Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Monoblok - 22 tys , Split - 21 tys

 

A teraz proszę o rzeczowe argumenty - w jaki sposób split zabezpiecza przed zamarzaniem ? Warunki pracy dla obu są takie same do - 20 stopni

 

Przy splicie na zewnątrz wychodzi tylko instalacja freonowa a wymiennik freon-woda jest w hydroboksie wewnątrz domu. Do monobloka musisz doprowadzić obieg wody grzewczej co w przypadku awarii pompy lub braku zasilania grozi zamarznięciem wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie szybkie pytanko, od niedawna mieszkam i uzywam pompy panasonic. mam problem z ustawieniem timera do grzania zbiornika. niby wszytsko ladnie pieknie robie z instrukcja, mam ustawione ze powinnien grzac od 21 do 23 w trybie tank a zalacza mi sie teraz bo temp. w zbiorniku spadla. wydaje mi sie ze powinna dopiero sie zalaczyc o 21 czy sie myle ? da sie jakos wylaczyc zeby sie nie zalaczala od histerezy ? ile musi spasc temp. w zbiorniku aby zalaczylo sie grzanie zbiornika ? z gory dzieki za info!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanko, od niedawna mieszkam i uzywam pompy panasonic. mam problem z ustawieniem timera do grzania zbiornika. niby wszytsko ladnie pieknie robie z instrukcja, mam ustawione ze powinnien grzac od 21 do 23 w trybie tank a zalacza mi sie teraz bo temp. w zbiorniku spadla. wydaje mi sie ze powinna dopiero sie zalaczyc o 21 czy sie myle ? da sie jakos wylaczyc zeby sie nie zalaczala od histerezy ? ile musi spasc temp. w zbiorniku aby zalaczylo sie grzanie zbiornika ? z gory dzieki za info!

 

co masz na PC ustawione w mode:

samo Heat czy Heat + Tank?

 

Ustaw na PC samo Heat

zaś na Timerze ustaw np:

03.00 Heat i Tank

04.00 Heat

13.00 Heat i Tank

14.00 Heat

 

w takich ustawieniach masz grzanie zasobnika CWU tylko od 3 do 4 w nocy i od 13 do 14. CWU winno starczyć, godziny zawsze możesz wydłużyć. Takie ustawienie mrozy zapewnia też, że jak CWU będzie nagrzane po nocy to np: w dzień między 13 a 14 PC będzie działać na Heat, lub też jak dobije Tank w 30 min to pozostałe 30 min pójdzie w Heat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ustawienie mrozy zapewnia też, że jak CWU będzie nagrzane po nocy to np: w dzień między 13 a 14 PC będzie działać na Heat, lub też jak dobije Tank w 30 min to pozostałe 30 min pójdzie w Heat.

 

Jesteś pewien?

Bo u mnie to wygląda inaczej. Przy Heat+Tank zasobnik grzany jest tyle ile ustawiony jest w funkcjach priorytetów czas grzania zasobnika. Ani minuty krócej, czy dłużej. Jak nagrzeje zasobnik w 20min, a czas ustawiony jest na godzinę, to 40min będzie czekał w gotowości i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. Być może u Was jest inaczej, bo moja pompka jest z 2013r, więc mogło coś się pozmieniać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien?

Bo u mnie to wygląda inaczej. Przy Heat+Tank zasobnik grzany jest tyle ile ustawiony jest w funkcjach priorytetów czas grzania zasobnika. Ani minuty krócej, czy dłużej. Jak nagrzeje zasobnik w 20min, a czas ustawiony jest na godzinę, to 40min będzie czekał w gotowości i dopiero wtedy przejdzie na grzanie CO. Być może u Was jest inaczej, bo moja pompka jest z 2013r, więc mogło coś się pozmieniać:)

 

jak miałem w MODE Heat i Takn to CWU było grzana właśnie od histerezy; może być tez jakoś w "pętli" ale nie próbowałem bo to dobre dla 1 taryfy.

 

dałem wiec w MODE samo Heat bo i tak CO steruję z termostatu - autor nie się wypowie czym steruje Heat.

zostało zatem ustawienie CWU w taniej taryfie. Jak w timerze dałem samo Tank - to właśnie grzał mi zasobnik CWU np: 20 min a potem czekał na Heat. Dopiero jak zmieniłem Heat+tank w Timerze to grzał zasobnik a potem jak został czas to przechodził na heat.

