Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Nie to żebym nie był zwolennikiem G12w która sam mam ale w twoim wyliczeniu brakuje faktu że przez pol roku nie grzejesz i pompa 90% czasu nie pracuje i nie oszczedzasz wtedy (tylko tyle co na CWU).

 

Mimo to w okresie rozliczeniowym rok do roku będzie się opłacało. W poprzednim domu nie miałem PC, a zużycie kształtowało się w proporcjach 50/50 i jeszcze G12W wychodziła korzystniej niż G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poradźcie. Dom 170m, bez podłogówek. Teraz mam ekogroszek + solary, ale chcę zmienić na PC. Zakładam, że nie muszę wymieniać całej kotłowni, bo część instalacji zostanie. Z jakimi kosztami musiałabym się liczyć? Czy to w ogóle jest ekonomiczne? Bo dla mnie liczy się już to, że nie trzeba będzie czyścić pieca i dorzucać węgla, który sporo waży w workach. I może głupie - czy PC bardzo hałasuje? Jakieś porady dla laika poproszę, tylko bez wkręcania. Całkiem poważnie pytam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie. Dom 170m, bez podłogówek. Teraz mam ekogroszek + solary, ale chcę zmienić na PC. Zakładam, że nie muszę wymieniać całej kotłowni, bo część instalacji zostanie. Z jakimi kosztami musiałabym się liczyć? Czy to w ogóle jest ekonomiczne? Bo dla mnie liczy się już to, że nie trzeba będzie czyścić pieca i dorzucać węgla, który sporo waży w workach. I może głupie - czy PC bardzo hałasuje? Jakieś porady dla laika poproszę, tylko bez wkręcania. Całkiem poważnie pytam.

 

Poczytaj w wątku o modernizowanych domach oraz o zaletach i wadach PC PW

Tam jest wszystko co porzebujesz

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam najlepszej (powiedzmy że cena instalacji nie jest najważniejszym kryterium) pompy ciepła - bardziej chodzi mi o koszty użytkowania i parametry, tzn o to żebym nie marzł w zimie :) Ale każda oczywiście jest zachwalana jako ta naj. Buduję dom ok. 250m2 pow. użytkowej, podłogówka na całości, wentylacja mechaniczna, 20 cm ocieplenia. Czy ktoś poleci jakąś konkretną pompę. Bardzo byłbym wdzięczny!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra,

A może poprawnie jest liczyć tak:

pompa pracuje w nocy z mocą 9kW przez 5h przy -7st.C z COP 2,85 czyli na godzinę pracy zuzywa 9/2,85=3,15kWh*5h=15,75kWh*0,30zl=4,75zl

 

Pompa pracuje w dzień z mocą 9kW przez 5h przy temp.+2st. C z COP3,59 czyli zużycie jest 9/3,59=2,5kWh×5h=12,5kWh*0,5zl=6,25zl

 

Pytanie,w którym przypadku będzie taniej ?

 

Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym

 

Coś ci się pomerdało.

G11 - 0,57

G12W nocna 0,296

Dom potrzebuje 60 kWh

COP w dzień 3 a w nocy 2,8

Czyli w nocy zużyję 21,4* 0,296 =6,33

W dzień - 20 * 0,57 = 11,4

Różnica 11,4 - 6,33 = 5,07

 

Im bardziej naciągniesz dane wejściowe tym bardzej wyjdzie na twoje - różnica w COP już tylko 0,2, różnica w cenie prądu coraz większa to i wyniki lepsze - tylko czy zgodne z prawdą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym

 

 

 

Im bardziej naciągniesz dane wejściowe tym bardzej wyjdzie na twoje - różnica w COP już tylko 0,2, różnica w cenie prądu coraz większa to i wyniki lepsze - tylko czy zgodne z prawdą?

Skąd takie bzdury i idiotyzmy przychodzą Ci do głowy ?

