Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Szanowni

zamierzam nabyć drogą kupna pompę Panasa SDC 9kW. Czy możecie polecić kogoś z listy autoryzowanych monterów z okolic Warszawy? Chodzi mi o firmę, która i zamontuje jak należy i poserwisuje. Oczywiście parę ofert zebrałem ale to są mniejsze czy większe kwoty ale nie za bardzo mogę znaleźć w miarę wiarygodne referencje / opinie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Forumowy "hydrauli", który zdaje się ukrywa się teraz pod nickiem "fachman.." (coś tam jest za tym fachman) jest z Wa-wy.

 

Ja bym tam pochopnie kogoś nie polecał, tylko dlatego, że jest forumowiczem. Nie mam nic do fachmana, ale polecać mogę tylko kogoś z kim miałem do czynienia i mogę za niego poręczyć. Zresztą sam chyba jesteś najlepszym przykładem "udanej współpracy" z forumowym instalatorem;)

Chyba, że fachman coś robił u Ciebie i się spisał, to wtedy przepraszam i rozmowy nie było:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

małe sprawozdanie :

- dzisiaj odpaliłem drabinkę w łazience.

- pierwsze spostrzeżenia = super sprawa :-)

- obecnie płacę ok 200zł/mc za ogrzewanie, ale na stropie mam tylko 10 cm styropianu, i nie mam ocieplonych ścianek kolankowych, przebywam w domu ok 10h tygodniowo. p

- obawiam się że po dociepleniu i zamieszkaniu zakończę sezon w kwocie700pln. :lol2::lol2: ()

- fajnie że jest to forum!!!!

- koledzy patrzą z zawiścią :wiggle:

- w domu 20 do 23 stC (jeszcze nie mieszkam więc nie zależy mi na stabilności)

- styropian który zastosowałem (lambda 40)jest ok 1/3 cięższy od "styropianu renomowanych" firm -jego waga i gęstość przewyższa styropiany grafitowe które trzymałem/macałem/ dotykałem

- mostków termicznych brak (ściana szczytowa to moje utrapienie, ale przed jesienią zostanie sprowadzona do parteru :-) znaczy się dociepLopna/ zetnę 20 cm gazobetonu - GRUBSZA SPRAWA!),

 

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KTÓRZY MNIE KRYTYKOWALI, JAK RÓWNIEŻ TYM KTÓRZY UDZIELALI CENNYCH WSKAZÓWEK ZA TO ŻE W EFEKCIE MAM TO CO MAM I PŁACĘ ILE PŁACĘ !!

 

WASZE ZDROWIE (jestem w trakcie :sick:)

 

ps

JEST MOŻE KTOŚ Z KUJ/POM kto podjechałby na małą pogawędkę o ustawieniach pompy PANASONICA 9kwT-CAP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni

zamierzam nabyć drogą kupna pompę Panasa SDC 9kW. Czy możecie polecić kogoś z listy autoryzowanych monterów z okolic Warszawy? Chodzi mi o firmę, która i zamontuje jak należy i poserwisuje. Oczywiście parę ofert zebrałem ale to są mniejsze czy większe kwoty ale nie za bardzo mogę znaleźć w miarę wiarygodne referencje / opinie. Dzięki.

 

Szanowni,

po pierwsze dziękuję za troskę i za namiar na priva:)

 

Przy okazji - pytanie natury filozoficznej.... Otóż rozmawiam z różnymi osobami, czytam to i owo i mam coraz większy mętlik bo co osoba/firma to nieco inna koncepcja (najczęściej jedynie słuszna) "kotłowni" z pompą. A chodzi mi o to w jaki sposób podłączyć pompę do podłogówki i cwu. Jedni mówią o dużym buforze (600-800l) z grzaniem przepływowym cwu, inni o mniejszym buforze dwupłaszczowym (powiedzmy 380/120).

Rozumiem, że nie ma pewnie idealnego rozwiązania ale pewnie są jakieś mocno preferowane konfiguracje?

Moja chałupka będzie mieć ok. 6kW dla -20, pod Warszawą, prawdopodobnie będzie pompa Panasa SDC 9kW 1 faza (aczkolwiek jedna firma proponuje 3f jaoś to tam argumentując), podłogówka po całości,rodzina 2+2. Czy moglibyście podpowiedzieć najlepszą konfigurację dla dwóch przypadków:

a) pompa z kominkiem z płaszczem wodnym (zdaje sobie sprawę, że sens kominka i pompy jest wątpliwy...), chłodzenie pompą by się przydało. Skoro kominek z pw to warto byłoby grzać bufor i co/cwu.

2) pompa tylko.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

po pierwsze dziękuję za troskę i za namiar na priva:)

 

Przy okazji - pytanie natury filozoficznej.... Otóż rozmawiam z różnymi osobami, czytam to i owo i mam coraz większy mętlik bo co osoba/firma to nieco inna koncepcja (najczęściej jedynie słuszna) "kotłowni" z pompą. A chodzi mi o to w jaki sposób podłączyć pompę do podłogówki i cwu. Jedni mówią o dużym buforze (600-800l) z grzaniem przepływowym cwu, inni o mniejszym buforze dwupłaszczowym (powiedzmy 380/120).

