Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czemu akurat 5*? I dlaczego przyjąłeś te 40W/m2 przy tej temperaturze (plizz, pisz jednostki bo nie wiem co mnożysz tak naprawdę)? I co to te 15?

150m2x40W/m2=6kW. Nie wiem, skąd Ci wyszło 6,6kW. Do tego to nie przy +5, a przy -20*.

 

Masz jakieś źródło tej metody wychodzenia z obciążenia na roczne zapotrzebowanie? IMO nie da się tak łatwo o ile w ogóle bez uwzględnienia wielu innych parametrów budynku.

 

Litości

 

44 w/m2 to strata ciepła twojego budynku liczona dla różnicy temp. +20, -20. Czyli 40*.

Przy temp.zewnętrznej 5* - taką arbitralnie przyjąłem jak średnią dla sezonu grzewczego, do normowych 20* wewnątrz będzie brakować 15, .

Czyli 15/40 zapotrzebowania normowego. A to daje wynik 2,475 kW.

 

Oczywiście końcowe zużycie energii przez budynek zależy od wielu innych czynników, które świadomie pomijam.

Tym niemniej przyjąłem powyższe uproszczenie by uświadomić o poniektórym absurdalność niektórych założeń.

 

Przeczytaj jeszcze to;

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7341058&viewfull=1#post7341058

 

Może teraz zrozumiesz o czym piszę.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "z głową" oznacza zimną posadzkę, to mi to nie odpowiada. Jak dla mnie najlepiej, jak podłoga jest ciepła - powietrze może być chłodne. A jeżeli zimne powietrze, to nie obejdzie się bez dodatkowych inwestycji.

 

 

40w/m2? Czy 40kWh/m2/r?

Bo ten pierwszy parametr to musi być chyba przy zadanej temperaturze? Mój dom przy -20* ma mieć 44W/m2. Czyli więcej. A EUco+w=28kWh/m2/r czyli dom 150m2 zużywałby 4200kWh/r. Skąd te 13K kWh/rok na CO?

 

Coś takiego jak ogrzewanie ścienne dotarło już do twojej wsi? Kolega hajnel np chłodzi podłogówką tylko jak śpi chyba że lunatykujesz ;)

No tak osobna kasa na c.o. w dodatku drogie w eksploatacji i następna kasa na a.c. też drogie w eksploatacji jako instalator zarobię podwójnie i "elektrownia" też.

Chłodzenie płaszczyznowe jest najtańsze w eksploatacji (temp. w tym wypadku dolnego źródła)

40w/m2 dla mojej strefy czyli dla -20 to akurat było z ozc parterówki przy bardziej zwartej bryle będzie mniej przy mniejszym obciążeniu też.

Przeczytaj dokładnie posty kol. Pratchawca.

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie Ty masz obciążenie (w W/m2 przy -20*) i ile rocznie ciepła produkujesz w celach grzewczych?

 

Nie pamiętam dokładnie a nie mam pod ręką dokumentacji.Ale jak podzielić 6000 W przez 142 (tyle mam m2 pow. użytkowej to powinno wyjść nieco ponad 42.

 

Tu masz dane dotyczące mojego zużycia energii.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7279515&viewfull=1#post7279515

 

Od tej daty do teraz (56 dni) na CO i CW zużyłem 694 kWh. PC wyprodukowała 9,89 GJ = 2747 kWh COP ~ 3,96

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie a nie mam pod ręką dokumentacji.Ale jak podzielić 6000 W przez 142 (tyle mam m2 pow. użytkowej to powinno wyjść nieco ponad 42.

 

Tu masz dane dotyczące mojego zużycia energii.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7279515&viewfull=1#post7279515

 

Od tej daty do teraz (56 dni) na CO i CW zużyłem 694 kWh. PC wyprodukowała 9,89 GJ = 2747 kWh COP ~ 3,96

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

o to chyba moje 13 tys kwh nie było przesadą liczę że kolega z którym dyskutujemy będzie "potrzebował" podobnie albo nawet więcej bo to nie Śląsk ani Opole oraz zeleży ile osób mieszka i w jakim wieku (c.w.u.):)

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie a nie mam pod ręką dokumentacji.Ale jak podzielić 6000 W przez 142 (tyle mam m2 pow. użytkowej to powinno wyjść nieco ponad 42.

