Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Ja nie mam żadnego bufora. Nigdzie tego ni napisałem. Czysta podłogówka nawet bez drabinek.

 

Pratchawiec

 

No i dobrze, że nie masz. Ja nie rozumiem w jaki sposób posiadanie bufora miałoby poprawiać COP:confused: Przecież to dodatkowy zład wody do ogrzania i dodatkowa obiegówka, więc jeżeli już to COP z buforem będzie raczej gorszy.

Co do taktowania i grzania ciągłego to tu mam odmienne zdanie od Twojego. Taktowanie - co prawda zgadzam się z Tobą, że pompa inverterowa została jakby fabrycznie przystosowana do takiej pracy i pewnie to tzw taktowanie aż tak zgubnego wpływu na sprężarkę nie ma jak w przypadku On/Off bez soft startu, ale z pewnością jest to zjawisko niekorzystne i newralgiczne jak rozruch każdego innego urządzenia mechanicznego. I skoro można je dość łatwo wyeliminować to dlaczego tego nie robić? Dla mnie jest to po prostu zwykła dbałość o urządzenie. W ten sam sposób staram się dbać o samochód, telewizor, czy pralkę - czyli minimalizować szkodliwe dla nich czynniki.

Grzanie ciągłe - grzałem tak przez pierwsze 2 miesiące po instalacji pompy i nie byłem zadowolony zarówno ze zużycia kWh jak i z samej pracy pompy, bo ona w zasadzie przez cały czas taktowała. (Był to październik i listopad 2013r, więc było ciepło) Obecnie już od 1,5 roku w zasadzie nie dotykam ani pompy, ani sterownika i wszystko działa jak należy. Steruje termostatem pokojowym z bardzo małą histerezą i jestem zadowolony zarówno z komfortu jak i zużycia. Temp w domu waha mi się maksymalnie o 0,5st a zużycie tania droga wychodzi rocznie 85/15 a dla całego domu 75/25. Pompa w ogóle nie taktuje. W temp zewnętrznych >0st włącza się 2x na dobę, a przy mrozach 3 lub 4x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z obserwacji ciepłomierza i podlicznika energii wynika, że głęboko modulując, nawet przy teraz (23.45) -temp. zewn. - 2* temp. zasilana 30* delta 4,0 przepływie 1390/l min, aktualny COP wynosi prawie 4 ( 6400 W do 1620 W).

Spróbujcie uzyskać takie wynik goniąc pompy w okresie taniej taryfy.

Sprecyzuj o co Ci chodzi. O jak najwyższy COP? O najmniejsze rachunki? Najmniejsze zużycie kWh? Najodpowiedniejsze warunki pracy dla sprężarki?

 

Co do rachunków - różnica między taryfą g11 a g12 (i odpowiednio PC puszczona samopas całą dobę oraz grzanie tylko w taniej taryfie) wypada na korzyść g12. Testuje to Arturo i jak dotąd wygląda na to, że taryfa g12 pod względem kasowym jest znacznie lepsza niż g11. COP? Mam się za przeproszeniem brandzlować wysokim COPem w g11? Co mi po wysokim COPie, skoro taryfa g12 zostawia daleko w tyle g11 pod względem kasy? Będziesz się czuł lepszy, bo masz lepszy COP, ale masz wyższe rachunki?:wtf: Przy odpowiedniej podłogówce nie ma dyskomfortu. Przynajmniej dla mnie, ale wiem, że niektórzy mają problem przy różnicy 0,2 stopnia, wtedy mają problem :) Ale to nadal jest tylko ich problem, większość ludzi jest dość tolerancyjna.

 

Nie bierzesz jeszcze jednej sprawy pod uwagę. Jeśli masz bardzo dobrze ocieplony dom i przewymiarowaną pompę, to żadna "głęboka" modulacja w niczym Ci nie pomoże. Wtedy, choćbyś się pochlastał, jeśli minimalna oddawana moc wynosi jest zbyt wysoka, to nawet praca na "głębokiej modulacji" oddaje zbyt wiele energii powodując ciągłe wyłączenia i załączenia sprężarki. A to nie jest dobre. End of story.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o komfort. Przykładowo po 4 godzinach postoju podłoga jest już odczuwalnie chłodna. Po siedmiu godzinach już wyraźnie. Nie brandzluję się jak mówisz rachunkami ani wysokim COP, sądzę że w opozycji do większości użytkowników, goniących za każdą kilowatogodziną w taniej taryfie.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi przeszło juz takie ganianie za tanią taryfą

jesli taki bufor kosztuje max 1000 zł i mam dużą kotłownie to może i pomyślałbym o nim.

