Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

OZC jest OZC. Czy dla pieca na czarne złoto czy dla kotła na gaz lub dla PC powinno mieć takie same wartości - nie ma to żadnego znaczenia. Natomiast biorąc pod uwagę wynik obawiam się że jest ono tyle warte co papier toaletowy ale oczywiście mogę się mylić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W końcu dostałam OZC - okazuje się, że było przy projekcie, tylko nie trafiło do nas ;) Tylko to jest OZC wyliczone dla pieca na węgiel oraz na kocioł kondensacyjny.

 

Czy to oznacza, że muszę wyliczyć również OZC dla PC?

 

jak było przy projekcie, to pewnie niewiele jest warte.

niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC jest OZC. Czy dla pieca na czarne złoto czy dla kotła na gaz lub dla PC powinno mieć takie same wartości - nie ma to żadnego znaczenia. Natomiast biorąc pod uwagę wynik obawiam się że jest ono tyle warte co papier toaletowy ale oczywiście mogę się mylić.

 

zgadza się. Roczne zapotrzebowanie na CO 9418 kWh/rok dla CWU 5152 kWh/rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu dostałam OZC - okazuje się, że było przy projekcie, tylko nie trafiło do nas ;) Tylko to jest OZC wyliczone dla pieca na węgiel oraz na kocioł kondensacyjny.

 

Czy to oznacza, że muszę wyliczyć również OZC dla PC?

 

Zapewne otrzymałas charakterystykę energetyczną, czyli de facto jeden z dokumentów koniecznych do uzyskania PNB, merytorycznie wartosc jej praktycznie zerowa. Nie chodzi ze wyliczono Ep dla róznych nosników energii, tylko ze obliczenia są niedokladne a moze wrecz oszukane, cel tego opracowania jest jeden czyli to co napisałem powyzej. Jezeli projekt jest adaptowany to powinna byc wyliczona nowa charakterystyka bo jest inna lokalizacja, usytuowanie, ocieplenia, okna, rodzaj wentylacji, itd. Jezeli chcesz aby dobór mocy pompy był prawidłowy to musi byc wykonane dokładne i rzetelne ozc na podstawie aktualnych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ozc to 4,7kW a mam pompę ponad 9kW. Czyżbym dobrał sobie źle pompę Panie konsultant?

 

Rwojtek,

 

W Pana przypadku do projektowego obciążenia cieplnego z OZC wynoszącego 4,7 kW należy jeszcze uwzględnić naddatek mocy na cele podgrzania CWU, który orientacyjnie wynosi 0,25kW na jedną osobę.

Przyjmując cztery osoby w budynku uzyskujemy 5,7 kW - mógł Pan dobrać pompę ciepła o niższej mocy 6 kW lub 8 kW.

Dobór pompy o wyższej mocy pozwala na jej pracę przy niższej mocy inwertera, a więc zapewnia wysoki komfort przy niekorzystnych warunkach temperaturowych na zewnątrz oraz, co równie istotne, wydłuża to żywotność samego urządzenia.

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

 

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie pięknie opisane jako OZC. Wszystko jasne.:bash:

 

Powinno być policzone tak, jak i każde inne OZC i robione jest to w tych samych programach - różnica, to forma raportu.

Oczywiście standardowe dla projektu z katalogu jest przy pewnych założeniach co do lokalizacji i orientacji względem stron świata, więc już z tego powodu najczęściej odbiega od konkretnej realizacji. Do tego przy budowie często zmieniasz coś - choćby rozmiary okien, ich U, ocieplenie o nieco innych parametrach itd.

Ale wyliczenie powinno z grubsza odpowiadać rzeczywistości. Za wyjątkiem EP które jest wyliczane na podstawie źródła ciepła i zmieniając je zmienia się drastycznie (dla przykładu mój dom przy PC ma EP ok. 40, a zmieniając jedynie ogrzewanie na prąd ponad 122kWh/m2/r)

 

Jeżeli PCHE masz robione w Build Desku, to prawdopodobnie jest do zaimportowania na:

 

http://bdec.builddesk.pl/index.php?a=projekt&b=moje_projekty

 

Potem możesz parametry dopasować do swojej sytuacji czy przeliczać co będzie, jak zmienisz to czy tamto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję ;) Wyliczenia rzeczywiście w Build Desku. Przeniosę dane o ile gdzieś nie polegnę. O eksporcie danych nie ma mowy - mam wszystko w wersjach papierowych.

