Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jednak nie rozumiesz idei sterowania PCi Nibe!

A co ma oznaczać Twoje zdanie że histereza z czasem symptotycznie dąży do zera?

Chyba zjadłeś a i raczej nie ma to zastosowania do pojęcia histerezy która jest stałą zadaną wartością.

.

 

Przeczytaj moje wczesniejsze posty, bo sie powtarzac musze.

Histereza to jakas wartosc w K. Ona moze byc stala jak u mnie, albo zmienna w czasie, jak u Ciebie. Nigdzie nie jest zdefiniowana jako wartosc stala.

 

Zobacz albo przypomnij sobie jak wyglada wykres funkcji y=a/x dla a roznego od 0

Nibowska histereza to nic innego jak h=sm/t

(czas w minutach)

 

http://www.matmana6.pl/zdjecia/szkola_srednia/funkcja_wykladnicza/funkcja_fxa_x_1.png

 

PS. Nieraz zzera literki u mnie.

 

PS2. Nas oczywiscie interesuje ta dodatnia galaz hiperboli.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z użytkowników gruntówki potrafi podać średnią temperaturę DZ z całego sezonu grzewczego (październik-kwiecień)?

 

Ja mam pomiary z każdego dnia osobno w plikach csv , jeśli potrafisz wczytać wszystko na raz do exela i wyciągnąć średnią to mogę ci podesłać na maila, jeden dzień to plik wielkości 77kb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale jakoś nieprawdopodobne jest aby po 20 minutach ORAZ po 2 godzinach pracy PCi temperatury DZ na wejściu i wyjściu były takie same.

Jak mierzysz ? PCi ma wewnętrzne fabryczne termometry czy zewnętrznymi "własnymi" mierzysz ?

 

termometry w PC fabryczne skalowane.

 

faktycznie wczoraj wpadłem na moment do kotłowni o 13:20 spojrzałem na wyświetlacz odczytałem temperatury DZ i wyszedłem to samo o 14:55 nie zwracając uwagi na pozostałe temperatury. Dzisiaj masz full wypas.

 

Wczoraj o 22: DZ miało 3,9 / 0,5 PC włączyła się wcześniej trudno powiedzieć ile. Pracowała 8h grzejąc CO z CWU w międzyczasie od 3 do 4:30. O 6:00 DZ miało 3,4 / -0,2 przy GZ 34 / 29. 7h przerwy.

Start o 13:00 grzanie CO

13:10 DZ 4,0 / 0,0 GZ 29,5 / 23

14:06 DZ 3,4 / -0,2 GZ 32 / 26,5 przełączenie na CWU

14:15 DZ 3,5 / 0,5 GZ 44 (nie mam czujnika powrotu z CWU)

14:34 DZ 3,9 / 1,0 GZ 47

14:40 DZ 4,0 / 1,2 GZ 49

14:45 DZ 4,0 / 1,3 GZ 49,8 przełączenie na CO

14:50 DZ 4,0 / 0,0 GZ 30 / 24

15:00 DZ 3,8 / 0,0 GZ 31 / 25,5

15:10 DZ 3,6 / -0,1 GZ 32 / 26,3

15:25 DZ 3,5 / -0,1 GZ 32,3 / 26,5

15:40 DZ 3,4 / -0,1 GZ 32,8 / 27

16:00 DZ 3,4 /-0,2 GZ 32,8 / 27,3 koniec

 

Moc chłodnicza sprężarki przy w/w temperaturach przy grzaniu CO to ok 8kW a przy CWU ok 6,5kW.

Wyższa moc PC ma istotny wpływ na temp DZ. Przewymiarowanie PC pociąga za sobą przewymiarowanie DZ oraz GZ. W innym przypadku musimy się liczyć spadku temp DZ i wzrostu temp. GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tymi ktore sam wyskalowalem w lodowej to mialem w reku tylo jeden z "certyfikatem". Rteciowy.

Przy terometrach blad 1K to jest norma. Mialem do czynienia z roznymi (z racji samodzielnego wywolywania slajdow).

 

Fabryczne podpięte pod sterownik i na nim wyświetlane. Mają opcje kalibracji lecz nie było potrzeby. Przed sezonem zawsze sprawdzam w wodzie lodowej. Co jakiś czas puszczam same pompki czy czasem któryś się nie rozbiegł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1h pracy DZ 2,1 / -1,5

(termometry wyskalowane w wodzie lodowej) - będę dopisywał tę informację.

