Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?

 

Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.

 

Ja polecam powietrzną pompę ciepła. W nowym domu nie inwestowałbym w ogrzewanie oparte na paliwie stałym. Jak pompa ciepła to ogrzewanie podłogowe - warto przemyśleć.

 

Jeśli nie masz wybranego projektanta, czy instalatora to ja polecam naszych autoryzowanych partnerów, którzy chętnie doradzą i zamontują urządzenie - szukaj ich TUTAJ.

 

Myślałeś może już o producencie urządzenia? Może mógłbym coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od sposobu położenia izolacji. czy w połaci ,czy na podłodze.

Ogrzewanie parteru przy nieogrzewanym poddaszu powoduje to ,że i tak grzejemy poddasze przez sufit . Powoduje to podniesienie parametrów pracy układu i dyskomfort zwiazany z zimnym sufitem.

Same straty.

 

Planuję oczywiście izolacje na stropie tak na początek (25-30cm wełny). Ale na wierzchu musi coś jak płyta OSB czy cuś aby używać jako magazynu. Strych od początku będzie pełnił funkcję graciarniano-magazynową, więc jeszcze nie wymyśliłem jak załatwić izolację wynikającą ze schodów i "dziury w stropie" schody od początku będą względnie normalne i wygodne (drabinka w suficie odpada).

I teraz nie wiem czy robić na górze coś w stylu ścianek okalających schody i drzwi na strych czy też pokombinować coś z izolowaną klapą na poziomie stropu (tylko jak by to wygodnie użytkować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie, ja bym zastosował pompę powietrze - woda o mocy odpowiedniej do zapotrzebowania parteru . Za 5-15 lat , możliwości techniczne pomp wzrosną znacznie do możliwości dzisiejszych pomp (tak jak aut ) .Na poddaszu zainstalujesz wtedy pompę o dużo mniejszej mocy .Najbardziej popularnymi pompami w skali " jakość / cena " są pompy Panasonic . Pompy ciepła są najbardziej korzystne przy ogrzewaniu niskotemperaturowym ( podłogówka , Climaconvectory ) i konstrukcji domu o dużej możliwości zmagazynowania energii w taniej taryfie . http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7096416#post7096416 . Bardzo mało wiemy co to za dom, z czego zbudowany i jakie ma zapotrzebowanie na tzw.moc cieplną . Moc pompy powinna być dopasowana ( jak wszystko ) do zapotrzebowania z pewnym naddatkiem oraz kumatym serwisem w pobliżu domu . Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?

 

Ja bym brał pompę dostosowaną do warunków dzisiejszych, bo po co wydawać teraz więcej pieniędzy, jak można później albo i w ogóle:

1. Nie masz pewności, czy będziesz potrzebował większej. Jak przyjdzie czas to przeanalizujesz, i może zmienisz dom, zamiast go powiększać.

2. Klimat się zmienia. Może pompa wystarczająca teraz będzie za X lat wystarczająca do większego domu. A może go docieplisz bo to się opłaci i nawet bez zmian klimatu wystarczy stara PC.

3. Postęp technologiczny w pompach jest zauważalny - większa sprawność, niższe ceny. Za 15 lat możesz być zadowolony z okazji do upgrade. Jak teraz kupisz przewymiarowaną to możesz za 15 lat i tak dojść do wniosku, że tak się sypie, że lepiej i tak wymienić na nową.

4. A może za X lat wrzucisz na poddaszu klimę do ogrzewania i chłodzenia, bo to będzie najtańszy i najsensowniejszy upgrade.

5. Nie wiadomo, co będzie - może będzie gaz łupkowy, super sprawne ogniwa solarne, może prąd podrożeje straszliwie - nie ma co teraz decydować co za X lat. Za dużo zmiennych i niewiadomych

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proszę o radę!

 

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

 

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Proszę o radę!

 

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

 

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

Zagadaj do bobrow,on ma zwykłego Panasa(nie HT) przy grzejnikach ale ja jestem sceptyczny do grzejników i jakiejkolwiek pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę!

 

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

 

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

 

Musisz liczyć się z wymianą grzejników na większe i kosztami eksploatacji wyższymi niż w budynkach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż pompy ciepła, to są znaczne koszty.Poczytaj forum http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page141 , tam szereg problemów było poruszanych i można wyciągnąć wnioski dla siebie . Jest tam paru uczestników którzy posiadają ogrzewanie pompą z grzejnikami . Alternatywą jest też gaz ,jeżeli jest możliwy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę!

 

Na chwilę obecną do ogrzewania domu (parter + piętro=140m2) i wody użytkowej używam pieca C.O. opalanego węglem. Istniejąca instalacja to instalacja z obiegiem zamkniętym z grzejnikami panelowymi PURMO. Była wykonywana około 13 lat temu.

 

Obecnie szukam jakiegos wygodniejszego i czystszego rozwiązania, m.in. zastanawiam się nad pompa powietrze woda. Moje pytanie: Czy takie rozwiązanie w tym przypadku (brak ogrzewania podlogowego) zdawaloby egzamin?

 

Witam - ja jestem w bardzo podobnej sytuacji domek z 2002 r. ogrzewanie grzejnikowe 100% kocioł miałowy, w czerwcu założyłem pompę ciepła Powietrze Woda. Nowy system został wcięty w dotychczasowy i całość może działać we wszystkich konfiguracjach grzanie miałem, PC lub jednocześnie obydwa. Oczywiście dzisiaj nie powiem jaki będzie koszt ogrzewania. PC podaje na grzejniki temp. 53-56 st. podczas takiego cyklu pracy pobór prądu ok. 3-4 kWh - temperatura zewnętrzna 5 st.C. Na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC podaje na grzejniki temp. 53-56 st. podczas takiego cyklu pracy pobór prądu ok. 3-4 kWh - temperatura zewnętrzna 5 st.C. Na razie tyle.

