Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem czy w dobrym miejscu pytam,ale mysle ze tu dostane odpowiedz .Chodzi o tanią PC PW http://allegro.pl/wyprzedaz-pompa-ciepla-split-inwerterowa-9-kw-i5889072724.html

Czy warto sie takim czyms interesowac?

 

Wyprzedaż bo nie potrafili sprzedać i teraz żęby im nie zalegało sprzedają po kosztach, tylko jak wszystko sprzedadzą kto potem dostarczy części?

Umrze głupi czujnik za 10 zł i dupa.... nie ma od kogo kupić.

Jak szukałem PC to patrzyłem na różne chińczyki i firmy bez jakiejś historii sobie odpuściłem bo potem nie ma wsparcia.

Wybrałem Meetinga MD50D 18kw EVI, bo jak o każdym tańszym sprzęcie opinii mnóstwo, ale są części a firma już ładnych parę lat polskim rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewna sprawę i proszę o pomoc. Od dwóch lat mam pompę Panasonic Aquarea 9kW zwykła, nie TCap, jednofazowa. Jestem super zadowolony, do tej pory była zaprogramowana na prace w tanich godzinach (mam G12W), jednak dziś postanowiłem sprawdzić działanie sterownika, cienki bo to Auraton RTH ten zwykły. I tu pytanie, podłaczony, steruje pracą pompy, ale jak ustawić kiedy i jak długo ma się grzać CWU, wiem że aby wejść w te ustawienia wciskam set i check ale co potem mam tam zmienic i jak. Proszę o info, chce w najbliższym czasie zakupić porzadny termostat i do niego i tak trzeba bedzie to pewnie ustawic. Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś różnica czy się odizoluje i będzie grzać kaloryferem/podłogą z większą mocą, czy nie da izolacji od domu i będzie się grzać z mniejszą mocą bo część wyjdzie z domu? Wg mnie na jedno wyjdzie, trzeba tylko uwzględnić przy liczeniu taką przegrodę, żeby się potem nie zdziwić. Znaczną różnicę zrobiłoby to, gdyby garaż nie miał być ogrzewany. Ja ogrzewać garażu nie będę, ale też niech sobie garaż trochę czerpie ciepła z tej przegrody garażowej żeby nie było tam zupełnie lodowato.

 

 

Jeśli planujesz tam sporadyczne prace a nie cykliczne, to zamiast ładować kasę w instalację grzewczą i utrzymanie tego cały czas w "pracy" sugeruję kupić nagrzewnicę gazową i uruchamiać ją tylko kiedy to będzie konieczne. Chowa się to potem do szafy, i z głowy. Po paru chwilach od włączenia będziesz miał nie 10, ale 20 stopni i bardzo komfortowe warunki, znikomym kosztem. Stałe ogrzewanie pomieszczenia tylko po to by raz czy dwa w miesiącu tam coś zrobić, to IMHO ekonomiczne harakiri. Także pozostawiam do przemyślenia, odpowiedź czy warto dadzą jak zwykle obliczenia vel OZC. :)

 

Przepraszam ale swoje wtrace: mam garaż w bryle, ogrzewanie zrobiłem podłogowe w garazu na rozstawie 25cm czyli tylko trochę, nie jest to jakiś wielki koszt instalacji bo wyszlo około 200zł razem z rurkami, folia, kklkipsami i dodatkowym miejscem na rozdzielaczu. Zamysł był własnie taki aby drobne prace mozna bylo tam przeprowadzic zima bez zbytniego ubierania się. Dziś co mogę powiedzieć: ogrzewanie jest tam praktycznie wyłaczone, w mrozy przy -15 na dworze bez wlaczonego ogrzewania w garazu mialem 13-14st i nigdy nie spadlo ponizej. Uruchomilem to grzanie tylko dwa razy gdy mocno zasniezone auto stalo w garazu i chciałem aby odtajało. Mimo wszystko ciesze sie ze to zrobilem bo koszty ponioslem niewielkie, a choc praktycznie z tego nie korzystam to lepiej było się zabezpieczyć. Dlatego mimo wszystko polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewna sprawę i proszę o pomoc. Od dwóch lat mam pompę Panasonic Aquarea 9kW zwykła, nie TCap, jednofazowa. Jestem super zadowolony, do tej pory była zaprogramowana na prace w tanich godzinach (mam G12W), jednak dziś postanowiłem sprawdzić działanie sterownika, cienki bo to Auraton RTH ten zwykły. I tu pytanie, podłaczony, steruje pracą pompy, ale jak ustawić kiedy i jak długo ma się grzać CWU, wiem że aby wejść w te ustawienia wciskam set i check ale co potem mam tam zmienic i jak. Proszę o info, chce w najbliższym czasie zakupić porzadny termostat i do niego i tak trzeba bedzie to pewnie ustawic. Proszę o pomoc.

