Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Odnośnie przestrzelonych wyników z kalkulatora z "ciepło właściwie" , to pytanie brzmi :

czy zostały wprowadzone prawidłowo dane ?

Kilka osób z tego forum z profesjonalnym OZC , potwierdziło rozrzut wyników 8-10% -czy to jest jakaś reguła ,trudno to stwierdzić (ale więcej jest za niż przeciw)

Ja próbowałem liczyć na piechotę - wyniki były zbliżone do kalkulatora. Mi się po prostu chciało i tyle .Oczywiście ryzyko jest zawsze-nie jesteśmy w stanie przewidzieć "bumelek" budowlanych , wtedy też się trochę rozjedzie profesjonalne OZC.

Może przy budowie nowego domu bym skorzystał z usługi Asolta (mając wszystkie dane materiałów ) -a może bym szacował...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kilka osób z tego forum z profesjonalnym OZC , potwierdziło rozrzut wyników 8-10%

 

Mi ciepłowłaściwe wyliczyło zapotrzebowanie na 7,5MWh/r na samo ogrzewanie.

PCHE zrobione przez "profesjonalistów" - 3,2MWh/r

Jak poprawiłem PCHE zrobione przez profesjonalistów (np. za dużo okien wstawili, powierzchnię ścian zawyżyli o 30% i kilka innych kwiatków) to mi wyszło 2,7MWh/r

 

Ciepło właściwe jest tak daleko od realiów, jak to tylko możliwe. I podjąłbym tragiczną decyzję, gdybym się oparł na ich wyliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ciepłowłaściwe wyliczyło zapotrzebowanie na 7,5MWh/r na samo ogrzewanie.

PCHE zrobione przez "profesjonalistów" - 3,2MWh/r

Jak poprawiłem PCHE zrobione przez profesjonalistów (np. za dużo okien wstawili, powierzchnię ścian zawyżyli o 30% i kilka innych kwiatków) to mi wyszło 2,7MWh/r

 

Ciepło właściwe jest tak daleko od realiów, jak to tylko możliwe. I podjąłbym tragiczną decyzję, gdybym się oparł na ich wyliczeniach.

 

2700 kWh na ogrzewanie??, jakby nie patrzec wynik zbyt optymistyczny, im mniejszy dom tym trudniej o mniejszy wskaznik Eu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ciepłowłaściwe wyliczyło zapotrzebowanie na 7,5MWh/r na samo ogrzewanie.

PCHE zrobione przez "profesjonalistów" - 3,2MWh/r

Jak poprawiłem PCHE zrobione przez profesjonalistów (np. za dużo okien wstawili, powierzchnię ścian zawyżyli o 30% i kilka innych kwiatków) to mi wyszło 2,7MWh/r

 

Ciepło właściwe jest tak daleko od realiów, jak to tylko możliwe. I podjąłbym tragiczną decyzję, gdybym się oparł na ich wyliczeniach.

 

z ciekawości wbiłem swój dom do cieplowlasciwe. I też mi proponuje kocioł 13kw(na CO 8,6kw), mimo że wcześniej zaznaczyłem, że ogrzewam PC 7,6kw :p

Największy problem, to brak możliwości zróżnicowania temperatur....nie da się tutaj precyzyjniej tego ustawić.

 

Z własnoręcznie wykonanego OZC w trakcie budowy wyszło mi 5,5kw na CO, na CWU przyjąłem 0,25kw/1 os. Zużycie prądu od kilku lat potwierdza, że obliczenia były "bliskie rzeczywistości" ;)

Natomiast w przypadku mojego domu widać, że różnica między ciepłowlasciwe a OZC jest kolosalna! I nie jest to 8-10%

 

DODAŁEM: I o ile dobrze pamiętam, to zaznaczyłem podczas obliczeń całkiem sporo mostków, więc (to dla bobrow) jesteśmy w jakiś tam sposób zabezpieczyć się przed błędami budowlańców. Ja dałem sporo na zapas, żeby mieć pewność. Budowlańcy chyba się dostosowali do moich ustawień :p

Edytowane przez JTKirk
DODAŁEM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości wbiłem swój dom do cieplowlasciwe. I też mi proponuje kocioł 13kw(na CO 8,6kw), mimo że wcześniej zaznaczyłem, że ogrzewam PC 7,6kw :p

Największy problem, to brak możliwości zróżnicowania temperatur....nie da się tutaj precyzyjniej tego ustawić.