Rozumiem, że nie ma pewnie idealnego rozwiązania ale pewnie są jakieś mocno preferowane konfiguracje?

Moja chałupka będzie mieć ok. 6kW dla -20, pod Warszawą, prawdopodobnie będzie pompa Panasa SDC 9kW 1 faza (aczkolwiek jedna firma proponuje 3f jaoś to tam argumentując), podłogówka po całości,rodzina 2+2. Czy moglibyście podpowiedzieć najlepszą konfigurację dla dwóch przypadków:

a) pompa z kominkiem z płaszczem wodnym (zdaje sobie sprawę, że sens kominka i pompy jest wątpliwy...), chłodzenie pompą by się przydało. Skoro kominek z pw to warto byłoby grzać bufor i co/cwu.

2) pompa tylko.

 

Z góry dzięki.

 

Wypowiem się tylko w kwestii doboru pc - sdc 9kw 400V oraz kominek bez płaszcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 1 faza wystarczy, tańsza i parametry takie same jak w 3-fazowej. Sam mam i polecam. Kominka z płaszczem nie montuj.

 

asaselllo, Zyzik mówi o SDC, więc tam fazy mają wpływ na parametry i to znaczny.

 

Zyzik, wyjątkowo muszę zgodzić się tu z opinią mkm silesii;) SDC 9kW 400V będzie bardziej odpowiednia dla domu o obciążeniu 6kW, bo raczej grzałki nigdy Ci nie załączy i zawsze da radę. Kominek jak tam chcesz, ja mam ale nie paliłem już ponad rok - zawsze jednak jest to jakieś zabezpieczenie w razie prądowego armagedonu, ale wtedy najlepiej zwykły, bez żadnych bajerów i rozprowadzeń. Jeszcze jedno, jak masz 100% ogrzewania podłogowego to żadnego bufora nie montuj - każdy nawet najmniejszy będzie zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to są dwie zupełnie różne pompy jeżeli chodzi o jednostki zewnętrzne, o zupełnie innych parametrach. 3-fazowa ma podwójny wydajny parownik z dwoma wentylatorami, 1-fazowa ma 1/2 parownika z SDC 3-fazowej i jeden wentylator. Tu nie ma o czym gadać, 1-fazowa do 3-fazowej się nie umywa i tu nie chodzi o zasilanie prądem tylko o budowę pomp - choć do małych, oszczędnych domków wystarcza i ta "malutka" jednofazowa 9-ka. Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał olo to jedno, a ja patrzę na to jeszcze przez pryzmat doboru pompy, a nie żadnej promocji. I tak kolega Zyzik pisze, że ma dom pod Warszawą o obciążeniu 6kW - zakładam, że liczonym dla -18/+20st i wtedy pompa 9kW SDC 1-fazowa przy A-15/W35 ma 5,9kW mocy więc przy tych pewnie -13 będzie już pracować na grzałeczkach, podczas gdy 3-fazowa do -20, albo i lepiej pociągnie bez grzałek. Większy wymiennik to też rzadsze defrosty, więc wg mnie warto dopłacić. Natomiast gdyby był to domek pod Szczecinem o obciążeniu 5kW to wtedy wybrałbym 1-fazową bez zastanowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6kW dla -20kW jak napisał Zyzik.

-13C to temperatura występująca ile godzin w roku??? I dla tych -13C moc nominalna 1fazowej to około 6,1kW. Wątpię, aby grzałki musiały się załączać w tej temperaturze.

Różnica w cenie to kilka tysięcy, a roczne koszty eksploatacyjne będą na tym samym poziomie.....

Edytowane przez gdynia@
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście rację. Ale czy z OZC wychodzi wartość "około"?

70% sezonu grzewczego to temperatury powyżej zera, a temperatury grubo poniżej -10C to godziny (tak przynajmniej było kiedyś, teraz zimy są tylko w kalendarzu).

Dla tego konkretnego przypadku, zakup modelu 3f jest, moim zdaniem, przepłacaniem.

Ale każdy ma oczywiście możliwość własnego wyboru :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź jeszcze pod uwagę to, że OZC to się chyba robi dla 20st a gdy w domu chcesz mieć 23-24, a niektórzy takie temp. preferują to zapotrzebowanie wychodzi sporo wyższe, poza tym gdy chcesz korzystać z dobrodziejstw taniej taryfy to pompa musi wykonać robotę w 8 godzin czy ile tam jest nocnej taryfy no i dobrze by nawet wtedy nie pracowała na maks. modulacji dla lepszego COP i jej trwałości, no i do tego CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście rację. Ale czy z OZC wychodzi wartość "około"?

70% sezonu grzewczego to temperatury powyżej zera, a temperatury grubo poniżej -10C to godziny (tak przynajmniej było kiedyś, teraz zimy są tylko w kalendarzu).

Dla tego konkretnego przypadku, zakup modelu 3f jest, moim zdaniem, przepłacaniem.

Ale każdy ma oczywiście możliwość własnego wyboru :)

Pozdrawiam.

 

W Gdyni i na Śląsku można rozważyć 9kw 230V ale tak naprawdę warto by zajrzeć w ozc i może faktycznie dopłacić 150zł/rok do grzałki zamiast 5tyś do pompy - dla mnie to gdybania bez znajomości obciążenia (w tym c.w.u.) i zapotrzebowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...