 

Problem w lato pomijalny bo Heat i tak się nie uruchomi - blokuje go termostat (być może też temperatura zewnętrzna ustawiona na PC od jakiej ma przerwać grzanie). Problem był zimą jak dawałem nastawy na Tank po 80 minut x 2 dziennie i często PC zagrzała CWU przed czasem i modulowała niską temperaturę. Tak miałem jak na Timerze był sam Tank - dopiero zmiana na Heat+Tank powoduje, że po nagrzaniu Tank PC wraca do grzania CO.

 

ale rękę dam sobie uciąć za to dopiero w listopadzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miałem jak na Timerze był sam Tank - dopiero zmiana na Heat+Tank powoduje, że po nagrzaniu Tank PC wraca do grzania CO.

ale rękę dam sobie uciąć za to dopiero w listopadzie

 

Możesz to sprawdzić w każdej chwili:) Sterowanie termostatem to jedno i czy on "dopuści" do włączenia ogrzewania, czy chłodzenia to inna sprawa, natomiast jeśli jest tak jak mówisz to pompa na swoim sterowniku przełączyłaby MODE na Heat lub Cool po zakończeniu grzania zasobnika (osiągnięciu zadanej temperatury) - u mnie tak się nie dzieje - pompa dochodzi do końca przydzielonego okienka czasowego i dopiero wtedy przełącza się na CO bądź AC, co zresztą wydaje mi się dość logiczne, bo do tego właśnie służy funkcja ustalania priorytetu i przydzielenia czasu pracy dla poszczególnych funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój T-Cap z końca 2012 r. działa tak samo jak u Lukaszy - niezależnie od tego czy z włączonym termostatem czy bez. W trybie Heat+Tank dogrzewa najpierw wodę. Zazwyczaj 30-45 min. Pozostały czas grzeje podłogę.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Więc mój najwidoczniej jest zepsuty;), bo trzyma się dokładnie ustawień zawartych w tym menu:

http://iv.pl/images/23649356194722856001.jpg

Chyba, że Wy w tym trybie macie włączony priorytet dla CO - to wtedy może tak będzie - nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Więc mój najwidoczniej jest zepsuty;), bo trzyma się dokładnie ustawień zawartych w tym menu:

http://iv.pl/images/23649356194722856001.jpg

Chyba, że Wy w tym trybie macie włączony priorytet dla CO - to wtedy może tak będzie - nie próbowałem.

Dokładnie,jeśli jest ustawiony priorytet cwu to napierw dogrzewana jest cwu a potem c.o. i tak mam.

U siebie nie zauważyłem,żeby pompa dogrzewała cwu poza nastawami godzinnymi na sterowniku nawet jak woda w zasobniku będzie zimna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,jeśli jest ustawiony priorytet cwu to napierw dogrzewana jest cwu a potem c.o. i tak mam.

U siebie nie zauważyłem,żeby pompa dogrzewała cwu poza nastawami godzinnymi na sterowniku nawet jak woda w zasobniku będzie zimna ;)

 

Arturo, nie o to chodzi:)

Koledzy twierdzą, że w modzie "Heat+Tank" zasobnik zostanie podgrzany do zadanej temp i potem samoczynnie przełączy się na granie CO (niezależnie od czasu), czyli, że podgrzewanie wody może trwać zarówno 5 jak i 50min. U mnie również przełączy się samoczynnie, ale nie po osiągnięciu zadanej temp, a po upływie zadanego czasu, np latem jest to 30min, a zimą 45.

Ja mam ustawiony priorytet CO na No,a oni prawdopodobnie mają Yes i dlatego jest inaczej, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby w jednym typie pomp były rożne algorytmy pracy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jest chyba jeden haczyk.

W ustawieniach "int" dla tank mam ustawiony czas na 40. Sprawdź u siebie. Być może o Ciebie jest dłuższy, co uniemożliwia przejście do grzania podłogi

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Ależ u mnie przechodzi do grzania CO, ale właśnie po tych 40min, a nie po 25, czy 50. Po prostu temp zasobnika nie ma wpływu na zakończenie grzania CWU, tylko zwykły timer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ u mnie przechodzi do grzania CO, ale właśnie po tych 40min, a nie po 25, czy 50. Po prostu temp zasobnika nie ma wpływu na zakończenie grzania CWU, tylko zwykły timer.

