Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

- BRAK JAKICHKOLWIEK ELEKTROZAWORÓW, BUFORÓW, CZUJNIKÓW, STEROWNIKÓW ITP (jak mi za gorąco to otwieram okno)

[...]

przypomnę koszt ogrzewania to ok 1000PLNów na sezon.

 

1000 zl za CO na 90m2 .... doopy nie urywa (IMHO).

Moze wlasnie za sprawa tego oryginalnego "sterowania" temperatura pomieszczen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy orientujesz się jak ustawić te Nasze sterowanie, aby maxymalnie korzystać z II Taryfy??

 

Obawiam sie że sie nie da ustawić tak żeby pracowała tylko w taniej taryfie.. zbyt ubogie możliwości sterowania niestety :(

 

Otrzymałem taką o to odpowiedź z NIBE.

 

W pompie ciepła NIBE SPLIT nie ma bezpośredniej możliwości sterowania II taryfami prądu. Ewentualnie można zmienić przesunięcie krzywej grzania dla jednego okresu czasu w menu 7.3.0. Można także zastosować zewnętrzny termostat pokojowy i podłączyć do pompy ciepła, lecz w tym przypadku najlepiej jest zgłosić się do serwisanta pomp ciepła NIBE z Pańskiego regionu. Lista autoryzowanej sieci serwisowej dostępna jest na stronie internetowej http://www.nibe.pl

Pozdrawiamy,

 

Sprawdzę przetestuję, może to mieć sens. Ale znowu na noc to z reguły temperaturę się obniża. Sam nie wiem

Edytowane przez DavC4P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy druga taryfa ma w ogóle sens... przecież nocą temperatury są niższe o około 10K, a czasem i wiecej, wtedy tez jest mniejszy COP i wieksze zuzycie prądu kiedy pompa musi chodzić na maxa by dogrzać te niedogrzane strefy.

Ja szczerze mówiąc też planowałem miec tylko II taryfe na pompe, ale ostatecznie mam całodobowo i pompa chodzi sobie na 16% modulacji (Atlantic 13kW, jednofazowka) i średnio bierze 20-24kW na dobę przy 240m2 grzania razem z CWU.

Nie tracę na tym przy komforcie, bo czy rano czy wieczór zawsze mam tą samą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy druga taryfa ma w ogóle sens... przecież nocą temperatury są niższe o około 10K, a czasem i wiecej,

 

Patrzysz na maksymalne różnice. A popatrz na średnie temperatury w strefie tańszej, i droższej w ciągu doby. Wcale takie duże różnice nie będą. Do tego o ile zmieni się COP? 0,2? A cena 0,33 vs 0,60 zł jak chcesz porównać G11 z tańszą strefą G12. Zdecydowanie opłaci się G12.

 

średnio bierze 20-24kW na dobę przy 240m2 grzania razem z CWU.

Nie tracę na tym przy komforcie, bo czy rano czy wieczór zawsze mam tą samą temperaturę.

 

Rozumiem, że masz na myśli 20kWh/dobę średnio. To daje 365*20*0,33*1,1=2409 zł vs 365*20*0,6=4380zł

Ponad 2K zł rocznie przepłacasz. Czy COP będzie niższy nie zależy tylko od różnicy temperatur, ale też od % obciążenia PC - więc pracująca na minimum wcale nie jest najbardziej sprawn).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy druga taryfa ma w ogóle sens... przecież nocą temperatury są niższe o około 10K, a czasem i wiecej, wtedy tez jest mniejszy COP i wieksze zuzycie prądu kiedy pompa musi chodzić na maxa by dogrzać te niedogrzane strefy.

Ja szczerze mówiąc też planowałem miec tylko II taryfe na pompe, ale ostatecznie mam całodobowo i pompa chodzi sobie na 16% modulacji (Atlantic 13kW, jednofazowka) i średnio bierze 20-24kW na dobę przy 240m2 grzania razem z CWU.

Nie tracę na tym przy komforcie, bo czy rano czy wieczór zawsze mam tą samą temperaturę.

 

A przy G11 w nocy gdy temperatura jest dużo niższa i COP nie będziesz miał większego zużycia prądu? W moim PGE przy G12W mając 98h taniej i 70h drogiej tygodniowo, jeżeli będę grzał 24/7 z tym samym zużyciem wyjdzie mi średnio 49 groszy/kWh. W G11 56 groszy. A sam powiedziałeś, że w nocy kiedy jest taniej pójdzie więcej prądu. I do tego CWU też grzejesz w taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
A przy G11 w nocy gdy temperatura jest dużo niższa i COP nie będziesz miał większego zużycia prądu? W moim PGE przy G12W mając 98h taniej i 70h drogiej tygodniowo, jeżeli będę grzał 24/7 z tym samym zużyciem wyjdzie mi średnio 49 groszy/kWh. W G11 56 groszy. A sam powiedziałeś, że w nocy kiedy jest taniej pójdzie więcej prądu. I do tego CWU też grzejesz w taniej.