 

Czyli masz gorzej ocieplony dom i razem z CWU wytworzyłeś 13MWh. I twierdzisz, że tyle powinien zużyć współczesny dom na samo CO? Gdzie we współczesnym domu to większość idzie na CWU? I uważasz że 13MWh/rok jest realną wartością, a 4MWh kosmicznie niską?

 

Wychodzi mi u Ciebie Ep=91,54kWh/m2/r (13MWh/142m2).

Trochę dziwne te proporcje, bo u mnie Ep (jak widać na obrazku, który wrzucałem) jest sporo niższy (68kWh/m2) a obciążenie wychodzi mi wyższe od Twojego (44W/m2).

 

Pewny jesteś tego obciążenia 6kW? Bo to by oznaczało dom lepiej ocieplony od mojego, więc i ciepła powinieneś na CO potrzebować mniej. Chyba, że zużywasz więcej niż przeciętnie ciepłej wody. Jakbyś był w stanie podać zużycie na CO (np. poprzez policzenie, ile ciepła produkujesz poza sezonem grzewczym przy normalnym korzystaniu z domu) to można by przynajmniej oszacować, ile zużywasz na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz gorzej ocieplony dom i razem z CWU wytworzyłeś 13MWh. I twierdzisz, że tyle powinien zużyć współczesny dom na samo CO? Gdzie we współczesnym domu to większość idzie na CWU? I uważasz że 13MWh/rok jest realną wartością, a 4MWh kosmicznie niską?

 

Wychodzi mi u Ciebie Ep=91,54kWh/m2/r (13MWh/142m2).

Trochę dziwne te proporcje, bo u mnie Ep (jak widać na obrazku, który wrzucałem) jest sporo niższy (68kWh/m2) a obciążenie wychodzi mi wyższe od Twojego (44W/m2).

 

Pewny jesteś tego obciążenia 6kW? Bo to by oznaczało dom lepiej ocieplony od mojego, więc i ciepła powinieneś na CO potrzebować mniej. Chyba, że zużywasz więcej niż przeciętnie ciepłej wody. Jakbyś był w stanie podać zużycie na CO (np. poprzez policzenie, ile ciepła produkujesz poza sezonem grzewczym przy normalnym korzystaniu z domu) to można by przynajmniej oszacować, ile zużywasz na CO.

 

MWh czy ty w ogóle ogarniasz o czym piszesz?

z tego co tu wklejasz (nie wiem czy rzetelnie policzone) to na c.o. twój dom potrzebuje 10tyś kwh zapewne przy +20 "w środku" gorzej jak kobiety z gorszym krążeniem będą potrzebowały +22 albo +23

szkoda czasu zrób se elektryczne ogrzewanie i sprawdzisz po 1 sezonie ja pasuje

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kWh - kW poprawiłem.

Pomyłka nie miała żadnego wpływu na wyniki estyamacji.

 

Spróbuj policzyć zużycie ciepła przez cytowany budynek wyłącznie za pomocą tabliczki mnożenia

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Nie ma takiej metody aby z na podstawie projektowego obciązenia cieplnego liczyc zapotrzebowanie na ciepło, proste rachunki prowadzą do błednych wyników. W wielu przypadkach budynki o takich samym obciązeniu cieplnym mają rózne zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 15/40 zapotrzebowania normowego. A to daje wynik 2,475 kW.

 

 

Czyli przyjmujesz, że zmienność jest liniowa.

I przy temperaturze 18* za oknem potrzebuję odpalać CO?

A co się, przy takiej logice, dzieje jak w dzień mam 23* a w nocy 18? W W nocy muszę grzać?

 

To tak nie działa. I nie tylko temperatury się liczą - dlatego z obciążenia nie oszacujesz rocznego zapotrzebowania na ciepło. Wielu rzeczy nie uwzględniasz - chyba najbardziej oczywiste to uzyski ze słońca.