 

Zastanawiam się jakie mogą być przyczyny dość znacznych rozbieżności w temperaturach DZ po 1, 2 i kolejnych godzinach pracy PCi. (kolega 'mar1173' ma np. po 1h 3,4/-0,2)

Z tych, które mi przychodzą do głowy to:

- pierwszy sezon pracy PCi -> duże wymagania budynku na ciepło -> mocna eksploatacja DZ

- warunki glebowe - ziemia "mokra" cieplejsza

- głębokość zakopania kolektora (?) - zazwyczaj jest to 1,4-1,8 a na tej głębokości temperatury są w miarę jednakowe w Polsce i nie widzę raczej tego elementu jako przyczyny do różnic w temp DZ rzędu 2-3K

- sposób ułożenia rur: liniowy lepszy niz spiralny

- długość dobiegu z rozdzielacza w studzience do PCi (?) - czym dłuższy tym temp. DZ niższa ?

- izolacja termiczna tego dobiegu (?) - robi się taką izolację ?

 

Czy mamy jakieś ogólne i szczegółowe wytyczne co do tego w jaki sposób "lepiej" eksploatować DZ oraz w jaki sposób ewentualnie ograniczyć jego wychłodzenie w czasie sezonu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1h pracy DZ 2,1 / -1,5

(termometry wyskalowane w wodzie lodowej) - będę dopisywał tę informację.

 

Zastanawiam się jakie mogą być przyczyny dość znacznych rozbieżności w temperaturach DZ po 1, 2 i kolejnych godzinach pracy PCi. (kolega 'mar1173' ma np. po 1h 3,4/-0,2)

Z tych, które mi przychodzą do głowy to:

- pierwszy sezon pracy PCi -> duże wymagania budynku na ciepło -> mocna eksploatacja DZ

- warunki glebowe - ziemia "mokra" cieplejsza

- głębokość zakopania kolektora (?) - zazwyczaj jest to 1,4-1,8 a na tej głębokości temperatury są w miarę jednakowe w Polsce i nie widzę raczej tego elementu jako przyczyny do różnic w temp DZ rzędu 2-3K

- sposób ułożenia rur: liniowy lepszy niz spiralny

- długość dobiegu z rozdzielacza w studzience do PCi (?) - czym dłuższy tym temp. DZ niższa ?

- izolacja termiczna tego dobiegu (?) - robi się taką izolację ?

 

Czy mamy jakieś ogólne i szczegółowe wytyczne co do tego w jaki sposób "lepiej" eksploatować DZ oraz w jaki sposób ewentualnie ograniczyć jego wychłodzenie w czasie sezonu ?

 

U mnie glina z dużą ilością wód powierzchniowych. DZ - rury ułożone liniowo w rowach o szer. 1,5m co 50cm. głębokość - 400mb ponad 2m ,pozostałe ok 1,8m. Dobieg 2x8mb na głębokości ok 1,6mb.

 

Obecna temp gruntu to ok 4 st. Można sprawdzić puszczając samą pompkę obiegową DZ na kilka minut, oczywiście po dłuższej przerwie w pracy PC.

Spadek temp. DZ spowodowany jest zbyt małą jego wydajnością. Zauważ że u mnie przy grzaniu CWU czyli mniejszej mocy chłodniczej temp DZ ma taką sama temperaturę co grunt. Przy większej mocy chłodniczej czyli grzaniu CO DZ zaczyna nie wyrabiać. Temperatura spada o ponad 0,5 st w ciągu 1h lecz przez następne kilka godzin utrzymuje się na w miarę stałym poziomie. Moja teoria jest następująca- Moje DZ wykonane jest z PE32 i jest w nim -nie pamiętam dokładnie a nie chce mi się teraz liczyć- ok. 360l roztworu glikolu, przepływ ok. 2,1m3/h. Czyli jeden pełny obieg roztworu przez DZ trwa ok. 10min. Wg te 10min może być za mało aby ogrzać czynnik o ponad 3,5 st ( delta przy grzaniu CO) natomiast wystarcza do ogrzania o ok 2,8st (delta przy grzaniu CWU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mamy jakieś ogólne i szczegółowe wytyczne co do tego w jaki sposób "lepiej" eksploatować DZ oraz w jaki sposób ewentualnie ograniczyć jego wychłodzenie w czasie sezonu ?

 

Masz swego rodzaju niepowtarzalny uklad dom-DZ. Masz w domu jakas tam temperatur,e nizsza lub wyzsza. Jakis profil zuzycia CWU. Jakies okresline zapotrzebowanie na energie na cele CO determinowane gruboscia i jakoscia izolacji, rekuperacja, jakoscia okien. Iles tam rury zakopanej jako DZ, w mniej lub bardziej wilgotnym gruncie, z plynaca woda podskorna, stojaca w niecce lub suche, glebiej lub plycej zakopane.

To sa wszystko "zmienne", a kazda ma jakis tam wplyw na sposob w jaki zareaguje Twojego DZ na wyciaganie z niego energii a co za tym idzie na temperature na wejsciu do pompy ciepla. Mozesz probowac manipulowac niektorymi z tych parametrow (glownie poprzez wielkosc zuzycia na dane cele), ale przy stalych "nawykach" nic nie jestes raczej w stanie zrobic. Nie ma niestety jakiegos tajnego sposobu, zeby miec wysoka temperature DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...