 

 

 

Patrzysz na maksymalne różnice. A popatrz na średnie temperatury w strefie tańszej, i droższej w ciągu doby. Wcale takie duże różnice nie będą. Do tego o ile zmieni się COP? 0,2? A cena 0,33 vs 0,60 zł jak chcesz porównać G11 z tańszą strefą G12. Zdecydowanie opłaci się G12.

 

 

 

Rozumiem, że masz na myśli 20kWh/dobę średnio. To daje 365*20*0,33*1,1=2409 zł vs 365*20*0,6=4380zł

Ponad 2K zł rocznie przepłacasz. Czy COP będzie niższy nie zależy tylko od różnicy temperatur, ale też od % obciążenia PC - więc pracująca na minimum wcale nie jest najbardziej sprawn).

 

Ok, ale żonie mówisz "gotuj po 22, pierz po 22, piecz po 22, świeć swiatla po 22, " ? A jak jest 21:30 , to myslisz, "ide sie wykapac, bo mam 30 minut zanim wlacze TV i bede prasowac" ? Na pewno lapiesz sie na tym, przyznaj szczerze.

Z tą róznicą 2000 zł to przesadziles, wez pod uwage inne zuzycia pradu. Dodatkowo, PC gdy budynek jest niedogrzany pracuje z pełną mocą, a nie na minimum, średnia nocna jest na pewno o minimum 5 stopni lub wiecej nizsza niz dzienna. Ale nie chce sie klócić o każdy grosz, bo to nie na tym polega, ale PC kupili ludzie ktorzy cenią sobie wygodę i bezobsługowość, a w tym wypadku wszystko inne staje się niewygodne, bo zaczynasz myslec aby cos zrobic przed drogą taryfą, albo tuz po drogie taryfie, zamiast normalnie mieszkać.

 

U mnie zuzywają prąd jeszcze: napowietrzacz do oczyszczalni, pompki cyrkulacyjne, obiegowe, ekspres do kawy, rekuperator, ktore pracują całą dobę lub tylko w dzien. Mam je wylaczyc ?

 

Pozyjemy zobaczymy, poki co trzymam sie mojej teorii. Acha planuje w marcu panele fotowoltaiczne, wtedy juz tania taryfa zupełnie straci dla mnie sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale żonie mówisz "gotuj po 22, pierz po 22, piecz po 22, świeć swiatla po 22, " ? A jak jest 21:30 , to myslisz, "ide sie wykapac, bo mam 30 minut zanim wlacze TV i bede prasowac" ? Na pewno lapiesz sie na tym, przyznaj szczerze.

Z tą róznicą 2000 zł to przesadziles, wez pod uwage inne zuzycia pradu. Dodatkowo, PC gdy budynek jest niedogrzany pracuje z pełną mocą, a nie na minimum, średnia nocna jest na pewno o minimum 5 stopni lub wiecej nizsza niz dzienna. Ale nie chce sie klócić o każdy grosz, bo to nie na tym polega, ale PC kupili ludzie ktorzy cenią sobie wygodę i bezobsługowość, a w tym wypadku wszystko inne staje się niewygodne, bo zaczynasz myslec aby cos zrobic przed drogą taryfą, albo tuz po drogie taryfie, zamiast normalnie mieszkać.

 

U mnie zuzywają prąd jeszcze: napowietrzacz do oczyszczalni, pompki cyrkulacyjne, obiegowe, ekspres do kawy, rekuperator, ktore pracują całą dobę lub tylko w dzien. Mam je wylaczyc ?

 

Pozyjemy zobaczymy, poki co trzymam sie mojej teorii. Acha planuje w marcu panele fotowoltaiczne, wtedy juz tania taryfa zupełnie straci dla mnie sens.

 

Mam podobne zdanie jak Ty kolego.. cenie sobie wygodę i możliwość używania wszelakich urządzeń wtedy, kiedy mam na to potrzebę i ochotę..