no ale u mnie to w skali roku byłyby oszczędności w skali roku około 100zł lub nie

 

kolego z opola-ja się zgadzam z arturo -IZOLOWAĆ , IZOLOWAĆ a potem czy grzejesz pompą w drogiej czy nie z buforem czy bez to większej różnicy nie ma

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o komfort. Przykładowo po 4 godzinach postoju podłoga jest już odczuwalnie chłodna. Po siedmiu godzinach już wyraźnie. Nie brandzluję się jak mówisz rachunkami ani wysokim COP, sądzę że w opozycji do większości użytkowników, goniących za każdą kilowatogodziną w taniej taryfie.

No i widzisz, mnie wystarcza grzanie 13-16 oraz 22-6. Nie odczuwam zimnej podłogi. Może dlatego, że mam panele, tylko w kuchni płytki. Jak widzisz, nie gonię za każdą kWh w taniej. PC wyjeżdżam jedną godzinę w drogą, to wystarcza do zachowania komfortu. Jedynie czego pilnuję, to zmywarka i pralka w taniej, bo mam możliwość opóźnionego startu tych urządzeń. Jeśli nie mam różnicy w komforcie, to czemu miałbym płacić sporo więcej w taryfie g11?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wie czy to kogoś zainteresuje ale znalazłem wczoraj Niemiecką stronę gdzie są zamieszczone pompy ciepła z certyfikatem wartości COP http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=de&u=http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf&usg=ALkJrhhTC0Mpc_ApRMStkqA4UllOM7T8pQ Jest wielu producentów w ty Panasonic i można sobie porównać :) są tam pompy PW co przy -7/35 mają COP dochodzący do 3.5 lecz raczej są nie osiągalne w Polsce. Dodatkowo można sobie porównać je do ponoć mercedesa wśród Pomp Mitsubishi Zubadan który wg. COP najlepszy nie jest Edytowane przez szczupakq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała pomyłka :) Z ciekawości wrzucam http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=de&u=https://www.klimacorner.de/mitsubishi-electric-waermepumpen-split-set-zubadan-inverter-puhz-shw80vha-und-hydromodul-ersc-vm2b-reversibel-mit-8-0-kw-heizleistung-7-1-kw-kuehlleistung/a-7025/&prev=search ta pompeczka ma 3,34 COP przy -7 więc zwracam honor Mitsubishi i cena jeszcze bez tragedii. Nie chce bawić się w wróżbitę macieja ale może to obalić mity o Rocznym niskim COP tych pomp:) Co w moim przypadku jest na + gdyż właśnie rozważam pompe ciepła jako źródło energii w budowanym domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Re Mitch i Lukasza

 

Nie jestem w płaskiej taryfie, mam - czym wyżej pisałem wekendową G12G w Tauronie. Stąd takie a nie inne proporcje zużycia.energii. Bez bytowej, której zużywam średnio miesięcznie 250 kWh, w większości w drogiej, proporcje zużycia na CO i CW byłyby bliższe 70 %.

Dla Mechaników; .w takich warunkach jak dziś sprężarka pompy łącznie z ogrzewaniem CW przechodzi w stan bezczynności nie częściej niż 10 razy na dobę, pracując w cyklach co najmniej 1-1,5 godzinnych.

04.02.2015 12:00 0.1 °C pochmurno, zamglenie

04.02.2015 11:00 -0.7 °C pochmurno, zamglenie

04.02.2015 10:00 -1.8 °C pochmurno, zamglenie

04.02.2015 09:00 -3.8 °C pochmurno, zamglenie

04.02.2015 08:00 -4.2 °C chmury, zamglenie

04.02.2015 07:00 -4.9 °C chmury, zamglenie

04.02.2015 06:00 -5.1 °C niwielkie zachmurzenie, zamglenie

04.02.2015 05:00 -4.8 °C niwielkie zachmurzenie, zamglenie

04.02.2015 04:00 -3.6 °C niwielkie zachmurzenie, zamglenie

04.02.2015 03:00 -2.9 °C prawie bezchmurnie

 

To jest Waszym zdaniem taktowanie, czy praca stosowna do zapotrzebowania w pełni zgodna z zaleceniami producenta?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dla Mechaników; .w takich warunkach jak dziś sprężarka pompy łącznie z ogrzewaniem CW przechodzi w stan bezczynności nie częściej niż 10 razy na dobę, pracując w cyklach co najmniej 1-1,5 godzinnych.