COP pompy nie zależy od jej mocy grzewczej tylko od temperatury zewnętrznej podobnie moc grzewcza pompy nie zależy od COP pompy tylko ma za zadanie przez krzywą grzewczą uzupełnić straty energii domu przez określoną ilość godzin w ciągu doby.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej naciągniesz dane wejściowe tym bardzej wyjdzie na twoje - różnica w COP już tylko 0,2, różnica w cenie prądu coraz większa to i wyniki lepsze - tylko czy zgodne z prawdą?

Pokaż co jest naciągnięte a przyznam Ci rację. Jeśli nie pasuje Ci COP w dzień 3 to przelicz dla 3,5. Nie zgadzasz się z cenami prądu lub gazu to pokaż gdzie jest błąd.

Tu masz podsumowanie całego ubiegłego roku:

Podsumowanie roku 01,01,2017- 31,12,2017:

Zużycie:

CO - 50 / 2297 I/II taryfa

Produkcja:

CO - 8054

Roczny COP dla CO 3,43

 

 

Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym

Od półtora roku pompa chodzi a nie wiem jak grzałka wygląda bo się nigdy nie załączyła.

Co do mieszczenia się w okienku taryfowym to nawet jeśli przez 5 dni w roku załapę się na I taryfę to bedzie to ułamek procenta całkowitego zużycia przez pompę.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wyliczenie owszem ładne ale opiera się na założeniu, że pompa nawet przy mniejszym COP osiągnie moc nominalną bez załączania grzałek a to nieprawda - zależnie od mocy pompy w stosunku do zapotrzebowania można nie zmieścić się w nocnym okienku taryfowym

Ale odpowiem Ci też inaczej,w pierwszym sezonie grzewczym miałem taryfę G11 i grzalem wg sterownika pokojowego.

Rok kalendarzowy wyszedł mi ze zuzyciem na c.o+cwu 3500kWh za co zapłaciłem 1800zl,w następnym sezonie przeszedlem na taryfę G12W i grzanie 100% w tańszej taryfie i zużycie energii za rok wyszło 3300kWh za co zaplacilem 1000zl.

Widzisz różnicę ?

Przez 5 lat roczne zużycie energii waha się w granicy 3200-3500kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie bzdury i idiotyzmy przychodzą Ci do głowy ?

COP pompy nie zależy od jej mocy grzewczej tylko od temperatury zewnętrznej podobnie moc grzewcza pompy nie zależy od COP pompy tylko ma za zadanie przez krzywą grzewczą uzupełnić straty energii domu przez określoną ilość godzin w ciągu doby.

 

Ja wiem że hejtowanie jest modne ale można trochę na tym forum przystopować.

 

Wskazałem, że nie można wyliczać opłacalności grzania w G12 porównując ceny "nocne" do "dziennych" , tylko należy porównać ceny "nocne" G12 do cen "całodobowych" G11 , mam rację czy nie?

 

Pompa ciepła, jaka by nie była, potrafi pobrać z sieci określoną moc i "przemnożyć" ją przez COP (zależny m.in. od temperatury) oddając do domu określoną ilość ciepła.

Jeśli jest za zimno, to cop jest na tyle mały, że pompa 9kW pobierając tyle prądu ile może (czyli działając z pełną mocą) nie odda 9kW ciepła bez włączania grzałek (zależnie od pompy i temperatury może to być np. COP 1,6 przy -15C - wtedy pompa odda tylko około 5kW ciepła) i wszyscy o tym wiecie, że grzałki są po to, żeby pomóc pompie w takiej sytuacji.

Jeśli ktoś myśli, że pompa w normalnych warunkach bierze 3kW i oddaje 9kW a kiedy jest zimno to bierze sobie więcej (np. 5 kW) i dalej oddaje 9kW ciepła to jest w błędzie - może tak zrobić tylko kiedy załączy grzałki, prawda?

 

Wszystko teraz rozbija się o to jak kto ma dobraną pompę do zapotrzebowania na ciepło - jeśli jest trochę przewymiarowana (albo zima jest łagodna) to spoko - grzałka może nigdy się nie włączyć, jeśli jest nieco mniejszej mocy to wg mnie każdy może sobie spróbować policzyć czy w jego warunkach i przy jego pompie grzanie w nocy ma sens.

