Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... Musiałbym je rozciąć i wtedy by się dało, to juź wolę owinąć wełną i potem czarną folią stretch.

Zadasze by mi tyle dało że to co z nieba spadnie nie zamarzało by ani na parowniku ani przy podstawie pompy i wokół , gdybym wode z tacki też odprowadził to by mi mróz tak nie broił.

Zadaszenie bym zrobił sezonowe, zakładał w listopadzie a na wiosnę zdejmowam, aby nie szpeciło obejścia.

 

Zadaszenie OK. Ale wełna i stretch - to moim zdaniem nie jest dobry pomysł. Od spodu z gruntu lub przez nieszczelności z deszczu lub powietrza może zaciągać wilgoć - a mokra wełna zamiast izolować, będzie ciepło odprowadzać. Nie raz już widziałem coś owiniętego folią - na zimnym dworze skraplała się wewnątrz folii wilgoć z powietrza.

 

U mnie pod tarasem freon jest przeciągnięty w rurze kanalizacyjnej fi 100 mm. Z racji że została wolna przestrzeń, to na miedź w piance silikatowej, dodatkowo naciągnąłem izolację (rurę) z pianki szarej o grubości 9 mm. Ta pianka nie powinna "pić" wody czy wilgoci.

A na dworze dodatkowo owinąłem taśmą klejącą aluminiową - do ochrony przed słońcem (promieniami UV). Taśmę alu nawijałem od gruntu do góry - w ten sposób kolejne warstwy nachodzą na siebie jak dachówki na dachu. Gdyby klej nie trzymał to deszcz będzie spływał po kolejnych warstwach, a nie wciekał pomiędzy.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Witajcie.

Czy są jakieś przeciwskazania aby na urlopie odłączyć pompę ciepła od sieci, na bezpiecznikach ?

Zakręcam główny zawór wody i będę spokojniejszy jak i pompę będę miał wyłączoną.

 

Zawsze wyłączam na minimum dwa tygodnie w roku i nic się nie dzieje :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

A cyrkulacje na CWU też całkowicie zastawiacie ? Chodzi mi o ryzyko wystąpienia Legionella.

 

Przy okazji wrzucam zadaszenie które zanontowałem nad PC.

 

Ja zawsze po powrocie z urlopu robię wygrzewanie wody, czyli włączam program anty-legionella i dopiero potem używam. Oczywiście mowa tu o urlopie letnim, bo zimą, jak zdarza mi się wyjechać to zostawiam wszystko na chodzie.

 

BTW, to najładniejszy montaż na fundamencie jaki widziałem:yes: Brawo! U mnie pompka wisi na elewacji, więc też jest pod okapem dachu, a skropliny do rynny oczywiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to nie mam dodatkowej grzałki, więc sterylizacji nie przeprowadzę.

Co do Leginelli to usłyszałem o niej (wstyd się przeznać) dwa lata temu jak zakładałem pompe, dziwne że jak w kopciuchu ktoś rozpala raz na tydzień to o Legionelię się nie martwi :)

No ale teraz jak wiem to się przejmuję.

Po drugie.

Serce by mnie bolało wylać tyle wody, kiedy zaraz zacznie nam jej brakować do picia, ale masz rację w zimnej Legionelli nie będzie, więc ostatniego dnia wyłączę pompę i umyjemy się w letniej :)

Po trzecie.

Ja cyrkulację mam tak rozwiązaną że nie idzie cały czas bo to jest strata 2-3 stopnie na godzinę.

Znajomy elektronik zamontował mi sterownik czasowy i mam ustawione że włącza się na 10 min, a włączam to ja kiedy tylko chcę, naciskając w mieszkaniu jeden guziczek, on chciał mi to zrobić na pilota, ale uznałem że może być problem z zasięgiem.

Dzięki wszystkim za konwersację.