 

minusem takiego rozwiązania jest chyba tylko jechanie na maksymalnych parametrach, żyłowanie sprężarki - dobrze myśle?

bo z tego co kojarzę, to już kilka lat temu były opisywane przypadki pracy z grzejnikami....kojarzę temat kamienica,stare grzejniki i problem z defrostami...to było jeszcze za czasów xxxx121 bodajże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minusem takiego rozwiązania jest chyba tylko jechanie na maksymalnych parametrach, żyłowanie sprężarki - dobrze myśle?

bo z tego co kojarzę, to już kilka lat temu były opisywane przypadki pracy z grzejnikami....kojarzę temat kamienica,stare grzejniki i problem z defrostami...to było jeszcze za czasów xxxx121 bodajże ;)

 

sprężarka pracuje ze zmienną mocą do uzyskania temp. 56 st pobór mocy ok 6 kW i po około 20 minutach zaczyna spadać po około 1 godz. pracy osiąga moc 3,5-2,7 kW - dane pochodzą z moich obserwacji, przed PC zainstalowałem licznik energii. Tak, że nie zaobserwowałem żyłowania sprężarki praca dosyć cicha, w domu nie słychać absolutnie użądzenia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moim zdaniem bardzo ważna jest temp na grzejnikach z PC- u mnie na szczęście udało się ogrzewać dom w zakresie temperatur na CO od 40 do 45 st (nawet przy 20 stopniowych mrozach ).

Kiedy miałem podłączony piec węglowy , utrzymywałem temp 50-55 st ze względu na "smolenie" się ścianek pieca (i pkt rosy). Zrobiłem próby ogrzewania na temp ok 45 st i zobaczyłem ,że jest ok- to mnie utwierdziło w zakupie PC. Wybrałem Panasonica T-cap z kilku powodów np gwarantowana moc grzewcza do -15 st , cena.

W stopce mam wszystkie dane mojego systemu i domu.

Kupiłem PC ze względu na wygodę i brak zanieczyszczeń , chociaż wychodzi mi taniej niż na węglu (pewnie gdybym miał piec z podajnikiem , koszty były by zbliżone).

Odnośnie samego Panasa , to jeszcze po roku delikatnie walczę z optymalizacją pracy w moim systemie-ale to raczej moje "małe" hobby niż poważne problemy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moim zdaniem bardzo ważna jest temp na grzejnikach z PC- u mnie na szczęście udało się ogrzewać dom w zakresie temperatur na CO od 40 do 45 st (nawet przy 20 stopniowych mrozach ).

Kiedy miałem podłączony piec węglowy , utrzymywałem temp 50-55 st ze względu na "smolenie" się ścianek pieca (i pkt rosy). Zrobiłem próby ogrzewania na temp ok 45 st i zobaczyłem ,że jest ok- to mnie utwierdziło w zakupie PC. Wybrałem Panasonica T-cap z kilku powodów np gwarantowana moc grzewcza do -15 st , cena.

W stopce mam wszystkie dane mojego systemu i domu.

Kupiłem PC ze względu na wygodę i brak zanieczyszczeń , chociaż wychodzi mi taniej niż na węglu (pewnie gdybym miał piec z podajnikiem , koszty były by zbliżone).

Odnośnie samego Panasa , to jeszcze po roku delikatnie walczę z optymalizacją pracy w moim systemie-ale to raczej moje "małe" hobby niż poważne problemy.

 

pzdr

 

Pozdrawiam jak widzisz dołączyłem do klubu PC PW, moje pytanie - w jakich sekwencjach czasu pracuje u Ciebie pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam jak widzisz dołączyłem do klubu PC PW, moje pytanie - w jakich sekwencjach czasu pracuje u Ciebie pompa?

 

W okresach przejściowych wł wg potrzeb , kiedy już jest wyraźnie chłodno -PC działa wg eurostera na 23 st i nocne obniżenie na 21.6st (23.30-4.30) ,

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tutaj zapytam, ale ciekawi mnie Twoje rozwiązanie wentylacji. Reku brak, czemu? Jak to u Ciebie działa?

 

Witaj

dom budowałem w 2007 i nie zdecydowałem się na rekuperację ze względu na wtedy wysokie koszty i sprzeczne opinie nt.

Wentylacje rozwiązałem tak :

-w łazienkach wentylatory wyciągowe podłączone pod włącznik oświetlenia

-w kuchni okap w wyciągiem wg potrzeb włączany

- w każdym pomieszczeniu jedno okno z nawiewnikiem z regulacją przesłony w ramie okna ( u góry)

Latem okna są uchylone prawie cały czas , zimą wietrzymy porządnie rano - a później wg potrzeb.

Na prawie 200m2 ogrzewanych podłóg i z temp 22-23 st koszt za cały rok (CO głównie grzejnikowe i CWU) 2600pln to chyba nie najgorzej. Sam nie wiem czy teraz bym zamontował reku - z kalkulatorów wynika , że oszczędności były by nie znaczne (jakaś tam obsługa reku jest np filtry , coś tam pobiera kWh + grzałeczka, itp)

 

Tak to u mnie jest,

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...