 

Co do wahań temperatury dzień/noc to zależy to głównie od zachmurzenia - jak jest czyste niebo to wahania są większe prawda?

(wskazanie stacji pomiarowej Warszawa jest nieco ryzykowne, jeśli jest zlokalizowana w centrum dużego miasto to może trochę "wygładzać" wykres temperatury, tak samo jak gdyby była położona nad dużym zbiornikiem wodnym - oczywiście jeśli ktoś w takim miejscu mieszka to jak najbardziej powinien brać jej wskazania pod uwagę)

Oczywiście niemożliwością jest przeskakiwanie z taryfy na taryfę zależnie od pogody czy od tego jaka ma być zima w tym roku , ale już dobranie taryfy i pory grzania do tego jaką moc i jaką krzywą COP ma pompa, a jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom wg mnie warte jest chwili uwagi, w przypadku pomp biorących ciepło z powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja wiem że hejtowanie jest modne ale można trochę na tym forum.

Pompa ciepła, jaka by nie była, potrafi pobrać z sieci określoną moc i "przemnożyć" ją przez COP (zależny m.in. od temperatury) oddając do domu określoną ilość ciepła.

Jeśli jest za zimno, to cop jest na tyle mały, że pompa 9kW pobierając tyle prądu ile może (czyli działając z pełną mocą) nie odda 9kW ciepła bez włączania grzałek (zależnie od pompy i temperatury może to być np. COP 1,6 przy -15C - wtedy pompa odda tylko około 5kW ciepła) i wszyscy o tym wiecie, że grzałki są po to, żeby pomóc pompie w takiej sytuacji.

Jeśli ktoś myśli, że pompa w normalnych warunkach bierze 3kW i oddaje 9kW a kiedy jest zimno to bierze sobie więcej (np. 5 kW) i dalej oddaje 9kW ciepła to jest w błędzie - może tak zrobić tylko kiedy załączy grzałki, prawda?

.

Opowiadasz takie brednie,że się w pale nie mieści albo jesteś tak zacofany jak Ci,którzy pakują węgiel do nowych domów.

 

Wyobraź sobie,że Panas T-CAP 9kW niezależnie od temperatury zewnętrznej do -15st.C utrzymuje moc grzewczą 9kW.Podobnie mają inne pompy p-w.

Poniżej mam pod ręką wykres charakterystyki technicznej Atlantica 11kW. Naucz się,zrozum i nie opowiadaj już więcej bzdur:

Screenshot_20180220-205938.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiadasz takie brednie,że się w pale nie mieści albo jesteś tak zacofany jak Ci,którzy pakują węgiel do nowych domów.

 

Wyobraź sobie,że Panas T-CAP 9kW niezależnie od temperatury zewnętrznej do -15st.C utrzymuje moc grzewczą 9kW.Podobnie mają inne pompy p-w.

Poniżej mam pod ręką wykres charakterystyki technicznej Atlantica 11kW. Naucz się,zrozum i nie opowiadaj już więcej bzdur:

 

Nie zastanawiają Cię te "schodki" na wykresie??

 

No to może wycinek z "nominal performance tables" Atlantica

 

Extensa 10

7C Moc na wyjściu 10,87kW Pobór prądu 2,49 kW COP 4,37

-15C Moc na wyjściu 7,3kW Pobór prądu 2,93 kW COP 2,49

 

kicha co? taki spadek mocy ...

 

Excelia 11

7C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 2,34 kW COP 4,76

-15C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 4,86 kW COP 2,29

 

a tu miód malina ? tak ślicznie utrzymuje moc wyjściową.... tylko jakim kosztem

 

w porównaniu z Extensą 10 bierze 2 kW prądu więcej żeby utrzymać tą moc przy -15

 

Teraz też Cię to nie zastanawia?

 

Sprawdź jak to jest w panasie - jakim kosztem on utrzymuje tą moc na wyjściu do -15 C .