Dodatkowo bardzo dużo urządzeń pracuje w ciągu dnia, albo i cała dobę.. . zreszta ta różnica 2000 zł to jakaś z czapki wzięta.. 20 kw/dobę średnio to PC pobiera w okresie grzewczym gdzie są mrozy.. przy temp od 0 wzwyż pobiera dużo mniej, a poza okresem grzewczym używana jest tylko do podgrzania cwu.. wiec to wyliczenie nie mamnajmniejszego sensu.. dodatkowo jak grzejemy tylko w godzinach taniej taryfy to na 100% są wachania temperatur nawet przy bardzo ciepłych domach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zuzywają prąd jeszcze: napowietrzacz do oczyszczalni, pompki cyrkulacyjne, obiegowe, ekspres do kawy, rekuperator, ktore pracują całą dobę lub tylko w dzien. Mam je wylaczyc ?

Proponuję abyś to dobrze policzył a nie tylko opierał się na tym że ktoś coś Ci powiedział. Przypominam że każde zużycie w II taryfie większe jak 30% ogólnego jest już z korzyścią dla twojego portfela jak również pamiętaj że drogiej taryfy w ciągu tygodnia masz 70 godzin a taniej 96.

W/g mnie naprawdę trzeba było by się mocno postarać zwłaszcza mając urządzenia pracujące 24/dobe aby być na minusie

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, PC gdy budynek jest niedogrzany pracuje z pełną mocą, a nie na minimum, średnia nocna jest na pewno o minimum 5 stopni lub wiecej nizsza niz dzienna.

 

2K zł do zaoszczędzenia na samym CO i CWU. Taka oszczędność powinna pokryć CAŁY koszt pozostałego prądu, a nie tylko tych 9gr różnicy w cenie w droższej strefie G12 w porównaniu z G11. Bez oglądania się na zegarek, nawet przy 100% zużycia w droższej strefie - a jak coś chodzi 24/7 to i tak 10/24 będzie chodziło w tańszej - czyli będziesz miał i tak średnio taniej, niż przy G11. Pozostają te urządzenia, które odpalasz prawie wyłącznie w droższej strefie. Ale i tak się opłaci.

 

Co do sprawności PC, to niefajnie, jak działa na 100%, ale też niefajnie jak na minimum. A niestety, przy pracy ciągłej jak dobrze dobierzesz, to od święta będzie pracowała na optimum. I tak warto by jej przestawiać parametry, jak przy G12, żeby chociaż chwilowo, zdążając z modulacji (prawie) maksymalnej zdążając do minimalnej pracowała z optymalnym COP.

Tu masz fajną tabelkę, jak wygląda COP w zależności od % obciążenia.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=379154&d=1484943576

 

Niestety, to jedyny producent jakiego widziałem, co podaje takie dane.

 

A jeszcze sobie popatrz jak to działa z CWU przy G11. Jak PC chodzi cały czas i dogrzewa w miarę potrzeby, to przy uzupełnianiu strat (bez rozbioru) zawsze dogrzewa te najwyższe *C (powiedzmy z 43 do 45*) gdzie ma najniższy COP. Jak jest rozbiór trochę lepiej, ale dalej słabo.

A jak masz ustawione grzanie CWU w okienkach, to grzeje dużą ilość od minimalnej temperatury albo niewiele większej (jak się uśredni). Czyli średnio z wyższym COP, więc nawet przy G11 IMO warto ustawiać PC do CWU najlepiej tuż po większych rozbiorach (np. po 22:00) gdzie na dole zasobnika jest duża porcja zimnej wody, nie wymieszanej z ciepłą - wtedy wychodzi średnio najwyższy COP.

 

A panele fotowoltaiczne, jak nie pokryją Ci 100% rocznego zapotrzebowania po uwzględnieniu bilansowania to tym bardziej nadają sens G12. W końcu to drogiego prądu nie będziesz ciągnął, bo będziesz miał "swój". A kupować będziesz wyłącznie tańszy.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie jak Ty kolego.. cenie sobie wygodę i możliwość używania wszelakich urządzeń wtedy, kiedy mam na to potrzebę i ochotę..

Dodatkowo bardzo dużo urządzeń pracuje w ciągu dnia, albo i cała dobę.. . zreszta ta różnica 2000 zł to jakaś z czapki wzięta.. 20 kw/dobę średnio to PC pobiera w okresie grzewczym gdzie są mrozy.. przy temp od 0 wzwyż pobiera dużo mniej, a poza okresem grzewczym używana jest tylko do podgrzania cwu.. wiec to wyliczenie nie mamnajmniejszego sensu.. dodatkowo jak grzejemy tylko w godzinach taniej taryfy to na 100% są wachania temperatur nawet przy bardzo ciepłych domach..

 

Nikt was nie zmusza do korzystania z dwóch taryf. My tylko namawiamy.

