Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Skoro twierdzisz że z myśleniem u ciebie nie tak ---to tak czasem bywa.

Odnośnie ceny to tak mi podawali przedstawiciele firm na targach OZE Kielce. Była to wczesna wiosna 14 lub 15 rok. Po za tym kolega truskawek 36 też pisze w poście # 8181 o PC gruntowej której koszt to ponad 70k. .W czym problem?

Z PC jak i z samochodami może kosztować 40k , 70k jak i dużooooooo więcej.

 

Witam kolego masz rację u mnie żadna oferta na pompę gruntowa choć miałem ich kilka nie zeszła poniżej 70tys. a bliżej były 80 tys zł (2014r)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie zaproponował mi coś takiego, gdzie są dwa obiegi:

1. Grzanie podłogowe + CWU

2. Chłodzenie z klimakonwektorami ściennymi

Chłodzenie klimakonwektorami jest w zastępstwie klimatyzacji. Pytanie, czy to działa i jak wygląda jego wydajność w porównaniu do klimatyzacji? Czy będzie wstanie schłodzić powietrze 25C przy ponad 30 na zewnątrz? Czy zmniejszy wilgotność powietrza?

 

Witam,

oczywiście podłogówka i klimakonwektory jak najbardziej można stosować.

Na naszym forum jest wielu użytkowników takich systemów (np Kol Map78-parter OP , piętro klimakonwektory).

Należy pamiętać tylko kilku sprawach :

-wykonać odpływ skroplin dla klimakonwektorów (lub podkładać pojemniczki...)

-trzeba mieć zawory odcinające OP ,aby nie rosiła się podłoga

Ot , i wszystko (chyba...)

Pzdr

 

PS

Jeśli jest odpowiedniej mocy kliamakonwektor i jest moc w PC-to na 100% schłodzi się pomieszczenie.

Do jakiej temp zewnętrznej PC chłodzi i jaka będzie miała moc i COP-to już dane techniczne danej pompy

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać tylko kilku sprawach :

-wykonać odpływ skroplin dla klimakonwektorów (lub podkładać pojemniczki...)

-trzeba mieć zawory odcinające OP ,aby nie rosiła się podłoga

Ot , i wszystko (chyba...)

 

Trzeba pamiętać o dokładnej paroszczelnej izolacji rur, którymi idzie zimna woda, żeby nie skraplała się na niej para wodna. A to powoduje, że taka zaizolowana rura jest gruba i trudno ją sensownie poprowadzić jak nie ma sufitów podwieszanych. A po poprowadzeniu w podłodze trudno taki układ odpowietrzyć.

Koszt klimakonwektorów co najmniej porównywalny do klim - za to łatwiej go zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać o dokładnej paroszczelnej izolacji rur, którymi idzie zimna woda, żeby nie skraplała się na niej para wodna. A to powoduje, że taka zaizolowana rura jest gruba i trudno ją sensownie poprowadzić jak nie ma sufitów podwieszanych. A po poprowadzeniu w podłodze trudno taki układ odpowietrzyć.

Koszt klimakonwektorów co najmniej porównywalny do klim - za to łatwiej go zepsuć.

 

Racja-zapomniałem o tej izolacji.Jeśli chodzi o grubość izolacji , to te które widziałem nie były jakoś strasznie grube.Trzeba to po prostu przewidzieć , zaprojektować.

Jeśli chodzi o klimę , to zależy ile pomieszczeń będzie chłodzonych-jeśli np będą to 3-4 pomieszczenia, to może jednak warto skorzystać z PC (i starać się nie przepłacić )

Nie wiem dlaczego uważasz ,że łatwiej jest zepsuć klimakonwektor-uważam ,że jest odwrotnie.

Klimakonwektor to wymiennik +wentylator (zazwyczaj DC), klima to czynnik +sprężarka+driver.

Klimakonwektor może naprawić "prosty" hydraulik lub elektryk czy elektronik , klimę już nie do końca...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego uważasz ,że łatwiej jest zepsuć klimakonwektor-uważam ,że jest odwrotnie.

Klimakonwektor to wymiennik +wentylator (zazwyczaj DC), klima to czynnik +sprężarka+driver.

Klimakonwektor może naprawić "prosty" hydraulik lub elektryk czy elektronik , klimę już nie do końca...

