniej + święta.

 

teraz mam +7 a w dzień (w cieniu - spręzarka stoi pod dachem) było 23. nad ranem pewnie będzie około 4-5C. to 4 x mniej niż w dzień

 

pozdrawiam, Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz mam +7 a w dzień (w cieniu - spręzarka stoi pod dachem) było 23. nad ranem pewnie będzie około 4-5C. to 4 x mniej niż w dzień

 

pozdrawiam, Artur

 

Artur, oczywiście, że w ciągu sezonu będą dni, gdy Twoja teoria będzie się sprawdzać, ale sezon grzewczy to 6-7 miesięcy i trzeba patrzeć na średnią. A średnia różnica temp pomiędzy nocą a dniem na pewno nie jest na tyle wysoka żeby generować 2x większy COP. Dodatkowo, jak pisałem istnieją taryfy weekendowe, gdzie masz minimum 2 dni w tygodniu, gdzie możesz grzać w dzień w taniej taryfie, więc ta średnia jeszcze gorzej wypadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie masz rację i pewnie przejdę na taryfę nocną (choćby ze względu na uruchamianie pieca do wypału ceramiki), jednak ciekawi mnie wciąż czy te oszczędności z tytułu używania PC w nocy (II taryfy) vs w dzień (I taryfa) będą zauważalne.

 

pozdrawiam, Artur

 

I jeszcze jedno. Pomyśl o grzaniu CWU latem. To też niebagatelna kwestia, a te 5 miesięcy ciepłych grzejesz CWU tylko w taniej taryfie i to w okienku dziennym - od 13 do 15 najczęściej. Czyli krótko mówiąc CWU masz 2x taniej niż przy płaskiej taryfie i to bez żadnych dyskusji:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...