Może gdybyś to przeliczył to byś zmienił zdanie. Na chwile obecną opierasz się na swoich "przekonaniach".

 

Licznik jedno taryfowy mialem tylko miesiąc po wprowadzeniu - teraz wiem ze dobrze zrobiłem przechodząc na dwie taryfy.

Musisz uwierzyć na słowo, że tak jak Ty mam lodówkę, żarówki, czajnik itd. W drugiej taryfie staramy się by uzywać tylko zmywarke i pralke. TYLKO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po miesiącu przeszedłeś na dwie taryfy to chyba nie za bardzo masz porównanie z G11.

 

ale wcześniej (w mieszkaniu?) pewnie miał do czynienia z G11

wiem jakie rachunki miałem w mieszkaniu z G11, po niecałym miesiącu mieszkania, zmieniłem taryfę na G12, bo nie mogłem znieść myśli, że pieniądze przeciekają mi przez palce....i przechodziłem z założeniem, że na prądzie bytowym będę w plecy, ale z nawiązką pokryje to co zaoszczędzę na grzaniu. Rzeczywistość to zweryfikowała...okazało się, że dla G12 bytowy wychodził na minimalny minus, ale jak tylko wprowadzili G12w, to są spore oszczędności, także na prądzie bytowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po miesiącu przeszedłeś na dwie taryfy to chyba nie za bardzo masz porównanie z G11.

 

Nadal chyba nie wiesz na czym to polega. Jeśli nie wierzysz matematyce to by sprawdzić co bardziej się opłaca (G11 vs G12) należy mieć najpierw G12. To na podstawie faktury z G12 możesz od razu stwierdzić czy opłaca się przejść na G11. Nie na odwrót.

 

PS. Zbliża sie 2 tygodniowy wyjazd w gory. CWU odłączę. Co z ogrzewaniem? Jakie macie doświadczenie? Jest sens obniżania temp np o 5*C i np 4dni przed powrotem powrócić do ustawień standardowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po miesiącu przeszedłeś na dwie taryfy to chyba nie za bardzo masz porównanie z G11.

 

Po kilku latach przeszedłem z G11 na G12 i u mnie to także się opłacało bez zwracania uwagi na godziny, a jeszcze bardziej opłaca się gdy np. suszarkę kondensacyjną, zmywarkę ustawię na pracę w godz. 13-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie

To mój pierwszy post i po dłuższej obserwacji wątku prosiłbym o pewne sugestie i podpowiedzi mogące mi pomóc dobrać pompę PW dla mojego planowanego domu.

 

Charakterystyka domu:

pow. zabudowy 210 mkw

pow. użytkowa 115 mkw

dom parterowy z poddaszem nieużytkowym i garażem w bryle

region: północ podkarpacia

 

Izolacje termiczne:

podłoga na gruncie styr 20cm (U=0,116)

strop: wełna 30cm (U=0,121)

ściany: beton kom.24 + styr 20cm (U=0,144)

ściany fundamentowe styr 16cm

okna: max U=0,9

drzwi + brama garażowa: U=1,3

wentylacja grawitacyjna

co- grzejniki

 

Dla takiego projektu EU co+w z charakterystyki energetycznej wynosi 28,42 kWh/mkw*rok natomiast EU cwu to 24 kWh/mkw*rok

 

Natomiast do tego projektu wprowadzone zostały zmiany

- wentylacja mechaniczna z odzyskiem + poważnie biorę pod uwagę GWC rurowy

- zwiększona izolacja podłogi na gruncie z 20cm do 35cm

- zwiększona izolacja ścian fundamentowych z 16cm do 32cm

- będą wstawione rolety zew. podtynkowe we wszystkich oknach

- ogrzewanie podłogowe na całości

- okna częściowo wysunięte w ocieplenie

 

W związku z tym EU co+w spadnie, jednak nie mam wyliczeń do jakiego dokładnie poziomu.

 

Moje pytanie jak powinienem dobrać moc pompy, czy przyjmuję założenie że (28,42 + 24)*115 = 6000 kWh to maksymalne zapotrzebowanie, czyli idealna byłaby pompa 6kW ?

Nie mam bardzo zasobnego portfela więc zależy mi na dobrym stosunku cena jakość. Gazu nie chcę ciągnąć do działki, więc pompa miałaby mieć wspomaganie grzałką.

W przyszłym tygodniu mam mieć spotkanie z projektantem instalatorem, ma mi przedstawić już gotowy projekt i jakieś propozycje, dlatego byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie na co zwracać uwagę i jaki dobrać sprzęt, żeby ogrzanie domu było tanie.

 

Z góry wszystkim dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...