 

Jeszcze raz - gdzie tu mi zrobili błąd i czy mam składać reklamację, że mnie oszukali i 3,6MWh to zdecydowanie za mało do ogrzania 115m2?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=372730

EUcoEp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej metody aby z na podstawie projektowego obciązenia cieplnego liczyc zapotrzebowanie na ciepło, proste rachunki prowadzą do błednych wyników. W wielu przypadkach budynki o takich samym obciązeniu cieplnym mają rózne zapotrzebowania na ciepło.

 

Jak już zauważyłem wcześniej mam w pełni tego świadomość.

 

Nie zakładam jednak, że budynek Kaizena co najmniej 2/3 zapotrzebowania na energię otrzyma ze ze słońca, uzysków bytowych itp. niszowych źródeł.

Maksymalnie uproszczony sposób obliczenia energii niezbędnej do ogrzania domu miał jedynie unaocznić nierealność przyjętych przezeń założeń.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz - gdzie tu mi zrobili błąd i czy mam składać reklamację, że mnie oszukali i 3,6MWh to zdecydowanie za mało do ogrzania 115m2?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=372730

 

Tego nie wie nikt, nawet ten kto to liczył. Im dom mniejszy tym trudniej uzyskac mały wskaznik Eu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłeś to co napisałeś?

 

4200kWh/r / 3(śr. COP) = 1400kWh(energii elektrycznej przy PC)

1400kWh *0,31(cena prądu) = 434zł

Czyli wg. tego co piszesz chcesz ogrzać dom 150m2 za 434zł rocznie

W Egipcie drożej ogrzewanie takiego domu wychodzi :-)

 

brednie. zeszły sezon u mnie - 2860 kWh na ogrzewanie grzałką. po założeniu PC można powiedzieć, że poszłoby 1000 kWh. przy cenie 0,26 zł/kWh (tyle u mnie w G12W kosztuje energia) wychodzi 260 zł. dom co prawda mniejszy, bo grzeję tylko 123 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie cieplne budynku wynosi 6,6 kW ( 44 w x 150).

Jakiego by kalkulatora nie użyć, ten dom musi zużyć tylko na ogrzewanie (bez CWU) przy przeciętnej temp. zewnętrznej 5* - litościwej dla całego sezonu grzewczego, ok 60 kWh na dobę.

Pomnóż to przez 200 - długość sezonu grzewczego.

 

to nie takie proste. może wysokie obciążenie cieplne wynika z dużych przeszkleń na południowej elewacji? duże przeszklenie na podłudniowej elewacji = wyższe obciążenie cieplne i niższe zużycie niż przy mniejszym przeszkleniu.

 

do tego zapomniałeś chyba o zyskach bytowych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brednie. zeszły sezon u mnie - 2860 kWh na ogrzewanie grzałką. po założeniu PC można powiedzieć, że poszłoby 1000 kWh. przy cenie 0,26 zł/kWh (tyle u mnie w G12W kosztuje energia) wychodzi 260 zł. dom co prawda mniejszy, bo grzeję tylko 123 m2.

 

zeszły sezon to była zima stulecia "na plusie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeszły sezon to była zima stulecia "na plusie"

 

zawsze to słyszę. "zimy nie było". ciekawe czy u ciebie i twoich klientów była czy nie :). dodam, że w tym roku do tej pory poszło 130 kWh więcej niż rok temu, pomimo faktu, że na andretti.pl (mieszkam niedaleko Zabrza) październik i listopad mają jedne z niższych średnich temperatur w historii pomiarów, a i słońca niewiele. po co komu PC? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy przyjdzie ta "normalna prawdziwa zima" i udowodni ,że PC PW są złe?

 

Nie ma takiej możliwości... I w te "nienormalne zimy bywały tygodnie z temp poniżej -15st non stop i PC-PW radziły sobie doskonale. Zużywały oczywiście więcej prądu, ale to jest właściwość każdego systemu grzewczego, gdy wzrasta zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...