 

Łatwiej zepsuć system na klimakonwektorach i jak nie zaizolujesz prawidłowo rur, to naprawa będzie sporą demolką, a wilgotne ściany to nic dobrego.

Jak grzebnie prost hydraulik, to nie tracisz gwarancji na całość?

 

Pojedyncze splity to krótkie odcinki cienkich rur. Są stosunkowo ciepłe, bo temperatura spada dopiero w parowniku - więc łatwo poprowadzić i nie ma ryzyka wilgoci.

 

Fakt - klimakonwektor ma prostszą budowę. Tym bardziej dziwi, że są droższe od klimatyzatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie

 

Mam takie cos. Zrobilem to swiadomie choc wiedzialem, ze bedzie ulomne.

Ulomnosc polega na tym, ze albo wydajnosc (niska temp. wody zasilajacej i skraplanie sie wilgoci zarowno na rurkach zasilajacych jak i w sianach i stropach (na pewno przynajmniej czesciowo nieocieplone) albo slaba wydajnosc i brak skraplania sie wody. Dodatkowo nie chcialem kuc scian by odprowadxzac wilgoc i na razie po prostu podstawiam jakies naczynia - albo zrobie jakies wanienki z nierdzewki (ale przy obecnych temp. tej wody bedzie za duzo) albo niestety kucie i odprowadzenie na zewnatrz... Mniej więcej zaczyna sie przy 18 stopniach Celsjusza a przy tej temp. schlodzenie jest niewielkie, wiekszy efekt z ruchu powietrza...

Gdyby dom byl budowany jako nowy to po przypilnowaniu kilku rzeczy, dzialaloby to dokladnie jak klimatyzacja.

Niestety wilgotnosci (jak i temp.) w domu specjalnie nie pilnuje...

Edytowane przez Maciej Loret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej zepsuć system na klimakonwektorach i jak nie zaizolujesz prawidłowo rur, to naprawa będzie sporą demolką, a wilgotne ściany to nic dobrego.

Jak grzebnie prost hydraulik, to nie tracisz gwarancji na całość?

 

Pojedyncze splity to krótkie odcinki cienkich rur. Są stosunkowo ciepłe, bo temperatura spada dopiero w parowniku - więc łatwo poprowadzić i nie ma ryzyka wilgoci.

 

Fakt - klimakonwektor ma prostszą budowę. Tym bardziej dziwi, że są droższe od klimatyzatorów.

 

Babok z izolacją rzeczywiście jest "niebezpieczny" -wszystko można nieprawidłowo wykonać...

Z ceną klimakonwektorów "grzejnikowych" ,to jakiś absurd...może chodzi o to ,że nie ma zbyt wielu producentów (zazwyczaj widuję Purmo Vido i jeszcze może ze dwie firmy...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie cos. Zrobilem to swiadomie choc wiedzialem, ze bedzie ulomne.

Ulomnosc polega na tym, ze albo wydajnosc (niska temp. wody zasilajacej i skraplanie sie wilgoci zarowno na rurkach zasilajacych jak i w sianach i stropach (na pewno przynajmniej czesciowo nieocieplone) albo slaba wydajnosc i brak skraplania sie wody. Dodatkowo nie chcialem kuc scian by odprowadxzac wilgoc i na razie po prostu podstawiam jakies naczynia - albo zrobie jakies wanienki z nierdzewki (ale przy obecnych temp. tej wody bedzie za duzo) albo niestety kucie i odprowadzenie na zewnatrz... Mniej więcej zaczyna sie przy 18 stopniach Celsjusza a przy tej temp. schlodzenie jest niewielkie, wiekszy efekt z ruchu powietrza...

Gdyby dom byl budowany jako nowy to po przypilnowaniu kilku rzeczy, dzialaloby to dokladnie jak klimatyzacja.

Niestety wilgotnosci (jak i temp.) w domu specjalnie nie pilnuje...

 

Jestem na etapie projektowym, więc chcę uwzględnić całą instalację, z wyprowadzeniem skroplin do układu odprowadzenia deszczówki. Chciałem klimatyzację, a rozwiązanie z klimakonwektorem podpowiedział projektant i się nad nim teraz zastanawiam i chcę rozpoznać temat. Przewaga klimatyzacji to dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania, ale jednocześnie dodatkowy system, z którego korzysta się stosunkowo rzadko, kilka godzin przez kilkanaście dni w roku. Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia użytkownika i jego aktualnych oczekiwań rozwiązanie Konceptusa oferuje jeszcze za mało w stosunku do rozwiązań PW.