 

P.S. Taki daszek na allegro kosztuje poniżej 200 zl

Efekt natychmiastowy, pompa jest czysta :) A czy spełni zadanie które sobie zaplanowałem zobaczymy zimą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

chyba warto to też tutaj wkleić

Witam. Miałem zakładać nowy wątek, ale znalazłem ten temat. Ja i kilku moich kolegów założyliśmy powietrzne pompy ciepła w roku 2008. Prawie wszyscy LG. Nikt z nas nie robił żadnych przeglądów, bo nie były wymagane do utrzymania gwarancji (2 lata). Przez okres 5-6 lat żadnych usterek. Między 8 a 12 rokiem użytkowania u wszystkich pojawiły się usterki, jak się okazało różnego rodzaju czujników co powodowało wyłączenie urządzenia. Z częściami nie było problemu nawet po 12 latach, bo zapewne te same czujniki są stosowane w kolejnych nowszych modelach LG. Problemem był długi czas oczekiwania - około 3 tygodni w środku zimy. Natomiast duży problem pojawił się u każdego z nas 2-krotnie - uszkodzenia przekaźników na płycie głównej jednostki wewnętrznej. Już w 2018 roku autoryzowany serwis LG stwierdził, że do tych modeli części zamiennych już nie ma. Trzeba sobie jakoś poradzić lub kupić nową pompę ciepła (komplet czyli jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, bo obecnie dostępnych jednostek wewnętrznych nie da się skonfigurować z naszymi jednostkami zewnętrznymi, które były sprawne). Każdy z nas poradził sobie z tym poprzez zakup używanej płyty głównej lub naprawę zleconą znajomemu - "pasjonatowi elektroniki" (serwis tego nie potrafił albo nie chciał zrobić).

Jak widać płatne przeglądy itp. to pic na wodę, niby mają przedłużyć żywotność sprężarki, która w naszych przypadkach 14 rok działa bezproblemowo.

Jak koledzy napisali, wykładamy 15tys. + "wywalamy" 5tys na serwisowanie przez kilka lat a po 10 latach padnie elektronika i usłyszymy w serwisie: " nie ma części zamiennych, proszę sobie jakoś poradzić albo kupić nową pompę ciepła".

Jeden z kolegów ma 10-letnią pompę ciepła innej znanej firmy niż LG i znając nasze przypadki zadzwonił do serwisu zgłaszając rzekomą usterkę płyty głównej, odpowiedź była taka sama jak w przypadku LG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam zapytam wprost czy taka pompa jest dobrym rozwiazaniem do domu pasywnego całorocznego z przeznaczeniem na wynajem - około 80-98 m2 ? czy koszty instalacji oraz użytkowania bedą dobrze się kalkulowały ?

bede wdzieczny za odpowiedź . badam temat jestem w trakcie budowania duzej inwestycji w tym kierunku. ale uczę się :) w temacie pomp dopiero:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dom jest całoroczny ale nie jest całym rokiem zamieszkały to imho lepszym pomysłem jest grzanie pompą ciepła powietrze-powietrze a CWU z przepływowego ogrzewacza, o ile przyłącze elektryczne na to pozwala. Jeżeli natomiast nie można tam dać mocnego przyłącza to wtedy PC do CWU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zapytam wprost czy taka pompa jest dobrym rozwiazaniem do domu pasywnego całorocznego z przeznaczeniem na wynajem - około 80-98 m2 ? czy koszty instalacji oraz użytkowania bedą dobrze się kalkulowały ?

bede wdzieczny za odpowiedź . badam temat jestem w trakcie budowania duzej inwestycji w tym kierunku. ale uczę się :) w temacie pomp dopiero:)

 

O pasywności domu, lepiej się przekonać, zlecając audyt OZC na podstawie projektu budowlanego niezależnemu audytorowi. Zwłaszcza jeśli jest wiele identycznych domów do zbudowania. Audyt również jest potrzebny do prawidłowego zaprojektowania systemu ogrzewania.

 

Dobrze też mieć podgląd przez sieć internetu na pracę PC i żeby najemcy nie mieli możliwości ingerencji w jej ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

czasem w warunkach zabudowy są narzucane zastosowania pomp ciepła a nie gazu jest to przykład z którym ja się mierzyłem przy obsługiwanej inwestycji

ze względu na dostęp do instalatorów i serwisu wybrałem polskie pompy polskiego producenta -defro

jest to nabytek 2021 więc mogę tylko powiedzieć że jest eko i na razie zarówno ciepło i tanio :) na pewno bezobsługowo to na 100 procent

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...