Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Witam

 

Tak z pod dużego palca, bez wnikania w szczegóły, które oczywiście należy zgłębić.

Obciążenie cieplne budynku z wentylacją mechaniczną nie powinno przekroczyć 4 KW.

 

Uwzględniając moc niezbędną dla CWU oraz grzanie w okienkach taryfowych

 

- Zaplanuj pompę 9 kW jednofazową

- Odpuść dokładanie izolacji na ścianach, fundamentach i pod podłogą

- Dołóż 10 cm wełny na dach

- zostaw wentylację mechaniczną

 

Ciesz się niskim zużyciem rocznym

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kaizen to co pokazałeś w tabeli to akurat zmiana cop w zależności od temperatury zasilania i to normalne że im wyższa temperatura zasilania tym cop mniejsze

iluminatus powinieneś zweryfikować U dla podłogi na gruncie U=0,116 [20cm styro] - wynik budzący wątpliwość, zauważ że dla ściany - beton komórkowy +20cm styro masz U=0,144 a przecież beton komórkowy też ma jakiś opór cieplny

Edytowane przez ironsmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak z pod dużego palca, bez wnikania w szczegóły, które oczywiście należy zgłębić.

Obciążenie cieplne budynku z wentylacją mechaniczną nie powinno przekroczyć 4 KW.

 

Uwzględniając moc niezbędną dla CWU oraz grzanie w okienkach taryfowych

 

- Zaplanuj pompę 9 kW jednofazową

- Odpuść dokładanie izolacji na ścianach, fundamentach i pod podłogą

- Dołóż 10 cm wełny na dach

- zostaw wentylację mechaniczną

 

Ciesz się niskim zużyciem rocznym

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Dzięki za odp, i teraz pytanie czy to 9kW nie będzie zbyt przewymiarowane.

Jak powinno się właściwie dobierać moc pompy ?

I czy dobrze rozumiem obciążenie cieplne - że źródło ciepła nie może zbyt znacząco przekraczać obciążenia cieplnego budynku, czyli zakładając 4 kW to przy 9 kW pompy mamy ponad dwukrotnie większą moc?

 

I czy warto rezygnować z docieplenia podłogi, skoro według sporej części artykułów w dobrze zaizolowanym domu z repuperacją najwięcej ciepła ucieka do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaizen to co pokazałeś w tabeli to akurat zmiana cop w zależności od temperatury zasilania i to normalne że im wyższa temperatura zasilania tym cop mniejsze

 

To wytłumacz mi,co to jest to max, normal, min, mid,

I od czego zależy, że przy DZ +2 i temperaturze zasilania 35* w max jest COP 3,22, przy tych samych temperaturach dla normal COP=3,55

Co się zmieniło, skoro nie modulacja (bo i moc jest odpowiednio max 12,11kW vs normal 8kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp, i teraz pytanie czy to 9kW nie będzie zbyt przewymiarowane.

Jak powinno się właściwie dobierać moc pompy ?

I czy dobrze rozumiem obciążenie cieplne - że źródło ciepła nie może zbyt znacząco przekraczać obciążenia cieplnego budynku, czyli zakładając 4 kW to przy 9 kW pompy mamy ponad dwukrotnie większą moc?

 

I czy warto rezygnować z docieplenia podłogi, skoro według sporej części artykułów w dobrze zaizolowanym domu z repuperacją najwięcej ciepła ucieka do gruntu.

podstawa to zrób OZC. Będziesz miał pewność. Następnie jeśli faktycznie by wyszło około 4-5 to możesz się pokusić o jednofazową SDC 9kW która przy -20 będzie miała około 6 ale jeszcze raz powtórzę - podstawą jest prawidłowe OZC. Co do podłogi to te 15-20 styropianu się przyda bo inaczej faktycznie będziesz miał większe straty w dół jak do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że dom jest zrobiony bardzo starannie nie ma sensu prze wymiarować pompy ciepła.

Uwielbiam takie podejście "teoretyków".

A wystarczy tylko parę lat aż okaże się, że cudowne U okien i drzwi już się zestarzało bo argon wyparował...

Tu i tam osy czy trzmiele zrobiły demolkę w styropianie... Ech...