Czasem cena zakupu i nawet najniższy koszt eksploatacji nie jest głównym kryterium wyboru.

 

Abstrahując od samego Konceptusa, możesz napisać co masz na myśli pisząc o "aktualnych oczekiwaniach"?

Podobnie rzecz się ma z tą przewagą PW nad prostą gruntówką i jakie - wg Ciebie - mają kryteria wyboru klienci (jeśli cena nie jest dla nich absolutnym priorytetem)?

 

Chodzi o internet i łatwiejsze dopasowanie do PV, czy masz na myśli coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewaga klimatyzacji to dodatkowe, awaryjne źródło ogrzewania

 

O ile padło zasilanie PC a nie poza domem.

 

Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.

 

Kosztowo będzie podobnie, bo markowe klimakonwektory kosztują ok.2kPLN/szt. + sterownik klikaset złotych, czyli tyle co klimatyzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ pod klimakonwektory stosunkowo łatwo i tanio mogę rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń, a same wymienniki montować w razie potrzeb. Z klimą już się tak łatwo nie da. Kosztowo to chyba taniej jednak wyjdzie z klimakonwektorami, ale różnica nie jest jakaś znacząca. Najbardziej mnie zastanawiało, czy to działa, więc dzięki za potwierdzenie.

 

Policz koszty, to się zdziwisz.

 

Instalacja klimy - w większości sytuacji wystarczy gniazdko - rury do jednostki zewnętrznej krótkie i fabrycznie wystarczająco zaizolowane. Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?

Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz koszty, to się zdziwisz.

 

Instalacja klimy - w większości sytuacji wystarczy gniazdko - rury do jednostki zewnętrznej krótkie i fabrycznie wystarczająco zaizolowane. Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?

Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?

 

Jeśli rozpatrujemy nowy budynek to nie widzę innego sensownego rozwiązania (mając w planach PC PW) dać klimakonwektor kanałowy na strych i rozprowadzić rury po sypialniach/salonie.

 

Koszt jakieś 3000 zł, a mamy (oczywiście jeśli PC ma opcję chłodzenia) klimę w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zainwestowałem w PV i teraz zamierzam w PC jak osiągnę meritum sprawy czyli 10kW PV ( a to w sierpniu) i PC ( prawdopodobnie w październiku) to raczej przestanę się tak angażować. Siedzisz w tematach ktore są teraz na piedestale"

 

I bardzo dobrze!

Za jaki rok napiszesz nam tu jak się to sprawdza.

 

Adam M.

 

Nie ma sprawy jak system będzie zrobiony czyli PV 10kW i PC.

Na dziś to kolega bobrow może sie pochwalić w grudniu. Bo od bodajże października 19r ma PV 10kW a PC chyba z 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozpatrujemy nowy budynek to nie widzę innego sensownego rozwiązania (mając w planach PC PW) dać klimakonwektor kanałowy na strych i rozprowadzić rury po sypialniach/salonie.

 

Koszt jakieś 3000 zł, a mamy (oczywiście jeśli PC ma opcję chłodzenia) klimę w całym domu.

 

Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?

 

Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

z tego co widziałem , to gruntówki są także inwerterowe i nie mają "obowiązku" pracować z buforem.

Pzdr

Inwerterowa gruntówka nie będzie pracować z dolnym źródłem Konceptusa.

Gdyż... "Jest jak trawa - szybko się kładzie i szybko wstaje"

Czyli nie ma opcji by pobierać stale tylko tyle ile aktualnie jest potrzebne.

Pracuje skokowo - on/off i ładuje w bufor.

Nadprodukcja i magazynowanie energii cieplnej z oszczędnością wiele wspólnego nie ma.

Aczkolwiek, przy tej cenie zakupu i późniejszego serwisu - ostateczny rachunek być może wychodzi na korzyść układu on-off.

Abstrahując od samego Konceptusa, możesz napisać co masz na myśli pisząc o "aktualnych oczekiwaniach"?

Podobnie rzecz się ma z tą przewagą PW nad prostą gruntówką i jakie - wg Ciebie - mają kryteria wyboru klienci (jeśli cena nie jest dla nich absolutnym priorytetem)?

Chodzi o internet i łatwiejsze dopasowanie do PV, czy masz na myśli coś innego?

