Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pyksi, specjalnie dla Ciebie zrobię test z wieloma termometrami jak znajdę wolny czas (pewnie nieprędko....)

 

Kiedyś sprawdzałem z ciekawości i takich złych doświadczeń nie mam...

Może Ty masz po prostu pecha, albo miałeś DS'y ze słynnej czarnej serii.... Nie wiem.

 

Ja nie mowie tylko o DSach. Skalowalem roznego rodzaju termometry elektroniczne (mysle, ze bylo ich spokojnie ponad 30szt).

Zrob z ciekawosci taki test, bo ja do tego co pokazuja wszelkiej masci "powszechne" urzadzenia pomiarowe jestem nader sceptyczny.

 

Kiedys Conrad mial takie ze szpiczasta sztywna sonda. Te mi sie trafily nawet z poprawka ledwie +0,2K. Wcale nie byly najdrozsze, ale dlugo ich uzywalem. Teraz te co mam na pompie mam tak dobrane, ze parami maja jednakowa poprawke (na DZ to +1,0K a na GZ +1,1K). Wygodne, bo wprost mozna delte odczytac. Kalibracja chyba OK, bo przy wlaczonych obiegowkach roznica wskazan nigdy nie jest wieksza niz 0,1K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie wiem dokąd zmierza ta dyskusja i co chce jeden z kolegów osiągnąć wyskredytując wyniki pomiarów, lub podważając z pewnym uporem podane dane.

A może chodzi o to, żeby dojść do wniosku, że te temperatury, które podałem nie są zasługą Wihajstra, bo się przyłożył do dolnego źródła a winą termometrów, bo źle pokazują?

Ja nie lubię kopać się z koniem - więc jestem w stanie to przyznać - jeśli tego oczekujesz - szkoda czasu na jałową dyskusję o termometrach.

Ze swojej strony wiem, że rzetelnie odczytałem dane i jeszcze zmarnowałem czas na niepotrzebne sprawdzanie termometrów, aby zadowolić kolegę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie wiem dokąd zmierza ta dyskusja i co chce jeden z kolegów osiągnąć wyskredytując wyniki pomiarów, lub podważając z pewnym uporem podane dane.

 

Moze chce Cie zmusic do myslenia?

Malo prawdopodobne, zebys mieszkal nad plama goraca. Bardziej naturalnym wytlumaczeniem wydaje sie zawyzony pomiar. Tym bardziej ze masz niemala pompe i to Twoj piewszy seznon (jak sam piszesz w stopce "mostkow kupa"), a ta fantastycznie wysoka temperature DZ podales po 7,5h pracy pompy.

IMHO bardzo malo realne, aczkolwiek pewnie nie niemozliwe.

 

PS.

Jaki rozmiar tego DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze chce Cie zmusic do myslenia?....Jaki rozmiar tego DZ?

 

po 1. Zdarza mi się ......i to bez zmuszania.

po 2. Jak pisałem nie pamiętam dokładnie - jest albo 12 albo 14 odwiertów po 30 m (i nie chce mi się specjalnie dla Ciebie wchodzić do studzienki żeby to sprawdzić już bez sensu bawiłem się termometrami) - ale to chyba potrafisz sobie oszacować wiedząc jaką moc z metra przyjął do obliczeń Wihajster

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??? - nie zrezygnuję z gwarancji tylko po to, żeby zaspokoić Twój brak wiary - a poza tym pisałem już o tym - więc po co się powtarzać.

 

Zapraszam w okolice Torunia z jedynymi wiarygodnymi termometrami

 

P.S. teraz po 20 minutach pracy 7,6 / 2,7

 

Jak dla mnie te temp. calkiem realne ,jesli jest duzo odwiertow a do tego przechodza przez warstwy wodonosne( te ponizej 10 m) to juz wogole jestem na TAK .Mam wlasne ujecie wody( 50m glebokosci),kolejno przez : zwiry,ily, gliny, woda pobierana jest ze skaly wapienia i temp. jej wynosi 10-11*C ,woda jest ,,mocnym" nosnikiem energi to i regeneracja sond wymiennika jest szybka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie te temp. calkiem realne ,jesli jest duzo odwiertow a do tego przechodza przez warstwy wodonosne( te ponizej 10 m) to juz wogole jestem na TAK .Mam wlasne ujecie wody( 50m glebokosci),kolejno przez : zwiry,ily, gliny, woda pobierana jest ze skaly wapienia i temp. jej wynosi 10-11*C ,woda jest ,,mocnym" nosnikiem energi to i regeneracja sond wymiennika jest szybka.

 

Masz rację, tylko w tym momencie jest pytanie, czy jest sens ekonomiczny robienia tylu odwiertów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto bogatemu zabroni...?:rolleyes: Moze sondy byly zaplanowane odpowiednio pod zapotrzebowanie a ze wyszlo jak wyszlo to tylko sie cieszyc:wiggle: ,nie zawsze musi byc tak aby ,,wychodzilo jak zwykle";)

 

Po pierwszym odwiercie powinno się to trochę wyjaśnić. I ja nadal będę się upierał że odwierty powinny być liczone na 50W/mb a nie 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie te temp. calkiem realne ,jesli jest duzo odwiertow

 

Jakby napisal, ze ma taka temperature z 3x120m, to OK. On ma 12-14 odwietow po 30m. Ile to jest wraz z dobiegami % kolektora w wierzchniej stosunkowo chlodnej o tej porze roku warstwie gruntu? Wez tez pod uwage, ze mamy jednak luty i to jest juz pewne obciazenie dla kazdego kolektora.

Po orostu dziwnie wysoka ta temperatura. Stad moje zdziwienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...