 

jak do 3 sierpnia nie wyjaśni się na FM to pytanie sprawdzę to ponownie - mam urlop

 

zapewniam jednak, że można (rozumiem o co Ci chodzi) ustawić czas grzania CWU np: 90 min (dla zimy a nawet lata na zapas; aby sterownika nie dotykać cały rok) po czym jeśli CWU nagrzeje się szybciej (bo najczęściej tak jest, szczególnie że jest 2gie okienko dla CWU w popołudniu) do zadanej temperatury +2* (mam ustawione 49* a grzeje do 51* - zawsze o +2*) to PC po osiągnięciu tego czy w 20min, czy w 50 min czy w ogólne nie grzaniu CWU (bo jest nagrzane) przejdzie w tym 90minutowym okienku do grzania CO.

 

Wiem, bo mi na tym zleżało aby mieć długie okienka CWU 2x na dobę i początkowo miałem zonk-w mróz- że PC po nagrzaniu CWU lub braku jego grzania bo była temp CWU OK stała - chodziła sobie na jakiejś śmiesznie niskiej temperaturze a teraz wraca do grzania CO. TYLKO JA PISAŁEM W MODE MAM SAMO HEAT bez tank a jedynie w timerze okno CWU i CO czyli HEAT+TANK a zejście/wyjście z tego jest samo HEAT!

 

pamiętam, ze z tym pytaniem dzwoniłem do infolinii Panasonica i raz przed 3min do Ciebie Map. Ale Ty nie byleś pewny odwiedzi bo cześć robisz przez IS a Panowie z Panasonica wiedzą co i jak pod 1 taryfę :) 2x dzwoniłem i 2x działało jak mówili ale nie tak jak chciałem ja. Musiałbym jeszcze te priorytety posprawdzać.

 

A w tym roku podobnie miałem z Cool, ale że robiłem na Cool tylko testy to nie sprawdziłem właśnie do końca 2 z opcji grzania CWU w czasie Cool. Sprawdziłem 1 z opcji a teraz czekam na upał by odpalić Cool i sprawdzić właśnie 2gą opcje jak z automatu czyli Timer + remote-termostat- płynnie robić Cool i CWU w 1 cyklu. Tylko przy grzaniu zawsze chciałem mieć w 1 cyklu CO i CWU (minimalizacja startów sprężarki) a czy przy Cool dla PC jest to dobre? Może lepiej dać przerwę jej w pracy i nie chłodzić i grzać CWU na 1 cyklu a np: chłodzić do 0,00 a CWU robić od 3.00-4.00 - jakieś rady majstrów dla.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzę tego teraz, temperatura zewn. przekracza 30*, ale wydaje mi się, że ogrzewanie podłogi załącza się bezpośrednio po przełączeniu zaworu trojdrożnego na obieg podłogówki. Ten stan następuje po osiągnięciu temperatury zadanej wody w zbiorniku albo krytycznej temperatury wody w obiegu (57 zas.-54 powr.) Nie zaobserwowałem by początek ogrzewania następował zawsze po upływie 40 minut, ale być może tak jest.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matko jedyna , ale macie problemy , nie macie jakiiś instrukcji , czy co , może trzeba zwrócić się o pomoc do serwisu , w końcu za to m.inn płaciliście przy montażu tych cudownych PC ..Żenada .Nie ma cie co robić , tylko się domyślać co zrobić ?

 

To nie są żadne problemy, tylko niuanse, które zresztą służą optymalizacji pracy pompy, anie jej pracy w ogóle. Jak kto chce to włącza automat i niczym się nie przejmuje, ale skoro jest grupa zapaleńców, którym chciało się zrobić "coś więcej" to moim zdaniem warto podyskutować:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam sprawdzonego instalatora pomp Atlantic . Miejsce montażu - Radom (mazowieckie)

Interesuje mnie wykonanie usługi montażu i pospinanie wszystkiego w kotłowni.

Pompę ciepła będę miał we własnym zakresie, tylko montaż (ewentualnie pozostałe pierdoły potrzebne do kotłowni).

Chyba że jakaś dobra cena za całość. ;)

 

Projekt z241

http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html

 

92m2 , sama podłogówka bez bufora. Zbiornik cwu 200-300l.

OZC - 65kwh/m2

 

Zainteresowanych instalatorów prosze o kontakt na pw, a forumowiczów o namiary na sprawdzone firmy.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum całkiem szary w budowaniu, I tu mam pytanie projekt domu w pracowni ok 150m2 myślę nad rozwiązaniem PC p-w + kocioł na paliwo stałe + kolektory fotowoltaiczne do 3kw i tu pytanie czy ktoś ma takie rozwiązanie czy to się sprawdzi i czy w projekcie domu będzie odpowiednie ocieplenie czy musze coś zmieniać żeby nie mieć dużych strat ciepła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...