Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

13:05 Temp. zewn. -8,5; GZ powrót: 26,3; GZ zadane powrót: 30,1. Do "zrobienia" więc 30,1-26,3+2,0 ("półhistereza")=5,8K

 

14:05 Temp. zewn. -9,2; GZ powrót: 29,0; GZ zadane powrót: 30,2. DZ 2,6 / -1,1; ∆TDZ=3,7K. Do "zrobienia" pozostało: 30,2-29,0+2,0=3,2K. PCi pobrała 1,88kWh

 

15:05 Temp zewn. -10,7; GZ powrót 30,0; GZ zadane powrót: 30,4. DZ 2,5 / -1,2; ∆TDZ=3,7K. Do "zrobienia" pozostało: 30,4-30,0+2,0=2,4K. PCi pobrała 1,95kWh

 

15:35 Temp zewn. -11,8; GZ powrót 30,2; GZ zadane powrót: 30,6; DZ 2,5 / -1,3; ∆TDZ=3,8K. Do "zrobienia" pozostało: 30,6-30,2+2,0=2,4K. PCi pobrała 0,97kWh (w pół godziny)

 

O 16:05 już nie spisywałem bo wyjście z domu było.

 

Wnioski:

stabilne DZ (lekki spadek z upływem czasu temperatur zasilania i powrotu DZ) stabilna, lekko rosnącą ∆T

W 2,5h PCi podniosła temperaturę powrotu z 26,3 do 30,2 = 3,9K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz -12 stopni a DZ 0,9 / -3,3

 

Jacek, masz słaby grunt. Mimo że dolne źródło masz dobrane raczej z zapasem (około 30W/mb) to i tak parametry słabe.

W pobocznym wątku widzę że toczyła się dyskusja na temat doboru dolnego źródła, ja już się nie wypowiadam... Ale Liwko z tymi swoimi uniwersalnymi 50W/mb mógłby się tutaj trochę zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie niski masz pomiar tej temperatury. Ten 400l nie ma az tyle wiekszych wezownic, zeby pozwolic o 10*C zjechac z temperatura zasilania, tym bardziej, ze masz tez ciutke mocniejsza pompe.

Do ilu grzejesz CWU (ile masz ustawione na pompie) ?

 

40 stopni i pobicie w 2T +5 . Podczas grzania cwu na skraplaczu jest około 53 stopnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , z e szalu u mnie nie ma ale tragedii tez nie. Temperaturę DZ podałem przed wyłączeniem pracy pompy ciepła. Startuje z poziomu 4,5 / 0,5. Więc średnia temperatura jest zadowalajaca. W instrukcji wyczytalem , że COP jest mierzony przy temp 0 dla DZ i 35 dla GZ. Nigdy nie mialem 0 na DZ oraz nigdy nie miałem 35 stopni na GZ nawet przy -25 stopni na zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, masz słaby grunt. Mimo że dolne źródło masz dobrane raczej z zapasem (około 30W/mb) to i tak parametry słabe.

W pobocznym wątku widzę że toczyła się dyskusja na temat doboru dolnego źródła, ja już się nie wypowiadam... Ale Liwko z tymi swoimi uniwersalnymi 50W/mb mógłby się tutaj trochę zastanowić.

 

Jesliby je dobral na 50W/m, to mialby chlop problem i to spory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę DZ podałem przed wyłączeniem pracy pompy ciepła. Startuje z poziomu 4,5 / 0,5.

 

Tutaj ladnie bedzie widac wplyw dlugosci rury zakopanej w jako DZ (to warunkuje moc DZ). U Ciebie jest jej 300m (sonde licze jako pojedynczy odcinek w gruncie) a u mnie z dobiegiem 850m (masz <> 3x mniej).

U mnie spadek po 10,5h pracy pompy o tej samej mocy jest z 4,1*C na 2,9*C (wiec o 1,2K) a u ciebie z 4,5*C do 0.9*C (a wiec o 3,6K). Twoje leci 3x szybciej (zakaldam, ze cykl byl tez w granicach tych 10h). W takim samym mniej wiecej stosunku jak stosunek dlugosci zakopanych rur. Ciekaw, czy to tylko rzypadek? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesliby je dobral na 50W/m, to mialby chlop problem i to spory.

W tym przypadku chłodnicza to 9kW, zatem wychodzi 30W/mb (jak już wcześniej zauważył wihajster). Skoro przy takim obciążeniu temperatury DZ są jakie są, to ciekawe do jakiej wartości by spadły przy 50W/mb?

Pamiętam jak terplace podawał kiedyś, że zwiększenie mocy PC o 40% może skutkować spadkiem temperatur DZ (pod koniec sezonu) o 2 -3*C. Miał do czynienia z takimi przypadkami, a dyskusja dotyczyła wymiany PC na większą bez ingerencji w istniejące DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche to bez sensu, bo jesli obiekt sie nie zmienil, a wzrosla tylko moc pompy, to na DZ nie powinno miec to wiekszego wplywu, bo pompa bedzie pracowala krocej proporcjonalnie do wzrostu jej mocy. Bedzie wiecej czasu na regeneracje DZ miedzy cyklami.

 

Co innego jesli manipulujemy wielkoscia DZ. Tu juz zmieniamy ilosc dostepnej energii zmagazynowanej w gruncie i dodatkowo jeszcze moc na 1mb rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...