 

To jest Waszym zdaniem taktowanie, czy praca stosowna do zapotrzebowania w pełni zgodna z zaleceniami producenta?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

nie wiem co na to zalecania producenta, ale u mnie to są teraz 2 włączenia na dobę. Chyba, że jak śpię to PC też sobie robi przerwy, ale raczej nie.

 

Startuje to i wyłącza termostat pokojowy. Zero pogodynki. Takie przyjąłem założenia sterowania PC za najkorzystniejsze od razu z instalatorem. Zero obaw o taktowanie, zero pilnowania taryf, robi to termostat i histeza. Zero dyskomfortu -różnice- maks 0,3*C w domu. Nawet mam za dużo jak na tą zimę taniego prądu 9+3h w G12r. Jak PC startuje z termostatu ok 24 -1 to w dzień mi potrafi w tanim tylko na 1h włączać.

 

Za 8msc jak będę miał rachunki za prąd z całego roku planuje przegląd poboru prądu w taryfach dom kontra CO i CWU. Może wrócę do pomysłów z forum do G12w jako alternatywy na bytowy prąd w weekend.

 

W jakim skrajnym wypadku PC włączy się 4 razy jak się CO z CWU rozminą, ale to tak skrajne że pomijalne. Praktycznie średnią dzienną na sezon grzewczy CO będzie z 2-2,5 startu/doba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.w takich warunkach jak dziś sprężarka pompy łącznie z ogrzewaniem CW przechodzi w stan bezczynności nie częściej niż 10 razy na dobę, pracując w cyklach co najmniej 1-1,5 godzinnych.

To jest Waszym zdaniem taktowanie, czy praca stosowna do zapotrzebowania w pełni zgodna z zaleceniami producenta?

 

Tak jak napisał Ci już lukasza - teraz jest dość zimno więc masz 10 on/off na dobę, w cieplejsze dni pewnie będzie to 15, czy 20 startów, podczas gdy ja mam maksymalnie 4, a przeważnie 2 starty.

Nie wiem na ile on/off przewidział tę sprężarkę producent, ale śmiem twierdzić, że moja ma szansę wytrzymać dłużej - przynajmniej teoretycznie;)

 

Nie masz stopki, więc tak z ciekawości mógłbyś napisać jaki dom ogrzewasz i ile obecnie zużywasz, ewentualnie ile poszło za styczeń - tak dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Ci już lukasza - teraz jest dość zimno więc masz 10 on/off na dobę, w cieplejsze dni pewnie będzie to 15, czy 20 startów, podczas gdy ja mam maksymalnie 4, a przeważnie 2 starty.

Nie wiem na ile on/off przewidział tę sprężarkę producent, ale śmiem twierdzić, że moja ma szansę wytrzymać dłużej - przynajmniej teoretycznie;)

 

Nie masz stopki, więc tak z ciekawości mógłbyś napisać jaki dom ogrzewasz i ile obecnie zużywasz, ewentualnie ile poszło za styczeń - tak dla porównania.

 

Witam

 

Dom zasiedlony dopiero we wrześniu 2014 r.stąd trudno o uogólnienia. Nie prowadzę szczegółowych, ani tym bardziej regularnych statystyk, chodzi mi jedynie obraz sytuacji.

W okresie od 27 XII 2014 do dziś zużyłem 944 kWh na CO, CW i rekuperację pobierającą ciągle ok47 w/h. Za ostatnie pełne 4 doby od 13.20 do 13.20 okrągłe 100 kWh, z tym że bez rekuperacji bo właśnie 30 I coś się popsuło i musiałem wietrzyć ręcznie. Średnio 64 % w taniej dla całego domu bo mm podlicznik jednotaryfowy Cz to dużo czy mało? Dla mnie zgodnie z założeniami.

Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, okien i drzwi zewn.42m2, ściany silka 24 -20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC, wymieniona obiegówka Grundfosa na odpowiednik LFP Efekta 25-60, przepływ stały dla ogrzewania 1390 l/h, dla CW 1700 l/h - obie wartości do płynnej regulacji

Mam jeszcze klimakonwektor sufitowy z rozprowadzeniem, do dwóch innych pokoi. lecz na razie nie miałem potrzeby go używać. Mam jeszcze kominek BG SD442, o mocy nominalnej 7 kW, sprawdzony jedynie przez instalatorów w lipcu ub. roku, dotychczas nieużywany. Nie mam bufora.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dom zasiedlony dopiero we wrześniu 2014 r.stąd trudno o uogólnienia.

Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC, wymieniona obiegówka Grundfosa na odpowiednik LFP Efekta 25-60, przepływ stały dla ogrzewania 1390 l/h, dla CW 1700 l/h - obie wartości do płynnej regulacji .

 

Czyli dopiero zaczynasz przygodę z ogrzewaniem PCi:) Być może po pewnym czasie sam dojdziesz do wniosku, że sterowanie taryfowe nie jest takie złe;) Dla mnie również zawsze na pierwszym miejscu stoi komfort, ale na prawdę można pogodzić te dwie rzeczy:yes:

Spytam jeszcze jak była przyczyna wymiany obiegówki? Wymiana na energooszczędną, czy coś było z fabryczną nie tak?

Przepływ dla CO mógłbyś jeszcze trochę podkręcić. O ile pamiętam to dla T-Capa powinno być 1500l/h, żeby pracował optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiegówkę wymieniłem już na etapie instalacji. Leży nieużywana na półce jako zapas. Z moich wyliczeń wynikało, że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory Pomyliłem się o ok. 20-30 mb.

Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa przekraczałoby 4kWh.

Przepływ 1390 l/h jest w mojej instalacji optymalny; Delta pracy ciągłej wynosi dokładnie 5*, ani mniej ani więcej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec, Ty zdaje się pisałeś o COP 4 przy zasilaniu 30st i -2 na podwórku, tak z ciekawości, jakie masz zapotrzebowanie na m2/rok lub jakieś inne parametry twojego budynku, które dały by mi jakiś ogląd twojego domu i jaki rozstaw rurek podłogówki, by ogrzewanie na tak niskich parametrach było możliwe ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec, Ty zdaje się pisałeś o COP 4 przy zasilaniu 30st i -2 na podwórku, tak z ciekawości, jakie masz zapotrzebowanie na m2/rok lub jakieś inne parametry twojego budynku, które dały by mi jakiś ogląd twojego domu i jaki rozstaw rurek podłogówki, by ogrzewanie na tak niskich parametrach było możliwe ?

 

Dane podstawowe domu masz kilka postów wyżej. Podłogówka w rozstawach; 17,5 cm salon - granit, 20 cm kuchnia, hol wiatrołap, pom. gospodarcze granit - gres, 15 cm sypialnia i gabinety - panele, łazienki 10 cm -granit. Pętle 9 rurek 18x2 niebieska KAN, od 85 do93 m. Łącznie ok.760 m. Wszystkie pętle w całości otwarte. Temperatura wyrównana ok. 22*, sypialnia 21

Obciążenie obliczeniowe ok. 5.9 kW, ale zrobiłem lepsze okna.

Zapotrzebowanie obliczeniowe 47 kWh/m2, ale jest zaniżone. Od 26 IX PC wyprodukowała 28,0 GJ zużywając 2289 kWh, co daje średni COP ok.3,4. Nie wiem ile z tego na CW.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A defrosty? Tak się zastanawiałem czy defrost to też start/stop?

 

Nie do końca. W mojej wersji odbywa się to tak; w miarę narastania szronu stopniowemu zmniejszeniu ulega delta. Z charakterystycznym "fuknięciem" pompa odwraca obieg i zaczyna pracę na rewersie puszczając do jednostki zewnętrznej wodę o temp. 27 stopni z której powraca schłodzona do 22 *.

W tym czasie pompa moduluje do 19 Hz, pobierając ok. 1000W. Na tym etapie czasami włącza się grzałka. Po zakończeniu odszraniania -.po.ok.4,5 min. następuje odwrócenie obiegu, znów z "fuknięciem" i dość szybki powrót do zadanej temperatury zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. W mojej wersji odbywa się to tak; w miarę narastania szronu stopniowemu zmniejszeniu ulega delta. Z charakterystycznym "fuknięciem" pompa odwraca obieg i zaczyna pracę na rewersie puszczając do jednostki zewnętrznej wodę o temp. 27 stopni z której powraca schłodzona do 22 *.

W tym czasie pompa moduluje do 19 Hz, pobierając ok. 1000W. Na tym etapie czasami włącza się grzałka. Po zakończeniu odszraniania -.po.ok.4,5 min. następuje odwrócenie obiegu, znów z "fuknięciem" i dość szybki powrót do zadanej temperatury zasilania.

 

Słysząc (mam na myśli słuchanie pracy jednostki zewnętrznej) jak odbywa się defrost stawiam na to, że sprężarka na chwilę się zatrzymuje. Później następuje przełączenie zaworu i ponowny start sprężarki. Po zakończeniu odszraniania ponownie taka sama procedura.

Ale to tylko moje przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...