 

Uwaga teraz walnę teorią za którą możecie mnie pojechać -

gdyby te 2kW w Extensie 10 przeznaczyć na najzwyklejszą grzałkę to byśmy już mieli 9,3 kW (i slaby COP oczywiście)?

ale gdyby ogrzać ... coś w jednostce zewnętrznej , bo nie wiem czy możliwe jest przekazanie tej energii do powietrza które zasysa (i na pewno nie da się przekazać całości energii 1 do 1), to przy COP 2,49 mamy 4-5kW dodatkowej energii na wyjściu? I sumaryczny wynik 11,3 ?

[[Pewnie bardziej realnie będzie przyjąć 60%-80% tej wartości]]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie zastanawiają Cię te "schodki" na wykresie??

 

No to może wycinek z "nominal performance tables" Atlantica

 

Extensa 10

7C Moc na wyjściu 10,87kW Pobór prądu 2,49 kW COP 4,37

-15C Moc na wyjściu 7,3kW Pobór prądu 2,93 kW COP 2,49

 

kicha co? taki spadek mocy ...

 

Excelia 11

7C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 2,34 kW COP 4,76

-15C Moc na wyjściu 11,15kW Pobór prądu 4,86 kW COP 2,29

 

a tu miód malina ? tak ślicznie utrzymuje moc wyjściową.... tylko jakim kosztem

 

w porównaniu z Extensą 10 bierze 2 kW prądu więcej żeby utrzymać tą moc przy -15

 

Teraz też Cię to nie zastanawia?

 

Sprawdź jak to jest w panasie - jakim kosztem on utrzymuje tą moc na wyjściu do -15 C .

 

Uwaga teraz walnę teorią za którą możecie mnie pojechać -

gdyby te 2kW w Extensie 10 przeznaczyć na najzwyklejszą grzałkę to byśmy już mieli 9,3 kW (i slaby COP oczywiście)?

ale gdyby ogrzać ... coś w jednostce zewnętrznej , bo nie wiem czy możliwe jest przekazanie tej energii do powietrza które zasysa (i na pewno nie da się przekazać całości energii 1 do 1), to przy COP 2,49 mamy 4-5kW dodatkowej energii na wyjściu? I sumaryczny wynik 11,3 ?

[[Pewnie bardziej realnie będzie przyjąć 60%-80% tej wartości]]

 

Nie dziwi mnie nic,na forum jest sporo opomiarowanych pomp p-w z cieplomierzami i np.moc grzewcza z tego co jarze u bobrow-a w T-CAP 9kW przy -15st.C wyszła większa niż deklarowal to Panas czyli ponad 9kW.

 

Czemu kicha nazywasz spadek mocy ?

Zależnie od technologii uzytej w pompach,nawet tego samego producenta jedne mają spadek mocy inny typ nie ma tego spadku i to jest normalne i naturalne ale COP-y pozostają na tych samych poziomach.

Moc grzewcza jest mało ważna jeśli zaspokaja potrzeby domu a o tym czy zaspokaja to sam inwestor powinien wiedzieć bo każdy producent takie dane podaje.

A że spada COP przy niższych temperaturach to jest oczywiste i naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

A żebyś nie opowiadał już głupot i herezji poniżej masz wykres wydajności też Atlantica ale 8kW ze "spadajaca" mocą grzewczą. Przeanalizuj sobie moc,pobór prądu,COP itp to może się czegoś nauczysz..

Screenshot_20180222-123645.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że hejtowanie jest modne ale można trochę na tym forum przystopować.

 

wiem, że liczenie czegokolwiek jest dzisiaj niemodne, a do tego trudne ;), ale na tym forum warto przystopować i poszukać informacji które już wcześniej X razy były omawiane ??

Piszę to z życzliwości, bo tylko się kompromitujesz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem otrzymać konkretną odpowiedź, każdy sprzedawca jak o to pytam przewraca oczami i zaczyna mi mówić o kominkach.

Jeżeli mamy pompę która według instrukcji działa w temperaturach -20 do +35 co będzie się działo jeżeli temperatura spadnie poniżej wartości -20??