 

Dziękuję za wskazówkę :D

Ja po prostu nie wierzę że 150-cio metrowy dom może mieć takie obciążenie:

Projektowe obciążenie cieplne to 9,56 kW. W domu wszędzie podłogowe ogrzewanie.

Musiał by być dziurawy jak ser szwajcarcki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciażenie cieplne liczy się prosto

Wystarczy policzyć powierzchnie dachu, scian zewnętrznych ,okien,

i pomnożyć przez współczynnik przenikania ciepłą dla tych przegród o dt odpowiednie dla strefy ( np 40 *K)

 

Wychodzi wystarczająco dokładnie

 

i doddać straty na wentylację dla reQ to max 400 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciażenie cieplne liczy się prosto

Wystarczy policzyć powierzchnie dachu, scian zewnętrznych ,okien,

i pomnożyć przez współczynnik przenikania ciepłą dla tych przegród o dt odpowiednie dla strefy ( np 40 *K)

 

Wychodzi wystarczająco dokładnie

 

i doddać straty na wentylację dla reQ to max 400 W

 

A po tyle obliczen, to samo osiągniemy licząc za pomocą ciepławłasciwego, dokładnosc, a raczej niedokładnosc porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciażenie cieplne liczy się prosto

Wystarczy policzyć powierzchnie dachu, scian zewnętrznych ,okien,

i pomnożyć przez współczynnik przenikania ciepłą dla tych przegród o dt odpowiednie dla strefy ( np 40 *K)

 

Wychodzi wystarczająco dokładnie

 

i doddać straty na wentylację dla reQ to max 400 W

 

Brzmi rzeczyście mało skomplikowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

trzy grosze od siebie w zakresie nieprofesjonalnego OZC.

Wg mnie najważniejsza jest sprawdzona tolerancja (wzgl profesjonalnego OZC) stosowanego kalkulatora czy też uproszczonej metody.

Jeśli rozrzut jest ok 10-15% przy max obciążeniu , to może to nie mieć większego znaczenia- przecież nikt nie produkuje PC co do 0.01 kW , tylko stosuje się typoszeregi (np 5, 7,9kW , itd)

Co do zużycia , to raczej jest to kwestia indywidualnych preferencji i pogody w danym roku.

Pozostaje tylko podjąć decyzję : zlecić sprawdzonemu profesjonaliście czy jednak poświęcić trochę czasu i samemu oszacować OZC .

Drugi wariant wymaga jednak zaufania do samego siebie...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak . obliczenie powierzchni prostokąta i mnożenie może być problemem przy obecnym poziomie kształcenia.

 

i mamy odpowiedź dlaczego tylu użytkowników błądzi w kwestii PC - po prostu brakuje im wykształcenie. Całe szczęście są tacy użytkownicy jak Ty, którzy potrafią wskazać kierunek ;)

 

pozdrawiam i życzę miłego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie, nie o tym, ale jest to klasyczny przyklad, cieplowlasciwe doradza/sugeruje do tego domu pc o mocy 13 kW, to nie nadaje sie nawet do skomentowania.

Wracajac do cieplawlasciwego a raczej do jego niedokladnosci. to trzeba miec duzą doze zaufania do poprawnosci obliczen wynikajacej z algorytmu obliczen zastosowanego przez autora tego kalkulatora jak i do własnych umiejetnosci obslugi w/w programu, a dokonywanie konkretnych wyborów dotyczacych systemu grzewczego na podstawie wyników "obliczen" z ciepławlasciwego uwazam za akt odwagi lub desperacji w imie oszczednosci czy tez minimalizowania kosztów budowy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nadmienię, że przy szczegółowym OZC rozważałem dwa warianty: izolowania garażu od domu i bez izolowania (wcześniej podobne rozważania dotyczyły izolowania pomieszczeń gospodarczych), to wykazało różnicę w zapotrzebowaniu na poziomie 1MWh. Może mało, może dużo -- zależy od zastosowanego ogrzewania. Jak wziąć pod uwagę obliczenia dot. pomieszczeń gospodarczych, to wyszło kolejne 2MWh i w sumie blisko 1,5kW różnicy w obciążeniu. Niestety takich "niuansów" cieplowlasciwie nie wykaże. To jest kalkulator od początku stworzony z założeniem dla starszych domów i grzania węglem. Że wykazują porównanie dla PC, to dobrze -- może paru przejrzało na oczy i wyszło z węglosyfu względnie kominka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...