Oprócz wyżej wymienionych obecnie coraz częściej słyszę o:

- urządzeniach zintegrowanych ze zbiornikiem CWU - domy małe, koszty budowy coraz większe - jak ktoś stawia pod dużym miastem to każdy metr kwadratowy kosztuje pokaźne kwoty.

- hałas - Konceptus nie podaje danych, nie ma też ogólnodostępnej dokumentacji

- chłodzenie - regulator z krzywą chłodzenia + możliwość podłączenia urządzeń chłodzących jako obieg indywidualny

- obsługa przynajmniej 2 indywidualnych obiegów grzewczych

itp...

markowe klimakonwektory kosztują ok.2kPLN/szt. + sterownik klikaset złotych, czyli tyle co klimatyzator.

Dobry (cichy) klimakonwektor jest drogi, tego się nie przeskoczy.

Sterowniki natomiast to przedział 100 - 300 PLN

Oczywiście w tym przedziale cenowym, nie będzie miał na obudowie napisu siemens czy honeywell

Ile dziesiątków metrów rur i jak grubych z izolacją zużyjesz do klimakonwektorów? Jak bruzdy pod nie osłabią ściany? Czy wszędzie planujesz sufity podwieszane?

Jak będzie wyglądał taki układ w kwestii rozkładu w pionie i jak go odpowietrzysz?

O co chodzi z tymi bruzdami?

Grzejniki podłączone o tyłu nie osłabiają ściany?

Po co sufity podwieszane?

Klimakonwektory mają odpowietrzniki, rury stosuje się te same, otulina w zależności od grubości to kwota między 2 a 3 pln / metr.

Jednostki ścienne podłącza się tak samo jak grzejniki.

Można też podłączyć z dołu, jak ktoś lubi oglądać rury ;)

Jakieś możliwości sterowania podziałem mocy to ma i podążanie za zyskami słonecznymi?

Strych chcesz specjalnie w tym celu ogrzewać zimą? Czy będziesz spuszczał wodę, żeby nie zamarzła? IMO umieszczanie klimakonwektora (podobnie zresztą jak klimatyzatora i rekuperatora) w przestrzeni nieogrzewanej to błąd. A przykrycie ich termoizolacją jest kłopotliwe, bo utrudnia serwis.

Jednostki kanałowe podziału mocy zwykle nie mają.

Robi się na przepustnicach nie więcej jak 2 strefy - zazwyczaj sypialnie z poddasza oddziela się od salonu z aneksem.

Jeśli dom ma wyraźne strefy nadmiernych zysków ciepła, stosuje się jednostki indywidualne.

W większości przypadków regulacja strumienia powietrza na zaworze nawiewnym jest wystarczająca.

Kanałówka mieści się w warstwie izolacji (20 cm), dostęp serwisowy robi się z dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie DZ ---czy jest dobrze wykonane to dopiero wyjdzie po paru latach min ( 3 lata) ale skoro masz już 10 lat to spoko, choć temp. w okolicach 0*C pod koniec okresu grzewczego dawało by mi do myślenia. Temp. DZ oscyluje ok +8*C

Na wykładzie dla instalatorów gość podawał przykład że źle wykonane DZ pokazało nieprawidłowość w (4-tym) roku jak inwestor w lipcu nie mógł wbić łopaty w grunt. DZ dobrze wykonane musi mieć czas na regenerację po okresie zimowym, jak nie zdąży z regeneracją to tak bywa.

 

wiesz, zawsze myślałem, ze mam świetnie wykonane DZ poziome,przewymiarowane, za niewielkie pieniądze i temperatury mam rewelacyjne. Nie spotkałem wielu ludzi, którzy w tym samym czasie mieliby wyższe temperatury DZ niż ja - fakt, inwerterowe gruntówki bywały tutaj nieznacznie lepsze (ja mam prymitywnego on/offa)

No ale człowiek się uczy całe życie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

z tego co widziałem , to gruntówki są także inwerterowe i nie mają "obowiązku" pracować z buforem.

Pzdr

 

nawet prymitywne on/offy nie muszą....

najlepszym buforem jest podłogówka...jak instalacja nie jest skopana, to nie ma potrzeby instalować bufora....mam wrażenie, ze zrobiliśmy olbrzymie koło...bo o obowiązkowych buforach do instalacji to pisano tutaj 10-11 lat temu LOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...