 

Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem otrzymać konkretną odpowiedź, każdy sprzedawca jak o to pytam przewraca oczami i zaczyna mi mówić o kominkach.

Jeżeli mamy pompę która według instrukcji działa w temperaturach -20 do +35 co będzie się działo jeżeli temperatura spadnie poniżej wartości -20??

 

Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??

 

Hej Ziomalu,

umknęło Ci parę postów dot Twojego pytania- to jeszcze raz i szybko :

-zależy jaka PC

Np Panas T-cap ( bo użytkuję) wyłącza sprężarkę przy -28 st. W zeszłym roku było u nas -23 st , a moja PC grzała bez grzałek z mocą ok 7.5 kW.

Ten mróz to kilka godzin nad ranem- możesz nawet wyłączyć wtedy PC i dom się nie wychłodzi (spadnie temp z 23 na 22.5 st ?)

Jeszcze raz : nie dni , godziny masz mega mroźne ( pamiętasz min temp dzienną -15 st , bo ja nie )

Grzałki włączą się jak będziesz tego chciał.Generalnie przy ekstremalnych mrozach PC działa z mniejszym COP i mniejszą mocą.

Tak jest w T-capach , w innych PC jak jest -nie wiem.

Każdy instalator powinien Ci te informacje podać

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Chciałem otrzymać konkretną odpowiedź, każdy sprzedawca jak o to pytam przewraca oczami i zaczyna mi mówić o kominkach.

Jeżeli mamy pompę która według instrukcji działa w temperaturach -20 do +35 co będzie się działo jeżeli temperatura spadnie poniżej wartości -20??

 

Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??

To czy wydoli czy nie wydoli zależy tylko od Ciebie czy kupisz pompę o odpowiedniej mocy grzewczej w stosunku do potrzeb domu.

Ile Twój dom potrzebuje mocy przy -20st.C to sprzedawca nie będzie wiedział bo to Twój dom a nie jego.

W przypadku mojego domu czyli z obciążeniem 3,5kW przy -20st.C T-CAP 9kW bez grzałki pracuje nawet przy -26st.C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że do -20 z grzałkami mi wydoli a co poniżej. Czy pompa całkiem się wyłącza, czy mam np z pompy 2kw + z grzałek 3kw i np zamknę ze dwa obiegi w najmniej uczęszczanych pomieszczeniach i jakoś te kilka dni przezimuję??

Wg. CNC_POMPY_CIEPLA pompa Panasonic PC/PW uzyskują ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...95#post7463195

Panasonic T-CAP 9 kW 3 /1 faz przy - 20 st.C / 35 C ....... ma 8,9 kW

Panasonic SDC 9 kW / 3 faz przy - 20 st.C / 35 C ............ ma 7,1 kW

Panasonic SDC 9 kW / 1 faz przy - 20 st.C / 35 C ............ ma 5,5 kW

 

Zależność  mocy.jpg

 

Teoretycznie pompa 9 kW/1f powinna bez problemu pokryć Twoją moc cieplna budynku ( 5,8 kW ) do temperatury - 20 C

Pompy 9 kW mają do dyspozycji grzałkę 3 kW.

Istotne jaką będziesz miał grubą wylewkę z betonu aby b.wykorzystać II taryfę.

Im grubsza wylewka > 10 cm tym pompa powinna być mocniejsza.

Zrób profesjonalne OZC a dużo kwestii się Tobie wyjaśni.

Autor OZC dużo istotnych kwestii Tobie rozwiąże.

Istotne dla eksploatacji pompy PC/PW jest ; kumaty serwisant, blisko domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej5101 myślę że w twoim wykresie krzywa zapotrzebowania mocy dla budynku powinna osiągać "0" w 20stC (bo wtedy nie będzie strat do otoczenia) więc nachylenie będzie trochę inne

 

Gdyby nie było zysków słonecznych i bytowych, to tak. A przy zyskach - ten wykres dla mnie wygląda realistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...