z tego co mi wiadomo termostrat nie steruje grzaniem CWU tylko timer wbudowany w pompe. na timerze jestes w stanie ustawic kiedy pompa na grzac wode w zbiorniku a w opcjach do jakiej temp. ja mam tak zrobione i smiga elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewna sprawę i proszę o pomoc. Od dwóch lat mam pompę Panasonic Aquarea 9kW zwykła, nie TCap, jednofazowa. Jestem super zadowolony, do tej pory była zaprogramowana na prace w tanich godzinach (mam G12W), jednak dziś postanowiłem sprawdzić działanie sterownika, cienki bo to Auraton RTH ten zwykły. I tu pytanie, podłaczony, steruje pracą pompy, ale jak ustawić kiedy i jak długo ma się grzać CWU, wiem że aby wejść w te ustawienia wciskam set i check ale co potem mam tam zmienic i jak. Proszę o info, chce w najbliższym czasie zakupić porzadny termostat i do niego i tak trzeba bedzie to pewnie ustawic. Proszę o pomoc.

 

Santosz, tak jak już odpisał flisiu, żaden "obcy" termostat nie będzie sterował grzaniem CWU. Opcje dal CWU możesz ustawić sobie na timerze (tzw okienka czasowe) i będzie to działać OK. Albo zainwestować w sterownik Panasa, ale on chyba z 1000zł kosztuje więc nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku, Panowie - ja to wiem, proszę tylko o konkretne opcje w ustawieniach pompy, to przecież jasne że zewnetrzny nie bedzie sterował a już tym bardziej ten auraton. Potrzebuje konkretne opcje czyli co i jak ustawić zeby grzało wodę, i jak się to dzieje - czy losowo czy nie, przeciez jak w pompie ustawie zewnetrzny termostat to mi zaden timer nie dziala. Prosze czytac ze zrozumieniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ustaw sobie na sterowniku pompy, powiedzmy od 14.00 do 15.00 heat + tank. Jak pompa skończy grzać wodę wcześniej niż o 15.00 przejdzie do grzania podłogi. Potem - od 15.01 przejdzie do następnego etapu wynikającego z ustawionego programu.

Zrobi to niezależnie od ustawień termostatu zewnętrznego, który określa czas i warunki grzania podłogi.

Grzanie wody w ustawieniach głównych powinno mieć priorytet.

Podobnie po 22-ej.

Timer pompy musi być włączony, niezależnie od pracy termostatu zewnętrznego.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nijak się to ma do tego co w instrukcji, termostat zewnetrzny załacza mi pompę przy spadku temperatury i rozłacza po jej osiagnięciu, zatem timer pompy nie ma tu nic do rzeczy i nie grzeje mi wody. Powtarzam ze w trybie serwisowym set+check jest opcja ustawienia priorytetow grzania i tam trzeba ustawić jakiś czas - dla heat przedzial podany w instrukcji wynosi od 0,5h do 10h a dlka tank od 5min do 1h35min. Nazywa się to programowanie okien czasowych. Ja potrzebuję info co to za okna, kiedy sie zalaczaja, jak ustawić czas dla heat a jak dla tank.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nijak się to ma do tego co w instrukcji, termostat zewnetrzny załacza mi pompę przy spadku temperatury i rozłacza po jej osiagnięciu, zatem timer pompy nie ma tu nic do rzeczy i nie grzeje mi wody.

dokłądnie tak, on trzyma tylko grzanie CO wg. tempertury

Powtarzam ze w trybie serwisowym set+check jest opcja ustawienia priorytetow grzania i tam trzeba ustawić jakiś czas - dla heat przedzial podany w instrukcji wynosi od 0,5h do 10h a dlka tank od 5min do 1h35min. Nazywa się to programowanie okien czasowych.

 

Dokładnie tak jest. Grzejesz jakby w pętli: raz Heat (ile czasu ustawiłeś) potem Tank (ile czasu ustawiłeś). Aby to działało musisz wtedy mieć na PC ustawione mode: heat+tank. Tylko to jest pętla nazwana oknami czasowymi a nie Timer! To jest takie wyjście dla ludzi co nie zważają na godziny grzania a PC np: chodzi sobie 'sama' 24/h (oczywiście nie cały czas)

 

Ja potrzebuję info co to za okna, kiedy się załączają, jak ustawić czas dla heat a jak dla tank.

 

By to zrobić musisz być w Timerze. Tam nie chodzisz Check+Set ale przez naciśniecie TIMER

Tam masz 6 okienek. Zasada jest taka że możesz na 1 dzień dać 6 rożnych "akcji" gdyż działa to tak, ze nowa akcja "znosi" poprzednią więc generalnie wszystko ustawiasz na ON. gdybyś zrobił gdzies OFF to PC stanie.

 

I tam sobie np: dajesz 4 z 6 akcji aby grzać CWU 2x na dobę w taniej taryfie.