 

To samo z bezgranicznym zaufaniem do wyliczanek OZC czy cudownych projektów podłogówki czy wentylacji gdzie okazuje się że jednak projektant się pomylił. A rur zagęścić się potem już nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo z bezgranicznym zaufaniem do wyliczanek OZC czy cudownych projektów podłogówki czy wentylacji gdzie okazuje się że jednak projektant się pomylił. A rur zagęścić się potem już nie da.

wihajster zależy kto dla Ciebie te obliczenia i projekty robi -ja tam nie narzekam. Sprawdza się w 100% zarówno obliczenia jak i projekt oraz przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi jak uważa ja nie lubie chodzi w zaduzych butach, wg mnie wystarczy 5 kW a inwestor niech sam decyduje mozna się pokusić o 7 kW jeśli nie jesteśmy pewnie ale branie pomy o raz przewymiarowanej TO BEZ SENSU
ile te 5 kW będzie miało przy -15 -20? 7 przy -7 ma 5,9 a przy -20 ciężko już jej będzie uzyskać 4 Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie

To mój pierwszy post i po dłuższej obserwacji wątku prosiłbym o pewne sugestie i podpowiedzi mogące mi pomóc dobrać pompę PW dla mojego planowanego domu.

 

Charakterystyka domu:

pow. zabudowy 210 mkw

pow. użytkowa 115 mkw

dom parterowy z poddaszem nieużytkowym i garażem w bryle

region: północ podkarpacia

 

Izolacje termiczne:

podłoga na gruncie styr 20cm (U=0,116)

strop: wełna 30cm (U=0,121)

ściany: beton kom.24 + styr 20cm (U=0,144)

ściany fundamentowe styr 16cm

okna: max U=0,9

drzwi + brama garażowa: U=1,3

wentylacja grawitacyjna

co- grzejniki

 

Dla takiego projektu EU co+w z charakterystyki energetycznej wynosi 28,42 kWh/mkw*rok natomiast EU cwu to 24 kWh/mkw*rok

 

Natomiast do tego projektu wprowadzone zostały zmiany

- wentylacja mechaniczna z odzyskiem + poważnie biorę pod uwagę GWC rurowy

- zwiększona izolacja podłogi na gruncie z 20cm do 35cm

- zwiększona izolacja ścian fundamentowych z 16cm do 32cm

- będą wstawione rolety zew. podtynkowe we wszystkich oknach

- ogrzewanie podłogowe na całości

- okna częściowo wysunięte w ocieplenie

 

W związku z tym EU co+w spadnie, jednak nie mam wyliczeń do jakiego dokładnie poziomu.

 

Moje pytanie jak powinienem dobrać moc pompy, czy przyjmuję założenie że (28,42 + 24)*115 = 6000 kWh to maksymalne zapotrzebowanie, czyli idealna byłaby pompa 6kW ?

Nie mam bardzo zasobnego portfela więc zależy mi na dobrym stosunku cena jakość. Gazu nie chcę ciągnąć do działki, więc pompa miałaby mieć wspomaganie grzałką.

W przyszłym tygodniu mam mieć spotkanie z projektantem instalatorem, ma mi przedstawić już gotowy projekt i jakieś propozycje, dlatego byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie na co zwracać uwagę i jaki dobrać sprzęt, żeby ogrzanie domu było tanie.

 

Z góry wszystkim dziękuję

 

Pomijając to co wszyscy mówią zaproś przedstawiciela firmy która dostarczy Ci pompę ciepła niech ich projektatnt wyliczy Ci jaką pompę potrzebujesz, robisz wszystko dobrze (ja bym tylko się zastanowił nad GWC czy aby napewno to jest takie zdrowe? To co się tam w tych rurach uchowa? Masz mega dobrze zaizolowane dom jeśli podajesz 35 styro to jest dużo na podłogę! Ja bym na Twoim miejscu niemszalał z dużą pompą ciepła, zrób jak masz miejsce kolektor poziomy, o powietrznej się nie wypowiadam, jak chcesz napisz do mnie na prv to Ci podam nr tel i kilka rzeczy podpowiem. Nie jestem ekspertem ale zajmuję się tym od roku i coś już tam wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wihajster zależy kto dla Ciebie te obliczenia i projekty robi -ja tam nie narzekam. Sprawdza się w 100% zarówno obliczenia jak i projekt oraz przepływy.

Pewnie ta osoba tutaj by nie chciała rozgłosu więc przemilczę.

Obliczenia i projekty nie dla mnie ale zdarzyło się u klientów nie raz i nie dwa że projekt podłogówki był do dupy.

Projektant jak każdy, czasami mija się z prawdą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...