 

Z własnoręcznie wykonanego OZC w trakcie budowy wyszło mi 5,5kw na CO, na CWU przyjąłem 0,25kw/1 os. Zużycie prądu od kilku lat potwierdza, że obliczenia były "bliskie rzeczywistości" ;)

Natomiast w przypadku mojego domu widać, że różnica między ciepłowlasciwe a OZC jest kolosalna! I nie jest to 8-10%

 

DODAŁEM: I o ile dobrze pamiętam, to zaznaczyłem podczas obliczeń całkiem sporo mostków, więc (to dla bobrow) jesteśmy w jakiś tam sposób zabezpieczyć się przed błędami budowlańców. Ja dałem sporo na zapas, żeby mieć pewność. Budowlańcy chyba się dostosowali do moich ustawień :p

 

Ok-przyjmuję do wiadomości .

Czyli kalkulatorek raz szacuje lepiej , innym razem gorzej.

Zapytam tylko , czy nie ma pomyłki w źródle ciepła tj 13 kW pieca węglowego -piec ma przecież słabą sprawność.Należy spojrzeć nie na moc urządzenia grzewczego , tylko na moc przy min temperaturze w danej strefie.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko jasne ,

sprawdziłem symulację mojej kuzynki na cieple właściwym ,wyniki dla danych :

 

23st temp wewnętrzna ,max moc grzewcza przy -20 st i moc przy tym potrzebna to 10,7kW

 

A teraz dobór źródeł :

piec węglowy 13-15 kW

piec gazowy 14 kW

PC 12kW

 

I tu jest kwach-w miarę miarodajne jest obciążenie przy -20 st i temp zadanej wewnątrz -a teraz to jak z tym będzie ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-przyjmuję do wiadomości .

Czyli kalkulatorek raz szacuje lepiej , innym razem gorzej.

Zapytam tylko , czy nie ma pomyłki w źródle ciepła tj 13 kW pieca węglowego -piec ma przecież słabą sprawność.Należy spojrzeć nie na moc urządzenia grzewczego , tylko na moc przy min temperaturze w danej strefie.

pzdr

 

Moc to moc a sprawnosc to sprawnosc, dla mocy kotła nie ma znaczenia jaka jest temperatura zewnetrzna, powinna byc niezalezna od temp. zewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc to moc a sprawnosc to sprawnosc, dla mocy kotła nie ma znaczenia jaka jest temperatura zewnetrzna, powinna byc niezalezna od temp. zewn.

 

W sumie racja-sprawność w piecu węglowym ma wpływ na zużycie , a nie na moc.

Rzeczywiście mają w tym kalkulatorku do bani dobór urządzeń grzewczych- pytanie jaka jest w końcu odchyłka na obciążeniu cieplnym ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko, dlaczego przyjmują tam aż tak dużo na potrzeby CWU ?!?

 

To dobre pytanie. Może normy zużycia CWU powstały za czasów ręcznego mycia garów i pralek Frania? I nie zostały zmniejszone, jak całe pranie i zmywanie przestało korzystać z CWU? A może faktycznie średnia jest taka, bo w wielu domach ciągle rządzą Franie i ręczne zmywanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobre pytanie. Może normy zużycia CWU powstały za czasów ręcznego mycia garów i pralek Frania? I nie zostały zmniejszone, jak całe pranie i zmywanie przestało korzystać z CWU? A może faktycznie średnia jest taka, bo w wielu domach ciągle rządzą Franie i ręczne zmywanie?

 

Na jakiej pdstawie zakładasz ze ciepłowlasciwe przy doborze mocy na cwu liczy zgodnie z normą? Przyjmuje sie od 0,25 do 0,5 kW na osobę w zaleznosci od pojemnosci zasobnika. Autor ciepławlasciwego w sobie tylko znany sposób liczy tę moc, na pewno z normami ten sposób nie ma wiele wspolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się powoli decydować na pompę powietrze-woda, mam do wyboru kilka opcji. skłaniam się ku dwóm:

- BUDERUS WPL 8AR

- INWERTER SPLIT AE090JXEDEH/EU Samsung EHS 9kW

 

Co możecie powiedzieć o tych pompach? Sama różnica w kosztach to 6 tys zł na korzyść SAMSUNGA - więc bardziej skłaniam się ku tej opcji, ponieważ różnica z COP nigdy się nie zwróci... czy coś podpowiecie? może jednak warto dopłacić?

dom parterowy 119m2 po podłoddze, całość podłogówka zatopiona w PF 23cm ocieplonej 16cm XPS - rurki zatopione ok. 5cm pod powierzchnią płyty. Budynek z silikatów N24 ocieplony 22cm 033 AUSTROTHERM w stropie ok 40cm wełny.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...