 

1. ON: mode: heat+tank; godz. 13.00

2. ON: mode: heat; godz. 14.00

3. ON: mode: heat+tank; godz. 1.00

4. ON: mode: heat; godz. 2.00

 

czyli masz:

1. włącz tryb CO i CWU o 13.00

2. o 14.00 zejdź na sam tryb CO

3. włącz tryb CO i CWU o 1.00

4. o 2.00 zejdź na sam tryb CO

 

Ważne 1: na PC jako "całości" musisz mieć mode: Heat (a nie Heat + Tank). W poprzednich postach kiedyś tłumaczyłem czemu. Powoli zapominam bo testowałem to ponad rok temu. Chodziło chyba o to, że mając Heat+Tank na całej PC to ona i tak nie zawsze trzymała się okienek Timera gdyż właśnie w Chek+Set musi być priorytet CWU. I gdy temperatury CWU spadła poniżej tych kilku stopni np; o godzinie 17.00 (czyli poza oknami CWU na Timerze) to PC grzała CWU o 17.00 a potem jak na noc nie rozebrałeś tej wody to np: o 1.00 CWU z Timera się nie grzała. Mając samo Heat na mode dla całej PC masz PC 22h w trybie grzania Heat i tym steruje termostat a tylko od 13-14.00 o od 1.00 do 2.00 masz PC w trybie Heat+tank i wtedy PC grzeje CWU bo ono ma priorytet (o ile spadnie temp CWU) a jak nie spadnie to grzeje CO.

 

Ważne 2. Właśnie z powodu jaki opisałem na koniec Ważne 1: w okienkach np; 13-14.00 i 1.00-2.00 nie ustawiaj na PC samego Tank. Gdy tak zrobisz to PC wejdzie na te 2 okna na 2h w tryb Tank i zagrzeje CWU o ile spadnie temperatura wody, ale jak ta temperatura wody nie spadnie to ... PC stoi. I czeka do np; 2.00 czy 14.00 aż zacznie grzać CO, czyli tracimy czas tanich godzin.

 

p.s. 2x grzanie CWU po 1 h było dobre dla mnie w lato/wiosna./jesień. Na zimę ustawiam 2 x po 90 minut. Własnie dlatego dziś tak przestawiłem gdyż wieczorem rozebrałem cały zasobnik wody a rano woda była nagrzana do 40 st zamiast 51 st. Więc ja ustawiam 2x 90min grzanie CWU a jak nagrzeje się szybciej to PC bez problemu sama przejdzie do grzania CO nie tracąc nic na tanich godzinach.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie, jak szybko w obecnych warunkach pogodowych pompa grzeje Wam zbiornik wody 300l ? zaobserwowalem ze przy obecnych temp. moja pompa nie wyrabia sie ze zagrzaniem zboirnika przez 1.5h choc wczesniej robila to w godzine. pompa to Panas 9kW 400V zwykly. charakterystyka pompa pokazuje ze przy -11 ma ok.8.7 kW mocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, lukasza - wiem co to timer bo dwa lata na nim pracuje. Mam juz info od zródła czyli od firmy która mi instalowała - timer działa niezaleznie od tego sterownika zewnetrznego. Z tego co mowi to najlepiej w moim przypadku miec rozpisane w timerze godziny taniej taryfy a jak temp spadnie w drogiej to sterownik zewnetrzny ja uruchomi jak bedzie taka potrzeba. Sprawa rozbijala sie o to czy timer dziala normalnie w momencie kiedy jest podlaczony sterownik zewnetyrzny. Dzieki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, lukasza - wiem co to timer bo dwa lata na nim pracuje. Mam juz info od zródła czyli od firmy która mi instalowała - timer działa niezaleznie od tego sterownika zewnetrznego. Z tego co mowi to najlepiej w moim przypadku miec rozpisane w timerze godziny taniej taryfy a jak temp spadnie w drogiej to sterownik zewnetrzny ja uruchomi jak bedzie taka potrzeba. Sprawa rozbijala sie o to czy timer dziala normalnie w momencie kiedy jest podlaczony sterownik zewnetyrzny. Dzieki

 

Z tego co pamiętam, a mogę się mylić, to w "starych modelach" był taki błąd programu że jeżeli pompa miała w programie sterownik zewn. to aby grzać c.w.u. musiał być sygnał z tego sterownika nie wiem tego na pewno po prostu coś mi się chyba przypomina taki babol producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie, jak szybko w obecnych warunkach pogodowych pompa grzeje Wam zbiornik wody 300l ? zaobserwowalem ze przy obecnych temp. moja pompa nie wyrabia sie ze zagrzaniem zboirnika przez 1.5h choc wczesniej robila to w godzine. pompa to Panas 9kW 400V zwykly. charakterystyka pompa pokazuje ze przy -11 ma ok.8.7 kW mocy.

 

Przy -10oC zewn. i temp. obiegu c.o. 50oC ta pompa ma moc 8kw a dla -10oC zewn. i 30oC c.o. 9,25kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...